Jump to content

Χαθηκε Ενα Νεον!


Recommended Posts

Θες να μας πεις δηλαδή πως δεν πρέπει να μας απασχολεί αν υπάρχει αμμωνία όταν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο, αρκεί να πολλαπλασιάζονται τα βακτήρια.

Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω, θεωρώ πως ο σκοπός μας είναι η σωστή διατήρηση και η υγεία των ψαριών, και όταν υπάρχει αμμωνία ή νιτρώδη είναι απαγορευτικό να μην ασχοληθούμε και με τη θερμοκρασία. Η θερμοκρασία παίζει ρόλο σε πάρα πολλά στις συνθήκες ενός ενυδρείου, όπως στην ελεύθερη αμμωνία , στο μεταβολισμό, στη περιεκτικότητα του οξυγόνου και άλλα πολλά, είναι λάθος να λες να μη κολλάμε σε αυτό.

Μας διαβάζουν και άτομα με όχι τόσο μεγάλη εμπειρία και αν "ου μη γένοιτο" αντιμετωπίσουν κάποιο παρόμοιο θέμα τους λες καθαρά να μην ασχοληθούν και με την θερμοκρασία του ενυδρείου, μέγα λάθος

Αλλα γραφω αλλα διαβαζεις..

Ναι η θερμοκρασια δεν μας απασχολει,οταν εχουμε αμμωνια κανουμε αλλες κινησεις.

Και σου ξαναλεω,απο τη στιγμη που εχεις σκληρο νερο και τη θερμοκρασια να ριξεις δεν κερδιζεις πολλα,ετσι και αλλιως δεν μπορεις να ριξεις την θερμοκρασια πολυ.

Ξερω πολυ καλα ποιος ειναι ο σκοπος μας,οπωτε ετυχε σε μενα η σε φιλους να ειχαμε αμμωνια για τον α η β λογο,δεν καταβασαμε τη θερμοκρασια,αλλα καναμε κι δοξα το θεο δεν ειχαμε κανενα θεμα με τα ψαρια μας.

Ξερω πολυ καλα τι λεω στους αρχαριους,χιλιες φορες να κανεις αλλαγες νερου,να ριξεις βακτηρια και μπολι παρα να περιμενεις ριχνοντας τη θερμοκρασια να ελατωσεις την ελευθερη αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σου γιατι στην τελικη παλι αμμωνια θα εχεις ετσι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, οι περισσοτεροι το πινουν! Σε σχεση με το νερο της Αθηνας αυτο εδω εχει πολυ μεγαλη διαφορα!

Το νερο ερχεται απο πηγη βουνου και δεν εχω ακουσει να του βαζει κανεις χλωριο!

Ωραια τοτε! Θα αφησω μονο τα χρυσοψαρα!

οκ, παρε τεστ , δωσε τα υπολλοιπα ψαρια..

για μενα , κρατα 2 χρυσοψαρα, θα μεγαλωσουν πολυ και κανονικα θα πρεπει να ξερουμε και το ειδος κι εαν μπορουν να μεινουν , να μεινουν (φωτο , θα βοηθουσε)

και βγαλε αγγελια για μπολι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλα γραφω αλλα διαβαζεις..

Ναι η θερμοκρασια δεν μας απασχολει,οταν εχουμε αμμωνια κανουμε αλλες κινησεις.

Και σου ξαναλεω,απο τη στιγμη που εχεις σκληρο νερο και τη θερμοκρασια να ριξεις δεν κερδιζεις πολλα,ετσι και αλλιως δεν μπορεις να ριξεις την θερμοκρασια πολυ.

Ξερω πολυ καλα ποιος ειναι ο σκοπος μας,οπωτε ετυχε σε μενα η σε φιλους να ειχαμε αμμωνια για τον α η β λογο,δεν καταβασαμε τη θερμοκρασια,αλλα καναμε κι δοξα το θεο δεν ειχαμε κανενα θεμα με τα ψαρια μας.

Ξερω πολυ καλα τι λεω στους αρχαριους,χιλιες φορες να κανεις αλλαγες νερου,να ριξεις βακτηρια και μπολι παρα να περιμενεις ριχνοντας τη θερμοκρασια να ελατωσεις την ελευθερη αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σου γιατι στην τελικη παλι αμμωνια θα εχεις ετσι φιλε.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, εγω την είπα τη πρόταση μου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,οταν καποιος θα εχει θεμα με αμμωνια εσυ πες του να κατεβασει τη θερμοκρασια..εγω θα του δωσω αλλες λυσεις.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,οταν καποιος θα εχει θεμα με αμμωνια εσυ πες του να κατεβασει τη θερμοκρασια..εγω θα του δωσω αλλες λυσεις.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε. :)

Δεν είπα πότε να κατεβάσει ΜΟΝΟ τη θερμοκρασία, συνδυασμός κινήσεων αλλά και θερμοκρασία.

Και δεν σου είπα ποτέ τι να πεις, και ούτε χρειάζεται να μου πεις τι θα πω εγώ.

Λίγη κόσμια συμπεριφορά χωρίς ειρωνεία δεν βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πότε να κατεβάσει ΜΟΝΟ τη θερμοκρασία, συνδυασμός κινήσεων αλλά και θερμοκρασία.

Και δεν σου είπα ποτέ τι να πεις, και ούτε χρειάζεται να μου πεις τι θα πω εγώ.

Λίγη κόσμια συμπεριφορά χωρίς ειρωνεία δεν βλάπτει

Συνδιασμος τι?Αλλαγων νερου και τα λοιπα και χαμηλα θερμοκρασια?Μα δεν χρειαζεται να κατεβασει θερμοκρασια αν ειναι να κανει ολα τα υπολοιπα,αυτο προσπαθω να σου πω και εφοσον εχει σκληρο νερο αυτο δεν θα βοηθησει πολυ.

Δεν υπαρχει καμια ειρωνια!

Link to comment
Share on other sites

οκ, παρε τεστ , δωσε τα υπολλοιπα ψαρια..

για μενα , κρατα 2 χρυσοψαρα, θα μεγαλωσουν πολυ και κανονικα θα πρεπει να ξερουμε και το ειδος κι εαν μπορουν να μεινουν , να μεινουν (φωτο , θα βοηθουσε)

και βγαλε αγγελια για μπολι.

Ειναι λιγο δυσκολο να τα βγαλω φωτο γιατι συνεχεια κινουνται και δεν βγαινει η φωτο! Αλλα αν δεν βγαλω θα βρω στο ιντερνετ να ειναι ιδια με τα δικα μου!

Εχω εναν που εχει ενα ενυδρειο μεσαιου μεγεθους και το εχει καιρο και το εχει προσεγμενο, θα μπορω να παρω απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

τα "δυσκολοτερα" σε λιτρα ψαρια πηρες... δεν κανουν για τοσα λιγα λιτρα τα χρυσοψαρα με μονη ουρα.

για τωρα αν ειναι μικρα οπως λες ,μπορει να ειναι καλα και να μεινουν , αλλα ο σκοπος ειναι να μεινουν μονιμα και να τα χαιρεσαι για πολλαααα χρονια (25-30-35+).

τα συγκεκριμενα γινονται τεραστια.. εγω τα εχω σε 360λιτρα και μου φαινεται μικρο..

ο Τακης εχει ενα που εχει φτασει τους 25 ποντους και κανει το ενυδρειο του, με 1.20 μηκος , να φαινεται μικρο.

τα μονα που μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα ειναι fancy χρυσοψαρα (τα στρουμπουλα με διπλες ουρες)

Ριξε μια ματια στην υπογραφη μου, να διαβασεις αν θελεις για τα ειδη http://toxrusopsaro.blogspot.gr/2014/07/blog-post_20.html

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου εχει 1m μηκος! Για τωρα που ειναι μικρα αντεχουν?

Ναι , για λιγους μήνες δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει μετά να φροντίσεις τι θα κάνεις.

Για να σου δώσω να καταλάβεις

δες εδώ

παρατήρησε το άσπρο και το παρδαλό

το βίντεο είναι στις 23/11/2014

και εδώ στις 20/1/2015

προσεξε σε 2 μήνες πόσο μεγάλωσαν

Και να προσεξεις το μεγάλο , το εχω 3 χρόνια και το άλλο το λίγο μικρότερο το έχω απο τον Αυγουστο

παρατήρησε εδώ πως ήταν τον Αυγουστο και ποσο μεγάλωσε σε 5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Οντως! Μεγαλωσαν αρκετα σε τοσο λιγους μηνες!

Το μαυρο ειναι πολυ αστειο παντως!!

Τις πετρες που εχεις βαλει μεσα τις αγορασες η απλα τις βρηκες εξω και τις εβαλες? Επισης αν θελω να βαλω κανενα ξυλο μεσα ποιο ειναι καλυτερο να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - irunchuk
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Οντως! Μεγαλωσαν αρκετα σε τοσο λιγους μηνες!

Το μαυρο ειναι πολυ αστειο παντως!!

Τις πετρες που εχεις βαλει μεσα τις αγορασες η απλα τις βρηκες εξω και τις εβαλες? Επισης αν θελω να βαλω κανενα ξυλο μεσα ποιο ειναι καλυτερο να βαλω?

Τα 2 με διπλή ουρα μπορείς να τα κρατήσεις και αν εισαι προσεκτική και τακτική στις αλλαγες και με καλο φίλτρο μπορείς να βάλεις και 3ο , αλλά θα εισαι οριακά. Αυτα με τη μονή ουρά δυστυχώς ούτε ενα δεν θα χωραει καποια στιγμή.

Κάποιες πέτρες είναι απο θάλασσα αλλά ειναι χαλαζιακές. Μπορείς να βάλεις και ξύλο αλλά να προσξεις να μην εξεχουν μυτερά κλαδιά και μπορείς να δεσεις επάνω στις πετρες και στα ξύλα ανουμπιες

Link to comment
Share on other sites

Οποιο να'ναι ειδος δεντρο? Η υπαρχουν καποια που δεν κανουν για ενυδρειο?

Ωραια,θα ψαξω και εγω για πετρες να τους κανω καμια σπηλια για να κρυβονται και για να βγαλω και τα ψευτηκα διακοσμητικα!

Έγινε επεξεργασία - irunchuk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα - Καλημερα τετοια ωρα βασικά ! :P και απο εμένα ... καταρχάς ξύλα που δεν κάνουν στο ενυδρείο , είναι ξύλα απο οποιοδήποτε ρητινοφόρο δεντρο ... πχ πευκο ελατο κτλ ... τωρα ξύλα κατάλληλα είναι αρκετά.... μπορείς να βάλλεις πλατανου , βελανιδιάς κτλ ... εαν κανεις μια απλη αναζητηση στο google θα βρεις .... απο εκει και πέρα θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι η περιοχη δεν ψεκάζεται ! καθώς μπορεί το ξύλο να κουβαλάει διάφορες επιβλαβείς ουσίες για το ενυδρειο σου....

θα μπορούσες να πάρεις και απο pet shop mopani, red moor και αλλα είδη ... σου παραθέτω ενα μαγαζί το οποίο έχει σχετικά οικονομικά .. φυσικά μπορείς να βρείς σε πολλά ενυδρειακά μαγαζιά http://igna.gr/index.php/eshop/diakosmisi-4/rize-vythou-43

τα θετικά των ξύλων απο μαγαζί , ειναι ότι ξέρεις ότι δεν θα έχουν επανω χημικα και δεν πρόκειται να σαπίσει το ξύλο με την πάροδο του χρόνου....

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι σε σημείο που να εχει εκτεθεί σε οποιοδήποτε χημικο , φυτοφαρμακο ,απορρίμματα κτλ ναι υπάρχει περίπτωση να μολύνει το ενυδρείο σου ... !! εαν δεν εισαι σιγουρος 100 % οτι ειναι καθαρό τοτε μην το ρισκαρεις κατα την γνώμη μου !!

Link to comment
Share on other sites

Για τα ξύλα ότι σου είπε ο φίλος gianniss, αλλά μη το φορτώσεις, όπως επίσης και από πετρες, και δεν χρειάζεται να φτιάξεις σπηλιά ή κατι παρόμοιο, τα χρυσόψαρα δεν κρύβονται, και αν τα δεις να κρύβονται σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά , ή φοβούνται ή είναι άρρωστα, και οταν μάθουν τον χώρο και το περιβάλλον κινούνται συνέχεια και σκάβουν για τροφή, και ειδικά οταν θα σε βλέπουν θα είναι διαρκώς σε κίνηση. Επίσης είναι καλό να τους έχεις αρκετό ελεύθερο χωρο να σκαβουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις (ακομα) ξυλο απο την φυση... θελει καποια επεξεργασια κλπ..

βαλε φωτο απο τα ψαρια για να δουμε τι πρεπει να μεινει και τι να φυγει , εστω και θολες.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω και θα τις ανεβασω!

Αλλη μια ερωτηση, εχω 120λ, ποσα λιτρα να αφερω στην αλλαγη νερου? Και καθε ποσο να το αλλαζω?

Έγινε επεξεργασία - irunchuk
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω και θα τις ανεβασω!

Αλλη μια ερωτηση, εχω 120λ, ποσα λιτρα να αφερω στην αλλαγη νερου? Και καθε ποσο να το αλλαζω?

Η ελάχιστη περίοδος αλλαγής είναι κάθε εβδομάδα και η ελάχιστη ποσότητα 30%, δηλαδή 40-50 λίτρα μια φορα την εβδομάδα τουλάχιστον.

Αλλά οι μετρήσεις θα σου δείξουν αν αυτή η συχνότητα και ποσότητα είναι αρκετή. Θα πρέπει πριν την αλλαγή τα νιτρικά (ΝΟ3) να μη ξεπερνάνε το 20

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...