Jump to content

Κόστος Συντήρησης Ενυδρείου 700 Λίτρων ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου το μηνιαίο κόστος συντήρησης ενός ενυδρείου 700 λίτρων (Κατανάλωση από φίλτρα, Θερμοστάτες, φωτισμό + υλικά) ? Έχω ένα 200 λίτρα με αφρικάνες και σκέφτομαι να πάω σε αρκετά μεγαλύτερο λόγο μίας προσφοράς που βρήκα.Καταλαβαίνω ότι η απορία μου είναι πολύ γενική γι αυτό και απευθύνομαι περισσότερο σε όσους έχουν ενυδρεία αντίστοιχου μεγέθους. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμείνεις σε αφρικάνικο ενυδρείο δεν θα σου αυξηθεί πολύ το κόστος. Άντε να προσθέσεις ένα ακόμα φίλτρο και ένα μεγαλύτερο θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να δουλέψεις το excel αλλά εδώ θα βρεις ένα απλό προγραμματάκι για να υπολογίσεις το κόστος σου ανάλογα με τις συσκευές που θα χρησιμοποιείς στο ενυδρείο σου. http://www.aquazone.gr/forums/topic/38049-odhieiaeoiuo-eaoaiueuoco-ceaaeoneeiy-naayiaoio/page-2

Απλά υπολόγισε με τη τρέχουσα τιμή τις κιλοβατόρας που και αυτή αλλάζει ανάλογα με την κατανάλωση ρεύματος .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γράψεις τι εξοπλισμό έχεις και πόσα watt , κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια.

Μπορείς όμως να κάνεις το εξής εύκολο.

Τα φίλτρα δουλεύουν 24 ώρες άρα τα watt επί 24 επί 0,13 * 31 ημέρες.

Το φωτιστικό 12 ώρες maximum άρα τα watt επί 12 επί 0,13 * 31 ημέρες.

Οι θερμοστάτες θα τους υπολόγιζα ότι δουλέυουν , μέσο όρο 16 ώρες το 24 ωρο αλλά αυτό εξαρτάται πόσο τους έχεις ρυθμίσει π.χ. στους 26 και πόσο κρύος είναι ο χώρος αρα 700 watt * 16 * 0,13 * 31 ημέρες.

Και προσθέτεις τα συνόλα.

Τα watt τα πολλαπλασιάζεις με 0,13 την κιλοβατώρα.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...