Jump to content

ΥΜΝΟΣ ΠΡΟΣ AQUAZONE


AquaClubDesign

Recommended Posts

ΥΜΝΟΣ ΠΡΟΣ AQUAZONE

Πριν 38 χρόνια που ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο 80 λίτρων με γκαππάκια (guppies-poecilia reticulata) οι πηγές γνώσεων σχετικά με ενυδρεία ήταν ανύπαρκτες στην Ελλάδα. Ένας θείος μου έκανε αναπαραγωγή με γκάππυ που τα πρώτα ζευγάρια τότε τα είχε φέρει από Γερμανία όπου είχε επαφές λόγω της δουλειάς του. Πιτσιρίκος 9 ετών κρεμόμουν από τα χείλη του για να μάθω όσα μπορούσα πιο πολλά για το «πώς και γιατί». Θυμάμαι όταν έχανα κάποιο γκαππάκι… έσκαγα στο κλάμα και κατόπιν το έθαβα με πολύ οδύνη στον κήπο του σπιτιού μας. Ο θείος μου βλέποντας την μεγάλη αγάπη μου στα ψάρια, μου μάθαινε όσα ήξερε και μου έλεγε ότι σιγά-σιγά θα μάθω. Μόλις πήρα την πρώτη γέννα και απόκτησα 35 μωράκια-γκάππυ πετούσα στα ουράνια!!!

Αργότερα μετά από χρόνια όταν αποφάσισα πλέον το χόμπι μου (είχα 9 γλυκά ενυδρεία και 1 θαλασσινό) να το κάνω επάγγελμα (1984), η μόνη πηγή γνώσης ήταν η ξένη λιγοστή τότε βιβλιογραφία. Έβγαζα τα μάτια μου στο διάβασμα και τις μεταφράσεις με λεξικά και την βοήθεια φίλων, πληρώνοντας πολλά χρήματα για την απόκτηση ψαρο-βιβλίων. ‘Έπρεπε να μάθω για να μπορώ να εξηγήσω με την σειρά μου στους πελάτες μου όσα μπορούσα περισσότερα για τα ψάρια. Όμως όλα αυτά ανήκουν πλέον στο μακρινό παρελθόν.

Το internet σήμερα έχει μπει δυνατά στην ζωή μας με τεράστιες δυνατότητες γνώσεων επί παντός θέματος. Τα πρώτα χρόνια του διαδικτύου όσοι είχαν γνώσεις ξένων γλωσσών μπορούσαν να έχουν πρόσβαση σε μια τεράστια βιβλιογραφία σχετική με το χόμπι του ενυδρείου, έτσι έλυναν πλήθος αποριών τους και ξεκαθάριζαν διάφορα «στραβά» που πολλές φορές μάθαιναν από λάθος (εσκεμμένα ή όχι) πληροφόρηση των εδώ λιγοστών επαγγελματιών.

Σήμερα τα πράγματα είναι αλλιώς στην Ελλάδα… γιατί υπάρχει το πραγματικά χρήσιμο εργαλείο του κάθε χομπίστα αλλά και του κάθε επαγγελματία που λέγεται aquazone!!!!

Mέσα από τις σελίδες του ξεχύνεται χείμαρρος γνώσεων που πραγματικά έχουν «ανεβάσει» ψηλά το επίπεδο του αγαπημένου χόμπι χιλιάδων ανθρώπων. Η Ελληνικότατη εικόνα του είναι ισάξια με των ξένων, για να μην πω καλύτερη. Μπορεί κανείς να πληροφορηθεί για τα πάντα, με πληθώρα απόψεων που με τον κυριολεκτικά μάχιμο διάλογο των μελών του, βγαίνει πολύτιμο απόσταγμα γνώσεων και σωστών θετικών αποτελεσμάτων. Δίνει φώτα σε αρχάριους αλλά και σε «προχωρημένους». Δίνει με πάθος και μεράκι χρήσιμα νέα σε όλους… προσφέρει επίσης μέσω των επαγγελματιών που συμμετέχουν πραγματικές ευκαιρίες στα μέλη του και στους ανώνυμους αναγνώστες του.

Πραγματικά χαίρομαι για την ύπαρξη του aquazone και του εύχομαι να δώσει τα «φώτα» του και σε διεθνές επίπεδο. Η αναγνώριση της άξιας προσπάθειας του είναι πραγματικά αληθινή, κρίνοντας από την συμμετοχή του μοναδικού ΔΑΣΚΑΛΟΥ παγκοσμίου εμβέλειας καθ’ όλα σεβαστού και αξιότιμου Heiko Bleher που εγώ προσωπικά τον ονομάζω τιμητικά masteraquariumteacher ελληνιστί μέγα δάσκαλο ενυδρείων. Αποτελεί πολύτιμο κόσμημα και πραγματικό θησαυρό η παρουσία του Heiko στο aquazone και είναι μεγάλη τιμή για όλη την Ελλάδα και τους Έλληνες χομπίστες. Μπορούμε με τις αστείρευτες γνώσεις του Bleher να μάθουμε πάρα πολλά και ευχαριστώ ολόψυχα το aquazone για το πραγματικά αξιοζήλευτο επίτευγμα του να φιλοξενεί στον χώρο του ένα άτομο τέτοιου βεληνεκούς. Πιστεύω ότι και ο Heiko Bleher εκτιμά πολύ το aquazone γι’ αυτό και μας κάνει την τιμή να συμμετέχει με την πολύτιμη παρουσία του.

Ας βάλουμε λοιπόν όλοι μαζί τα δυνατά μας, να ενισχύσουμε την αξιοθαύμαστη προφορά του aquazone… για την Ελλάδα ρε γαμώτο!!!

ΜΠΡΑΒΟ AQUAZONE στολίδι της Ελλάδας…

Φιλικά με πολύ θαυμασμό

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

"Όσο για το θέμα μου ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ποιά είναι η προσωπική σου άποψη??? Το έχεις ψάξει το θέμα??? η μόνο διαβάζεις τις μπούρδες που γράφουν μερικοί αχαρακτήριστοι και ξεφωνημένοι στο aquazone και έτσι κρίνεις το πρόσωπό μου???"

Αυτα γραφτηκαν σε φιλο φορουμ.

Θα ηθελα να γνωριζω πως απο τις απαξιωτικες εκεινες εκφρασεις. Ξαφνικα ειμαστε οι καλυτεροι. Με διαφορα ελαχιστων ημερων. Απο την παρασκευη το βραδυ. Σιγουρα αυτη ειναι η απορια και της συντρηπτικης πλειοψηφειας του Aquazone.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Αυτα γραφτηκαν σε φιλο φορουμ.

Θα ηθελα να γνωριζω πως απο τις απαξιωτικες εκεινες εκφρασεις. Ξαφνικα ειμαστε οι καλυτεροι. Με διαφορα ελαχιστων ημερων. Απο την παρασκευη το βραδυ. Σιγουρα αυτη ειναι η απορια και της συντρηπτικης πλειοψηφειας του Aquazone.

Ευχαριστω.

Εσύ φταίς Μάριε που διαβάζεις και άλλα φόρουμ :bowdown::thumbup::D

(όπως και εγώ άλλωστε)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γραφτηκαν σε φιλο φορουμ.

Θα ηθελα να γνωριζω πως απο τις απαξιωτικες εκεινες εκφρασεις. Ξαφνικα ειμαστε οι καλυτεροι. Με διαφορα ελαχιστων ημερων. Απο την παρασκευη το βραδυ. Σιγουρα αυτη ειναι η απορια και της συντρηπτικης πλειοψηφειας του Aquazone.

Ευχαριστω.

Αν ισχυουν τα παραπανω λεγομενα απο τον ACD, τοτε εγω εχω να πω πως ολοι κανουν λαθη, αλλα λιγοι τα παραδεχονται...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυουν τα παραπανω λεγομενα απο τον ACD, τοτε εγω εχω να πω πως ολοι κανουν λαθη, αλλα λιγοι τα παραδεχονται...

Ας προχωρήσουμε, λοιπόν μπροστά. Σκοπός μας είναι η διάδοση και προαγωγή του ενυδρειακού χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και οι ένδοξοι αρχαίοι Σπαρτιάτες με τον μοναδικό βασιλειά τους Λεωνίδα που χάρισαν δόξα και τιμή σε όλη την Ελλάδα αλλά και παγκόσμια με την γενναιότητα τους και το ελεύθερο πνεύμα τους... είχαν και τον αχαρακτήριστο και ξεφωνημένο Εφιάλτη.

Ομως και αυτός έγραψε (μελανά) στην ιστορία και ήταν η αφορμή για να φανεί η λαμπρότητα και το μεγαλείο των Σπαρτιατών που έγραψαν για πάντα στις καρδιές όλων με χρυσά γράμματα.

φιλικά

Ν.Σ.

Υ.Γ. ποτέ δεν τα έβαλα με όλους και για όλα,

υπάρχουν πάρα πολλά μέλη που θαυμάζω για το ήθος και τις γνώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται χρόνος για να <ανακαλύψει> κάποιος όλο το aquazone …

.. αυτό δεν πρόσεξε ο φίλος μας στην αρχή ..

η ουσία είναι εδώ .. :bowdown:

Ας προχωρήσουμε, λοιπόν μπροστά. Σκοπός μας είναι η διάδοση και προαγωγή του ενυδρειακού χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έγιναν όντως έτσι σε άλλο φόρουμ μου θυμίζει το ρητό:

"Απ'το να σ'έχω εχθρό, καλύτερα να σ'έχω φίλο...."

Καλή Ανάσταση σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Λεωνίδας ασπαζόταν το ρητό:

"Απ'το να σ'έχω εχθρό, καλύτερα να σ'έχω φίλο...." τότε θα είμασταν σήμερα ακόμα στον μεσαίωνα υπόδουλοι των Περσών.

Ευτυχώς που είχε σαν αρχή και τέλος το γενναιότατο ρητό... "ή τάν ή επί τάς"

Καλή Ανάσταση φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν έγιναν όντως έτσι σε άλλο φόρουμ μου θυμίζει το ρητό:

"Απ'το να σ'έχω εχθρό, καλύτερα να σ'έχω φίλο...."

Καλή Ανάσταση σε όλους...

Μένω στον επίλογο του φίλου Νίκου.

Είμαστε μεγάλοι ανθρώποι και εδώ στο φόρουμ αυτή την στιγμή πολλοί μικροί παίρνουν παραδείγματα από εμάς, αλλά περιμένουν και απαντήσεις από εσάς τους ειδικούς. Ας κλείσουμε επιτέλους ολοκληρωτικά αυτή την "ας πούμε μεγάλη παρεξήγιση " σε εισαγωγικά και ας πορευτούμε μπροστά. Πάσχα έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και τα προηγουμενα σχολια στο GAB και αυτα, με ενοχλούν.

Πολύ γλύψιμο έχει πέσει , και πάντα με ενοχλούσε αυτο στην ζωή μου.

Καλό Πασχα.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΑΣΧΗΜΑ.... δεν γλύφει

πλάκα σου κάνω... να γελάσουμε

καλή ανάσταση

φιλικά

Ν.Σ.

Προσωπικα και τα προηγουμενα σχολια στο GAB και αυτα, με ενοχλούν.

Πολύ γλύψιμο έχει πέσει , και πάντα με ενοχλούσε αυτο στην ζωή μου.

Καλό Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Κύπρο έχουμε ένα ρητό.

Σσύλλον λούσεις σσύλλον πλύννεις πάλε σσυλιές μυρίζει.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Οι Κύπριοι αδερφοί μας μου ήταν πάντα συμπαθείς και τους αναγνώριζα για την καθαρότητα (γνήσιοι Έλληνες) και την ανδρεία τους, επίσης για την ωριμότητα τους και το ήθος τους.

Μπορεί να «κοντραριστήκαμε» για το θέμα «ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ» όμως αυτό δεν μπορεί να μου αλλάξει την άποψη μου για τους Κυπρίους στο σύνολο τους, λαμβάνοντας σοβαρά το ρητό σου, (κάνω ότι δεν κατάλαβα) μιας και έχω θκειό και πρώτα ξαδέλφια Κύπριους που ζουν στα Άνω Λακατάμια και καμαρώνω γι’ αυτούς.

Φρόνιμο και σοφό θα ήταν να περιμένεις την παγκοσμίως σεβαστή άποψη του δάσκαλου Heiko Bleher για το επίμαχο μεταξύ μας (και όχι μόνο) θέμα, ούτως ώστε να έχεις την άνεση να με επικρίνεις ή να με εγκωμιάσεις με την παραδοχή σου, εκ του ασφαλούς.

Κάνε υπομονή φίλε Γιάννο, η αλήθεια για το ποιος έχει δίκιο σύντομα θα λάμψει.

Εγώ κατάλαβα ότι οι σκληροί χαρακτηρισμοί δεν φέρνουν καλό αποτέλεσμα… εσύ μάλλον δεν το πήρες χαμπάρι.

Γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος… να το θυμάσαι.

Φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κύπριοι αδερφοί μας μου ήταν πάντα συμπαθείς και τους αναγνώριζα για την καθαρότητα (γνήσιοι Έλληνες) και την ανδρεία τους, επίσης για την ωριμότητα τους και το ήθος τους.

Μπορεί να «κοντραριστήκαμε» για το θέμα «ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ» όμως αυτό δεν μπορεί να μου αλλάξει την άποψη μου για τους Κυπρίους στο σύνολο τους, λαμβάνοντας σοβαρά το ρητό σου, (κάνω ότι δεν κατάλαβα) μιας και έχω θκειό και πρώτα ξαδέλφια Κύπριους που ζουν στα Άνω Λακατάμια και καμαρώνω γι’ αυτούς.

Φρόνιμο και σοφό θα ήταν να περιμένεις την παγκοσμίως σεβαστή άποψη του δάσκαλου Heiko Bleher για το επίμαχο μεταξύ μας (και όχι μόνο) θέμα, ούτως ώστε να έχεις την άνεση να με επικρίνεις ή να με εγκωμιάσεις με την παραδοχή σου, εκ του ασφαλούς.

Κάνε υπομονή φίλε Γιάννο, η αλήθεια για το ποιος έχει δίκιο σύντομα θα λάμψει.

Εγώ κατάλαβα ότι οι σκληροί χαρακτηρισμοί δεν φέρνουν καλό αποτέλεσμα… εσύ μάλλον δεν το πήρες χαμπάρι.

Γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος… να το θυμάσαι.

Φιλικά

Ν.Σ.

Το ρητό το έγραψα για να το καταλάβεις.

Μιλάς εσύ για σκληρούς χαρακτηρισμούς?.

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι.

Εγώ ήμουν αυτός που επιτεθήκαν τόσα μέλη από εδώ?

Γιατί δεν επιτεθήκαν και σε εμένα.

Ακόμα είσαι ο ίδιος και δεν βλέπω να αλλάζεις.

Δεν βγήκες να πεις ένα συγγνώμη.

Λυπάμαι πολύ.

Όποιος από τους συντονιστές αυτής της ιστοσελίδας τολμά ας βάλει σε ψηφοφορία αν είσαι επιθυμητός η όχι θα δεις τη έχει να γίνει.

Όσον αφορά το θέμα γείωση που το επαναφέρεις για πες μου ο Heiko Bleher τι είναι?

Φυσικός

Μαθηματικός

Ιχθυολόγος

Η ηλεκτρολόγος μηχανικός?

Θέλω να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ερωτάω.

Γιατί θα σου πω την παροιμία.

Αλλού σου νέυκο τζιέ αλλου πάεις

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο χαλάρωσε...

Δεν είμαστε δικαστήριο να κάνουμε poll...

Όσο για τον H.Bleher μπορεί να μην είναι του Μετσοβείου,αλλά είναι ιερό τέρας γνώσεων επάνω στα ενυδρεία με σοβαρή βιβλιογραφία. Δεν είναι σωστό

να τον μειώνεις. Οι απόψεις του χρήζουν βαρύνουσας σημασίας για όλους όσους ασχολούνται με τα ενυδρεία.

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είσαι ο ίδιος και δεν βλέπω να αλλάζεις.

Λυπάμαι πολύ.

Δεν αλλαζει κανεις και σχεδων ποτε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάς έτσι για τον Heiko Bleher τότε τι θα περίμενε κανείς να πεις για μένα τον ελάχιστο μπροστά του.

Φαίνεται πως έχεις μπερδέψει λόγω του τρομερού εγωισμού σου τα πάντα (μην αρχίσω να λέω πάλι κακές κουβέντες και μου βάλετε πιπέρι στο στόμα) λίγος σεβασμός στους δάσκαλους δεν βλάπτει.

Ευτυχώς που σου απαντούν άλλοι για τον μέγα δάσκαλο ευγενικά και όχι εγώ.

Μήπως κατάλαβαν τώρα όλοι γιατί τις προηγούμενες ημέρες βγήκα από τα ρούχα μου και (πολύ κακώς αλλά δικαιολογημένα) εξετράπειν????

θα 'λεγα να χαμηλώσεις λίγο γιατί πετάς στα σύννεφα... προσγειώσου έστω και χωρίς γείωση αφού δεν σου αρέσει.

με λύπη

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει κανεις και σχεδων ποτε :thumbup:

Βγάλε το ΣΧΕΔΟΝ και θα συμφωνήσουμε.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν!

Η κατάσταση μου προκαλεί πολύ γέλιο! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Εγώ τόσες μέρες έλεγα να μην εμπλακώ σε αυτή τη συζήτηση. Φίλε Aquaclubdesign παρόλο που έχεις ανοίξει τέσσερα παρακαλώ διαφορετικά θέματα για υποσχόμενη αλλαγή συμπεριφοράς, πουθενά δεν βλέπει ο κόσμος την λέξη συγνώμη. Γιατί οι χαρακτηρισμοί αυτού του είδους που ειπώθηκαν από εσένα, μόνο και μόνο επειδή οι περισσότεροι δεν πείσθηκαν από εσένα, είναι αντιδεοντολογικοί και επιοικώς απαράδεκτοι. Το χειρότερο δε, το συνεχίζεις αντί να κρύψεις να περάσει το κακό.

Εγώ προσωπικά θα καλούσα και πάλι τον φίλο Ιωάννη Πατούνα να κλειδώσει και αυτό το ποστ καθώς και οποιονδήποτε άλλο φυτρώνει γιατί ένας εναντίων όλων δεν!!!

Πρώτο ρίξαμε το επίπεδο πολύ χαμηλά, αλλά συνάμα μας βλέπω εδώ να χάνουμε τον χρόνο μας με "αναμάρτητους" και όχι σε άλλες επικοδομητικές συζητήσεις, όπως άλλωστε είναι και η φύση του φόρουμ.

Αντε ντε!!! Γιορτάρες μέρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μου προκαλεί πολύ γέλιο! :bowdown:

και εγώ θα γελούσα … αλλά σκέφτομαι αυτούς που έχουν ρίξει πολύ ιδρώτα για να υπάρχει αυτό το φόρουμ … δεν είναι ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες καταστάσεις ..

συμφωνώ με το κλείδωμα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...