Jump to content

Νέο Ενυδρείο


math01141

Recommended Posts

Γειά σας φτιάχνω μια νέα γυάλα 160*60*60 σκοπεύω να βάλω αγγελοψαρα η αφρικανες ακόμα παίζεται.. Αύριο θα πάω να πάρω τα τζάμια που έχω παραγγείλει. Να κάνω τίποτα τρύπες για το σαμπ η όχι; τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να το τρυπησεις να το κανει ο τζαμας καλυτερα. τι τιμη εχουν τα τζαμια που σου κοβει;

Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ 12 χιλιοστά ροντε μαζί κόντρες πάνω κάτω. Που να τις κάνω τις τρύπες; πόσες χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Για τις τρύπες δεν ξέρω αλλά πολύ θέλω να μάθω

Επίσης δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι χρειαζόταν ραντάρισμα...

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω με μεγαλη επιφυλαξη μιας και δεν σου απαντα κανείς,χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι χρειάζεσαι μια τρύπα χαμηλά ώστε να τραβά νερο η αντλία,αντί δηλαδή να βάλεις μπαστούνι μέσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Με πλαστική σιτουλα όπως στα πετ σοπ και φυσικά την τρύπα να στην κάνει τζαμας αλλιώς κάποιος έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το που θα κάνεις το ύψος για τις τρύπες.

Το ύψος θα εξαρτηθεί από τη χωρητικότητα του σαμπ, γιατί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος , το νερό θα περνάει από την υπερχείλιση και θα κατεβαίνει στο σαμπ ενώ η αντλία δεν θα το επιστρέφει στο ενυδρείο, και τότε αν το σαμπ δεν χωρέσει όλο το νερό του ενυδρείου μέχρι να κατέβει το νερό κάτω από τη τρύπα, το νερό θα ξεχειλίζει από το σαμπ. Επίσης σημαντικό ρόλο παιζει και η διάσταση της τρύπας για αυτο την κάνουμε αρκετά μεγάλη για να προλαβαίνει να φευγει το νερό για να μη ξεχειλίση το ενυδρείο

Αντίθετα, αν την κάνεις πάρα πολύ ψηλά και υπάρξει έντονη εξάτμιση , τότε θα πέσει η στάθμη στο σαμπ και θα σου ξενερίσει η αντλία.

Εξαρτάται επίσης απο το μέγιστο ύψος της στάθμης του νερού που θες να έχει το ενυδρείο.

Αν το σαμπ είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο τα πράγματα είναι πιο απλά γιατι δεν υπάρχει κίνδυνος για πλημύρα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος

Για αυτό θέλει καλή μελέτη και γενικά καλό σχεδιασμό σε ενυδρείο και σαμπ.

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νόμιζα ότι μιλάμε για σαμπ μέσα στο ενυδρείο,λάθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τις τρυπες θα τις κανεις στο υψος που θες την σταθμη του νερου

Αλλα και χαμηλοτερα να τις κανεις ανεβαζεις την σταθμη με μια γωνια pvc

http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/pvc-90-351.html

Μια Φ40 για την υπερχειλιση και μια μικροτερη για την επιστροφη

Στο σαμπ θα δωσεις λιγο περιθωριο στο διαμερισμα επιτροφης σε περιπτωση διακοπης ρευματος

Απλα πραματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω νόμιζα ότι μιλάμε για σαμπ μέσα στο ενυδρείο,λάθος μου.

Και εκεί χρειάζονται τρύπες :)

Στο τζάμι που θα χωρίζει το σαμπ από το άλλο ενυδρείο, απλά αυτό δεν μπορεί να ξεχειλίσει :)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα και στα 10 χιλιοστά είναι απαραίτητο το ροντε

Σε αυτό το πάχος το ρονταρισμα είναι απαραίτητο.

To ροντέ γιατί λέτε ότι είναι απαραίτητο??? Αν περαστούν με ένα λεπτό γυαλόχαρτο δεν είναι καλύτερα?

Έγινε επεξεργασία - JDP
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω και σαμπ χωρίς να κάνω τρύπες με εξωτερική υπερχείλιση?

Και βέβαια μπορείς.

Δεν το έχω κάνει για να σου πω προσωπικές εμπειρίες, αλλά έχω ακούσει διάφορα,

σε άλλους δουλεύει μια χαρά,

σε άλλους κάνει θόρυβο και

σε άλλους γεμίζει αέρα με αποτέλεσμα να σταματάει η ροή με όλα τα επακόλουθα αν δεν κάνουν εξαέρωση

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω και σαμπ χωρίς να κάνω τρύπες με εξωτερική υπερχείλιση?

Ναι υπάρχουν τετοιες υπερχειλισεις (χωρις να τρυπησεις ) με σωληνες που τις αγοραζεις ετοιμες ή μπορεις να φτιαξεις.

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω και σαμπ χωρίς να κάνω τρύπες με εξωτερική υπερχείλιση?

Και βέβαια μπορείς.

Δεν το έχω κάνει για να σου πω προσωπικές εμπειρίες, αλλά έχω ακούσει διάφορα,

σε άλλους δουλεύει μια χαρά,

σε άλλους κάνει θόρυβο και

σε άλλους γεμίζει αέρα με αποτέλεσμα να σταματάει η ροή με όλα τα επακόλουθα αν δεν κάνουν εξαέρωση

δες να πάρεις μια ιδέα

https://www.google.com/search?q=diy+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=OzPTVIL1OsOv7Abz2ICIDw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=611

σου προτείνω τρύπες για καλύτερα και μεγαλύτερη ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να κάνεις τρύπες στο πλάι και να βάλεις μέσα overflow box από plexiglass.

Δες τις φωτογραφίες

post-1-0-29022200-1423128066_thumb.png post-1-0-85097400-1423128142_thumb.png post-1-0-14244100-1423128175_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να κάνεις τρύπες στο πλάι και να βάλεις μέσα overflow box από plexiglass.

Δες τις φωτογραφίες

attachicon.gifAquarium 140x50x60 with OverFlow Box 4.png attachicon.gifAquarium 140x50x60 with OverFlow Box 5.png attachicon.gifAquarium 140x50x60 with OverFlow Box 6.png

Πολύ καλή λύση , και μπορείς να κάνεις διορθωτικές κινήσεις όχι με τις τρύπες στο τζαμι αλλά με το ύψος το overflow box

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Βάσεις τι τρύπες πιο χαμηλά και βάζεις σε όποιο ύψος θέλεις το overflow.

Η δεύτερη τρύπα (η πιο ψηλα) είναι backup για περίπτωση που κάτι φράξει την πρώτη ώστε να μην μείνει το ενυδρείο χωρίς φιλτράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι είτε για τρύπες και overflow είτε για εξωτερική υπερχείλιση. Τα λίτρα μου είναι γύρω στα 700 πόσα λίτρα ανά ώρα πρέπει να φιλτραρει το σαμπ; 2000;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...