Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου


Niki!

Recommended Posts

Θα πρεπει να την δεσεις καπου και να την ψεκαζεις με νερο για να μενει υγρη.Θα ψεκαζεις τουλαχιστον 2 φορες την ημερα,θα καλυψεις το ενυδρειο απο πανω με μεμβρανη και θα εχεις το φως για 12 ωρες αναμενο.Να ξερεις ομως οτι το φυτο μπορει να αρχισει να χαλαει γιατι ηταν μεσα στο νερο για αρκετο καιρο και τωρα θα περασει σοκ.

Link to comment
Share on other sites

ναι , οπως στα λεει ο Κωστας.. καλυτερα μην το δοκιμασεις..

αν την εχεις ηδη την ανουμπια , απλα βαλτην σε ενα κουβα με νερο , μεχρι να ετοιμαστει το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

νερό βρύσης από νερό βρύσης διαφέρει.. μέτρα πρώτα τι νερό έχεις κ αποφασίζεις για τα ψαράκια σου (αν κ ίσως έχουν συνηθίσει σε άλλες συνθήκες από αυτές που τα προφίλ θεωρούν ιδανικές..)

εγώ κάποια φυτάκια που χρειάστηκε να τα κρατήσω για μερικές μέρες εκτός ενυδρείου τα έβαλα σε ένα μπολ με νερό κ κοντά σε πηγή φωτός :shifty:

δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι, πάντως τα κατάφεραν

Link to comment
Share on other sites

Σε κουβα με νερο βρυσης και φυσικο φωτισμο (ηλιος δλδ), κρατησα για πανω απο μηνα cuba. Εχω λοιπον την εντυπωση οτι η ανουβια θα ανθισει κι ολας :)

Μην αγχωνεσε.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι η ανουμπια, γενικα δεν θελει και πολυ φως! Στο ενυδρειο θα πρεπει να την εχεις σε σκιερο μερος για να μην πιασει αλγη!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χοντρο...

καλυτερα κατι πιο λεπτοκοκκο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο που πηγα παλι στο μαγαζι, ρωτησα αν το χαλικι ειναι χαλαζιακο. Μου ειπε οτι ηταν αλλα οτι το συγκεκριμενο ανεβαζει το ph δηλαδη απο το 7(για παραδειγμα) το κανει 7,25. Οποτε ψαχνω για κατι αλλο. Εκτος απο μαυρο τι αλλο χρωμα μπορω να παρω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και κατι αλλο. Τι φιλτρο πρεπει να παρω για τα λιτρα μου; Εσωτερικο η εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ασπρο βυθο και ψιλομπεζ! Γενικα ειμαι πολυ υπερ των φυσικων χρωματων!

Εγω θα επαιρνα εξωτερικο φιλτρο ασυζητητη!

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο χαλικι δεν θα στρεσαρει τα ψαρια; Για φιλτρο ξερεις κατι συγκεκριμενο γιατι εγω δεν ξερω τιποτα απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα αμμο! Για αμμο σου ειπα ασπρη!

Για φιλτρο θα προτεινα το fluval 106!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...