Jump to content

Δεν Βγαίνει Το Χώμα


Recommended Posts

παιδιά πήρα σήμερα μια πέτρα απο το ποτάμι ,την ξέπλυνα με καυτό νερό και ξύδι και ακόμα βγάζει χώμα τι κάνω?δείτε:

post-60275-0-06696800-1423400420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....εγω κάτω κάτω βλέπω ψίγματα χρυσού πάντως, πήγαινε στην ίδια περιοχή και μάζεψε κι άλλες χαχαχαχα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην κανεις τιποτα! Θα ερθω να την παρω εγω την πετρα γιατι ειναι μολυσμενη και πες μου απο που τις μαζεψες!!

Χαχαχα,φανταζεσαι να ηταν χρυσος...?

Φιλε αμα βγαζει ακομα χωμα κι'αλλο πλυσιμο.

ΥΓ.Ωραια μερα σημερα για ψωνια,και εγω πηγα σε μια μακρυνη παραλια και πηρα αμμο για τις αφρικανες που ετοιμαζω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να την αφήσεις να μουλιάσει μέσα στο νερό μήπως και καθαρίσει πιο εύκολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετάξου σε ενα βενζινάδικο και ρίχτεις με τη πιεση που πλένουν τα αυτοκίνητα ή αν έχεις εσύ πιεστικό, αν δεν βγει και ετσι δεν θα βγει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει παγιδευτεί χώμα σε καμία σχισμή-χαραμάδα της πέτρας και να βγαίνει λίγο λίγο κάθε φορά. Το καλυτερο που μπορείς να κάνεις ειναι αυτο που λέει ο Τάκης. Πήγαινε σε ενα βενζινάδικο και ρίξε με το πιεστικό, το είχα κάνει με τις δικές μου πέτρες και εκεί που έλεγα οτι τις είχα καθαρίσει, έβγαλαν άλλο τόσο χώμα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την αν ανεβαζει ph.

βαλε μια καρυδα για το ancistrus

Link to comment
Share on other sites

ολο και καποιο μεγαλο supermarket μπορει να εχει.. αν δεν βρεις περνεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι,υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ελένξω αν είναι ασβεστολιθιακή?δε χρησιμοποιούμε ακουαφορτέ!πιστεύω θα το καταλάβω με τα τέστ νερού!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν χρησιμοποιειτε?

θα καταλαβεις και με τεστ gh - kh - ph, βαλτην σε ενα κουβα , μετρα πριν το νερο και μετα απο μια βδομαδα παλι

Link to comment
Share on other sites

Θα σπάσεις ένα κομμάτι από την πέτρα και θα ρίξεις πάνω στο μικρό αυτό κομμάτι το ακουαφόρτε. Μετά το κομμάτι αυτό το πετάς....

Αλλιώς κάνε αυτό που λέει ο tsala.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μια απορία. Οταν λέμε σε κάποιον να ρίξει μερικές σταγόνες ακουαφόρτε σε μια πέτρα για να τη δοκιμάσει, λέμε μετά να την πετάξει, να μη τη βάλει στο ενυδρειο. Απο τη στιγμή που σε άλλες περιπτώσεις, για τον καθαρισμό του ενυδρειου (εσωτερικά) απο τα αλατα προτείνουμε πάλι το ίδιο προϊόν με καλό πλύσιμο μετά, γιατι να πετάξει την πέτρα και να μη την πλύνει καλά και να την βάλει μετά μέσα; Εγω το έχω κάνει άπειρες φορες στο παρελθόν οταν διατηρούσα ενυδρειο με μαλακό νερό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το εχω κανει.. μετα απο μπανια σε καυτο νερο...

αλλα ξυδι για τα αλατα, οχι ακουαφορτε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, δεν το εχω δοκιμασει.. λιγο ακραιο μου φαινεται..

εννοεις φανταζομαι αδεια γυαλα μετα απο ξεστησιμο ενυδρειου..

νομιζω μια χαρα φευγει με το ξυδι, δεν ειναι αναγκη το ακουαφορτε.. επειτα δεν ξερω τι μπορει να κανει και στις σιλικονες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε οι από πάνω μου όχι ακουαφόρτε θα σου διαβρώσει - τρυπήσει την σιλικόνη!

Μόνο ξίδι και σόδα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, δεν το εχω δοκιμασει.. λιγο ακραιο μου φαινεται..

εννοεις φανταζομαι αδεια γυαλα μετα απο ξεστησιμο ενυδρειου..

νομιζω μια χαρα φευγει με το ξυδι, δεν ειναι αναγκη το ακουαφορτε.. επειτα δεν ξερω τι μπορει να κανει και στις σιλικονες...

Γιάννη ξέρεις τι θα πω εγώ,

και για τις πέτρες για τεστ, αλλά και για καθαρισμό του ενυδρείου απο τα άλατα, βάζεις άφοβα ακουαφόρτε, αλλά πάντα με τις ανάλογες προφυλάξεις για σενα, γάντια κλπ, δεν παίζουμε με τα χημικά, και οι σιλικόνες δεν παθαίνουν τίποτα, δοκιμασμένο.

Ξέρω πως αν δει αυτά που γράφω τώρα ο Νικος (Discus Fan) θα πέσει καραμούζα, και σε ενα βαθμό έχει δίκιο γιατί τον ενδιαφέρει η ασφάλεια, για αυτό ξαναλέω με ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Επίσης είναι καρατσεκαρισμένο οτι το ακουαφόρτε φεύγει πολύ πιο εύκολα απο τη χλωρίνη, πολύ λιγότερα ξεβγάλματα, που αν μείνει και στον ήλιο ή στον αέρα εξατμίζεται πολύ πιο εύκολα από τη χλωρίνη. Ολα αυτά που λέω έχω κάνει δοκιμές με τεστ χλωρίου , και μάλιστα με διπλάσα δόση αντιδραστήριου για να δω αν υπάρχει έστω και το μικρότερο ιχνος χλώριου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε οι από πάνω μου όχι ακουαφόρτε θα σου διαβρώσει - τρυπήσει την σιλικόνη!

Μόνο ξίδι και σόδα

Δεν τρυπάει η σιλικόνη παιδιά, αν τρύπαγε η σιλικόνη θα τρύπαγε και το τζάμι, και τα δύο υλικά, όσο και να σας κάνει εντύπωση , είναι παρόμοια και είναι ενώσεις πυριτίου, και είναι ανεπηρέαστες από οξέα.

Και αν βάζετε οξέα, όπως ξύδι, να μη βάζετε σόδα, μειώνεται τη δραστικότητα του οξέως, η σόδα είναι βάση, και οι βάσεις αντιδρούν με τα οξέα.

Και όπως θα θυμόσαστε από το σχολείο ΒΑΣΗ + ΟΞΥ = ΑΛΑΣ + ΝΕΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...