Jump to content

Nanostream


Recommended Posts

Πριν μια εβδομάδα ξεκινώντας να κάνω ένα καθαρισμό στους κυκλοφορητές μου ( 6 nano stream ) βρήκα το ένα διχαλο που στηρίζει την αντλία σπασμένο κάθετα και να υπάρχει πλέον αδυναμία συγκράτησης της αντλίας.

Σήμερα το πρωί βρήκα μια άλλη αντλία να κρέμεται σαν μπάλα χριστουγεννιάτικου δέντρου με σπασμένο το διχαλο .

Έβγαλα την αντλία έξω και παρατήρησα και πάλι το ίδιο πρόβλημα πάνω στο διχαλο, και μάλιστα να υπάρχουν και άλλες μικρές ρωγμές

Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε εντοπίσει αντίστοιχο πρόβλημα στις δικές σας αντλίες, ( όσοι φυσικά έχουν κάνει καθαρισμό ) και όσοι δεν έχουν κάνει καλό είναι να το προσέξουν

Τι γίνεται, τι φταίει ? είναι τυχαίο γεγονός ? υπάρχει αστοχία υλικού ? οι αντλίες δουλεύουν 4 μήνες μόνο

Κατά την ταπεινή μου γνώμη βέβαια , κάτι που επαναλαμβάνετε δεν είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Απόστολε :thumbup:

όχι δεν είναι τυχαίο γεγονός

οφείλεται σε λάθος σχεδιασμό – επιλογή υλικών

είναι συχνό πρόβλημα σε όσους έχουν nαno stream

υπάρχει τρόπος να το μπαλώσεις για να δουλεύει ..

η αυτοσχεδίασε

η περίμενε να σου πουν κάποιο κόλπο ( εγώ δεν έχω-ξέρω )

καλή συνέχεια

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω παθει ακριβως το ιδιο μετα απο 4 μηνες με το μικρο το Nanostream. Ασε που στην προσπαθεια μου να το φτιαξω εκλεισαν τα μαγνητακια πανω στο δακτυλο μου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Απόστολε :angry:

όχι δεν είναι τυχαίο γεγονός

οφείλεται σε λάθος σχεδιασμό – επιλογή υλικών

είναι συχνό πρόβλημα σε όσους έχουν nαno stream

υπάρχει τρόπος να το μπαλώσεις για να δουλεύει ..

η αυτοσχεδίασε

η περίμενε να σου πουν κάποιο κόλπο ( εγώ δεν έχω-ξέρω )

καλή συνέχεια

:AAGGGHHH:

Φίλε Τάσο γεια σου

Έχω βρει και γω την λύση, :wacko: έχω βάλει την πεθερά μου και βαστά την μια αντλία από την μια μπάντα και την άλλη αντλία από την άλλη, άλλα το πρόβλημα είναι ότι κουράζετε και δεν έχει σταθερές τις ροές. :thumbup::hysterical::hysterical:

Αυτά για να μην τρελαθούμε......... :thumbup: δηλαδή .έδωσα 600 ευρώ για αντλίες και αντλίες ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΧΩ

Άσε το άλλο που κρέμασε η αντλία και ανακάτεψε την άμμο και έκανε ένα ενυδρείο .σ......... από το πρωί αγγαρεία :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο γεια σου

Έχω βρει και γω την λύση, :angry: έχω βάλει την πεθερά μου και βαστά την μια αντλία από την μια μπάντα και την άλλη αντλία από την άλλη, άλλα το πρόβλημα είναι ότι κουράζετε και δεν έχει σταθερές τις ροές. :thumbup::hysterical::hysterical:

Αυτά για να μην τρελαθούμε......... :thumbup: δηλαδή .έδωσα 600 ευρώ για αντλίες και αντλίες ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΧΩ

Άσε το άλλο που κρέμασε η αντλία και ανακάτεψε την άμμο και έκανε ένα ενυδρείο .σ......... από το πρωί αγγαρεία :wacko:

Και οι δικές μου έσπασαν στο ίδιο σημείο απο το πρώτο μήνα.Λύση δική μου και όχι μόνο κόλλημα με ενυδρειακή σιλικόνη στο προβληματικό σημείο.Μετά την "επέμβαση" ούτε τριξίματα εδώ και έξι μήνες σχεδόν. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο γεια σου

Έχω βρει και γω την λύση, :wacko: έχω βάλει την πεθερά μου και βαστά την μια αντλία από την μια μπάντα και την άλλη αντλία από την άλλη, άλλα το πρόβλημα είναι ότι κουράζετε και δεν έχει σταθερές τις ροές. :thumbup::hysterical::hysterical:

μην αλλάξεις σύστημα είναι ότι καλύτερο … :angry:

.. κέρνα την και κανένα ποτηράκι κρασί ,, για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα . :wacko: .

περιληπτικά θα σου πω ότι πιστεύω ότι οι εταιρίες εξελίσσουν τα προϊόντα τους με την μέθοδο – στου κασίδη το κεφάλι –

τα nano steam τώρα βγηκαν στη αγορά .. με την εμπειρία σου την επόμενη φορά θα τα φτιάξουν καλύτερα . :thumbup: .

αυτό που έγινε με την άμμο .. θα μπορούσε να συμβεί και με άλλου τύπου αντλίες .. όλοι το έχουμε πάθει κάποια στιγμή . :AAGGGHHH: .

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές μου έσπασαν στο ίδιο σημείο απο το πρώτο μήνα.Λύση δική μου και όχι μόνο κόλλημα με ενυδρειακή σιλικόνη στο προβληματικό σημείο.Μετά την "επέμβαση" ούτε τριξίματα εδώ και έξι μήνες σχεδόν. :thumbup:

θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός στο τρόπο του την κόλλησες ?

έβαλες και κάποιον <νάρθηκα> ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κόστος αγοράς μιας τέτοιου είδους αντλίας, δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο, ώστε μερικούς μήνες μετά τη λειτουργία τους να καταφεύγουμε σε διάφορες πατέντες, για να εξασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία ή υπολειτουργία τους.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ενημερωθεί ο αντιπρόσωπος, ο οποίος με τη σειρά του να ενημερώσει την κατασκευάστρια εταιρεία, η οποία οφείλει άμεσα να κάνει απόσυρση των άστοχων υλικών, που δεν αντέχουν σε συνθήκες θαλασσινού περιβάλλοντος.

Στου.. "κασίδη το κεφάλι" ισχύει μόνο για τα unknown Ταιβανέζικα εξαρτήματα, τα οποία κατά καιρούς αγοράζουμε, εν γνώση μας, ρισκάροντας τα λίγα χρήματα, που ξοδέψαμε.

Στο forum μας, υπάρχει ειδική κατηγορία της συγκεκριμένης εταιρείας, όπου μπορούμε να ενημερωθούμε υπεύθυνα, για την πολιτική της, στο θέμα που προέκυψε και που δεν πρόκειται για Ελληνικό φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Aπόστολε νομίζω ότι η λύση είναι απλή .

Εποξική κόλλα δύο συστατικών (εννοώ την εμπορική και όχι την ενυδρειακή) μεταξύ του μαγνήτη και του στηρίγματος.

Περιμένεις μια μέρα να στεγνώσει , πλύσιμο και μπλούμ.

Η ενυδρειακή σιλικόνη είναι σίγουρα πιο reef safe αλλά δεν έχει την ίδια δύναμη.

Εξάλλου αν είσαι προσεκτικός και δεν έχεις περισσεύματα δεν έχει κανένα φόβο.

Η άλλη λύση να αφήσεις την πεθερά σου εκεί να την γυρνάει για να έχεις και χαοτική κυκλοφορία.

Ωστόσο έχει δίκιο έχει ο Νίκος να δωθεί μια επίσημη απάντηση απο την εταιρεία για αυτή την αστοχία.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα την σχετικη κατηγορια αλλα στα σημεια που μου εσπασε (Τα 2 αυτακια) αντε να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας.

"...Αυτό σημαίνει ότι σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί, και δεν οφείλεται σε ανάρμοστη χρήση, είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε λύση.(*)..."

"(*)Η παραπάνω δέσμευση της εταιρίας μας δεν ισχύει για προϊόντα που δεν αγοράστηκαν από Ελληνικό κατάστημα χωρίς συνοδευτικά έγγραφα αγοράς και εγγύησης. (π.χ. αγορά από διαδίκτυο η από άλλη χώρα)"

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη γεια σου

Να σου διευκρινίσω ότι δεν έσπασε στο σημείο της βάσης δηλαδή τα 4 μικρά κλιπς , αλλά η μια πλευρά του δίχαλου .

Με ενημέρωσαν ότι ο αντιπρόσωπος περιμένει μια παραγγελία με διχαλα ,και συμπεραίνω ότι πρέπει να γνωρίζει το πρόβλημα,

Η συγκόλληση της με οποίον τρόπο θα γίνει σίγουρα δεν θα παρέχει την ίδια στήριξη, καθώς θα πρέπει να εξασκείται και δύναμη ώστε να συγκρατεί την αντλία σταθερή

(Ενός κακού μύρια έπονται )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από τα διχαλα καινούριο πρόβλημα μας βρήκε ? ? ? ?

Από τους 6 κυκλοφορητές που δουλεύουν στο ενυδρείο μου, οι 4 άρχισαν να παρουσιάζουν κάποιο θόρυβο .

Επέστρεψα τους 2 στο κατάστημα αγοράς τους για έλεγχο από τον αντιπρόσωπο της εταιρίας

Δυστυχώς απόψε ο ένας κυκλοφορητής με εγκατέλειψε, αφού ο θόρυβος που έκανε ήταν απίστευτος και αναγκάστηκα να τον σταματήσω.

Το ενυδρείο δουλεύει τώρα μόνο με 3 κυκλοφορητές , (όσο αντέξουν και αυτοί.)

Τελικά τι γίνεται...........υπάρχει πρόβλημα, ? ............. η έτυχαν όλα σ΄ εμένα

Υπήρξε παρόμοιο πρόβλημα σε κανένα φίλο που έχει τους ίδιους κυκλοφορητές ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το άνοιγμα της αντλίας διαπίστωσα θραύση του μεταλλικού άξονα που περιστρέφεται το προπελακι.

Το μέταλλο παρουσιάζει διαβρώσεις ( ψωρίαση ) με αποτέλεσμα να έχει κάνει και παράκεντρη την βάση του μαγνήτη που έχει το προπελακι.

Όσοι διαθέτουν αυτές της αντλίες, καλά θα κάνουν να ρίξουν μια προσεχτική ματιά στον άξονα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό του θορύβου παρουσιάστηκε και σε άλλους. Όπως επισήμανες, πιθανά να οφείλεται σε έκκεντρη λειτουργία της φτερωτής, λόγω οξείδωσης του άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα σκοπό στο μεγάλο που θα έφτιαχνα να το έπαιζα με 6055.

Μου φαίνεται ότι πρέπει να το ξεχάσω..

Τι να πώ

Καλό ξεμπέρδεμα Απόστολε.

Κυνήγησε το αφου είσαι σε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση είναι το ένα μέρος του προβλήματος, που μπορείς να βγάλεις άκρη.

Με τις επιπτώσεις του στρες των ψαριών, και την υπολειτουργία του ενυδρείου τι κάνουμε.?........................δυστυχώς πάλι εμείς θα πληρώσουμε τη νύφη

Link to comment
Share on other sites

σε θυμάμαι να μου λες ότι στα πολεμικά καράβια όλα τα συστήματα που είχαν σχέση με την ασφάλεια του πλοίου ήταν διπλά .. εεε και εδώ κάτι τέτοιο ισχύει .. κάποια άλλη αντλία και ας μην είναι stream

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικα μου 4 Nanostream ειναι σχεδον για πεταμα :blush:

Οι βασεις σπασμενες ολες, θορυβο κανουν, δεν ξεκινανε μονα τους...

Μια σταματησε για παντα, αλλες τρεις ανακατευουν νερο για αλλαγες (μονο στην νυχτα, στο μπαλκονι για να μην τις ακουω ) :buttrock:

Στο ενυδρειο εβαλα Κοραλλιες αντε για νανοστρεεμ και βρηκα την ησιχια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 τεμάχια μια 6025 και μια 6045 η και στης 2 σπάσανε τα δοντάκια που στηρίζετε το διχαλο στον μαγνήτη . :buttrock:

χρησιμοποιήθηκε σιλικόνη για ενυδρεία για την ένωση τους.

πριν δυο ημέρες έσπασε το διχαλο στην 6025 έβαλα ένα κομμάτι πλαστικό επάνω στο σπάσιμο για ενίσχυση και το κόλλησα και αυτό με σιλικόνη σίγουρα όμως θα σπάσει κάπου αλλού. :blush:

πολλές φορές όταν βγαίνουν από το ρεύμα δεν ξεκινάνε. :blink:

Πιστεύω πως είναι πλήρες αποτυχία από μέρος της Tunze :(

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πλήρες αποτυχία από μέρος της Tunze :(

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :(

Τελικά το μόνο εξάρτημα που έμεινε και δουλεύει καλά, είναι ο μαγνήτης. :buttrock::blush::blink: ..................κάπου θα μας χρειαστεί. :(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :(

Τελικά το μόνο εξάρτημα που έμεινε και δουλεύει καλά, είναι ο μαγνήτης. :buttrock::blush::blink: ..................κάπου θα μας χρειαστεί. :(

Στο ψυγείο για τα μενού από της πιτσαρίες και τα σουβλατζίδικα .... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ενας ακόμη "θησαυρός" (για όσους αγόρασαν τουλάχιστον την πρώτη παρτίδα) που αποδείχθηκε "άνθρακας" :blush:

Και αν θυμηθώ τα περασμένα Χριστούγεννα τι "χαμός" γίνονταν για το ποιος θα πρωτοπάρει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εντάξυ έλεος!!

και να πω οτι ειναι καμια άσχετη μάρκα... τουνζε ειναι

και χρυσοπληρωμένη... έκανε σεφτέ ο εισαγωγέας

Link to comment
Share on other sites

και η συνεχεία είναι ότι μετά από δυο εβδομάδες οι αντλίες δεν έχουν αντικατασταθεί , :buttrock: ..................... και το ενυδρείο υπολειτουργεί με τους άλλους 3 κυκλοφορητές. :angry2:

Στάθη τι είπες ? θέλεις να βάλεις nano stream ? :blush::blink::(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δημοσιευση στην κατηγορια της Tunze εδω στο Aquazone ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=113 ) να δουμε μηπως εχει να μας απαντησει κατι ο αντιπροσωπος.

Η δημοσιευση μου δεν ειναι ορατη μιας και αυτο πρεπει να το κανει ο συντονιστης της κατηγοριας και αντιπροσωπος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...