Jump to content

Δισκάδικο???


gremos

Recommended Posts

Δεδομενου λοιπον οτι υπαρχει το ενυδρειο που ηδη τρεχει με ψαρια απο αφρικη(τι και πως δεν εχει σημασια για την ωρα)
Το οποιο εινε 540λτ (150χ50χ75) και απο φιλτρανση υπαρχει ενα eheim 2080
Και ενα sun sun 2000λτ/ωρα(χωρις uv),
και ενας θερμαντηρας eheim 300 βατ
Φιλτρο επιφανειας eheim surface cleaner,μια λαμπα uv 20 βατ.
Σκεφτομουνα για αλλαγη πορειας και για δισκους.
Τι προτεινετε???
Απο εξοπλισμο τι αλλο θα συμπληρωνατε????

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα χρειαστεις και υλικα διακοσμησης! Ριζες οπωσδηποτε, χαλαζιακη αμμο ψιλη!

Link to comment
Share on other sites

Ο διάκοσμος στους δίσκους... είναι τελείως διαφορετικός.

Προσωπικά σου προτείνω... ψιλή λευκή άμμο (πούδρα) καλής ποιότητας και κάποιες ρίζες driftwood. Πολλοί χρησιμοποιούν Red Moor wood... οι οποίες (κατά την άποψη μου) βυθίζονται δυσκολότερα (μπορεί και ποτέ σε κάποιες περιπτώσεις).

Υπάρχουν και κάποια φυτά που μπορείς ενδεχομένως να βάλεις (για να "σπάσει" λίγο η μονοτονία)... αν και προσωπικά ΔΕΝ τα βρίσκω άκρως απαραίτητα... όπως εχινόδοροι (πχ. Bleheri).. ή και anubias (παρότι είναι εκτός "βιοτοπικότητας")... για να δημιουργήσεις περισσότερες "περιοχές" κατά κάποιον τρόπο.

Ο θερμαντήρας σου... μάλλον ΔΕΝ θα έχει την δύναμη να καλύψει την θερμοκρασία που συνήθως τους διατηρούν οι περισσότεροι (29-30 c) .... και ΙΣΩΣ θα έπρεπε να βάλεις στα σχέδια έναν controller (για μεγαλύτερη σιγουριά).

Μια καλή αεραντλία... ΔΕΝ θα ήταν κακό να υπάρχει.

Κατά τα άλλα νομίζω... είσαι ήδη καλυμμένος από εξοπλισμό.

Οι δίσκοι έχουν κάποιες απαιτήσεις σε τα'ί'σματα (οι μικροί 7-8 φορές την μέρα φαντάσου) και όπως είναι φυσικό σε αλλαγές νερού (λόγω της επιβάρυνσης)... που αν τις καλύψεις, θα σου μεγαλώσουν σωστά.

Επίσης επειδή είναι κοπαδόψαρο... όσο μικρότεροι σε μέγεθος (και ηλικία)... τόσο μεγαλύτερη είναι η ανάγκη τους για περισσότερα άτομα στην ομάδα.

Περισσότερες πληροφορίες γι αυτό... μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω link.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας το κραταει ανετα στους 28 που εινε ρυθμισμενος μεχρι τωρα.αεραντλια υπαρχει ηδη μια φυσικα απο την eheim(400).

Τα φυτα θα τα ηθελα για αυτον ακριβως τον λογο,να σπαει η μοτονια.θεωρω οτι θα χρειαστω και μια Α.Ο.με μεγαλουτσικη μεμβρανη.

Απορια...το ph θεωρουμε οτι κατεβηκε στο επιθυμητο επιπεδο...

Πως διατηρητε εκει???

Με την χρυση τυρφης ισως??το co2δεν θα με χαλαγε να το επευφεγα..

Ποσο μεγαλο κοπαδι μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα??

Έγινε επεξεργασία - gremos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Αθήνα το PH είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί άν πας σε δίσκους εκτροφής. Οι 2 θερμαντήρες χρειάζονται και θα σου χρειαςτούν.Ακόμη και για backup. Από τη στιγμή που θέλεις να βάλεις δίςκους δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε απαςχολεί το κόςτος ενός ακόμη θερμαντήρα.Η τύρφη καλό κάνει και πολλοί την χρηςιμοποιούν. Άκου τις συμβουλές του discus fan παραπάνω...κάτι ξέρει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από την μικρή μου εμπειρία μπορώ να σου πώ ότι είναι υπέροχα ψάρια.Θέλουν όμως να αφιερώνεις χρόνο στο ενυδρείο(συχνές αλλαγές νερού,ταίσματα,παρατήρηση...)και πρέπει να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να τους τα προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το νερό της βρύσης σου και δες το PH σου. Δεν θεωρώ ότι η Α.Ο είναι απαραίτητη για δίσκους εκτροφής. Κράτα το απλό !!!! Νεράκι βρύσης και συχνές αλλαγές. Το ίδιο ισχύει και για το CO2 εκτός αν θέλεις να το κάνεις ζούγκλα.

Ο θερμαντήρας σου πρέπει να μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία μέχρι και τους 32-33 βαθμούς αν ποτέ σου χρειαστεί.

Από φυτά όπως σου είπαν παραπάνω απλά να έχεις υπόψη σου ότι ο Εχινόδορος Bleheri κάνει τεράστιο ριζικό σύστημα. Αν χρειαστεί να τον βγάλεις θα ανακατέψεις όλο το ενυδρείο.

Προτίμησε να βάλεις τους δίσκους όλους μαζί και όχι έναν έναν και σιγά σιγά. Θα δημιουργηθούν έχθρες. Στα λίτρα σου θεωρώ ότι ανάλογα το μέγεθος που θα επιλέξεις θα μπορούσες να βάλεις και μέχρι 10-12 δίσκους αλλά τίποτα άλλο. Ίσως και κάποια corydoras να σου κρατάνε τον βυθό καθαρό.

Μια λάμπα UV θα σε βοηθήσει στην πορεία.

Καλώς ήλθες στους δίσκους :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε και καλη αρχη με το βασιλια του γλυκου!!!εγω θα επαιρνα αμεσα ενα δευτερο θερμαντηρα για παν ενδεχομενο πχ καποια θεραπεια που ισως χρειαστει να ανεβεις αρκετα πανω απο το 28...και οποσδηποτε controller θερμοκρασιας υπαρχουν οι stc που ειναι τσαμπα και θα εχεις κεφαλι σου ησυχο..απο φιλτρανση εισαι οκ αναλογα βεβαια και τα ταισματα και τις αλλαγες νερου που θα κανεις αλλα και τον αριθμο και το μεγεθος των ψαριων που θα φιλοξενησεις..οσο αναφορα το διακοσμο ειναι θεμα γουστου πολλοι τους εχουν με φυτα εγω θα προτιμουσα κατι πιο βιοτοπικο απλο με επικεντρο τα ψαρια και μονο..αν θες κανα ευκολο φυτο καλο θα ηταν να επιλεξεις αναμεσα σε καποια που υπαρχουν στο βιοτοπο τους ωστε να αντεχουν και στις θερμοκρασιες τους αλλα και βασικο να μην μπλεξεις με λιπασματα που μονο καλο δεν θα κανουν στα ψαρια σου αλλα και στην ποιοτητα του νερου σου...για το ph τωρα καλο ειναι να ειναι και αυτο κοντα στις τιμες του φυσικου τους περιβαλλον ειμαι αυτης τις αποψεις ασχετα με τα ψαρια αν ειναι αγρια η εκτροφης με την οσμωση εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις το ph κοντα σε αυτες τις τμες..μιας και οι αλλαγες επιβαλεται να ειναι συχνες και μεγαλες θα πηγαινα σε 150αρα μεμβρανη..το ποσα ψαρια θα βαλεις τωρα και αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα εγω ειχα στα 700 λιτρα 12 ψαρια μεσαιου μεγεθους και ενα κοπαδι corydoras sterbai περιπου δεκα στον αριθμο..μιας και οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο δεν θα εβαζα λιγοτερους απο 7 σε αυτες τις διαστασεις..αυτα απο εμενα αδερφε ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να τους χαρεις για πολυ καιρο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας το κραταει ανετα στους 28 που εινε ρυθμισμενος μεχρι τωρα.αεραντλια υπαρχει ηδη μια φυσικα απο την eheim(400).

Τα φυτα θα τα ηθελα για αυτον ακριβως τον λογο,να σπαει η μοτονια.θεωρω οτι θα χρειαστω και μια Α.Ο.με μεγαλουτσικη μεμβρανη.

Απορια...το ph θεωρουμε οτι κατεβηκε στο επιθυμητο επιπεδο...

Πως διατηρητε εκει???

Με την χρυση τυρφης ισως??το co2δεν θα με χαλαγε να το επευφεγα..

Ποσο μεγαλο κοπαδι μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα??

1. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου θα χρειαστεί ενδεχομένως να ανεβάσεις την θερμοκρασία (ΔΕΝ στο εύχομαι) στους 35 βαθμούς... τότε θα μπορεί να το κάνει; Ένας Jagger μεγάλος ή ένας τιτανίου στην άκρη... καλού-κακού.

2. Με την ανάλογη μίξη που θα κάνεις στο βαρέλι προετοιμασίας σου (με νερό από την Α.Ο. και από τα προφίλτρα της). Η τύρφη πως θα μπορούσε να βοηθήσει στην διατήρηση της σταθερότητας... αφού αφαιρεί τις σκληρότητες;

3. Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις το κείμενο (το γράφω κι όλας καταλήγοντας).

Εξαρτάται από το μέγεθος των δίσκων που θα πάρεις. ΑΝ είναι μικρά 3-5 εκ. θα πρότεινα τουλάχιστον 20-25... αλλά όταν μεγαλώσουν και αρχίσουν το "ξύλο", θα πρέπει να αφαιρέσεις λίγο-λίγο κάποια... και να μείνουν 12-15.

Το μεγάλο πρόβλημα έρχεται... όταν αρχίσουν τα "κέφια" για αναπαραγωγή.-

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το νερό της βρύσης σου και δες το PH σου. Δεν θεωρώ ότι η Α.Ο είναι απαραίτητη για δίσκους εκτροφής. Κράτα το απλό !!!! Νεράκι βρύσης και συχνές αλλαγές. Το ίδιο ισχύει και για το CO2 εκτός αν θέλεις να το κάνεις ζούγκλα.

Ο θερμαντήρας σου πρέπει να μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία μέχρι και τους 32-33 βαθμούς αν ποτέ σου χρειαστεί.

Από φυτά όπως σου είπαν παραπάνω απλά να έχεις υπόψη σου ότι ο Εχινόδορος Bleheri κάνει τεράστιο ριζικό σύστημα. Αν χρειαστεί να τον βγάλεις θα ανακατέψεις όλο το ενυδρείο.

Προτίμησε να βάλεις τους δίσκους όλους μαζί και όχι έναν έναν και σιγά σιγά. Θα δημιουργηθούν έχθρες. Στα λίτρα σου θεωρώ ότι ανάλογα το μέγεθος που θα επιλέξεις θα μπορούσες να βάλεις και μέχρι 10-12 δίσκους αλλά τίποτα άλλο. Ίσως και κάποια corydoras να σου κρατάνε τον βυθό καθαρό.

Μια λάμπα UV θα σε βοηθήσει στην πορεία.

Καλώς ήλθες στους δίσκους :)

Μερικές απορίες...

1) Γιατί οι "θαλασσινοί" χρησιμοποιούν Α.Ο. και όχι νερό βρύσης;

2) Έχω δει βαλλισνέριες στο ενυδρείο σου (κάνω λάθος; )... έχουν μικρό ριζικό σύστημα;

3) Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω... πως και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμό τι έχεις;Χρειαζόμαστε χαμηλό φωτισμό,δηλ μια λάμπα Τ8 την θεωρω αρκετή.Τον τρόπο που θα κράτησεις στο επιθυμητό σου έχει ήδη περιγραφεί,απλά εγω θα ξαναπώ υπομονή να πάρει τον δρόμο του το ενυδρείο.Είναι πολύ σημαντικό να έχεις καθαρό νερό με σταθερές κατα το δυνατόν παραμέτρους.Μην σε αγχώνει τόσο το ph,χώρις βέβαια να αγνοούμε τις αναγκές των ψαριών μας.Και για τον θερμαντήρα θα συμφωνήσω,χρειάζεσαι και αλλον,σε ενα βαρύ κρύο ή σε κάποια ασθένεια δεν αντέξει.Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες...

1) Γιατί οι "θαλασσινοί" χρησιμοποιούν Α.Ο. και όχι νερό βρύσης;

2) Έχω δει βαλλισνέριες στο ενυδρείο σου (κάνω λάθος; )... έχουν μικρό ριζικό σύστημα;

3) Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω... πως και γιατί;

1) Νίκο για το πρώτο θα ρωτήσεις τους θαλασσινούς

2) Ναι έχω βαλισνέριες στο δικό μου και αν πας λίγο πίσω στα post θα δεις ότι είχα περισσότερα όπως και 2 bleheri που όταν αναγκάστηκα να τις βγάλω ξήλωσα τον μισό βυθό. Οι βαλισνέριες βγάζουν δρομείς που το ελέγχεις εύκολα αλλά το bleheri έχει δικό του ενιαίο ριζικό σύστημα. Αφού τα ξέρεις αυτά !!!!

3) Εκ πείρας και μόνο κάποιες άλγες τις ξεφορτώθηκα με την χρήση UV. Γιατί πιστεύεις ότι η UV δεν βοηθάει?

Link to comment
Share on other sites

1) Ο λόγος είναι κοινός... γι αυτό σε ρώτησα... καθαρό νερό (καμία σχέση με της βρύσης).

2) Μα γι αυτό το έγραψα... αν θελήσεις να βγάλεις έναν εχινόδορο έχει μικρότερο ριζικό σύστημα... από μια βαλλισνέρια.

3. Η προσωπικές μου παρατηρήσεις με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι... χρειάζεσαι περισσότερα watt από τα συνήθη του εμπορίου διαφορετικά... τζίφος.

ΜΗΠΩΣ στην περίπτωση σου ΔΕΝ ήταν αιτία η UV... αλλά κάποιος άλλος παράγοντας;

Link to comment
Share on other sites

Δηλ προτείνεις πολύ φωτισμο;

Εγώ θέλω να αιτιολογήσεις αυτό που έγραψες... και θα σου εξηγήσω γιατί ΔΕΝ ισχύει.- ;)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ στην περίπτωση σου ΔΕΝ ήταν αιτία η UV... αλλά κάποιος άλλος παράγοντας;

Μπορεί αλλά το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό.

Παρόλα αυτά θέλω (θέλουμε ) την άποψη σου για την χρήση UV με τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Την έγραψα παραπάνω... περισσότερα watt από τα συνήθη.

Εγώ μόνο για την περίπτωση αναπαραγωγής... θεωρώ ότι παίζει σπουδαιότερο ρόλο η χρήση της.-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να αιτιολογήσεις αυτό που έγραψες... και θα σου εξηγήσω γιατί ΔΕΝ ισχύει.- ;)

Γιατί δεν το γράφεις κατευθείαν τότε;

Στα πολλά χρόνια που κράτησα δίσκους,μια χαρά ήταν με χαμηλό φωτισμό.Δεν έπαιξα ποτέ 2-3 λάμπες και Τ5 που έβαζαν πολλοί.Τα ψάρια μου έμεναν ήρεμα,χωρις βέβαια να είναι μοναδικός παράγοντας, και βασικά εξοικονομούσα και βαττ,αφου στα δισκοενυδρεια ποτέ δεν ασχοληθηκαμε με απαιτητικα φυτά.Γιατί να μην προτείνω στον φιλοτον χαμηλό φωτισμο;Λαθος ισως στην διατυπωσή μου,το χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάποιοι αναφέρονται στον "χαμηλό" φωτισμό... γιατί έτσι κάπου διάβασαν ή άκουσαν. Η πραγματική αιτία όμως είναι επειδή... στην φύση οι δίσκοι ζουν σε περιοχές όπου το νερό είναι σκούρο και με μικρή διαύγεια... γι' αυτό έχουν μεγάλα μάτια.

Τα ψάρια εκτροφής αν προσέξεις διαφέρουν σε αυτό... έχοντας μεγαλώσει (τόσες γενιές) σε χώρο με έντονο φως, το έχουν πολύ μικρότερη ανάγκη.. και έχουν προσαρμοσθεί ανάλογα.

Υποθέτω ο φίλος μας... ΔΕΝ θα ξεκινήσει αγοράζοντας "άγριους" δίσκους (άλλωστε θα είναι αρκετά δύσκολο να τους βρει... εκτός από το ρίσκο και το κόστος).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χαμηλος φωτισμος δινει και μια νοτα βιοτοπικου

Εξαλλου και τα φυτα στα οποιοα αναφερομαστε ειναι χαμηλων απαιτησεων

Δυο τ5 54w αρκουν νομιζω σε 150 ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντηρα εχω ηδη ενα ιδιο (jagger) 300w.

Απο φωτιστικο ενα με led 56x3w

Και μπορω να φτιαξω σχεδον ολες τις "αποχρωσεις".

Αν και εφοσον αποφασισω να προχωρησω θεορω οτι οπως αναφερθηκε προηγουμενως να εβαζα 10-12 ψαρια μεγεθους 3-5 ποντους για να μην μπω στο τριπακι βγαλε βαλε.

Και φυσικα ολοι μαζοι θα μπουν μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ξαναλέω ότι... όσο μικρότερα σε μέγεθος... τόσο μεγαλύτερη η ανάγκη τους για ομάδα... με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης η επιθετικότητα μειώνεται.. όσο αυξάνεται η ομάδα.

Το βγάλε φοβάμαι ΔΕΝ θα το αποφύγεις... κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει. ΔΕΝ έχουν όλοι το ίδιο ταπεραμέντο και ιδιοσυγκρασία. ΑΝ τύχει και σου κάτσει κάποιο "θηρίο"... θα "τρέχεις" να το πιάσεις.

Λάβε επίσης υπ' όψιν σου ότι οι δίσκοι ζούνε πολύ... υπάρχουν καταγραφές για 15+ χρόνια.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο χαμηλος φωτισμος δινει και μια νοτα βιοτοπικου

Εξαλλου και τα φυτα στα οποιοα αναφερομαστε ειναι χαμηλων απαιτησεων

Δυο τ5 54w αρκουν νομιζω σε 150 ενυδρειο

Ποίου βιοτοπικού ρε όμορφε; Οι περισσότεροι βάζουν κόκκκινους και κίτρινους δίσκους... τους έχεις δει και στον Αμαζώνιο;

Άντε να φτιάξεις αλατόνερο για τα δικά σου τα παστά... που έχεις και άποψη.- :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

Ααααα αγαπητε μου τα ξερεις τα δικα μου γουστα

Η πολυχρωμια ειναι μονο για θαλασσινα ενυδρεια

Δεν εχω αλατι, μας τελειωσε........ :bigemo_harabe_net-189:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...