Jump to content

πινακας του ενυδρειου της Rain


Recommended Posts

Από τον υπολογισμό που έχω κάνει 2KVA είναι 9 Ah

9 /0,65 που είναι η αντλία θα σου κραταει 13,84 ώρες.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Για τα πολυπριζα παραγγελα μερικα απο αυτα, να τα βουλεψω καπου, μπορει να ειναι χρισημα

post-90-1175677970_thumb.jpg post-90-1175677985_thumb.jpg

Aυτα τα πολυμπριζα ειναι απιστευτα χρησιμα! Που τα βρηκες?

Οσο για τα UPS νομιζω πως δεν χρειαζετε κατι τοσο δυνατο οσο συζητατε. Ευτηχως εχουμε αντλιες ποια, που και πολλα λιτρα ισχυ εχουν αλλα και μικρη καταναλωση. Για ενα ενυδρειο 1000λιτρα 2 νανο 6045 εχουν συνολικα 16 watt καταναλωση. Και μιλαμε για 8000 λιτρα ροη στο ενυδρειο. Δεν ειναι καθολου ασχημα αν σκεφτουμε πως με 1 ups 1000va μπορουμε να κανουμε θαυματα.

Ακριβως αυτο το set-up εχω και εγω. Για 6-8 ωρες περιπου διακοπες που υπηρχαν λογο εργων στο σπιτι μου στο δρομο, και ολα ηταν αστερια. Σχετικα φθηνα και δεν σου λειπει κατι.. Η ροη του ενυδρειου σου ειναι που εχει απολυτη αναγκη και δυστηχως οι αντλιες επιστροφης εχουν μεγαλες απαιτησεις σε ρευμα, οποτε πας στην καλυτερη λυση και σαφως ποιο επιθυμιτη. :bowdown:

UPS μεγαλα παντως (βιομηχανικου τυπου) εχουν και στον Καυκα. Με παραγγελεια στο φερνει την επομενη ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα πολυμπριζα ειναι απιστευτα χρησιμα! Που τα βρηκες?

Τα βρηκα στην Μοσχα. Ειναι και πολυ φτηνα!!!

Το πρωτο στην φωτο ειναι Κοριατικο και εχει περιπου 10 ευρο.

Στην δευτερη φωτο ειναι ρωσσικο και εχει περιπου 30 ευρο.

Τα εχουν παρει καποιοι φιλοι μου και μου ειπαν πως δεν εχουν και μεγαλη διαφορα στην πιοτητα.

Εγω πηρα των 10 ευρο :bowdown: (μονο τα μεταφορικα ειναι λιγο μεγαλα... :thumbup: )

Μου αρεσει που εχει διακοπτι με λαμπακι για καθε πριζα!

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

http://www.powerware.com/ UPS και όχι μόνο... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αυτες οι συσκευες ειναι πολυ καλες. Αλλα επειδη οι απλες συσκευες ειναι ποιο πρακτικες στην δικη μου περιπτωση. Πολυ θα μου αρεσε να ειχα 5-6 πολυμπριζα με διακοπτη ανα μπριζα. Ολα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει πιάσει τελευταία πολύ με τα ηλεκτρολογικά ε????

Τη μία η γείωση τώρα ο πίνακας… :bowdown:

Νομίζω η λύση του Στέφανου είναι η πιο οικονομική και σωστή. Μία γεννήτρια και ένα μικρό ups και όλα ΟΚ!!! Κατά τη γνώμη μου η γεννήτρια θα χρειαστεί… κάτι άκουσα για διακοπές της ΔΕΗ το καλοκαίρι λόγω της ελλιπής λειτουργίας των υδροηλεκτρικών εργοστασίων (λειψυδρία).

Ναταλία να σου δείξω και εγώ τον πίνακα μου? Σαφώς πιο απλός από τον δικό σου αλλά τη δουλειά του την κάνει!

Πινακας

Βέβαια τώρα είναι πιο γεμάτος... απο καλώδια, χρονοδιακόπτες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αυτες οι συσκευες ειναι πολυ καλες. Αλλα επειδη οι απλες συσκευες ειναι ποιο πρακτικες στην δικη μου περιπτωση. Πολυ θα μου αρεσε να ειχα 5-6 πολυμπριζα με διακοπτη ανα μπριζα. Ολα τα λεφτα.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα το νοημα με τα πολυπριζα, να δω τι θα μπορω να κανω :bowdown:

Αλλα οχι και 5-6.

Για μενα ειχα παραγγειλει μονο 2, ηθελα να δω πως ειναι πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Πινακας

Βέβαια τώρα είναι πιο γεμάτος... απο καλώδια, χρονοδιακόπτες κ.λ.π.

Καλος ειναι ο πινακας, ολο ειναι μαζεμενω σε ενα δουλαπι! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι τελείως διαφορετικό από τη δικιά σου κατασκευή. Thanks πάντως

Όπως είπες είναι ένα ντουλάπι που απλά με προστατεύει περισσότερο από το να τα έχω στο πάτωμα. Ακόμη μου δίνει μία άλφα ευχέρεια στο να ανοιγοκλείσω κάτι και σαφώς δείχνει πιο όμορφο από πριν…

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τες μερες φτιαχνω τον πινακα του ενυδρειου μου και βλεπω οσο ποιο πολυ διαβαζω για τα ηλεκτρολογικα, τοσο ποιο πολυ δουλεια θελει ακομα ο πινακας για να γεινει λειτουργικος. :D

Ζητω τις γνωμες σας, τι αλλο πρεπει να βαλω στο πινακα μου???

Τωρα να σας πω τι εχω.

Αυτος ειναι πινακας του σπιτιου (τον εχω αλλαξει τωρα, οταν φτιαχτικε και πινακας του ενυδρεου, και δεν τον εχω κλεισει ακομα...)

post-90-1175616705_thumb.jpg

Στην κατω γραμμη το πινακα του σπιτιου εχει αναχωρηση για την τροφοδοσια του υποπινακα του ενυδρειου (δευτερο πραγμα (διακοπτης) στην παρακατω φωτο)

post-90-1175616978_thumb.jpg

Απο εκει ερχεται γραμμή ανεξάρτητη από τον πίνακα του σπιτιού και έχει ένα δεύτερο υποπίνακα κοντα στο ενυδρείο

post-90-1175617198_thumb.jpg

Ο οποιος εχει γενικο διακοπτι , ρελε διαρροης και καποιες γραμμές (δεν ξερω ποσο ;) μαλλων 9???) που καταληγουν σε 9 διακόπτες στον πινακα.

post-90-1175618054_thumb.jpg post-90-1175618073_thumb.jpg

Η καθε γραμμη καταληγει σε πολυπριζο με 4-6 πριζες. Περιπου 40 πριζες. Ετσι, μπορουμε να κλεινουμε με ενα διακοπτι απο τον πινακα καθε πολυπριζω με 4-6 πριζες.

post-90-1175618550_thumb.jpg post-90-1175618569_thumb.jpg

Το υπομενο βημα ειναι να μπει ενας χρονοδιακοπτης στον πινακα με το ρελε του (ο οποιος εχει και μπαταρεα για 100 ωρες, αν κλεισει ρευμα, δεν θα χρειαστει ξανα ρεγουλαρισμα) σε μια απο τις γραμμες. Απο αυτο το χρονοδιακοπτι θα δουλευει ενα πολυπριζο για φως στο ενυδρειο.

Και για την γειωση θα ηθελα να βαλω τον μετασχηματιστη γαλβανικης απομονωσης... ;)

Ακουω προτασεις σας, τι αλλο θα μου ειναι καλο και χρισημο να βαλω στον πινακα μου???

η, μηπως να αλλαξω κατι...

:bowdown::thumbup: Τι έκανες εκεί ρε φίλε;;;

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει πιάσει τελευταία πολύ με τα ηλεκτρολογικά ε????

Τη μία η γείωση τώρα ο πίνακας… :bowdown:

Νομίζω η λύση του Στέφανου είναι η πιο οικονομική και σωστή. Μία γεννήτρια και ένα μικρό ups και όλα ΟΚ!!! Κατά τη γνώμη μου η γεννήτρια θα χρειαστεί… κάτι άκουσα για διακοπές της ΔΕΗ το καλοκαίρι λόγω της ελλιπής λειτουργίας των υδροηλεκτρικών εργοστασίων (λειψυδρία).

Ναταλία να σου δείξω και εγώ τον πίνακα μου? Σαφώς πιο απλός από τον δικό σου αλλά τη δουλειά του την κάνει!

Πινακας

Βέβαια τώρα είναι πιο γεμάτος... απο καλώδια, χρονοδιακόπτες κ.λ.π.

Να και ο δικός μου

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ένα μεγάλο μπράβο και από μένα στη Ναταλία για το ηλεκτρολογικό συμμάζεμα, αλλά και τις υπαίθριες κατασκευές :bowdown::thumbup: .

Όσο αφορά το αισθητικό αποτέλεσμα νομίζω ότι όταν τοποθετηθεί μπροστά το καινούργιο Sump-Ενυδρείο, δεν θα φαίνεται τίποτα.

Είμαι και εγώ υπέρ των απλών και λειτουργικών λύσεων. Το PLC του Γιάννου σου δίνει πολλές δυνατότητες και ευκολίες. Τι κάνεις όμως σε περίπτωση βλάβης ??

Με τους απλούς μηχανικούς χρονοδιακόπτες και τα πολύμπριζα με διακόπτες νομίζω ότι καλύπτονται πολλές ανάγκες.

Ναταλία ελπίζω μόνο να έλαβες υπ'οψιν σου ότι το μήκος από Τ5 σε ballast πρέπει να είναι το μικρότερο δυνατό.

Τώρα για την back-up λύση είμαι στο ψάξιμο για ηλιακούς συλλέκτες που θα φορτίζουν συστοιχία μπαταριών και κατόπιν μετατροπή από 12 σε 220v. Ακριβή λύση αλλά αποδεσμεύεσαι λίγο από τη ΔΕΗ, χωρίς το θόρυβο γεννήτριας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την back-up λύση είμαι στο ψάξιμο για ηλιακούς συλλέκτες που θα φορτίζουν συστοιχία μπαταριών και κατόπιν μετατροπή από 12 σε 220v. Ακριβή λύση αλλά αποδεσμεύεσαι λίγο από τη ΔΕΗ, χωρίς το θόρυβο γεννήτριας.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα αποτελέσματα της έρευνά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή λύση αλλά αποδεσμεύεσαι από τη ΔΕΗ, χωρίς το θόρυβο γεννήτριας.

http://www.helioindex.com/

Δεν συμφέρει με την καμία! :bowdown:

1000 φορες γεννήτρια σε υπόγειο ή ταράτσα σε ηχομονωτικό κουτί :thumbup:

υπάρχουν ηλεκτρογεννήτριες λίγο ακριβότερες μεν αλλά πολύ ήσυχες!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, και λόγω ιδιαίτερης επαφής με το αντικείμενο, το φωτοβολταικό είναι εκ των πραγμάτων άχρηστο για αυτές τις περιπτώσεις. Ο λόγος είναι πολύ απλός, όπως ήδη αναφέρθηκε, πολύ ακριβός εξοπλισμός και εξαιρετικά μικρή απόδοση. Η μόνη περίπτωση να έχει νόημα είναι μια μόνιμη εγκατάσταση, που θα συνυπάρχει με τη ΔΕΗ και θα δουλεύει παράλληλα με αυτή, ώστε να έχεις μονίμως οικονομία. :thumbup: Μην αναφέρουμε μόνο τα κόστη για παράλληλη τροφοδοσία... :bowdown:

Επίσης, όπως ήδη αναφέρθηκε, η αγορά μιας γεννήτριας-βαλίτσας είναι φτηνή, αθόρυβη, δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο κλπ. Μειονέκτημα ότι πρέπει να είσαι από πάνω ώστε να τη θέσεις σε λειτουργία και ότι καταναλώνει βενζίνη. :D Αν κάποιος δεν αντιμετωπίζει προβλήματα διακοπής ρεύματος στην περιοχή του θεωρώ πως με ένα UPS θα κάνει ωραιότατα τη δουλειά του, στο κάτω-κάτω αν πέσει το ρεύμα ας το ανοιγοκλείνει ανά μία ώρα προκειμένου να κυκλοφορήσει το νερό και να διατηρήσει τη βιολογία του.

Φίλε Στάθη αν το προχωρήσεις project θα έχει πραγματικά ενδιαφέρον να μας ενημερώσεις για το σχέδιο και τα κόστη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...