Jump to content

Κυκλοφορητης Σε Φυτεμενo


toykaki

Recommended Posts

Εχει σχεση ο κυκλοφορητης με το φυτεμενο(δηλαδη επειρεαζει αρνητικα-θετικα σε αναπτυξη η οτιδηποτε αλλο)?και ποτε ειναι καλο να υπαρχει ενας τετοιος σε ενα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Στο φυτεμενο πρεπει να εχουμε αρκετη κυκλοφορια γυρω απο τα φυτα, αυτο μπορει να μας το καλυψουν και η ροη απο τα φίλτρα.

Αν εχουμε μεγαλο ενυδρειο τοτε χρειάζεται..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γυρω απο τα φυτα?τι εννοεις?

Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο, το νερο πρεπει να γυρναει συνεχεια γυρω απο τα φυτα ωστε τα φυτα να μπορεσουν να παρουν τα θρεπτικα στοιχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοει,οτι πρεπει να υπαρχει παντου ροη,σε ολα τα σημεια του ενυδρειου για να πηγαινουν παντου τα θρεπτικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε ο κυκλοφορητης πως και που τοποθετειται?δηλαδη προς πια κατευθυνση?ας πουμε στα αριστερα ειναι το spray bar του φιλτρου και δεξια η εισαγωγη του φιλτρου,σε ενυδρειο με ενα φιλτρο...και προς πια κατευθυνση κοιταει ο κυκλοφορητης?

Link to comment
Share on other sites

Θα τον βάλεις να χτυπάει σε μια "νεκρή" περιοχή του ενυδρείου σου και φυσικά να γυρίζει όσο το δυνατόν περισότερο το νερό.

Για να είσαι σίγουρος για το αποτελεσμα κλείσε το φίλτρο σου όσο τον ρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουμε να ξερουμε ποσα πρεπει να εχεις,ειναι αναλογα με το τι φιλτρο εχεις και τι ροη,οπως επισης και τι νεκρα σημεια υπαρχουν στο ενυδρειο σου απο την διακοσμηση.

Μονο εσυ μπορεις να δεις τι χρειαζεσαι..βαλε εναν κυκλοφορητη σε καποιο νεκρο σημειο και κανε δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

για ενυδρειο 180λ ποσα λιτρα κυκλοφοριας να εχει?

Στα 200λτ έχω 1150λτ αντλία νερού και με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

πιο εχεις φιλε,τι μαρκα?υπαρχει περιπτωση το πολυ να εχω θεμα στο να ανακατευει βυθο (επειδη εχει αμμο) η να πεταει νερο εξω απο το ενυδρειο ας το πω,??

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λογικό θα βάλεις. Μην βάλεις κάνα θηρίο και σου κάνει το ενυδρείο πλυντήριο. Κάποιο μικρό εσωτερικό φιλτράκι δεν έχεις; Κάνει μια χαρά για την δουλειά που το θες.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει τον sun sun o ενας 3000λ/ω και ο αλλος 5000λ/ω εγω βαζω να ειναι πραγματικα 2000λ/ω λιγοτερο...μια και sun sun,αν και εχω ακουσει καλα λογια απο καποιους χρηστες φιλτρων

Link to comment
Share on other sites

Σε 180 λιτρα , χρησιμοποιω μονα 2 φιλτρα που εχω eco pro 2036 .

Ειπαμε θελουμε κυκλοφορια , αλλα οχι να παρασερνει τα φυτα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να μην χρειαζεσαι κατι εξτρα,πες μας τι φιλτρο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το fluval 306 εχω αλλα θελω κατι ακομα ισως και ενα εσωτερικο φιλτρο να μου εκανε δουλεια δεν ξερω,θελω περισσοτερη ροη.και ειμαι αναμεσα σε κυκλοφορητη και φιλτρο

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει 2600 λιτρα κυκλοφοριτη και εχω μια φυσικη κίνηση συν 1350 λιτρα το φιλτρο και πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει 2600 λιτρα κυκλοφοριτη και εχω μια φυσικη κίνηση συν 1350 λιτρα το φιλτρο και πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα!!!

Σε ποσα λιτρα ειναι ολα αυτα?

Παιδια,το θεμα της ροης παει και αναλογα με τι ψαρια εχετε μεσα στο ενυδρειο...αλλα θελουν πολυ ροη αλλα μετρια και αλλα χαμηλη.Μη το ξεχνατε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει διχασμος στο εαν εχει φυτα μεσα και στο ποσο ροη πρεπει να εχουμε,δηλαδη θεωρω οτι ειναι καλη η αναταραξη μου αλλα κατω στον βυθο δεν μου αρεσει η κινηση ειναι πλ χαμηλη θεωρω,οπως και το οτι απο την μερια που εχω το σπραυ μπαρ μαζευετε εκει περισσοτερο βρωμα..(κατι ακομα ειναι διαφορετικος ο κυκλοφορητης για θαλασσινο απο του γλυκου)?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...