Jump to content

Χαθηκε Ενα Νεον!


Recommended Posts

Καλά το πας. Μπορείς να βάλεις ενα μαύρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου από την έξω μεριά για αισθητικούς λόγους.

Επίσης μπορείς να βάλει εύκολα φυτάκια. Αν θές στείλε μου ΠΜ να σου πώ ποιός μπορεί να σου στείλει πολύ φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού κράτησες τα Neon θα πρέπει να διαμορφώσεις πλέον και το ενυδρείο σου για αυτά. Πας δηλαδή τελικά σε μαλακό και όξινο νερό. Κατά αρχή θα πρέπει να βγάλεις από μέσα όλα τα πλαστικά και αυτά τα διακοσμητικά, που ούτως ή άλλως θα τα έβγαζες άσχετα με τα ψάρια που θα είχες, τα ψεύτικα και τα πλαστικά καλό είναι να μη τα βάζουμε στα ενυδρεία γιατί δεν ξέρουμε τι χημικά και τοξικά μπορεί να βγάλουν, και να προτιμάμε φυσικά υλικά όπως πέτρες ξυλά και αληθινά φυτά, και δεν κάνουν όλες οι πέτρες και όλα τα ξύλα/ Επίσης πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να αλλάξεις και βυθό. Βγάλε μια χούφτα βυθό, ξέπλυνε τον και στέγνωσε τον, και μετά με προσοχή βάλε λίγο ακουαφόρτε πάνω του, αν αφρίσει θα πρέπει να τον αλλάξεις γιατί είναι ασβεστολιθικός και θα σου ανεβάζει σκληρότητες. Θα πρέπει να ξέρεις πως πλέον θα πρέπει να κάνεις προετοιμασία του νερού με τύρφη ή να βάζεις τύρφη στο φίλτρο ή να βάζεις νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για να έχεις μαλακό νερό. Οι θερμοκρασίες να είναι μεταξύ 25 και 27.

Ποια άλλα ψάρια κράτησες ;

Link to comment
Share on other sites

στα ειπε ο Τακης...για το τι πρεπει να κανεις..

κακη επιλογη θα ελεγα.. οχι για τα νεον .. μια χαρα ψαρια ειναι , αλλα για το νερο τους..

θα μπλεξεις αναγκαστικα τωρα ή με τυρφη ή με αγορα αντιστροφης οσμωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας. Μπορείς να βάλεις ενα μαύρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου από την έξω μεριά για αισθητικούς λόγους.

Επίσης μπορείς να βάλει εύκολα φυτάκια. Αν θές στείλε μου ΠΜ να σου πώ ποιός μπορεί να σου στείλει πολύ φτηνά.

Εχω εκτυπωσει μια εικονα για να την βαλω απο πισω, απλα δεν την εχω βαλει ακομα! Φυτα θα βαλω πιο μετα στην πορεια!
Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο νερακι παραπανω!

Ο βυθος αυτος δεν ξερω αν θα κανεις για να φυτεψεις. Τον βλεπω λιγο χοντρο!

Αφου κρατησες λοιπον τα νεον, θα πρεπει να αυξησεις και το κοπαδι!

Πισω καλυτερα βαλε κατι μονοχρωμο. Μπλε, καφε, μαυρο κτλ! Μην βαζεις λουλουδακια και τετοια! Το μονοχρωμο αναδυκνυει και τα χρωματα των ψαριων αλλα και των φυτων!

Link to comment
Share on other sites

Αφού κράτησες τα Neon θα πρέπει να διαμορφώσεις πλέον και το ενυδρείο σου για αυτά. Πας δηλαδή τελικά σε μαλακό και όξινο νερό. Κατά αρχή θα πρέπει να βγάλεις από μέσα όλα τα πλαστικά και αυτά τα διακοσμητικά, που ούτως ή άλλως θα τα έβγαζες άσχετα με τα ψάρια που θα είχες, τα ψεύτικα και τα πλαστικά καλό είναι να μη τα βάζουμε στα ενυδρεία γιατί δεν ξέρουμε τι χημικά και τοξικά μπορεί να βγάλουν, και να προτιμάμε φυσικά υλικά όπως πέτρες ξυλά και αληθινά φυτά, και δεν κάνουν όλες οι πέτρες και όλα τα ξύλα/ Επίσης πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να αλλάξεις και βυθό. Βγάλε μια χούφτα βυθό, ξέπλυνε τον και στέγνωσε τον, και μετά με προσοχή βάλε λίγο ακουαφόρτε πάνω του, αν αφρίσει θα πρέπει να τον αλλάξεις γιατί είναι ασβεστολιθικός και θα σου ανεβάζει σκληρότητες. Θα πρέπει να ξέρεις πως πλέον θα πρέπει να κάνεις προετοιμασία του νερού με τύρφη ή να βάζεις τύρφη στο φίλτρο ή να βάζεις νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για να έχεις μαλακό νερό. Οι θερμοκρασίες να είναι μεταξύ 25 και 27.

Ποια άλλα ψάρια κράτησες ;

Το νερο οπως ειπα και στις προηγουμενες σελιδες ερχεται απο βουνο και ρωτησα τις προαλλες και μου ειπαν οτι ειναι πολυ μαλακο το νερο, παλι θα θελει να το κανω πιο μαλακο απο αυτο που ειναι?

Η θερμοκρασια ειναι 26 τωρα!

Εχει εκεινα τα 2 που γλυφουν το τζαμι και αυτα του πατου που αλλιως τα λενε διαβολακια? Τα εχει στις προηγουμενες σελιδες!

Μπορω να βαλω αλλα ψαρια μαζι με αυτα? Και αν ναι, ποια μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο νερακι παραπανω!

Ο βυθος αυτος δεν ξερω αν θα κανεις για να φυτεψεις. Τον βλεπω λιγο χοντρο!

Αφου κρατησες λοιπον τα νεον, θα πρεπει να αυξησεις και το κοπαδι!

Πισω καλυτερα βαλε κατι μονοχρωμο. Μπλε, καφε, μαυρο κτλ! Μην βαζεις λουλουδακια και τετοια! Το μονοχρωμο αναδυκνυει και τα χρωματα των ψαριων αλλα και των φυτων!

Αυτο εδω εχω εκτυπωση στο μεγεθος του ενυδρειου να το καλυψει!

Ναι οταν τελικα θα βαλω φυτα θα βαλω εκει που θαμπουν τα φυτα αλλο πραγμα.

post-60475-0-16533500-1422737850_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - irunchuk
Link to comment
Share on other sites

Εχω εκτυπωσει μια εικονα για να την βαλω απο πισω, απλα δεν την εχω βαλει ακομα!

Και βέβαια μπορείς. Το τι θα βάλεις πίσω είναι θέμα προσωπικού γούστου

Φυτα θα βαλω πιο μετα στην πορεια!

Θα πρεπει να βγαλεις άμεσα τα πλαστικά και να βάλεις φυσικά το συντομότερο, τα αληθινα θα βοηθήσουν στη καταναλωση νιτρικών

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς. Το τι θα βάλεις πίσω είναι θέμα προσωπικού γούστου

Θα πρεπει να βγαλεις άμεσα τα πλαστικά και να βάλεις φυσικά το συντομότερο, τα αληθινα θα βοηθήσουν στη καταναλωση νιτρικών

Ναι θα τα βγαλω αυτα! Θα βαλω καποιες πετρες και κανενα ξυλο στην θεση τους!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο οπως ειπα και στις προηγουμενες σελιδες ερχεται απο βουνο και ρωτησα τις προαλλες και μου ειπαν οτι ειναι πολυ μαλακο το νερο, παλι θα θελει να το κανω πιο μαλακο απο αυτο που ειναι?

Η θερμοκρασια ειναι 26 τωρα!

Εχει εκεινα τα 2 που γλυφουν το τζαμι και αυτα του πατου που αλλιως τα λενε διαβολακια? Τα εχει στις προηγουμενες σελιδες!

Μπορω να βαλω αλλα ψαρια μαζι με αυτα? Και αν ναι, ποια μπορω να βαλω?

Θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις για να δεις αν είναι κοντα στις παραμέτρους που θέλουν τα ψάρια σου.

Η θερμοκρασία είναι μια χαρα

Μάλλον και τα CAE (διαολάκια) θα πρέπει να τα βγαλεις, φοβάμαι πως θα στρεσσάρουν τα υπόλοιπα..

Υπολόγισε πως τα Νεον θα πρέπει να τα έχεις κοπάδι από 8-10 ψάρια και πάνω. Ξεκίνησε με αυτά, βάλε και μια γαρίδα Amano και αργότερα βλέπεις, μη το φορτώσεις πολύ.

Κάνε κοπαδι τα Νεον με 8-10 ψάρια και ασχολήσου με το να βαλεις και φυτα, και υπομονή , "Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μία ημέρα" :)

Link to comment
Share on other sites

τα CAE θα πρεπει να φυγουν..

τα ancistrus μπορουν να μεινουν.

κανε τεστ GH , KH και PH , να δουμε εαν χρειαζεται "μαλακωμα" το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω εχω εκτυπωση στο μεγεθος του ενυδρειου να το καλυψει!

Ναι οταν τελικα θα βαλω φυτα θα βαλω εκει που θαμπουν τα φυτα αλλο πραγμα.

Σαφως και το ενυδρειο ειναι δικο αου και μπορεις να βαλεις οτι εσυ βρισκεις ομορφο. Εγω απλα θα σε ρωτησω το εξης: Αυτη η αφισσα εχει καμια σχεση με τον βυθο; Θες το ενυδρειο σου να μοιαζει με ενα κομματι βυθου ή με κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και το ενυδρειο ειναι δικο αου και μπορεις να βαλεις οτι εσυ βρισκεις ομορφο. Εγω απλα θα σε ρωτησω το εξης: Αυτη η αφισσα εχει καμια σχεση με τον βυθο; Θες το ενυδρειο σου να μοιαζει με ενα κομματι βυθου ή με κατι αλλο;

Η αφισσα ειναι απο ενα παιχνιδι που λεγεται "Limbo", δεν εχει καμια σχεση με τον αληθινο βυθο, αλλα με τον " βυθο" του μυαλου!

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω προβλημα με το τι θα βαλω απο πισω, ειτε βαλω αφισσα με βυθο αληθινο ειτε οχι, αληθινος βυθος δεν προκειτε να γινει, ουτε να μου δωσει την αισθηση βυθου. Γιαυτο και ειπα να βαλω κατι εντελως διαφορετικο απο αυτα που βαζουν συνηθως στα ενυδρεια.

Τωρα αν εχει σημασια για τα ψαρια το τι θα ειναι η αφισσα ευχαριστως να βαλω κατι που εχει σχεση με βυθο :)

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς αισθητικής βάζεις ότι θές. Απέφυγε τα πολλά ανοιχτά χρώματα γιατί στρεσάρουν τα ψάρια. ΠΧ μην βάλεις κάτι που θα έχει πολύ ασπρο

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις για να δεις αν είναι κοντα στις παραμέτρους που θέλουν τα ψάρια σου.

Η θερμοκρασία είναι μια χαρα

Μάλλον και τα CAE (διαολάκια) θα πρέπει να τα βγαλεις, φοβάμαι πως θα στρεσσάρουν τα υπόλοιπα..

Υπολόγισε πως τα Νεον θα πρέπει να τα έχεις κοπάδι από 8-10 ψάρια και πάνω. Ξεκίνησε με αυτά, βάλε και μια γαρίδα Amano και αργότερα βλέπεις, μη το φορτώσεις πολύ.

Κάνε κοπαδι τα Νεον με 8-10 ψάρια και ασχολήσου με το να βαλεις και φυτα, και υπομονή , "Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μία ημέρα" :)

Αν παρω αλλα 10 και γινουν 14? Ειναι πολλα η ενταξει?

Μπορω να βαλω και κανενα σαλιγκαρι? (Οχι ολα με την μια, ουτε τωρα στα κοντινα :) απλα για το μελλον ρωταω! )

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς αισθητικής βάζεις ότι θές. Απέφυγε τα πολλά ανοιχτά χρώματα γιατί στρεσάρουν τα ψάρια. ΠΧ μην βάλεις κάτι που θα έχει πολύ ασπρο

Η αφισσα ειναι με γκρι και μαυρα μονο!
Link to comment
Share on other sites

6 ειναι λιγα.. πανω απο 10 νεον θα βαλεις..

βιαζεσαι ομως.. ας δουμε τις μετρησεις σου οταν παρεις τα τεστ και βλεπουμε.. υπομονη

Link to comment
Share on other sites

6 ειναι λιγα.. πανω απο 10 νεον θα βαλεις..

βιαζεσαι ομως.. ας δουμε τις μετρησεις σου οταν παρεις τα τεστ και βλεπουμε.. υπομονη

Γενικα ρωταω :) δεν θα τα βαλω ολα τωρα! Ναι, ρωτησα για τεστ και εδω που ειμαι δεν ειχαν! Ειπαν θα φερουν ομως!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι όταν έχεις καταλληλες μετρήσεις ένα μεγάλο κοπαδί ?? θα ειναι και πιο ομορφο και πιο πρακτικο για τα ψάρια που θα νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια !

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι όταν έχεις καταλληλες μετρήσεις ένα μεγάλο κοπαδί ?? θα ειναι και πιο ομορφο και πιο πρακτικο για τα ψάρια που θα νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια !

Αυτο σκεφτομουν, να βαλω αλλα 11 νεον να γινουν ολα 15 και να μην βαλω αλλα η να τα κανω 10 νεον και 10 lemon η red! Ωστε να εχω 20 τετρα ολα μαζι!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...