Jump to content

Σύνθεση Ψαριων


Recommended Posts

καλησπερα παιδια υστερα απο μια μεγαλη αποχη απο το χομπι του ενυδριου επεστρεψα και παλι.για να φτιαξω ενα απλο και ομορφο ενυδριο για να το χαιρομαι.θα ηθελα να μου πειτε τι ψαροσυνθεσεις μπορω να βαλω μεσα σε αυτο.η διακοσμηση θα ειναι φυτα ευκολα και καποια διακοσμητικα,

λιτρα καθαρα 85

φιλτρο  εσωτερικο 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και πάλι στο χόμπι. Πες τις διαστάσεις του ενυδρειου σου. Οταν λες "κάποια διακοσμητικά" τι εννοείς; Ψεύτικα; Έχεις σκοπό να επεξεργάζεται το νερό σου για να το μαλακώσεις ή θα βάλεις νερό βρύσης; Έχεις κάτι στο νου σου που σ' αρεσει και θα το ήθελες;

Link to comment
Share on other sites

διακοσμητικα ψευτηκα νερο βρυσης,δεν εχω κατι στο μυαλο μου,απλα αυτο που θελω ειναι να ζουν ευτυχισμενα και αρμονικα μεταξη τους και να ειναι λιγο ανθεκτηκα.το ενυδριο ειναι carfur 80 *30*40 νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις αρχικά να βάλεις τη διακόσμηση που θέλεις (χαλικάκι σου προτείνω να καθαρίζεται και εύκολα) και ένα φόντο, θα έλεγα γκαπάκια να βάλεις που είναι εύκολα και αντέχουν και το νερό της βρύσης καλύτερα. Αν υποθέσουμε ότι έχεις νερό γύρω στο 7,5-8ph. Από κει και πέρα: είναι στρωμένο το φίλτρο ή θα στρώσεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα μα μη βάλεις ψεύτικα διακοσμητικά. Μπορεί να περιέχουν χρώματα τοξικά για τα ψάρια, ακόμα και τα υλικά τους απο τα οποια ειναι φτιαγμένα. Θα σου πρότεινα να βάλεις μια ωραία φυσική είχα ή κατάλληλο για ενυδρεια ξύλο, καμία πετρούλα και ζωντανά εύκολα για αρχή φυτάκια. Θα το χαρείς κι εσύ και τα ψαράκια σου παρα πολυ. Απο ψάρια, μιας και θα πας σε νερό βρύσης, επιλέγεις ζωοτόκα. Κάτι σε guppy ας πούμε ή ενα χρυσόψαρο που να μπαίνει σε αυτα τα λίτρα. Υπάρχουν παιδιά εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο στην επιλογή των ψαρίων μιας κι εγω ανήκω σε άλλη κατηγορία.....εκτός κι αν θέλεις να πας σε λίμνη Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

φυτα θα βαλω ζωντανα ευκολα πετρες διακοσμητηκα εχω δεν ειναι στρομενο ομος γιατι δεν ειναι σε λυτουργια,σε κιχλιδες δεν θελω να παω γιατι θελουν μετρισεις νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θέλει το ενυδρειο άσχετα με το τι ψαρια θα βεισ μεσα, για να δεις αν έστρωσε πρώτα και να τα βάλεις μετα. Έχεις διαβάσει τα θέματα για τους αρχάριους; Ξέρεις ποτε πρεπει να βάλεις ψάρια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω διαβαση τα θεματα,νομιζω μετα απο μια εβδομαδα βαζεις ψαρια μεσα απλα οχι ολλα μαζι αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

στρωστο πρωτα και κατα τν γνωμη μου παρε ενα εξωτερικο φιλτρο αν θεσ να κανεισ δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω , αγγελοψαρα μπορω να τα βαλω?η θα χριαστη να επεξεργασια το νερο? εσεις λετε καλυτερα ζωοτοκα ε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω , αγγελοψαρα μπορω να τα βαλω?η θα χριαστη να επεξεργασια το νερο? εσεις λετε καλυτερα ζωοτοκα ε?

 

Οχι,αγγελοψαρα δεν μπορεις!Το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και κοχυλοψαρα Αφρικης! Για ριξε μια ματια εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μπορω να βαλω μονομαχο με αλλα ψαρια  οπος γκαπι η καποιο αλλο ειδος?96 λιτρα ειναι το ενυδριο.για πιτε μου τι γνομη σας μηπος καταλιξω καπου τελικα χαχαχχ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις,τα αρσενικα γκαπυ θα εχουν προβλημα με τον μονομαχο.Γενικα τα ψαρια με μεγαλες ουρες θα εχουν προβλημα με τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να ειναι .. αλλα οχι για αρχαριο.. 

Θελει διαβασμα και υπομονη το ενυδρειο.. 

Ξεκινα το διαβασμα και μην βιαστεις να βαλεις ψαρια... παντα ρωτας πριν κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...