Jump to content

Απορία Για Χαμηλά (!?!?!) Νιτρικά


pan_Oz

Recommended Posts

ανοίγω αυτό το θέμα γιατι μου φαίνεται πολύ περίεργο που στο ενυδρείο μου δεν μπορώ να ανεβάσω νιτρικά!

 

ξέρω οτι το πρόβλημα είναι συνήθως το αντίθετο αλλα με το 0- 2.5 που μετράω συνέχεια δεν είναι και το καλύτερο

 

στο κύβο μου (180lt) έχω εναν acanthurus japonicus, 3 anthias και 3 chromis. 

 

καθημερινά ταίζω πρωί flakes prime της ocean nutrition και το βράδι ενανάξ κατεψυγμένη mysis ή cyclops.

 

τα flakes είναι πάντα μουλιασμένα ή σε βιταμίνες ή σε σκόρδο ή σε .. γανόδερμα

 

απο πρόσθετα το μόνο που βάζω εδώ και 1 μήνα είναι amino acids για τα κοράλλια μου 3-4 φορές την εβδομάδα σε ποσότητα λίγο μεγαλύτερη απο αυτή που προτείνει η εταιρεία

 

οι μετρήσεις μου σπανίως ξεπερνούν το 1 με max 2,5 που μέρτησα σήμερα μετα απο 2 βδομάδες χωρίς αλλαγή.

 

οι αλλαγές μου συνηθως είναι είναι 1 φορά την εβδομάδα 10%

 

δεν έχω sump και η μόνη μου φίλτρανση είναι το skimmer με 200ml άνθρακα και 200ml αντιφώσφορος στο mediabox

 

έχει κανένας ιδέα γιατί τα νιτρικά είναι τόσο χαμηλά!?! θεωρεί κανένας οτι πρέπει να ταίζω περισσότερο ή συμβαίνει κάτι άλλο στη βιολογία μου και δεν καταλαβαίνω???? :blink::wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πρόβλημα είναι το όνειρο και η ελπίδα άλλον πολλών φιλαράκι μου... :bigemo_harabe_net-146:

Τώρα πέρα απο την πλακα βρίσκομαι στην ιδια κατηγορία οπως και πολλά αλλα ενυδρεία και αυτο ειναι κατι το φυσιολογικό που δεν πρέπει να σε ανησυχεί απο την στιγμή που το ενυδρείο δείχνει οτι ανταποκρίνεται άψογα βιολογικά....

Ανταποκρίθηκε εξ αρχής αψογα με την μεγάλη αλλαγή βιοφορτιου απο την φάση που πέρασε με μηδαμινό stock ψαριών σε αυτό που έχεις τώρα μετα το τελος της καραντίνας που ειχες κάνει και στο λεω με σιγουριά οτι έτσι πρέπει να ανταποκρίνεται ενα υγείες ενυδρείο ειδικα αν στοχεύουμε για sps κοραλλακια...

Στην δικια σου περίπτωση εξ αρχης ειχες δωσει αρκετο χρονο στην προετοιμασία του δεν ξεκίνησες να στοκάρεις αλόγιστα κοράλλια και άλλα ζωντανά αλλα το άφησες να ωριμάσει σε μεγάλο βαθμό περνώντας τα βρεφικά στάδια και το new tank syndrome.

Η ρουτίνα που ακολουθείς με τις εβδομαδιαίες αλλαγές ειναι εξαιρετική και αυτη απο μονη της βοηθάει αρκετά

Αν σε αγχώνει μπορείς με συγκεκριμένες πολυ πιο βαριές τροφές που μπορώ να σου προτείνω να τα ανεβάσεις αλλα δεν θα στο πρότεινα μιας και ενα καλοκαρδισμένο ρολόι καλό είναι να το διατηρούμε στην ιδια καλή κατάσταση από το να το ζορίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πανο να σου πω και εγω την δικια μου εμπειρια με τα νιτρικα.

Στην κοπη της πιτας ειχα μιλησει με κανα 2 φιλους επειδη τα νιτρικα μου ηταν 0 απο τοτε που τρεχω το ενυδρειο μου μεχρι και πριν μια βδομαδα.εκανα αλλαγες καθε εβδομαδα 10% και μπορω να πω οτι ημουν αρκετα ελαφροχερης στο ταισμα.Ετσι αρχισα να ταιζω περισσοτερο και τις αλλαγες μου τις εκανα 10% ανα 2 εβδομαδες.Στο διαστημα αυτο να πω οτι η chaeto τουμπανιαζε αργα αλλα σταθερα.

Σημερα μετα απο μετρηση που εκανα α νιτρικα μου ειναι στο 2-3 και σκοπευω να το κρατησω σε αυτο το επιπεδο.

Τωρα το που ωφειλεται αυτο με τα νιτρικα επειδη δεν ειμαστε η μοναδικοι που τρεχουν τα ενυδρεια τους με μηδενικα νιτρικα και πα νε μια χαρα νομιζω πως ειμαστε τσιγκουνιδες στο ταισμα και απλα υπαρχει καλο skimming.

Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν και οι ποιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα 200ml άνθρακας και 200ml αντιφώσφορος είναι πολλά για 180lt ενυδρείο?

Εγώ σε 200lt έβαλα 100ml από το καθένα.

Υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για στέγνωμα σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πρόβλημα είναι το όνειρο και η ελπίδα άλλον πολλών φιλαράκι μου... :bigemo_harabe_net-146:

Τώρα πέρα απο την πλακα βρίσκομαι στην ιδια κατηγορία οπως και πολλά αλλα ενυδρεία και αυτο ειναι κατι το φυσιολογικό που δεν πρέπει να σε ανησυχεί απο την στιγμή που το ενυδρείο δείχνει οτι ανταποκρίνεται άψογα βιολογικά....

Ανταποκρίθηκε εξ αρχής αψογα με την μεγάλη αλλαγή βιοφορτιου απο την φάση που πέρασε με μηδαμινό stock ψαριών σε αυτό που έχεις τώρα μετα το τελος της καραντίνας που ειχες κάνει και στο λεω με σιγουριά οτι έτσι πρέπει να ανταποκρίνεται ενα υγείες ενυδρείο ειδικα αν στοχεύουμε για sps κοραλλακια...

Στην δικια σου περίπτωση εξ αρχης ειχες δωσει αρκετο χρονο στην προετοιμασία του δεν ξεκίνησες να στοκάρεις αλόγιστα κοράλλια και άλλα ζωντανά αλλα το άφησες να ωριμάσει σε μεγάλο βαθμό περνώντας τα βρεφικά στάδια και το new tank syndrome.

Η ρουτίνα που ακολουθείς με τις εβδομαδιαίες αλλαγές ειναι εξαιρετική και αυτη απο μονη της βοηθάει αρκετά

Αν σε αγχώνει μπορείς με συγκεκριμένες πολυ πιο βαριές τροφές που μπορώ να σου προτείνω να τα ανεβάσεις αλλα δεν θα στο πρότεινα μιας και ενα καλοκαρδισμένο ρολόι καλό είναι να το διατηρούμε στην ιδια καλή κατάσταση από το να το ζορίσουμε...

λές να συνεχίσω ώς έχει ρε συ Θανάση ή να ρίχνω κανένα κύβο παραπάνω?

'οπως έγραψα και σε σχετικό θέμα που 'ανοιξε ο Λυκούργος, αρκετό καιρό τώρα έχω μπεί στο τρυπάκι να δοκιμάσω pappone.. αλλα η ψαραγορά δεν είναι για τύπους σα και μένα που τα Σάββατα ξυπνάνε απόγευμα :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα 200ml άνθρακας και 200ml αντιφώσφορος είναι πολλά για 180lt ενυδρείο?

Εγώ σε 200lt έβαλα 100ml από το καθένα.

Υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για στέγνωμα σε αυτή την περίπτωση?

σε αυτό φίλε μου θα σε γελάσω πραγματικά.. δεν κατάλαβα ποτέ πια είναι η σωστή ποσότητα.. τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ χύμα υλικά απο waterwaves. Δεν έχω παρατηρήσει καποιο πρόβλημα παντως πχ στρεσάρισμα στα κοράλλια και απο άλγες είμαι πεντακάθαρος οπότε και το διατηρώ έτσι

Link to comment
Share on other sites

Πανο να σου πω και εγω την δικια μου εμπειρια με τα νιτρικα.

Στην κοπη της πιτας ειχα μιλησει με κανα 2 φιλους επειδη τα νιτρικα μου ηταν 0 απο τοτε που τρεχω το ενυδρειο μου μεχρι και πριν μια βδομαδα.εκανα αλλαγες καθε εβδομαδα 10% και μπορω να πω οτι ημουν αρκετα ελαφροχερης στο ταισμα.Ετσι αρχισα να ταιζω περισσοτερο και τις αλλαγες μου τις εκανα 10% ανα 2 εβδομαδες.Στο διαστημα αυτο να πω οτι η chaeto τουμπανιαζε αργα αλλα σταθερα.

Σημερα μετα απο μετρηση που εκανα α νιτρικα μου ειναι στο 2-3 και σκοπευω να το κρατησω σε αυτο το επιπεδο.

Τωρα το που ωφειλεται αυτο με τα νιτρικα επειδη δεν ειμαστε η μοναδικοι που τρεχουν τα ενυδρεια τους με μηδενικα νιτρικα και πα νε μια χαρα νομιζω πως ειμαστε τσιγκουνιδες στο ταισμα και απλα υπαρχει καλο skimming.

Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν και οι ποιο εμπειροι

τσιγκούνης στο τάισμα ήμουν και γώ.. πολύ τσιγκούνης.. αλλα παρατηρώ οτι όσο αυξάνω έχω καλύτερη απόκριση σε ανάπτυξη και χρώμα. Το skimmάρισμα παίζει και αυτό το ρόλο του.. άλλωστε το mce 600 στα λίτρα μου νομίζω είναι πολύ απο μόνο του

Link to comment
Share on other sites

τσιγκούνης στο τάισμα ήμουν και γώ.. πολύ τσιγκούνης.. αλλα παρατηρώ οτι όσο αυξάνω έχω καλύτερη απόκριση σε ανάπτυξη και χρώμα. Το skimmάρισμα παίζει και αυτό το ρόλο του.. άλλωστε το mce 600 στα λίτρα μου νομίζω είναι πολύ απο μόνο του

Πανο αυτο το ειδα και εγω οσο ταιζω παραπανω βλεπω αναπτυξη και στα ψαρια αλλα και στα κοραλια αναπτυσονται με ποιο γρηγορους ρυθμους αλλα δεν θελω να ξεφυγει παραπανω.Πιστευω οτι οπως εισαι εφοσον πανε ολα φυσιολογικα δεν πρεπει να κανεις κατι αλλο εγω ειπα να δοκιμασω λιγο να δω τι θα γινει και αυτο ηταν δεν το προχοραω αλλο γιατι αν ανεβουν μετα θα παλεβω να τα ριξω. Αλλωστε οπως ειπε και ο Θανασης δεν υπαρχει και μεγαλο βιοφορτιο και το συστημα στρωνει βιολογικα αψογα.Οποτε συνεχισε οπως το εκανες απλα με λιγο παραπανω τροφουλα. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Πανο με τι τεστ μετρας;

salifert

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι !!!

Ήθελα να ρωτήσω το ίδιο πράγμα !

Μετά από δυο χρόνια στο παλιό 250αρι με το diy skimmer και χαετο δεν έπεφταν τα νιτρικά κάτω από 20-25 !

Εδώ και 3 μήνες στο καινούργιο 400αρι με το καινούργιο σκιμμερ και χαετο έχω σχεδόν μη ανίχνευσημα νιτρικά και φωσφορικά τουλάχιστον στην στήλη του νερού!

Η χαετο διπλασιάζεται κάθε βδομάδα και ένα κυπέλο σκιμαρισμα κάθε 5 μέρες !

Το άγχος μου είναι λόγω ότι δεν έχω sps αλλά μόνο εφιλιες, γονιοπορα και γενικότερα Lps μήπως στεγνώσει και δεν έχω αρκετά θρεπτικά για την ανάπτυξη τους!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε στο μυαλό μου είσαι !!!

Ήθελα να ρωτήσω το ίδιο πράγμα !

Μετά από δυο χρόνια στο παλιό 250αρι με το diy skimmer και χαετο δεν έπεφταν τα νιτρικά κάτω από 20-25 !

Εδώ και 3 μήνες στο καινούργιο 400αρι με το καινούργιο σκιμμερ και χαετο έχω σχεδόν μη ανίχνευσημα νιτρικά και φωσφορικά τουλάχιστον στην στήλη του νερού!

Η χαετο διπλασιάζεται κάθε βδομάδα και ένα κυπέλο σκιμαρισμα κάθε 5 μέρες !

Το άγχος μου είναι λόγω ότι δεν έχω sps αλλά μόνο εφιλιες, γονιοπορα και γενικότερα Lps μήπως στεγνώσει και δεν έχω αρκετά θρεπτικά για την ανάπτυξη τους!

αυτό σκέφτομαι ρε φίλε.. αν όχι στη στήλη νερού, τότε πού?!?

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι ρε φίλε.. αν όχι στη στήλη νερού, τότε πού?!?

Στο δικό μου αν υπάρχουν θα είναι φωσφορικά μάλλον στον βράχο !

Και αυτό λόγω των αλγων που έχω ! Αλλιώς δεν μετράω τίποτα στο νερό !

Ούτε φωσφορικά ούτε νιτρικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...