Jump to content

Αλλαγή Νερού Με Αντλία


kalmichalis

Recommended Posts

Ευχαριστώ πιλυ

Ο τρόπος είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

1. Ευτυχώς πρόλαβε κι έγραψε ο Jimi... κάποια πράγματα.

2. Θα σου έλεγα να προσέξεις... και ελπίζω να ΜΗΝ δω ότι... μπήκες πάλι σε περιπέτειες.-

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάτι γιατί έχω σταθερή θερμοκρασία 29 και με την αλλαγή πάει στο 27

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε μια αντλία 1000αρα όπως η eheim ή καμιά άλλη στα 1500-1700??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάτι γιατί έχω σταθερή θερμοκρασία 29 και με την αλλαγή πάει στο 27

 

 

Και λοιπόν... ποίο είναι το πρόβλημα;

Να την κάνεις πιο αργά (μικρότερη ταχύτητα)... σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον τρόπο που είπατε ότι είναι λάθος είναι και η θερμοκρασία... Δεν αναφέρθηκε ότι είναι λάθος ο τρόπος να μπαίνει στο ενυδρείο το νερό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη... προσπάθησε να γίνεις κατανοητός... ήμουν ξεκάθαρος στο ερώτημα μου.

Τι πρόβλημα υπάρχει... με την πτώση των 2 βαθμών;

Σου έδωσα ήδη και απάντηση... για το πως μπορεί να αποφευχθεί.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω θερμαντηρα στο δοχειο αλλαγης,ενα διαστημα ομως (20 μερες) τον δανεισα σε ενα φιλο και για να μην αγορασω αλλο εκανα αλλαγη με ακομα πιο αργη ροη.Αν ο θερμαντηρας που εχεις ειναι δυνατος θα το προλαβει,αν παλι δεν ειναι τοτε μπορεις να σταματησεις στα 60 λιτρα για παραδειγμα,να βαλεις σε λειτουργια τα φιλτρα κτλ και να συμπληρωσεις τα υπολοιπα 30 μετα απο μιση-μια ωρα ωστε να προλαβει να κρατησει την θερμοκρασια.Αν μεινουν και μια ωριτσα σε λιγοτερο νερο τα ψαρια δεν νομιζω να υπαρξει προβλημμα και θα ειναι σιγουρα καλυτερα απο το να πεσει η θερμοκρασια περισσοτερο απο 2 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη προσθήκη του νερού μου διαρκεί κάπου 3 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ανεβάζεις λίγο την θερμοκρασία στο βαρέλι , έτσι ώστε αδειάζοντάς το στο ενυδρείο να μη πέφτει τόσο πολύ. Αν και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν κατάλαβα το που κεντρισες το θέμα... Ναι με το βαρέλι θα διορθωθεί, απλά λέω ότι τόσο καιρό που έκανα αλλαγές από 29 βαθμούς που είναι το ενυδρείο μέχρι να γεμίσει και να ανέβει ξανά η θερμοκρασία, τα ψάρια παρέμειναν για κανένα 4ωρο στους 26.8-27 βαθμούς

Τώρα σαφώς θα λυθεί το πρόβλημα αφού θα τα βάζω όλα σε ένα βαρέλι λιπάσματα trace αντίχλώριο

Και βλέποντας και κανοντας

Βέβαια έβαλα ένα νέο δίσκο ένα μήνα περίπου που οπότε κάνω αλλαγή νερού και πέφτει η θερμοκρασία λίγο αυτό γεννάει αυγά, αλλά τα τρώνε? Δεν ξέρω.. Έχει κάνει 3φορες τώρα.. Άσχετο με το θέμα, απλά είπα να το αναφέρω ...

Link to comment
Share on other sites

Μικρη πτωση θερμοκρασιας σημαινει "βροχοπτωση" και δεν ειναι προβλημμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η όλη προσθήκη του νερού μου διαρκεί κάπου 3 ώρες

 

Ναι αλλα πες πως βαζεις το νερο της βρυσης και το νερο της ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ποστ εδω στο θεμα ανεφερες οτι βαζεις πρωτα ολα το νερο της βρυσης και μετα ολο το νερο της ΑΟ, ξεχωριστα? γιατι μου διεφυγε και δεν το βρισκω.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω θερμαντηρα στο δοχειο αλλαγης,ενα διαστημα ομως (20 μερες) τον δανεισα σε ενα φιλο και για να μην αγορασω αλλο εκανα αλλαγη με ακομα πιο αργη ροη.Αν ο θερμαντηρας που εχεις ειναι δυνατος θα το προλαβει,αν παλι δεν ειναι τοτε μπορεις να σταματησεις στα 60 λιτρα για παραδειγμα,να βαλεις σε λειτουργια τα φιλτρα κτλ και να συμπληρωσεις τα υπολοιπα 30 μετα απο μιση-μια ωρα ωστε να προλαβει να κρατησει την θερμοκρασια.Αν μεινουν και μια ωριτσα σε λιγοτερο νερο τα ψαρια δεν νομιζω να υπαρξει προβλημμα και θα ειναι σιγουρα καλυτερα απο το να πεσει η θερμοκρασια περισσοτερο απο 2 βαθμους.

 

 

Τι σημαίνει αυτό... Θόδωρα;   :huh:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν κατάλαβα το που κεντρισες το θέμα...

 

Κάτι έχεις γράψει λάθος εδώ; ΔΕΝ έχω καταλάβει το νόημα.

 

Ναι με το βαρέλι θα διορθωθεί, απλά λέω ότι τόσο καιρό που έκανα αλλαγές από 29 βαθμούς που είναι το ενυδρείο μέχρι να γεμίσει και να ανέβει ξανά η θερμοκρασία, τα ψάρια παρέμειναν για κανένα 4ωρο στους 26.8-27 βαθμούς

Τώρα σαφώς θα λυθεί το πρόβλημα αφού θα τα βάζω όλα σε ένα βαρέλι λιπάσματα trace αντίχλώριο

Και βλέποντας και κανοντας

Βέβαια έβαλα ένα νέο δίσκο ένα μήνα περίπου που οπότε κάνω αλλαγή νερού και πέφτει η θερμοκρασία λίγο αυτό γεννάει αυγά, αλλά τα τρώνε? Δεν ξέρω.. Έχει κάνει 3φορες τώρα.. Άσχετο με το θέμα, απλά είπα να το αναφέρω ...

 

1. Κατά πρώτον μου φαίνεται πολύ περίεργο να κάνει 4 ώρες να ανέβει 2 βαθμούς η θερμοκρασία. Ο χώρος σου είναι τόσο παγωμένος ή οι θερμαντήρες σου... για τα "μπάζα";

Κατά δεύτερον (το έθεσα και σαν ερώτημα)... και τι έγινε; Που βλέπεις να υπάρχει πρόβλημα;

2. Θεωρώ ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος... να βάζεις στο βαρέλι λιπάσματα. Τι φυτά έχεις; Θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα. Τώρα βέβαια ΑΝ σου γράψω για τα φυτά και τους δίσκους... πάλι διάλογο "στον αέρα" θα ανοίξουμε.

3. ΔΕΝ διαβάζω κάτι περίεργο (το αντίθετο μάλιστα). ΑΝ σε σένα φαίνεται έτσι... μάλλον ΔΕΝ έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει (τόσες πολλές φορές).-

Link to comment
Share on other sites

Στο #19 το ανέφερα

Όχι απλά κάπου 30λεπτα κάνει να γεμίσω το νερό της βρύσης και κάπου στο δυωρο η ΑΟ και μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 29κανει καμία ώρα, έχω 600watt θερμοστάτες

Λιπάσματα εννοώ το flourish και το trace από φυτά έχω gigantea vallisneriea που ξέρω ότι δεν σου αρέσουν και ανουμπιες

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε πιο ακριβώς σημείο θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Θεωρείς ότι με το να πέφτει η θερμοκρασία 2.5 βαθμούς δεν πρέπει να βλέπω πρόβλημα? Γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε θα συνεχίσω να κάνω αλλαγή νερού όπως και τόσο καιρό, πρώτα θα βγάζω και μετά θα βάζω νερό βρύσης και μετά νερό ΑΟ στην αναλογία που είπα μέχρι να γεμίσει...

Link to comment
Share on other sites

Εκει λες οτι κανεις μιξη ΑΟ και βρυσης

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα τα σκεφτω ολα αυτα

μεχρι τωρα κανω αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση και την ΑΟ στο ενυδρειο, αλλα λενε δεν ειναι σωστο.... κανω μηξη 30%βρυσης και 70%ΑΟ

 

. Δεν ανεφερες το σημαντικο λαθος που μολις ειπες.

Γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε θα συνεχίσω να κάνω αλλαγή νερού όπως και τόσο καιρό, πρώτα θα βγάζω και μετά θα βάζω νερό βρύσης και μετά νερό ΑΟ στην αναλογία που είπα μέχρι να γεμίσει...

 

Κανεις τη μιξη μεσα στο.ενυδρειο.

Πρωτα ανεβαζεις την σκληροτητα με το νερο της βρυσης και μετα την ξανακατεβαζεις.με της ΑΟ.

Ποιος ξερει τι γινεται και με το pH.

Το εχεις παρακολουθησει ποτε?

Μετρηση TDS pH εχεις κανει, να δεις τι παθαινει το ενυδρειο στην αλλαγη?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Όχι ποτέ ασφαλώς το ph μεταβάλλεται tds μετράω μόνο στην μεμβράνη της ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι "στυλο" (φορητο) το tds meter, εΙναι κοπος να ελεγχεις και το ενυδρειο?

Μια ιδεα την παιρνεις με τη μερηση του.
Αν ειχες και ph meter (που σε δισκοενυδρειο το θεωρω απαραιτητο, τουλαχοιστον για αρχαριους) θα ηταν ακομα πιο συγκεκριμενα τα πραγματα κατα την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φιλε μου το προβλημα δεν ειναι η μειωση της θερμοκρασιας του νερου κατα την αλλαγη, αλλα η προσωρινη αλλαγη στις σκληροτητες (ph/tds κτλ), αφου με το νερο της βρυσης ανεβαινουν και οταν πεφτει το νερο της οσμοσης ξανακατεβαινουν. Αρα δεν εχουμε σταθεροτητα στις συνθηκες του ενυδρειου. Νομιζω αυτο εννοουν τα παιδια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Στο #19 το ανέφερα

Όχι απλά κάπου 30λεπτα κάνει να γεμίσω το νερό της βρύσης και κάπου στο δυωρο η ΑΟ και μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 29κανει καμία ώρα, έχω 600watt θερμοστάτες

Λιπάσματα εννοώ το flourish και το trace από φυτά έχω gigantea vallisneriea που ξέρω ότι δεν σου αρέσουν και ανουμπιες

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε πιο ακριβώς σημείο θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Θεωρείς ότι με το να πέφτει η θερμοκρασία 2.5 βαθμούς δεν πρέπει να βλέπω πρόβλημα? Γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε θα συνεχίσω να κάνω αλλαγή νερού όπως και τόσο καιρό, πρώτα θα βγάζω και μετά θα βάζω νερό βρύσης και μετά νερό ΑΟ στην αναλογία που είπα μέχρι να γεμίσει...

 

 

1. Εσύ έχεις καταλάβει ότι σε μένα ΔΕΝ αρέσουν... κι αρέσουν στους δίσκους;

2. Και κινέζικα να τα έγραφα... περισσότερα θα είχες καταλάβει. Αντί να θέτεις ερωτήματα απλά διάβασε... τα έχω γράψει άλλωστε τόσες πολλές φορές.-

 

ΥΓ. Είναι αρκετές οι φορές που... αδυνατώ να κατανοήσω απόλυτα αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρετε καμία οικονομική αντλία στα 2000lt/h περίπου? Γιατί της sunsun δεν μπορώ να την βρω

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να μου προτείνει διαστάσεις αλφαδολαστιχου? Πήρα την eheim 3000 compact

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...