Jump to content

ΑΡΩΣΤΟ BLUE TANK


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ BLUE TANK ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ ΞΥΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΔΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ, ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον παράσιτα είναι η αιτία ..

βάλε καμιά γαρίδα να του κάνει παρέα και ταΐζε τροφές με σκόρδο..

καλή ανάρρωση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να του δοσεις μετρονιδαζολ (υγρο δυαλεμα απο το φαρμακειο) στην τροφη του.

Βαλε και φωτο του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΟΛΟΥΡΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μιλάμε για παράσιτα.

Το συγκεκριμένο ψάρι, επειδή δεν έχει λέπια, είναι πολύ ευαίσθητο στις δερματικές παρασιτιάσεις.

Εκτός από τα ήπια μέτρα, που αναφέρθηκαν, μπορείς να κάνεις στην καραντίνα, θεραπεία με σκευάσματα χαλκού, αλλά με ιδιαίτερη προσοχή στη δοσολογία.

Το γεγονός, ότι έχει αδυνατίσει πολύ, είναι ανησυχητικό, γιατί αυτό, αποδυναμώνει περισσότερο το ψάρι και δίνει υπόνοιες για ταυτόχρονη παρουσία ενδοπαρασίτων.

Η μετρονιδαζόλη (Flagyl), μαζί με την τροφή, μπορεί να βοηθήσει, εξίσου καλά για τα ενδοπαράσιτα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που τρώει πιστεύω με λίγο χαλκό θα την βγάλει καθαρή.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να του δοσεις μετρονιδαζολ (υγρο δυαλεμα απο το φαρμακειο) στην τροφη του.

Δουλευει καλα αυτο και ειναι και απολυτως safe για τους υπολοιπους κινητους και ακινητους κατοικους του ενυδρειου μας... :bowdown:

Σε τι αναλογια το προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει καλα αυτο και ειναι και απολυτως safe για τους υπολοιπους κινητους και ακινητους κατοικους του ενυδρειου μας... :bowdown:

Σε τι αναλογια το προτινεις?

Ολες οι θεραπειες με αντιβιωση πρεπει να γινονται σε καραντινα... Το συγκεκριμενο ψαρι ειναι σε καραντινα οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει καλα αυτο και ειναι και απολυτως safe για τους υπολοιπους κινητους και ακινητους κατοικους του ενυδρειου μας... :bowdown:

Σε τι αναλογια το προτινεις?

Metronidazole 500 mg/100ml

1 ml σε καθε ταισμα στην τροφη και ολο μαζι στο ενυδρειο.

Καλυτερα ολες οι θεραπειες με αντιβιωση να γινονται σε καραντινα...

Αλλα μεχρι 5 μερες ανα 2 ml την ημερα (περιπου για 800 λιτρα) ανετα μπορεις να βαλεις μετρονιδαζολ και σε ρεεφ. Και σε μια εβδομαδα - ξανα για 5 μερες. Αν καποια φορα υπαρχει ανανγη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ Metronidazole.

ΧΑΛΚΟ ΕΧΩ 6 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CUPRAZIN ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ Metronidazole ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ Metronidazole ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ?

Ωπα, οχι και τα δυο μαζι. Χαλκο ξεκινησες, με χαλκο θα κανεις την δουλεια σου. Θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις που θα μπορεσουν να μας δωσουν μια καλυτερη εικονα για να σε βοηθησουμε καλυτερα. Παντα για το τι τιμες ή οτι αλλο εχεις στην καραντινα.

Αλατοτητα.

Θερμοκρασια.

ΡΗ.

Τι κρυψωνες εχεις.

Το ψαρι τρωει?

Ποσο χαλκο εχεις βαλει?

Με τι τιμη χαλκου ξεκινησες και τι τιμη εχεις φτασει τωρα?

Θα μπορεσουμε να σου βοηθησουμε καλυτερα ετσι. :bowdown:

Υστ. Εννοειτε πως εχεις τεστ χαλκου, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι τρωει?

Ποσο χαλκο εχεις βαλει?

πες μας τις απαντησεις.

Μπορεις να δοσεις το μετρανιδαζολ μαζι με το χαλκο, αλλα μονο σε τροφη, οσο απορουφιξει. Οχι παραπανω!

Εγω δεν θα εβαζα χαλκο στην θεση σου. Αν σταματησεις το χαλκο, μετα απο 4 μερες και μια αλλαγη νερου μπορεις να ξεκινησεις το μετρανιδαζολ.

Σωστη θερμοκρασια ειναι 27.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ

PH 8.05

NO3=30

NO2=0

NH4=0

ΤΕΣΤ ΧΑΛΚΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ CUPRAZIN ΕΒΑΖΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ.

ΤΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ Η ΟΨΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΟΛΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΘΩΡΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΑΠΛΩΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΕΚΡΟ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...