Jump to content

Πρόβλημα Με Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Τελικα οσο ζω μαθαινω, κριμα στο ψαρακι ομως. Λαθη:

1) Δεν επλυνα το υποστρωμα οσο επρεπε και χθες διαπιστωσα οτι το φιλτρο, ο θερμοστατησ και το καπακι του ενυδρειου γεμισαν λασπη.

2) Φυτεψα τα φυτα οπως ήταν χωρις να αραιώσω τις ριζες και με τον πετροβαμβακα γυρω γυρω.

3) Φωτισμος ποκυ δυνατος, με το που αναβω φως το ψαρακι κρυβεται και δεν βγαινει παρα υστερα από ενα τεταρτο.

4) Στρωσιμο γιοκ. Το ΝΟ2 ακομα 0, αυριο που θα έρθει το τεστ για ΝΟ3 να μαντεψω;

Πάντως αύριο αλλάζω φίλτρο και βάζω το Eheim biopower 200 (2412). Αν δε βρω μπολι θα τα αφησω και τα δυο μέσα αφού βάλω στο καινούργιο κάψουλα.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια κατεβασες;

Ολα αυτα ειναι πταισματα που διορθωνονται! Το ψαρακι ειναι στρεσαρισμενο και κρυβεται, με τον καιρο θα συνηθισει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία στο 22 περίπου, νομίζω είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα θέλουν θερμοκρασία δωματίου! Τι σου λέει το θερμόμετρο σου;

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα θέλουν θερμοκρασία δωματίου! Τι σου λέει το θερμόμετρο σου;

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

22o

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε να σου πω μια άποψη κι εγω και καλό είναι να μην την ακολουθήσεις αν δεν σου πουν πιο εμπειροι με χρυσόψαρα ή συντονιστές!

Εφόσον η κατάσταση είναι αυτή που είναι τώρα ρε παιδιά και επειδή είναι ψάρι κρύου νερού το χρυσόψαρο, αλλά τα βακτήρια προτιμούν θερμό και επειδή είναι που είναι άστρωτο το φίλτρο, σε ανάλογες περιπτώσεις μια λύση δεν μπορεί να είναι:

1) Παίρνεις έναν κουβά μεγάλο καθαρό γεμίζεις με νερό και αντιψλώριο (αν έχεις αεραντλία καλώς) και βάζεις το ψάρι μέσα.

2) κρατάς το νερό του ενυδρείου που κάτι έχει και βγάζεις έξω όλα όσα δεν είχες πλύνει, τα πλένεις με καθαρό νερό σαν κοσκίνισμα και τα ξαναβάζεις.

3) in the main time ας του δώσει ένας φίλος κοντά μπόλι (πάρε λίγο σιποραξ μίνι και συ (δεν έχω δει τι έχεις)

4) βάζεις το νερό, το φίλτρο (με το μπόλι) να δουλεύει, το θερμαντήρα 30 βαθμούς (να πάρουν τα πάνω τους τα βακτήρια), βάζεις και σε τούλι λίγο τροφή κοντά στην είσοδο του φίλτρου, σκεπάζεις να μην υπάρχει φως και αφήνεις το ενυδρείο να δουλέψει 3-4 μέρες (ανανεώνεις τροφή πχ στο τούλι)

5) το ψάρι τώρα στη λεκάνη, ταίζεις ελάχιστα 1 φορά τη μέρα ή στις 2 μέρες (ελάχιστα) και κάνεις κάθε μέρα αλλαγή 40-50% νερού.

6) την 4η μέρα βγάζεις την τροφή και το θερμοστάτη και την 5η ρίχνεις(όπως πρέπει την ψαρούκλα μέσα)

7) αλλαγές νερού 20% κάθε 2 μέρες για 1 βδομάδα και μετά ... κανονικά

Υ.Γ.: ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ

Link to comment
Share on other sites

τΏΡΑ είδα το φίλτρο σου και όπως σου είπαν δεν κάνει (δεν παίρνει βιολογικό υλικό εκτός αν κάνω λάθος). Δες τις αγγελίες για ένα φίλτρο ή αν έχει2 καμία 15αριά ευρώ πάρε ένα με κάδο να βάζεις υλικά (σφουγγάρι και σιποραξ πχ), θα σου λεγα αφού είναι μόνο ένα ψάρι να φτιάξεις και ένα με ελαφρόπετρα που είναι τσαμπε ολέ και εργαλεία έναν κουβά και ένα κυκλοφορητή αλλά πάει πολύ για τώρα.... Πάρε που λες ένα φίλτρο τέτοιο και βάλε το δικό σου για πώληση (να το πάρει κάποιος και μετά θα πούμε αυτουνού να το πουλήσει και πάει λεγοντας :icon_dance: :icon_dance: :icon_dance: )

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν παρει μπολι γιατι να μεινει το ψαρι στον κουβα?

νομιζεις δεν πιανει το μπολι στους 22 ή στους 15 ή στους 10 βαθμους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν παρει μπολι γιατι να μεινει το ψαρι στον κουβα?

νομιζεις δεν πιανει το μπολι στους 22 ή στους 15 ή στους 10 βαθμους?

Μήπως και από τη μεταφορά και μεχρι να γίνει η αποίκηση χρειαζόταν μια βοηθεια! από κει και πέρα τότε αρκεί να βγει για λίγο ώσπου να κάνει αυτά που έχει να κάνει μέσα να μην στρεσσάρει το ψάρι (για καθάρισμα βυθού και τέτοια δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως το ψαρι στρεσσαρεται περισσοτερο εαν βγει απο το ενυδρειο , παρα απο το να μεινει μεσα και να γινουν οι οποιες εργασιες(που μπορουν να γινουν μεσα στο ενυδρειο).

καθαρισμα οτι εγινε εγινε τωρα.. το καθαρισε το φιλτρο οσο μπορεσε...

το κυριως θεμα ειναι το μπολι, ολα τα αλλα ερχονται και γινονται και αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

NO3=0

NO2=0

Ph=8.5

Link to comment
Share on other sites

NO3=0

NO2=0

Ph=8.5

NH4 δεν έχω. Σημερα

NO3=0-10

NO2=0-10

Ph=9

ΚΗ=6

 

Το νερό είναι διαυγέστατο, το νέο φίλτρο έκανε τη δουλειά του μάλλον. Μπήκαν κι άλλα 4 φυτά. Μου έκανε εντύπωση το Ph αλλά δοκίμασα και το νερό της βρύσης κι έχει 8.5.

Link to comment
Share on other sites

NH4 δεν έχω. Σημερα

NO3=0-10

NO2=0-10

Ph=9

ΚΗ=6

 

Το νερό είναι διαυγέστατο, το νέο φίλτρο έκανε τη δουλειά του μάλλον. Μπήκαν κι άλλα 4 φυτά. Μου έκανε εντύπωση το Ph αλλά δοκίμασα και το νερό της βρύσης κι έχει 8.5.

 

Αμμωνία μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι, δεν κάνεις ένα τεστ; Νιτρώδη και νιτρικά έχεις; 0 ή 10 έχεις; Όπως και να έχει το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα όπως πρέπει. Το ψαράκι πως είναι; :)

 

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι, δεν κάνεις ένα τεστ; Νιτρώδη και νιτρικά έχεις; 0 ή 10 έχεις; Όπως και να έχει το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα όπως πρέπει. Το ψαράκι πως είναι; :)

Σημερα είχε 0.5 ΝΟ3 25 ΝΟ2 Ph 9. Το ψαρι απο τη μερα που εβαλα νεα φυτα και νεο φιλτρο κανει σαν τρελο. Τρεχει αναμεσα στα φυτα και παει κοντρα στο ρευμα του φιλτρου. Γενικα εχει καλη συμπεριφορα και δεν ειναι καθολου νωθρο.
Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγη το μισο νερο αυριο.. να πεσει αμμωνια και νιτρικα..

μπολι δεν βρισκεις?

Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγη το μισο νερο αυριο.. να πεσει αμμωνια και νιτρικα..

μπολι δεν βρισκεις?

Μισο νομιζω ειναι πολυ. Θα χαζεψει το ψαρι. Περιπου 20 % κανω καθε δυο μερες. Περιεργο να εχει αμμωνια με 25 ΝΟ2 παντως...
Link to comment
Share on other sites

Μισο νομιζω ειναι πολυ. Θα χαζεψει το ψαρι. Περιπου 20 % κανω καθε δυο μερες. Περιεργο να εχει αμμωνια με 25 ΝΟ2 παντως...

 

Καθόλου περίεργο. :) Από όλες τις ενώσεις αζώτου μπορεί έχεις οποιαδήποτε στιγμή στις αρχές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο νομιζω ειναι πολυ. Θα χαζεψει το ψαρι. Περιπου 20 % κανω καθε δυο μερες. Περιεργο να εχει αμμωνια με 25 ΝΟ2 παντως...

 

Και όλο να το αλλάξεις δεν θα πάθει τίποτα το ψάρι, ουτε η βιολογία, αρκεί το φρέσκο νερό να έχει τις ίδιες παραμέτρους και θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου. Εννοείται πως δεν βγάζεις το ψάρι έξω και αλλάζεις νερό, όταν θέλουμε να αλλάξουμε πολύ νερό , το αλλάζουμε σταδιακά και τμηματικά, πχ αλλάζεις 2 φορές από 70%-80%.

Τα χρυσόψαρα , επειδή είναι ρυπογόνα, και αν δεν έχεις δυνατή βιολογία , είναι δυνατόν να ανεβάσουν αμμωνία και νιτρώδη σε μερικές ώρες μόνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο νομιζω ειναι πολυ. Θα χαζεψει το ψαρι. Περιπου 20 % κανω καθε δυο μερες. Περιεργο να εχει αμμωνια με 25 ΝΟ2 παντως...

το 0,5 που ειπες πιο πανω, τι ειναι?

τα νιτρικα ειναι αρκετα, θελει μεγαλυτερη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

το 0,5 που ειπες πιο πανω, τι ειναι?

τα νιτρικα ειναι αρκετα, θελει μεγαλυτερη αλλαγη.

0.5 ηταν το ΝΟ2 και 25 το ΝΟ3. Σήμερα μετα απο αλλαγη του 40% του νερου ειχα 0 ΝΟ2 και 10 ΝΟ3 με Ρh 9 και ΚΗ 5.
Link to comment
Share on other sites

Ph 9 και ΚH 5 , δεν παιζει..

με στικακια μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Ph 9 και ΚH 5 , δεν παιζει..

με στικακια μετρας?

Με υγρα της sera...
Link to comment
Share on other sites

Ph 9 και ΚH 5 , δεν παιζει..

με στικακια μετρας?

Με υγρα της sera.Το θεμα ειναι οτι το δοκιμασα δυο φορες κι εβαλα και τη γυναικα μου να το κανει για επιβεβαιωση.
Link to comment
Share on other sites

χμμ.. με 5 σταγονες αλλαζει το χρωμα στην ΚΗ?

καλο θα ηταν οταν μπορεσεις και βρεις και καποιο αλλο υγρο τεστ , να κανεις μια επαληθευση.

μου φαινεται απιθανο να εχει τοση διαφορα. GH μετρησες?

 

(μικρη σημασια εχουν αυτα τα τεστ βεβαια για χρυσοψαρα, καλυτερα να τα επενδυες σε αλλα τεστ πχ αμμωνιας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...