Jump to content

Kormos Reef


kormos

Recommended Posts

Φιλοι μου καλησπερα σας!

Μετα απο παρα πολυ καιρό εφτασε η στιγμη να σας παρουσιασω και το δικο μου ενυδρειο!

Να πω οτι τρεχει απο το 2010 και οσο κι αν ακουγεται σαν υπερβολη, το σπιτι προσαρμοστηκε πανω και γυρω απο το ενυδρειο.

Απο τις φωτογραφιες θα καταλάβετε.

Οι διαστασεις του main ειναι 1500Χ500Χ600 και ο καθαρος ογκος νερου περιπου στα 400λιτρα.

Τα τζαμια εινα 10αρια.

Τα τζαμια ειναι τρυπημενα με δυο υπερχυλισεις, ενω η επιστροφη ειναι ελευθερη με λαστιχο.

Το φωτιστικο ειναι custimized DIY 270W με φωτα λεντ brightluxe 3WX90 και μεχρι στιγμης προσφερει εναν πολυ καλο φωτισμο στα κοραλια.

Η κυκλοφορια μου αποτελειται απο τους παρακατω κυκλοφορητες:

- Jebao wp40

- Tunze 6045

- Sunsun jvp102

Στα αμεσα πλανα μου ειναι να προστεθει και μια ακομα Jebao wp40 μιας και θέλω να εκμηδενισω τα νεκρα σημεια που υπαρχουν.

Παμε τωρα στο sump, οπου εκει οι διαστασεις ειναι 800Χ370Χ380 και περιπου στα 100λιτρα.

Skimmer NYOS CONE 160 το οποιο με εχει αφησει απολυτα ικανοποιημενο.

Αντλια επιστροφης της Sciche.

To sump λειτουργει στην πιο απλη του μορφη αφου δεν υπαρχουν ουτε φωτισμος, ουτε chaeto. Υπάρχουν 3 διαμερισματα και το μεσαιο εχει αρκετο βραχο που μου εχει εξασφαλισει την βιολογια του ενυδρειου.

Το συστημα αναπληρωσης ειναι συνδεμενο με την όσμωση και έτσι μολις τα φλοτερ (3 για ασφάλεια) δωσουν σήμα, ανοιγουν οι 2 ηλεκτροβανες και η όσμωση συμπληρωνει νερο απευθειας στο σαμπ.

Στις φωτογραφιες που θα δειτε παρακατω φαινεται η τελικη κατασταση του υφαλου μιας και οφειλω να πω πως εχει περασει παρα πολλες δυσκολιες. Ειδικοτερα με τις απταισιες που τρομαξα να τις εξαφανησω, όχι εγω βεβαια αλλα ο κύριος Chelmon!

Θα ήθελα να σας συστησω οτι νεο κοραλι ή βραχο βαζετε μεσα στο ενυδρειο σας να το ντιπαρετε μιας και οι απταισιες που μου αναπτυχθηκαν, προηλθαν απο φραγκακια!

Εδω να ευχαριστησω τον TAN για τις πολυτιμες συμβουλες του.

Το πιο σημαντικο απο ολα ομως ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια παιζω αποκλειστικα με θαλασινο νερο το οποιο διαμορφωνω σε καταλληλη αλατοτητα με νερο οσμωσης. Η περιοχη που περνω νερο ειναι απο την παραλια του Μεγαλου Πευκου.

Αφου είδα τρομερη αναπτυξη και υγεια στα ευκολα κοραλια οπως σαρκοφτυτο, ζοανθους, ευφυλιες κτλ, ειπα να δοκιμασω και με μερικα SPS.

Ετσι εδω και 8 μηνες έκανα μια προσπαθεια με μερικες σεριατοπορες, ακροπορες, μοντιπορες. Βλέπω μια ικανοποιητικη αναπτυξη στα κοράλια. Στην όλη υποθεση ηρθε να προστεθει και η γνωστη σε ολους δοσομετρικη της JEBAO (τετρακαναλη).

Δυστυχως το θαλασινο νερο μολις αραιωθει με νερο οσμωσης, αυτοματως χάνει σε περιεκτικότητα τα κυριοτερα στοιχεια οπως kH, Ca, Mg.

Οι τιμες ειναι οι παρακατω:

kH - 6.7 και με ταση να ανεβει σταδιακα.

Ca - 420

Mg - 1300

No3 - μη μετρησιμα

Po4 - μη μετρησιμα

ΝΗ4 - μη μετρησιμη

Αλατοτητα - 1026

Οι κατοικοι του ενυδρειου μου ειναι πλεον 8.

Ο λευκοστερνος που θα δειτε μετακόμισε προσφατα στον υφαλο μου. Λυκουργο σε ευχαριστω για το υγειέστατο ψαρι που μου έδωσες!

Περαν αυτού, υπαρχουν και 3 χρωμιδες, ενας μαρουν κλοουν, ο Chelmon!!!, ενα Six Line Wrasse (Βασίλη thanks) και ενας γκόμπυ.

Ταίσματα γίνονται 2 φορες την μερα, με φυλλαρακι και κατεψυγμενη μυσις. Επισης προσθετω τακτικα και φύλλο άλγης για τον λευκοστερνο.

Τέλος θα ηθελα να ευχαριστήσω τον digital reason για την παροτρυνση και την συνεχη ανταλλαγη ιδεών για το χομπυ.

Ελπιζω να μην σας κουρασα, μιας και εγραψα καμποσα.

Περιμένω τα σχολια σας και τις παρατηρησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο καιρος ηταν να παρουσιασεις την ενυδρειαρα σου :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

Πραγματικο στολιδι :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο καιρος ηταν να παρουσιασεις την ενυδρειαρα σου :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

Πραγματικο στολιδι :thaman:

Φίλε Βασίλη να σαι καλα, ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλως ηρθες στην παρουσιαση του υπεροχου ενυδρειου σου (και ας αργησες)Η αληθεια σαν το νερο της θαλασσας δεν υπαρχει με οτι ρισκα συνεπαγετε απο αυτο,η συμβουλη σου για το ντιπαρισμα με βρισκει απολυτα συμφωνο διοτι εχουν χαθει ενυδρεια απο αμελεια και αγνοια μαζι.Οι φωτο εκπληκτικες και δηλωνουν υγεια και ομορφια στους κατοικους του,για τα λεντ ,ομορφια.Εγω θα προτεινα να εβαζες αντιφωσφωρο στο σαμπ γιατι το 0 δεν το πολυ πιστευω και μην ξεχνας οτι σχεδον ολες οι τροφες που ταιζουμε εχουν φωσφωρικα.Να το χαιρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όνειρο είναι το ενυδρείο σου, πραγματικά πολύ όμορφο!! Το θαλασσινό νερό φαίνεται να το ευνοεί απίστευτα! Μπράβο! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ όμορφο και πεντακάθαρο ενα μεγάλο μπράβο σου το μόνο που θέλω να πω ειναι οτι στην αναπλήρωση που πέφτει νερό αμέσως απο την οσμωση χωρις να εχει τρέξει τσέκαρε μια φορά με tds να δεις τι βγάζει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό!!!

Με τρομερά χρώματα και κρυστάλλινο νερό!!!Πολύ ωραία τα κοράλλια σου!!!

Συνέχισε έτσι φίλε να το χαίρεσαι!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια!!!Όσο για τα φωσφορικά δεν έχεις άδικο!θα το κοιτάξω σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό και πολύ καλή μαγκιά που είναι αναμεσα σε κουζίνα και σαλόνι!

Link to comment
Share on other sites

Όνειρο είναι το ενυδρείο σου, πραγματικά πολύ όμορφο!! Το θαλασσινό νερό φαίνεται να το ευνοεί απίστευτα! Μπράβο! :thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ Λουκά.Να σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ όμορφο και πεντακάθαρο ενα μεγάλο μπράβο σου το μόνο που θέλω να πω ειναι οτι στην αναπλήρωση που πέφτει νερό αμέσως απο την οσμωση χωρις να εχει τρέξει τσέκαρε μια φορά με tds να δεις τι βγάζει!

Σ ευχαριστώ πολύ Λυκούργο!!!Πολύ σωστή η παρατήρηση σου.Στην όσμωση υπάρχει ένα online dts το οποίο θέλει καλιμπράρισμα.Είναι πολύ πιθανόν να μη λειτουργεί σωστά!Θα πρέπει να το τσεκάρω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιώργο μπράβο σου η πεταλούδα δεν πειράζει τίποτα;

Να σαι καλά φίλε! Όχι μέχρι στιγμής δεν έχει πειράξει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...