Jump to content

πινακας του ενυδρειου της Rain


Recommended Posts

Αυτες τες μερες φτιαχνω τον πινακα του ενυδρειου μου και βλεπω οσο ποιο πολυ διαβαζω για τα ηλεκτρολογικα, τοσο ποιο πολυ δουλεια θελει ακομα ο πινακας για να γεινει λειτουργικος. :bowdown:

Ζητω τις γνωμες σας, τι αλλο πρεπει να βαλω στο πινακα μου???

Τωρα να σας πω τι εχω.

Αυτος ειναι πινακας του σπιτιου (τον εχω αλλαξει τωρα, οταν φτιαχτικε και πινακας του ενυδρεου, και δεν τον εχω κλεισει ακομα...)

post-90-1175616705_thumb.jpg

Στην κατω γραμμη το πινακα του σπιτιου εχει αναχωρηση για την τροφοδοσια του υποπινακα του ενυδρειου (δευτερο πραγμα (διακοπτης) στην παρακατω φωτο)

post-90-1175616978_thumb.jpg

Απο εκει ερχεται γραμμή ανεξάρτητη από τον πίνακα του σπιτιού και έχει ένα δεύτερο υποπίνακα κοντα στο ενυδρείο

post-90-1175617198_thumb.jpg

Ο οποιος εχει γενικο διακοπτι , ρελε διαρροης και καποιες γραμμές (δεν ξερω ποσο :thumbup: μαλλων 9???) που καταληγουν σε 9 διακόπτες στον πινακα.

post-90-1175618054_thumb.jpg post-90-1175618073_thumb.jpg

Η καθε γραμμη καταληγει σε πολυπριζο με 4-6 πριζες. Περιπου 40 πριζες. Ετσι, μπορουμε να κλεινουμε με ενα διακοπτι απο τον πινακα καθε πολυπριζω με 4-6 πριζες.

post-90-1175618550_thumb.jpg post-90-1175618569_thumb.jpg

Το υπομενο βημα ειναι να μπει ενας χρονοδιακοπτης στον πινακα με το ρελε του (ο οποιος εχει και μπαταρεα για 100 ωρες, αν κλεισει ρευμα, δεν θα χρειαστει ξανα ρεγουλαρισμα) σε μια απο τις γραμμες. Απο αυτο το χρονοδιακοπτι θα δουλευει ενα πολυπριζο για φως στο ενυδρειο.

Και για την γειωση θα ηθελα να βαλω τον μετασχηματιστη γαλβανικης απομονωσης... :D

Ακουω προτασεις σας, τι αλλο θα μου ειναι καλο και χρισημο να βαλω στον πινακα μου???

η, μηπως να αλλαξω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου θυμίζει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του Μάριου. Μήπως τον αντιγράφεις????

Γυναίκα χομπίστρια βλέπετε. Λογικό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου θυμίζει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του Μάριου. Μήπως τον αντιγράφεις????

Γυναίκα χομπίστρια βλέπετε. Λογικό το αποτέλεσμα.

ναι αλλα και γυναικα και θαλασσινη!! και μας εβαλε και τα γυαλια!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου θυμίζει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του Μάριου.

Μονο που δεν εχω δει ποτε την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του Μάριου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα το μπαλκονι.

Εκει παει μια γραμμη απο τον πινακα του ενυδρειου, στο επιπλο που εχω φτιαξει, και εχει πριζες για μεχανηματα και ενα φως (φως - παλι δικι μου κατασκευη :oops: )

post-90-1175628960_thumb.jpg

post-90-1175628978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ μεράκι και αρκετή μελέτη για πολλά χρόνια λειτουργίας!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και για βιογραφικο προσληψης στην Δ.Ε.Η. :thumbup:

:bowdown:

αντε παλι εξωδα !!!! ειδα τα δικα μου καλωδια και πολυμπριζα και απαγοητευτικα! :D

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

αντε παλι εξωδα !!!! ειδα τα δικα μου καλωδια και πολυμπριζα και απαγοητευτικα! ;)

Ολα ειναι στα χερια μας! :D

Να μην απογοητευεσε, αρχησε δουλειες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία πολύ καλή δουλεία...

Βέβαια απέχεις πολύ από την εξαίσια δουλειά του Μάριου... :thumbup::bowdown: αλλά εντάξει... κάτι έκανες (πλάκα κάνω).

Οι γνώσεις μου δεν βοηθάνε για περεταίρω προτάσεις αλλά αυτό που έκανες δείχνει ωραίο και ασφαλές...

μπράβο

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία και ταχτοποιημένα… :bowdown:

αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος οι χρονοδιακόπτες να μην αχρηστεύουν τις γειτονικές πρίζες του πολύμπριζου .. :D

ίσος αν έβαζες κάποιους κυκλοφοριτές σε ups θα μπορούσες να δώσεις στο σύστημα σου μεγάλες δυνατότητες ασφάλειας σε περίπτωση πολύωρης διακοπής ρεύματος

αν τα καταφέρνεις και στη κουζίνα έτσι .. θα έχεις ευτυχισμένο σύζυγο.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μονο ενας χρονοδιακοπτης θα μπει στο πινακα και 3-4 θα εχω στα πολυπριζα, δυστηχως... ειναι ακριβες οι χρονοδιακοπτες που μπενουν στο πινακα (το ποιο φτηνο θα βαλω που εχει 50 ευρο + ρελε 20 ευρο), θελουν και ρελε... :thumbup:

Ο ''ευτυχισμένος'' σύζυγος δεν εχει τοσο λεφτα... (για αυτο και πολλα πραγματα για το ενυδρειο - τα φτιαχνω με τα χερια μου)

Αλλους χρονοδιακοπτες - εχω απο παλια :bowdown:

Ενα ups - ειναι ακομα μονο στα ονειρα μου, μπορει να μην το βαλω και ποτε. Επειδι για να παρω ενα ups που θα με κραταει την κυκλοφορια ( μια αντλια 65 βαττ) για 2-3 ωρες - δεν θελω. Τοση ωρα το ενυδρεο αντεχει και χωρις την κυκλοφορια. Θα ηθελα ενα ups που να κρατα 6-8 ωρες, το ληγοτερο. Ειδα και τις τιμες... :D

Αν ξερει κανεις κανενα εκονομικο για 6-8 ωρες ???

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και ενα μυστηκο!!! Για πλακα!

Ξερετε γιατι δεν με εχουν διοξει ακομα με τις ερωτησεις μου απο το καταστημα ''Καυκας"" με τα ηλεκτρολογικα...

Επειδι εκει δουλευει ενα παιδι που εχει θαλασσινο ενυδρειο.

:bowdown::thumbup::D

Εχω και εκπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

θεωρώ οτι στη περίπτωσή σου θα έβαζα μόνο τις τούρμπελε στο υπσ

επειδη εχουν νομίζω λίγα βάτ.

το καλύτερο ειναι να έχεις την επιστροφη αλλά με 800VA και ασ πούμε 65w

στην καλύτερη περίπτωση να φτάσει για 2 ώρες! (νομίζω λέω πολλά)

το φτηνότερο είναι να έχεις μία ηλεκτρογεννήτρια με βενζίνη Και ένα μικρό Ups

για τις μικροδιακοπές!

Link to comment
Share on other sites

να μια φτηνή

http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page1.htm

αλλά επειδη δεν έχει ψύκτρα είναι επίφοβη δεν είναι

για κάθε μέρα, αλλά την κατάλλη στιγμή μπορέι να ξελασπώσει

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τες μερες φτιαχνω τον πινακα του ενυδρειου μου και βλεπω οσο ποιο πολυ διαβαζω για τα ηλεκτρολογικα, τοσο ποιο πολυ δουλεια θελει ακομα ο πινακας για να γεινει λειτουργικος. :thumbup:

Ζητω τις γνωμες σας, τι αλλο πρεπει να βαλω στο πινακα μου???

Τωρα να σας πω τι εχω.

Αυτος ειναι πινακας του σπιτιου (τον εχω αλλαξει τωρα, οταν φτιαχτικε και πινακας του ενυδρεου, και δεν τον εχω κλεισει ακομα...)

post-90-1175616705_thumb.jpg

Στην κατω γραμμη το πινακα του σπιτιου εχει αναχωρηση για την τροφοδοσια του υποπινακα του ενυδρειου (δευτερο πραγμα (διακοπτης) στην παρακατω φωτο)

post-90-1175616978_thumb.jpg

Απο εκει ερχεται γραμμή ανεξάρτητη από τον πίνακα του σπιτιού και έχει ένα δεύτερο υποπίνακα κοντα στο ενυδρείο

post-90-1175617198_thumb.jpg

Ο οποιος εχει γενικο διακοπτι , ρελε διαρροης και καποιες γραμμές (δεν ξερω ποσο :D μαλλων 9???) που καταληγουν σε 9 διακόπτες στον πινακα.

post-90-1175618054_thumb.jpg post-90-1175618073_thumb.jpg

Η καθε γραμμη καταληγει σε πολυπριζο με 4-6 πριζες. Περιπου 40 πριζες. Ετσι, μπορουμε να κλεινουμε με ενα διακοπτι απο τον πινακα καθε πολυπριζω με 4-6 πριζες.

post-90-1175618550_thumb.jpg post-90-1175618569_thumb.jpg

Το υπομενο βημα ειναι να μπει ενας χρονοδιακοπτης στον πινακα με το ρελε του (ο οποιος εχει και μπαταρεα για 100 ωρες, αν κλεισει ρευμα, δεν θα χρειαστει ξανα ρεγουλαρισμα) σε μια απο τις γραμμες. Απο αυτο το χρονοδιακοπτι θα δουλευει ενα πολυπριζο για φως στο ενυδρειο.

Και για την γειωση θα ηθελα να βαλω τον μετασχηματιστη γαλβανικης απομονωσης... ;)

Ακουω προτασεις σας, τι αλλο θα μου ειναι καλο και χρισημο να βαλω στον πινακα μου???

η, μηπως να αλλαξω κατι...

RAIN.

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό το controller που φαίνετε στην φωτογραφία.

Για τις λειτουργίες μπορεί να κάνει η τιμή του είναι τζάμπα. :bowdown:

Είναι προγραμματιζόμενο.

Έχει 8 relay στην έξοδο του και 12 inputs.

Το έχω και εγώ στον δικό μου πίνακα.

Θα σου αναφέρω μερικές από τις λειτουργίες που μπορεί να κάνει.

Χρονοδιακόπτης για τα φώτα.

Έλεγχος της στάθμης του νερού και απενεργοποίηση αντλιών σε περίπτωση που διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει νερό.

Συμπλήρωση νερού.

Χρονοδιακόπτης για κυκλοφορητές την ώρα του ταΐσματος. (πατώντας ένα κουμπί απενεργοποιεί τους κυκλοφορητές για όση ώρα το έχεις προγραμματίσει.

Με ένα άλλο κουμπί μπορείς να προγραμματίσεις και κλίνει το σκιμερ.

Εγώ το έχω προγραμματίσει πατώντας το κουμπί να μου σβήνει το σκιμερ για 15 λεπτά μέχρι να το καθαρίσω.

Στην περίπτωση που ξεχάσω να το ξεκινήσω μετά από αυτό το διάστημα τον 15 λεπτών ενεργοποιεί ένα buzzer και μου γράφει στην οθόνη ότι πρέπει να το ξεκινήσω.

Μου ανάβει τα φώτα του refugium την ώρα που κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου.

Μου ελέγχει την εναλλαγή του wave-box

Το έχω ρυθμίσει η εναλλαγή αυτή να είναι σε 0,86 δευτερόλεπτα. (μιλάμε για ακρίβεια).

Για να μην σε κουράσω άλλο μπορεί να κάνει ότι πρωρείς να σκεφτείς.

Ο προγραμματισμός του γίνετε μέσω PC.

Μπορείς να το κάνεις και από τα κουμπιά του αλλά είναι πολύ πολύ δύσκολο.

Α ξέχασα να σου πω ότι μετά από τον προγραμματισμό του κάνεις εικονική δοκιμή στον υπολογιστή σου πριν το θέσεις σε λειτουργία

Πραγματικά είναι απίστευτο εργαλείο. ;)

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Γιάννος μιλάει για PLC :bowdown: τα οποία είναι πραγματικά απίστευτα μηχανήματα και σου δίνουν φοβερές δυνατότητες, κέφι να έχεις να τα προγραμματίσεις μόνο! :thumbup: Ποιας εταιρείας είναι Γιάννο? Το πρόγραμμα φαντάζομαι αν το θελήσουμε μας το στέλνεις έτσι?

Σχετικά με τον πίνακα της φίλης Rain τώρα... ;) Ως ο κακός της παρέας δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι η δουλειά με έχει ενθουσιάσει. Να πω βέβαια ότι οι φωτογραφίες δε δείχνουν το σύνολο και μπορεί να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση, αλλά δε μου αρέσει το εξωτερικό κανάλι στον τοίχο, δε μου αρέσει ο πίνακας του ενυδρείου στον τοίχο και δε μου αρέσει ο τρόπος που έχουν μπει τα πολύμπριζα που, από ότι μπορώ να διακρίνω από τις φώτο, έχουν μεγάλη απόσταση και μεταξύ τους και από το ενυδρείο. (το τεντωμένο καλώδιο με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα) Τώρα για τα υπόλοιπα, εν γένει θεωρώ υπερβολικό το όλο σύστημα χωρίς να προσφέρει κάτι ουσιαστικό, πέρα από εντυπωσιακή εμφάνιση στα μάτια ενός λιγότερο σχετικού. Η ίδια δουλειά μπορούσε να γίνει στο ντουλάπι του ενυδρείου ώστε να μη φαίνονται όλα αυτά στο σπίτι, να χρησιμοποιηθούν πρίζες σε συνδυασμό με διακόπτη ανεξάρτητες για κάθε συσκευή κλπ.

Συγνώμη φίλη Ναταλία για το "θάψιμο" αλλά τη γνώμη μας λέμε... :D Να προσθέσω όμως ότι είναι σαφές ότι έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά με την παραμικρή λεπτομέρεια! ;) Άλλωστε και αυτό είναι θέμα γούστου!

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Γιάννος μιλάει για PLC :bowdown: τα οποία είναι πραγματικά απίστευτα μηχανήματα και σου δίνουν φοβερές δυνατότητες, κέφι να έχεις να τα προγραμματίσεις μόνο! :thumbup: Ποιας εταιρείας είναι Γιάννο? Το πρόγραμμα φαντάζομαι αν το θελήσουμε μας το στέλνεις έτσι?

Σχετικά με τον πίνακα της φίλης Rain τώρα... ;) Ως ο κακός της παρέας δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι η δουλειά με έχει ενθουσιάσει. Να πω βέβαια ότι οι φωτογραφίες δε δείχνουν το σύνολο και μπορεί να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση, αλλά δε μου αρέσει το εξωτερικό κανάλι στον τοίχο, δε μου αρέσει ο πίνακας του ενυδρείου στον τοίχο και δε μου αρέσει ο τρόπος που έχουν μπει τα πολύμπριζα που, από ότι μπορώ να διακρίνω από τις φώτο, έχουν μεγάλη απόσταση και μεταξύ τους και από το ενυδρείο. (το τεντωμένο καλώδιο με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα) Τώρα για τα υπόλοιπα, εν γένει θεωρώ υπερβολικό το όλο σύστημα χωρίς να προσφέρει κάτι ουσιαστικό, πέρα από εντυπωσιακή εμφάνιση στα μάτια ενός λιγότερο σχετικού. Η ίδια δουλειά μπορούσε να γίνει στο ντουλάπι του ενυδρείου ώστε να μη φαίνονται όλα αυτά στο σπίτι, να χρησιμοποιηθούν πρίζες σε συνδυασμό με διακόπτη ανεξάρτητες για κάθε συσκευή κλπ.

Συγνώμη φίλη Ναταλία για το "θάψιμο" αλλά τη γνώμη μας λέμε... :D Να προσθέσω όμως ότι είναι σαφές ότι έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά με την παραμικρή λεπτομέρεια! ;) Άλλωστε και αυτό είναι θέμα γούστου!

Φίλε και συνάδελφε 'george hmmy'

Η μάρκα του συγκεκριμένου είναι TELEMECANIQUE.

http://uk.farnell.com/jsp/search/productde...jsp?sku=5018742

Όσον για το πρόγραμμα είναι το zelio2.

Το έχω και πολύ ευχαρίστως να σας το δώσω.

Θα χιαστή και το καλώδιο σύνδεσης.

http://uk.farnell.com/jsp/Mechanical,+Offi...jsp?sku=5018961

Γιώργο πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να συμβουλέψεις κάποιον ο ποιος δεν είναι σχετικός με αυτά τα θέματα.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εγώ εννοώ να μας δώσεις το πρόγραμμα που έγραψες για το PLC όχι το περιβάλλον για να το προγραμματίσουμε! :bowdown:

Ήμουν από την αρχή βέβαιος ότι είναι διαθέσιμα σε όλους μας αυτά φίλε Γιαννο και σε ευχαριστούμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εγώ εννοώ να μας δώσεις το πρόγραμμα που έγραψες για το PLC όχι το περιβάλλον για να το προγραμματίσουμε! :thumbup:

Ήμουν από την αρχή βέβαιος ότι είναι διαθέσιμα σε όλους μας αυτά φίλε Γιαννο και σε ευχαριστούμε! :D

Φίλε και συνάδελφε 'george hmmy'

Ξέχασα να σου αναφέρω ότι το συγκεκριμένο μπορείς να το προγραμματίσεις και με gates (Πύλες).

Δηλαδή κάνεις το δικό σου κύκλωμα μέσο του προγράμματος με πύλες.

Με λίγα λόγια κατασκευάζεις το δικό σου ολοκληρωμένο κύκλωμα (IC intecratate circuit) Αυτό το διευκρινίζω για τους υπόλοιπους.

Τρελάθηκες τώρα το ξέρω !!!! ;)

Τον προγραμματισμό του δικού μου controller ευχαρίστως να σου το στύλο αλλά δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα. :bowdown:

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ενα ups - ειναι ακομα μονο στα ονειρα μου, μπορει να μην το βαλω και ποτε. Επειδι για να παρω ενα ups που θα με κραταει την κυκλοφορια ( μια αντλια 65 βαττ) για 2-3 ωρες - δεν θελω. Τοση ωρα το ενυδρεο αντεχει και χωρις την κυκλοφορια. Θα ηθελα ενα ups που να κρατα 6-8 ωρες, το ληγοτερο. Ειδα και τις τιμες... :thumbup:

Αν ξερει κανεις κανενα εκονομικο για 6-8 ωρες ???

Καλημέρα Ναταλία,

όσον αφορά το UPS.... Έχω ένα APC 500VA και έχω συνδέσει πάνω του μια Eheim 1260 (65W). Να σε πληροφορήσω πως μετά από δοκιμές που χω κάνεις (4-5 φορές) ο χρόνος που μπορεί να κρατήσει την συγκεκριμένη αντλία είναι μόλις μισή ώρα. Nα σε ενημερώσω πως πριν περίπου από ένα χρόνο είχα βρει στο eshop το UPS Merlin Gerin Nova 1100 VA (το οποίο χρησιμοποιώ για το PC) μόλις με περίπου 110 ευρώ. Κι επειδή ο χρόνος που κρατάει το UPS δεν είναι γραμμικός ανάλογα με το φορτίο, πιστεύω πως θα μπορούσε να κρατήσει την αντλία αυτή για περίπου 1,5 ώρα (σίγουρα για πάνω από 1) χωρίς να το έχω δοκιμάσει. Δυστυχώς αν θες να πάρεις UPS που να σου κρατάει την αντλία για 6-8 ώρες θα πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά αφού τα UPS με 12V μπαταρίες δεν μπορούν να φορτίσουν τις μπαταρίες με τα Ah που χρειάζεσαι. Η καλύτερη και φθηνότερη λ΄θση είναι ένας αυτοματισμός με ένα μικρό UPS σε σύνδεση με κάποια μικρή γεννήτρια που να παίρνει μπροστά μετά από 5 ας πούμε λεπτά διακοπής ρεύματος. Βέβαια θα κάνει θόρυβο...

Ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά κι εσύ κρίνεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα δεν με έχει ενθουσιάσει ο πινακας μου, ακομα :bowdown:

Αλλα ειναι η αρχη της δουλειας.

Για αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα, για να παρω συμβουλες :D

Για τα πολυπριζα παραγγελα μερικα απο αυτα, να τα βουλεψω καπου, μπορει να ειναι χρισημα

post-90-1175677970_thumb.jpg post-90-1175677985_thumb.jpg

Για το θεμα οτι τα πολυπριζα έχουν μεγάλη απόσταση και μεταξύ τους και από το ενυδρείο, ειναι επειδι αυτα τα πολυπριζα - δεν χρισιμοιποιουντε ακομα. Δεν μπηκε ακομα το καινουριο σαμπ.

Πρωτο θελω να τελειωσω με τα ηλεκτρολογικα και μετα ερχετε το αλλο σαμπ και αρχηζω με το επιπλο...

Ολο το μηκος του σαμπ θα ειναι γυρο στα 5 μετρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη και φθηνότερη λ΄θση είναι ένας αυτοματισμός με ένα μικρό UPS σε σύνδεση με κάποια μικρή γεννήτρια που να παίρνει μπροστά μετά από 5 ας πούμε λεπτά διακοπής ρεύματος. Βέβαια θα κάνει θόρυβο...

Ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά κι εσύ κρίνεις :bowdown:

Και εγω με βλεπω να παρω την γεννήτρια και να την βαλω στο μπαλκονι. Ερχετε το καλοκαιρι και δεν ξερω τι μπορω να περιμενω απο την ΔΕΗ...

P.S. Και, αν με διοξουν οι δικοι μου απο το σπιτι, θα εχω και φως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα εδώ στη δουλειά και ειδού η απάντηση. Ένα UPS 2KVA θα σου κρατάει τα 65W για κάνα δεκάωρο. Μιλάμε για UPS όμως όπου οι συστοιχίες μπαταριών του θα είναι γύρω στα 96V τουτέστιν κόστος περίπου 1500-2000 ευρώ. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω σε ΠΜ περισσότερες πληροφορίες και μάρκες :bowdown: Έχουμε κάτι αντίστοιχο στην εταιρεία που εργάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα εδώ στη δουλειά και ειδού η απάντηση. Ένα UPS 2KVA θα σου κρατάει τα 65W για κάνα δεκάωρο. Μιλάμε για UPS όμως όπου οι συστοιχίες μπαταριών του θα είναι γύρω στα 96V τουτέστιν κόστος περίπου 1500-2000 ευρώ. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω σε ΠΜ περισσότερες πληροφορίες και μάρκες :bowdown: Έχουμε κάτι αντίστοιχο στην εταιρεία που εργάζομαι...

Ευχαριστω, Ιωαννη.

Στειλε μου, αν δεν σου ειναι δυσκολο, η αν εχεις κανενα λινκ με τα UPS.

Να τα δω!

Πρεπει να ειναι και πολυ μεγαααααααααλο μαλλων?

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...