Jump to content

Καρχαριάκια.


n1kos_gr

Recommended Posts

Γειά σε όλους πρώτα απ' όλα.

Ειμαι καινούργιος στο θέμα τών ενυδρείων, γι' αυτό και εχώ κάποιες απορίες.

Εδώ βλέπετε τα δύο καρχαριάκια που μόλις αγόρασα απο ενα pet shop στην γειτονιά μου. :bowdown:

(Tα οποία βαίβαια δεν ξέρω αν πρέπει να αποκαλώ καρχαριάκια) :bowdown:

img0189s.jpg

Το ενυδρείο είναι κινέζικης κατασκευής Resun και χοριτικότητας 120 λίτρων.

Ο ιδιοκτήτης του pet shop μου είπε ότι σίγουρα θα είναι άνετα στα 120 λίτρα νερό και μετά διάβασα στο site ότι θέλουν τουλάχιστον 7500 χιλιάδες λίτρα νερό! :thumbup:

Απορίες :

Τι διακόσμηση μπορώ να βάλω μέσα? ζώντανά φυτά?

μπορώ να τα αποκαλώ καρχαριάκια ή γατόψαρα?

μπορώ να βάλω μέσα και άλλα ψάρια?

Είμαι όλος αυτιά!

* mod note: Μίκρυνα την φωτογραφία για την εξυπηρέτηση της σελίδας. Παρακαλώ να κάνεις σμίκρυνση σε 800x600 στις επόμενες δημοσιεύσεις σου :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλα διαβασε πρώτα αυτό το άρθρο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις στο μαγαζί και να πάρεις ψάρια κατάλληλα για τα λίτρα σου.Για το καλό των ψαριών το λέω και φυσικά φιλικά πάντα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσπαθησε να μικραινεις τις φωτογραφιες πριν τις ανεβασεις

Φιλικα...........

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλα διαβασε πρώτα αυτό το άρθρο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις στο μαγαζί και να πάρεις ψάρια κατάλληλα για τα λίτρα σου.Για το καλό των ψαριών το λέω και φυσικά φιλικά πάντα! :bowdown:

+1 :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου :bowdown:

Καταρχήν μπορείς να διαβάσεις για τα καρχαριάκια σου εδώ πέρα:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1003

Εφόσον το διαβάσεις, για τυχόν απορίες είμαστε στη διάθεσή σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλα διαβασε πρώτα αυτό το άρθρο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις στο μαγαζί και να πάρεις ψάρια κατάλληλα για τα λίτρα σου.Για το καλό των ψαριών το λέω και φυσικά φιλικά πάντα! :bowdown:

+2 :bowdown:

Με λίγο διάβασμα θα δεις ότι έχεις πολλές και ωραίες επιλογές για το ενυδρείο σου!!!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλα διαβασε πρώτα αυτό το άρθρο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις στο μαγαζί και να πάρεις ψάρια κατάλληλα για τα λίτρα σου.Για το καλό των ψαριών το λέω και φυσικά φιλικά πάντα! :bowdown:

Καλό θα είναι ,τις ερωτήσεις σου να τις θέτεις μόνο εδώ και όχι σε άλλα θέματα.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδια, να σας πώ την αλήθεια ήθελα να βάλω πίρανχας αλλά δεν έβρησκα πουθενα.

Τώρα πάνω στο θέμα μου, να έχει ο ιδιοκτήτης του pet shop δίκαιο και όλοι εσείς να έχετε άδικο δεν πιστεύω.

Σας ευχάριστω όλους για τις πλήροφοριες, την δευτέρα το πρωί θα τα παώ πισώ.

Δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί βαίβαια.

Απαντηση στον Dias :

H φωτογραφία ήταν 3000x2000 πρίν το resize.

Υ.Γ. Υπάρχει κανένας με διαφορετική γνώμη?

Έγινε επεξεργασία - n1kos_gr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδια, να σας πώ την αλήθεια ήθελα να βάλω πίρανχας αλλά δεν έβρησκα πουθενα.

Τώρα πάνω στο θέμα μου, να έχει ο ιδιοκτήτης του pet shop δίκαιο και όλοι εσείς να έχετε άδικο δεν πιστεύω.

Σας ευχάριστω όλους για τις πλήροφοριες, την δευτέρα το πρωί θα τα παώ πισώ.

Δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί βαίβαια.

Απαντηση στον Dias :

H φωτογραφία ήταν 3000x2000 πρίν το resize.

Μπορεις να ανταλλάξεις με άλλα ψάρια ή υλικά.Ψάξε στο φόρουμ για ψάρια που θα κάνουν για τα λίτρα σου!Και να θυμάσε,πώς ολοι οι φίλοι εδώ είμαστε χομπίστες σαν και εσένα,δεν υπαρχει κέρδος,παρά μονο μεράκι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδια, να σας πώ την αλήθεια ήθελα να βάλω πίρανχας αλλά δεν έβρησκα πουθενα.

Τώρα πάνω στο θέμα μου, να έχει ο ιδιοκτήτης του pet shop δίκαιο και όλοι εσείς να έχετε άδικο δεν πιστεύω.

Σας ευχάριστω όλους για τις πλήροφοριες, την δευτέρα το πρωί θα τα παώ πισώ.

Δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί βαίβαια.

Απαντηση στον Dias :

H φωτογραφία ήταν 3000x2000 πρίν το resize.

Πολύ απλά σκέψου ότι ο "ένας" βγάζει τα προς το ζειν ενώ ο "άλλος" το κάνει αφιλοκερδώς :bowdown: Πέραν του τι λέμε εμείς, σου έδωσα link που έχει και βίντεο και μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου για το τελικό μέγεθος του ψαριού.

Τέλος να σου πω πως είναι υποχρεωμένος να τα πάρει και μπορείς να του αποδείξεις το λάθος του εφόσον πλέον ξέρεις ποια ψάρια έχεις. Δεν θα σου δώσει λεφτά πίσω, αλλά θα διαλέξεις άλλα ψάρια αντίστοιχης αξίας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή καταλαβαίνω πως το ενυδρείο σου είναι νέο, έχεις στρώσει το φίλτρο σου? Έχεις κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις για τον κύκλο του Αζώτου? Αν όχι ξεκίνα το διάβασμα από ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδια, να σας πώ την αλήθεια ήθελα να βάλω πίρανχας αλλά δεν έβρησκα πουθενα.

Τώρα πάνω στο θέμα μου, να έχει ο ιδιοκτήτης του pet shop δίκαιο και όλοι εσείς να έχετε άδικο δεν πιστεύω.

Σας ευχάριστω όλους για τις πλήροφοριες, την δευτέρα το πρωί θα τα παώ πισώ.

Δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί βαίβαια.

Απαντηση στον Dias :

H φωτογραφία ήταν 3000x2000 πρίν το resize.

Υ.Γ. Υπάρχει κανένας με διαφορετική γνώμη?

μπορεις να βαλεις καποια ειδοι serrasalmus δες στη κατηγορια θυρευτων :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από μένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.....έχω μια απορία πόσο κόστισε το κάθε ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή καταλαβαίνω πως το ενυδρείο σου είναι νέο, έχεις στρώσει το φίλτρο σου? Έχεις κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις για τον κύκλο του Αζώτου? Αν όχι ξεκίνα το διάβασμα από ΕΔΩ.

Εχώ κάνει τα απαρέτητα (έτσι νομίζω δήλαδη). :bowdown:

Έβαλα το φίλτρο και τον θέρμοστατή μαζί με τα βακτιρίδια για 2 μέρες. Αφού ξεθόλωσε το νερό, έβαλα τα ψάρια.

(τα οποία δεν πρόλαβα να χαρώ, γιατί 5 λεπτά αργότερα εκανα αυτό το post.) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει κι αυτό θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ρίξε μια ματιά εδώ και ειδικότερα σε αυτό και αυτό, για να καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει.

Καλή συνέχεια και ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις καποια ειδοι serrasalmus δες στη κατηγορια θυρευτων :bowdown:

AN τα δεχτεί πίσω, αυτό θα κάνω. :bowdown:

Ηθελα εξ' αρχής να βάλω 2 red belly και μιά ρίζα στην μέση αλλά όπου και αν ρώτησα η απάντηση ήταν ίδια :

Δεν θα βρείς πουθενά μωρά red belly piranhas, αλλά και ακόμα να βρείς θα σε εξαπατήσουν γιατί δεν θα είναι piranhas αλλά pacu.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από μένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.....έχω μια απορία πόσο κόστισε το κάθε ψάρι?

15 ευρώ το 1.

Link to comment
Share on other sites

AN τα δεχτεί πίσω, αυτό θα κάνω. :bowdown:

Ηθελα εξ' αρχής να βάλω 2 red belly και μιά ρίζα στην μέση αλλά όπου και αν ρώτησα η απάντηση ήταν ίδια :

Δεν θα βρείς πουθενά μωρά red belly piranhas, αλλά και ακόμα να βρείς θα σε εξαπατήσουν γιατί δεν θα είναι piranhas αλλά pacu.

καλως ηρθες! :bowdown:

ειναι εν μερη σωστο αυτο,γιατι τα red belly μοιαζουν παρα πολυ με τα pacu σε μικρη ηλικια.τα red belly πανε κοπαδι,αρα λογο λιτρων τα αποκλειουμε.

ωστοσο δεν ειναι δυσκολο να βρεις,εχουμε καποιες αξιοσημειοτες γεννες απο χομπυστες και εδω αλλωστε! :bowdown:

εγω θα σου προτεινω να μην προτημησεις ενα τετοιο ψαρι για το ξεκινημα,ειδικα serrasalmus....κατι πιο ''light'' για αρχη πιστευω ειναι καλητερα....

...μεχρι να αποκτησεις μια εμπειρια,που θα σε κανει και να το χαρεις περισσοτερο! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψη, πως άσχετα με το αν βάλεις πιράνχας ή όχι, το φιλτράκι που βλέπω στη φωτογραφία πρέπει να αντικατασταθεί, κατά προτίμηση, με κάποιο καλό εξωτερικό φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! :bowdown:

ειναι εν μερη σωστο αυτο,γιατι τα red belly μοιαζουν παρα πολυ με τα pacu σε μικρη ηλικια.τα red belly πανε κοπαδι,αρα λογο λιτρων τα αποκλειουμε.

ωστοσο δεν ειναι δυσκολο να βρεις,εχουμε καποιες αξιοσημειοτες γεννες απο χομπυστες και εδω αλλωστε! :bowdown:

εγω θα σου προτεινω να μην προτημησεις ενα τετοιο ψαρι για το ξεκινημα,ειδικα serrasalmus....κατι πιο ''light'' για αρχη πιστευω ειναι καλητερα....

...μεχρι να αποκτησεις μια εμπειρια,που θα σε κανει και να το χαρεις περισσοτερο! :thumbup:

Αν βάλω 2 red belly? Στα 120 λίτρα δεν θα είναι άνετα? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 2 red belly? Στα 120 λίτρα δεν θα είναι άνετα? :bowdown:

2 δεν είναι κοπάδι. Κοπάδι είναι άνω των 6-7 ατόμων :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 2 red belly? Στα 120 λίτρα δεν θα είναι άνετα? :bowdown:

τα 2 δεν ειναι κοπαδι.....κοπαδι ειναι 6+

ενα ψαρι που γινεται 40 εκ. σε 120 λιτρα....οχι...δεν ειναι ανετα!

εκτως αυτου μην ξεχνας και την ποιοτητα που θα εχει το νερο με το ταισμα που απαιτουν αυτα τα ψαρια.

σε μικρο ενυδρειο θα πρεπει να κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψη, πως άσχετα με το αν βάλεις πιράνχας ή όχι, το φιλτράκι που βλέπω στη φωτογραφία πρέπει να αντικατασταθεί, κατά προτίμηση, με κάποιο καλό εξωτερικό φίλτρο!

Πόσο περίπου θα κοστίσει αυτο? :bowdown:

μου βγήκε γύρο στα 250 ευρό σύνολο απο 200 που υπολόγιζα. :bowdown:

135 ευρώ το ενυδρείο (με φίλτρο, θερμοστάτη και φως).

40 ευρώ η βάση.

25 ευρώ 3 κουβάδες άμμος.

8 ευρώ βακτίριδια της tetra.

8 ευρώ το σφουγγάρι μαγνήτης.

30 ευρώ τα 2 καρχαριάκια.

8 ευρώ η τροφή.

5 ευρώ μια τρόμπα.

και 1 ευρώ το θερμόμετρο :bowdown: (το οποίο δεν υπάρχει στιν φώτο γιατί το κόλησα μετά.)

Link to comment
Share on other sites

τα 2 δεν ειναι κοπαδι.....κοπαδι ειναι 6+

ενα ψαρι που γινεται 40 εκ. σε 120 λιτρα....οχι...δεν ειναι ανετα!

εκτως αυτου μην ξεχνας και την ποιοτητα που θα εχει το νερο με το ταισμα που απαιτουν αυτα τα ψαρια.

σε μικρο ενυδρειο θα πρεπει να κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου.

Αρα ξέχνω τα red belly για τήν ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ξέχνω τα red belly για τήν ώρα.

Εκτός όλων των παραπάνω, τα Red Belly θέλουν ειδικό εξοπλισμό για να φτιάξεις το νερό που θέλουν με προετοιμασία εκτός ενυδρείου και μετά να το ρίχνεις μέσα! Το ίδιο ισχύει για όλα τα Αμαζονιακά ενυδρεία και όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...