Jump to content

Πρόβλημα Με Χρυσόψαρο


Recommended Posts

χμμ.. με 5 σταγονες αλλαζει το χρωμα στην ΚΗ?

καλο θα ηταν οταν μπορεσεις και βρεις και καποιο αλλο υγρο τεστ , να κανεις μια επαληθευση.

μου φαινεται απιθανο να εχει τοση διαφορα. GH μετρησες?

(μικρη σημασια εχουν αυτα τα τεστ βεβαια για χρυσοψαρα, καλυτερα να τα επενδυες σε αλλα τεστ πχ αμμωνιας)

να σου πω οτι μετανοιωσα που δεν πηρα τεστ ΝΗ3; μετανοιωσα. Οσο για το τεστ ΚΗ ετσι ακριβως ειναι. Θα το κανω παλι.
Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με φιλο που μπορει ναμε δωσει μπολι το θεμα ειναι σε τι ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με φιλο που μπορει ναμε δωσει μπολι το θεμα ειναι σε τι ποσοτητα?

 

Οσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε ο Τακης.

βιολογικο υλικο να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο φίλος που θα μου έδινε μπόλι με έγραψε, αλλά ψάχνοντας στο forum βρήκα αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/page-4?hl=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9

Επικοινώνησα λοιπόν με τον http://www.aquazone.gr/forums/user/58799-sotosgreek/  που πριν λίγο μου έδωσε μπόλι από το ενυδρείο του (αδερφέ χίλια ευχαριστώ, χρωστάω μπύρα στην Καρδίτσα!!!)

Η διαδικασία από χέρι σε φίλτρο έγινε σε 10 περίπου λεπτά. Το μπόλι  (μακαρόνι και νερό από το σφουγγάρι) τοποθετήθηκε στο φίλτρο κι αναμένουμε...

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο φίλος που θα μου έδινε μπόλι με έγραψε, αλλά ψάχνοντας στο forum βρήκα αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/page-4?hl=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9

Επικοινώνησα λοιπόν με τον http://www.aquazone.gr/forums/user/58799-sotosgreek/  που πριν λίγο μου έδωσε μπόλι από το ενυδρείο του (αδερφέ χίλια ευχαριστώ, χρωστάω μπύρα στην Καρδίτσα!!!)

Η διαδικασία από χέρι σε φίλτρο έγινε σε 10 περίπου λεπτά. Το μπόλι  (μακαρόνι και νερό από το σφουγγάρι) τοποθετήθηκε στο φίλτρο κι αναμένουμε...

 

Μια χαρά, τώρα για λίγες ημέρες ελαφρυ ταισμα και παρακολουθηση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τον βλέπω τον μπαγασακο ζωήρεψε που ήταν όλη μερα στις μαυρες του! Μετα από μια γενναια αλλαγη νερου 80% και το μπολι πηρε τα πανω του πολύ.

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τον βλέπω το μπαγασακο ζωήρεψε που ήταν όλη μερα στις μαυρες του! Μετα από μια γενναια αλλαγη νερο 80% και το μπολι πηρε τα πανω του πολύ.

 

Ειναι λογικο, το φρέσκο και καθαρό νερό κάνει θαύματα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεα το μπολιασμα της Δευτερας ταίζω δυο φυλλαρακια τροφη τη μερα, εκανα μια αλλαγη 30% την Τρίτη (μάλλον κακώς αφού είχα μονο 0.5ΝΟ2), χθες 0.5 ΝΟ2 10 ΝΟ3, σήμερα 0.5 ΝΟ2, 25 ΝΟ3. Δεν κανω αλλαγη, αφου πιστεύω πως μαλλον καλα πανε τα πραγματα και το ψαρι ειναι πολυ ζωηρο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα αστρωτος εισαι και πρεπει να κανεις αλλαγη νερου και να ξαναμπολιασεις.

Ποιος σου ειπε να ταιζεις?Οταν μπολιαζουμε,για 4-5 μερες δεν ταιζουμε καθολου και μετα απο αυτες τις 4-5 μερες ταιζουμε ελαχιστα μερα παρα μερα για καμια εβδομαδα.

Μετρηση αμμωνιας δεν βλεπω πουθενα..

Αν δεν μετρησεις αμμωνια 0,νο2 0 και νιτρικα απο 5 και πανω,δεν εχει στρωσει ακομα.Η αμμωνια και τα νο2 πρεπει αυστηρα να ειναι 0.

Αληθεια,το βιολογικο υλικο που πηρες σαν μπολι,το εβαλες στο φιλτρο που ειδα πιο πισω η εχεις αγορασει αλλο φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,το βιολογικο υλικο που πηρες σαν μπολι,το εβαλες στο φιλτρο που ειδα πιο πισω η εχεις αγορασει αλλο φιλτρο?

Εχω αγοράσει το Eheim 200 biopower κι εκει εβαλα το μπολι. Θεωρεις οτι δεν επιασε το μπολι και πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια; Αν ναι γιατι; Εκτος αυτου δε θεωρω οτι εστρωσε το φιλτρο ουτε οτι θα στρωσει αμεσα, αλλα βλεποντας το ΝΟ2 σταθερο και το ΝΟ3 νομιζω οτι τα πραγματα πανε καλα. Τεστ ΝΗ3 αυριο...

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν επιασε γιατι ηταν ισως λιγο.

Αν επιανε δεν θα μετρουσες μετα απο τοσες μερες ακομα νο2,θα μετρουσες 0.

Ξαναμπολιαζεις και κανεις οτι σου ειπα πιο πανω με το ταισμα.

Περιμενουμε και μετρηση αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν επιασε γιατι ηταν ισως λιγο.

Αν επιανε δεν θα μετρουσες μετα απο τοσες μερες ακομα νο2,θα μετρουσες 0.

Ξαναμπολιαζεις και κανεις οτι σου ειπα πιο πανω με το ταισμα.

Περιμενουμε και μετρηση αμμωνιας.

Το μπολι ήταν το μισο απο το βιολογικο μου υλικο + τα νερα απο τα σφουγγαρια και μπηκε Δευτερα απογευμα. Αυριο απογευμα να δουμε τι γινεται και με αμμωνια.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα αστρωτος εισαι και πρεπει να κανεις αλλαγη νερου και να ξαναμπολιασεις.

Ποιος σου ειπε να ταιζεις?Οταν μπολιαζουμε,για 4-5 μερες δεν ταιζουμε καθολου και μετα απο αυτες τις 4-5 μερες ταιζουμε ελαχιστα μερα παρα μερα για καμια εβδομαδα.

Να ρωτήσω κάτι? γιατί και γω όταν πήρα μπόλι έβαλα το ψάρι μέσα και τάιζα κανονικά. Από αυτά που διάβασα εδώ δεν είχα καταλάβει ότι δεν πρέπει να ταίσω 4-5 μέρες

http://www.aquazone.gr/forums/topic/43686-idhueeaoia-oesseonio-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/

Τώρα βέβαια ό,τι έγινε έγινε, δεν είχα πρόβλημα αλλά να ξέρω για το μέλλον ή άμα στήσω το νέο ενυδρείο... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? γιατί και γω όταν πήρα μπόλι έβαλα το ψάρι μέσα και τάιζα κανονικά. Από αυτά που διάβασα εδώ δεν είχα καταλάβει ότι δεν πρέπει να ταίσω 4-5 μέρες

http://www.aquazone.gr/forums/topic/43686-idhueeaoia-oesseonio-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/

Τώρα βέβαια ό,τι έγινε έγινε, δεν είχα πρόβλημα αλλά να ξέρω για το μέλλον ή άμα στήσω το νέο ενυδρείο... :thumbsu:

Κι εγώ αυτό νόμιζα από αυτά που διάβαζα κι από συμβουλές άλλων εντός κι εκτός forum. Βλέπουμε..

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οταν μπολιαζουμε το συστημα μας ειναι ακομα πολυ ευαισθητο και μπορει να εχουμε προβληματα,καλο ειναι να μην ταιζουμε για τις πρωτες 4-5 μερες.

Απο εκει και μετα,ταιζουμε προσεχτικα και 1 φορα την ημερα για καμια εβδομαδα.Μετα απο αυτο και συμφωνα με τις μετρησεις μας,ταιζουμε κανονικα.

Αυτο ειναι μια δικλυδα ασφαλειας για τα ψαρια μας σε περιπτωση που δεν εχει πιασει το μπολι η ειναι λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιττο να πω οτι εχω απογοητευτει κυριως λογω της ******** να μην παρω εξ αρχης τεστ ΝΗ3 και να εμπιστευτω στα τυφλα τις καψουλες με τα βακτηρια χωρις να ξερω τι παιζει μεσα στο νερο.
Μηπως φταιει οτι στην πρωτη αλλαγη που εκανα μετα το μπολιασμα εκλεισα το φιλτρο και τεζαραν απο ασφυξια τα βακτηρια ή δεν παιζει η πιθανοτητα αυτή;

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει οτι στην πρωτη αλλαγη που εκανα μετα το μπολιασμα εκλεισα το φιλτρο και τεζαραν απο ασφυξια τα βακτηρια ή δεν παιζει η πιθανοτητα αυτή;

 

Ε πόση ώρα πια το είχες κλειστό? θερμοκραστατη μέσα είχες έτσι στο στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Περιττο να πω οτι εχω απογοητευτει κυριως λογω της ******** να μην παρω εξ αρχης τεστ ΝΗ3 και να εμπιστευτω στα τυφλα τις καψουλες με τα βακτηρια χωρις να ξερω τι παιζει μεσα στο νερο.

Μηπως φταιει οτι στην πρωτη αλλαγη που εκανα μετα το μπολιασμα εκλεισα το φιλτρο και τεζαραν απο ασφυξια τα βακτηρια ή δεν παιζει η πιθανοτητα αυτή;

 

Οχι καμια σχεση,με την λογικη αυτη,σε μια διακοπη ρευματος θα χαναμε τα παντα.

Τα βακτηρια αντεχουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ακομα ετοιμα βακτηρια ριχνε για να βοηθησουν το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

το φίλτρο το χα κλείσει για κανένα δεκάλεπτο. Το νερό έχει σταθερή θερμοκρασία 22 ο C. Σήμερα θα κάνω ολοκληρωμένο τεστ και με ΝΗ3 και θα πάρω αποφάσεις για το ενυδρείο και το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαι αστρωτος:

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0.5

ΝΟ3=25

Ph=8

Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Οσο μετρας νο2 εισαι αστρωτος!Οταν θα μετρησεις νο2 0,αμμωνια 0 και νο3 5 και πανω θα εχει στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Οσο μετρας νο2 εισαι αστρωτος!Οταν θα μετρησεις νο2 0,αμμωνια 0 και νο3 5 και πανω θα εχει στρωσει.

Παντως δεν εχω ΝΗ3. Τι να κανω απο δω και περα;
Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλαγη νερου,να ξαναμπολιασεις και να μη ταισεις για μερικες μερες.

Αν εχεις και βακτηρια,ριξε,δεν θα κανουν κακο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...