Jump to content

Τέταρτη παρουσίαση φυτεμένου


Andreas301

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους :)

Μια και βγάλαμε νέα φόρμα παρουσίασης των ενυδρείων μας είπα να δώσω το καλό παράδειγμα και να παρουσιάσω (ξανά) το φυτεμένο ενυδρείο μου με νέες φωτογραφίες (αντί απλά να αναρτήσω μόνο τις φωτογραφίες). Το ενυδρείο αυτό διάνυσε πολύ δρόμο τα τελευταία τέσσερα (πέντε) χρόνια άλλαξε και δύο φορές τοποθεσία.

Παλαιά θέματα μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=17245&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=31413&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=37751&st=0

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό με φυτά)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου : (81x36x50) - RIO 125

Συνολικά Λίτρα: περίπου125

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: Κρυπτοκορίνες και Christmas Moss (και μία μικρή ανούμπια σε λάθος θέση)

Ψάρια: Ένα κοπαδάκι Hyphessobrycon amandae (ember tetra) 8 ατόμων, ένα κοπάδι ροδόστομοι 14 άτομα, ένα neon και ένα hatchet (απομεινάρια από παλιά κοπάδια), ένας μαθουσάλας CAE και 6 corydoras aeneus και sterbai

Άλλα είδη: μερικά zebra snails, αρκετά anentome helena και πολλές γαρίδες red cherry

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: juwel rock

Πέτρες: λίγες

Ξύλα: mopani, moorwood, mangrove

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Sera floredepot και JBL

Βυθός: περιοχές χαλαζιακής άμμου και περιοχές χαλικιού με aqualit της hobby

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 6 λάμπες T8 διαφόρων τύπων, τέσσερις 18 watt και δύο μικρότερες. Είναι ανάμικτες τύπου daylight και ροζ (πχ original tropical arcadia) και ανάβουν τμηματικά.

Διάρκεια φωτισμού: συνολικά 9 ώρες.

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: το εσωτερικό της Juwel, 1 Tetratec 700 (εξωτερικό) και ένα ΕΗΕΙΜ 2213, όλα με μηχανική φίλτρανση (μακαρόνι) και βιολογικά υλικά siporax και Subtrate Pro.

Θέρμανση/ Ψύξη: δύο θερμαντήρες ελεγχόμενοι με eliwell, ψύξη με chiller teco tr5 (φρέσκο, ευχαριστώ το φίλο gante για την εξαιρετική πώληση) και ανεμιστηράκια που πια δεν θα χρησιμοποιούνται.

Λίπανση: τον τελευταίο καιρό με seachem flourish, κάλιο, ιχνοστοιχεία diskus trace

Παροχή CO2: πεντάκιλη μπουκάλα CΟ2, μανόμετρα και βελονοειδής βαλβίδα Papillon,

ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα standard AquaMedic, σύνδεση με χρονοδιακόπτη φωτισμού και διαχυτήρα Ferplast με ενσωματωμένο κυκλοφορητή, σύνδεση επίσης με χρονοδιακόπτη φωτισμού.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Tetra pro, διάφορες Ocean Nutrition, bloodworms, krill

Παράμετροι

pH: περίπου 7

Γενική σκληρότητα (GH): 9-10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5-6

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: έως 50 λίτρα κάθε μήνα συχνά και πιο σπάνια

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: biotopol, prime, tetra vital

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθάρισμα τζάμια που και που :)

Φωτογραφίες:

Όλο το σετ είναι εδώ

Ακολουθεί μία επιλογή

th_DSC_3910.jpg, th_DSC_3915.jpg, th_DSC_3917.jpg, th_DSC_3925.jpg, th_DSC_3950.jpg, th_DSC_3958.jpg

th_DSC_3980.jpg, th_DSC_3984.jpg, th_DSC_3999.jpg, th_DSC_4004.jpg

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

τελειο οπως και στις προηγουμενες του μορφες!!!!

μας εχεις συνηθησει σε τετοια Ανδρεα!

Link to comment
Share on other sites

:) Συγχαρητήρια Ανδρέα, πολύ καλό αποτέλεσμα...!!! :)

Να ρωτήσω κάτι άσχετο που παρατήρησα...? Το cory που φαίνεται στη φωτογραφία δεν έχει μάτι...? Ή μήπως φαίνεται έτσι στη φωτογραφία...?

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε.... δεν υπάρχουν λόγια. Το τοπίο ωριμάζει σαν κρασί και γίνεται όλο και καλύτερο. Μπράβο..

Link to comment
Share on other sites

respect!!! χαιρεσαι να το βλεπεις. ειναι μινι οικοσυστημα. μαρεσουν και τα αυγα απο τα ζεμπρα στο ξυλο, δινει και περισσοτερη φυσικοτητα. παντα τετοια! :):):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οπως πάντα εξαιρετικό ,που να το δείτε και ζωντανό δεν υπάρχουν λόγια :):)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο και συνολο!να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη σύνθεση, με λίγα είδη φυτών και ψαριών και όμορφα και ιδιαίτερα ξύλα! Λιτό και αρμονικό! Όπως μου αρέσει :)

Αν και τα φυτά σου είναι από τα σχετικά εύκολα, φαντάζομαι πως μρ το CO2 θα βλέπεις μεγάλη διαφορά. Τις κρυπτοκορίνες αριστερά πως τις σήκωσες τόσο ψηλά;

Δεξιά βλέπω πως έβαλες Cryptocoryne crispatula 'Balansae'. Επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο, σε εκείνο το σημείο, δυσκολεύομαι πολύ να βάλω κάποιο σχετικά ψηλό φυτό (εκτός vallisneria) που θέλει χαμηλό φωτισμό. Το σημείο εκείνο είναι το πιο σκοτεινό σε όλο το ενυδρείο. Έχεις δοκιμάσει παλιότερα κάποιο άλλο φυτό; Είχα και εγώ το ίδιο φυτό στο ίδιο σημείο, αλλά δυστυχώς έλιωσε και τώρα δε μπορώ να το ξαναβρώ.

Με την moss πως καταφέρνεις να την διατηρεις καθαρή; Η βρώμα που μαζεύει σε εμάνα είναι έντονη.

Όσον αφορά το φωτισμό, ποσα είναι τα περισσότερα watt που ανάβουν ταυτόχρονα και για πόση ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα σχόλια

ελπίζω η παρουσίαση να είναι ένα καλό παράδειγμα και για άλλους φίλους που θέλουν να χρησιμοποιήσουν τη νέα μας φόρμα ώστε να δούμε και τυχόν ατέλειές της.

Θόδωρε παρακάτω δίνω απαντήσεις στα ερωτήματά σου

Πολύ όμορφη σύνθεση, με λίγα είδη φυτών και ψαριών και όμορφα και ιδιαίτερα ξύλα! Λιτό και αρμονικό! Όπως μου αρέσει :)

Αν και τα φυτά σου είναι από τα σχετικά εύκολα, φαντάζομαι πως μρ το CO2 θα βλέπεις μεγάλη διαφορά. Τις κρυπτοκορίνες αριστερά πως τις σήκωσες τόσο ψηλά;

Πράγματι με το CO2 είναι τεράστια η διαφορά. Φανταστείτε ότι η φωτογράφιση έγινε μια βδομάδα μετά από εκτεταμένο κλάδεμα όπου η κρυπτοκορίνα αριστερά είχε καλύψει τα ξύλα και το τζάμι ενώ η moss δεξιά σχεδόν δεν άφηνε να φαίνονται αυτές οι ωραίες κορυφές του red moorwood. Θεωρώ ότι κυρίως το CO2 (γιατί η λίπανσή μου είναι σχετικά λιτή) έδωσε τη δυνατότητα για τη μεγάλη ανάπτυξη και το ύψος των φυτών.

Δεξιά βλέπω πως έβαλες Cryptocoryne crispatula 'Balansae'. Επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο, σε εκείνο το σημείο, δυσκολεύομαι πολύ να βάλω κάποιο σχετικά ψηλό φυτό (εκτός vallisneria) που θέλει χαμηλό φωτισμό. Το σημείο εκείνο είναι το πιο σκοτεινό σε όλο το ενυδρείο. Έχεις δοκιμάσει παλιότερα κάποιο άλλο φυτό; Είχα και εγώ το ίδιο φυτό στο ίδιο σημείο, αλλά δυστυχώς έλιωσε και τώρα δε μπορώ να το ξαναβρώ.

Δοκίμασα πολλά φυτά σε εκείνο το σημείο με ίδια αποτυχημένα αποτελέσματα, εκτός από ανούμπιες που δεν είχαν πρόβλημα αλλά τις βαρέθηκα. Αυτή η κρυπτοκορίνα πάντως πάει καλά (αν δεις παλαιότερη φωτογραφία).

Με την moss πως καταφέρνεις να την διατηρεις καθαρή; Η βρώμα που μαζεύει σε εμάνα είναι έντονη.

Μαζεύει και σε μένα (όταν την ανακατέψεις λίγο γίνεται χαμός). Μου φαίνεται ότι οι γαρίδες κάνουν τη διαφορά ώστε να μην έχω πολλή ύλη να περιφέρεται αφού τρώνε γενικά ότι πέφτει εκεί.

Όσον αφορά το φωτισμό, ποσα είναι τα περισσότερα watt που ανάβουν ταυτόχρονα και για πόση ώρα;

Οι λάμπες είναι από μπρος προς τα πίσω

1. 15 watt freshwater (πάνω στην κόντρα)

2. 18 watt freshwater (ομοίως)

3. 18 watt freshwater (light bar)

4. 18 watt marine white (light bar)

5. 18 watt original tropical (κόντρα)

6. 15 watt ομοίως

Όταν ανάβουν όλα μαζί είναι περίπου 7 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο αποτελεσμα απο εναν μαστορα του ειδους !! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να είστε καλά.

Αλέξανδρε και Τριαντάφυλλε ευχαριστώ και ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ! :bowdown::bowdown::buttrock:

:) Συγχαρητήρια Ανδρέα, πολύ καλό αποτέλεσμα...!!! :)

Να ρωτήσω κάτι άσχετο που παρατήρησα...? Το cory που φαίνεται στη φωτογραφία δεν έχει μάτι...? Ή μήπως φαίνεται έτσι στη φωτογραφία...?

Μίλτο όντως δεν έχει μάτι (επίτηδες μάλιστα φωτογράφισα αυτό το ψαράκι) είναι το μονόφθαλμό μου cory, έτσι το πήρα πριν από δύο χρόνια και είμαι πανευτυχής που του πρόσφερα ένα ασφαλές περιβάλλον για να επιβιώσει. Μπράβο σου που το παρατήρησες !

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια κ απο μενα,το ενυδρειο σου ειναι πραγματικο στολιδι! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως τα παιδια παραπανω τα ειπανε ολα! Αξιος μποστανας, πολυ bonsai κατασταση! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ παιδιά (έστω κι αργοπορημένα) !

Να είστε καλά !

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Μετά από αρκετό καιρό, μερικές σημερινές φωτογραφίες από το φυτεμένο ενυδρείο μου.

Είχε γίνει ένα μεγάλο κλάδεμα, το οποίο προκάλεσε κάποια έξαρση στην άλγη (ΒΒΑ) και το αποδίδω στη μείωση της φυτομάζας και της μεγάλης έντασης στις λάμπες (είχε γίνει και μια μικρή σχετικά αλλαγή) που δεν ανταποκρινόταν στα φυτά που απέμειναν. Αντιμετωπίστηκε με μείωση έντασης φωτός, γενναία αύξηση της παροχής CO2 και χειρωνακτικό καθάρισμα. Το πρόβλημα ελέγχθηκε σε δύο εβδομάδες. Στο μεταξύ οι γαρίδες έφυγαν στο δικό τους ενυδρείο (όχι με τα πόδια :):rasp: ) και μπήκαν έξι (πέντε πια ένα δεν άντεξε) apistogramma cacatuoides.

Όλες οι φωτογραφίες είναι εδώ.

th_DSC_4694.jpg th_DSC_4698.jpg th_DSC_4729.jpg th_DSC_4713.jpg

th_DSC_4718.jpg th_DSC_4732.jpg th_DSC_4730.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο! από τα ενυδρεία που χαίρεσαι να χαζεύεις με τις ωρες...

φαντάζομαι από κοντά θα είναι πραγματικά άπαιχτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...