Jump to content

Νέος Αφρικανός


Medico

Recommended Posts

Γειά σας! Πολύ καιρό διαβάζω τα θέματά σας και θαυμάζω κάποια από τα ενυδρεία σας.

Μιας και πήρα απόφαση να ξηλώσω τα φυτά μου είπα να πάω να μαζέψω και καμια πέτρα και

με τη βοήθειά σας να κάνω και εγώ ένα αφρικανικό... τα λίτρα μου είναι 96 μικτά με διαστάσεις

80*30*40 και από ότι έχω διαβάσει αυτό με περιορίζει αλλά κάτι θα κάνουμε....

Θα ανεβάσω κάποιες φωτό με το set up που έκανα να μου πείτε τη γνώμη σας και μετά βλέπουμε και για τα υπολοιπα...post-25103-1293039517_thumb.jpgpost-25103-1293039565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ ωραίο το στήσιμό σου...

το μόνο που θα δοκίμαζα, θα ήταν να βάλω κι άλλες πέτρες προς τα δεξιά του ενυδρείου σου, με την ίδια λογική του "σβησίματος" του ύψους προς τα δεξιά.

ποιά ψάρια σκέφτεσαι?

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Με το στήσιμο και τα λίτρα σου νομίζω ένα ζευγαράκι julidochromis θα την περάσει οριακά ζάχαρη!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το στήσιμό σου...

το μόνο που θα δοκίμαζα, θα ήταν να βάλω κι άλλες πέτρες προς τα δεξιά του ενυδρείου σου, με την ίδια λογική του "σβησίματος" του ύψους προς τα δεξιά.

ποιά ψάρια σκέφτεσαι?

Ξέρεις δεν θέλω να περιορίσω και άλλο τα λίτρα μου και αν και έχω μερικές πέτρες ακόμα λέω να μην τις βάλω αλλα δεν θα ήταν καθόλου άσχημο.... λες να δοκιμάσω να το δούμε;

Link to comment
Share on other sites

Με το στήσιμο και τα λίτρα σου νομίζω ένα ζευγαράκι julidochromis θα την περάσει οριακά ζάχαρη!

Οριακά λες;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις δεν θέλω να περιορίσω και άλλο τα λίτρα μου και αν και έχω μερικές πέτρες ακόμα λέω να μην τις βάλω αλλα δεν θα ήταν καθόλου άσχημο.... λες να δοκιμάσω να το δούμε;

μπορείς να το δοκιμάσεις... εάν σου αρέσει το κρατάς, αν όχι το επαναφέρεις... αυτό είναι το καλό της αρχικής φάσης στησίματος...

δεν νομίζω πως θα περιορίσεις τα λίτρα σου...εξάλλου θα φαίνεται ωραίο να σβήνουν οι πέτρες κατά μήκος του ενυδρείου... όπως σε βολεύει φυσικά

Οριακά λες;

δεν θα έλεγα οριακά...

Link to comment
Share on other sites

οκ ψήθηκα!!! Αυριο θα προσθέσω και άλλες! Να σας πω... για Νeolamprologus υπάρχει περίπτωση η το παρατραβάω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα σε 120 λίτρα και πάνω αλλά έχω δεί ενυδρεί στο μέγεθος του φίλου γι αυτό και είπα οριακά.!

άλλη επιλογή είναι τα πολύ όμορφα Neolamprologus brichardι πάλι οριακά!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα σε 120 λίτρα και πάνω αλλά έχω δεί ενυδρεί στο μέγεθος του φίλου γι αυτό και είπα οριακά.!

άλλη επιλογή είναι τα πολύ όμορφα Neolamprologus brichardι πάλι οριακά!

Είναι πραγματικά πολύ όμορφα!!! Αλλά δεν ξέρω αν γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα!Εγώ δεν είμαι έμπειρος αλλά τους τελευταίους 6 μήνες διαβάζω αρκετά!Αυτά που σου είπα και έγραψα τα εχω διαβάσει από ενυδρεία συγχομπιστών και τις συζητήσεις τους και θεωρώ οτι έχουν βάση.

Περίμενε να πάρεις και γνώμες από τους δασκάλους και τους πιο έμπειρους

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ να βάλεις πέτρες και απέναντι νομίζω οτι εδώ που είναι ,είναι καλά.

Ψάρια ; Ενα ζευγαράκι από julidochromis και αν θέλεις από τα είδη που δεν μεγαλώνουν ιδιαίτερα ή και τα μεγαλύτερα κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086 ή επίσης πιθανόν να τολμούσα ενα ζευγαράκι Brichardi .

Να πάμε και πιο πέρα ; με λίγο πιθανό ρίσκο εν ζευγαράκι julidochromis από τα μικρά δηλαδή ή ornatus ή transcriptus που θα ζούνε κοντά στις πέτρες και δεξιά ενα μικρό χαρεμάκι multifsciatus εφόσον βάλεις καβούκια από σαλιγκάρια και τακτοιποιήσεις τις πέτρες αριστερά ,αφαιρέσεις κάποιες για να γίνει χώρος για τα multi.

Η τελευταία μου πρόταση θα έλεγα είνα λίγο ρίσκο γιατι θα προτιμούσα να είναι μακρύτερο το ενυδρείο απλώς την καταθέτω έτσι για προβληματισμό ,για να δούμε θα με δείρουν οι άλλοι Αφρικάνοι ; :rasp:

Πάντως μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα .σε οτι μπορούμε θα βοηθήσουμε.

:P

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σωκράτη με την πρόταση που του κάνατε όμως δεν θα έχει σύντομα πρόβλημα με τις γέννες του;

Μα γιαυτό το έγραψα για προβληματισμό.Αν το ρισκάρει πρέπει τα multi που γεννιούνται κάπαια στιγμή να τα μετακομίζει.Είπαμε προβληματιζόμσστε :rasp:

:P

Link to comment
Share on other sites

Τα neolamprologus brichardi μου αρέσουν πάρα πολύ και βασικά αυτά ήθελα από την αρχή :P αλλά δεν ήμουν σίγουρος για τα λίτρα μου... καμία διόρθωση-παρατήρηση σχετικά με το setup έχετε:

Link to comment
Share on other sites

Τα neolamprologus brichardi μου αρέσουν πάρα πολύ και βασικά αυτά ήθελα από την αρχή :P αλλά δεν ήμουν σίγουρος για τα λίτρα μου... καμία διόρθωση-παρατήρηση σχετικά με το setup έχετε:

Οσον αφορά το set up απάντησα στην απάντηση νουμερο .13

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φιλε Medico καλως ήλθες στην Αφρική! :P

Να πάμε και πιο πέρα ; με λίγο πιθανό ρίσκο εν ζευγαράκι julidochromis από τα μικρά δηλαδή ή ornatus ή transcriptus που θα ζούνε κοντά στις πέτρες και δεξιά ενα μικρό χαρεμάκι multifsciatus εφόσον βάλεις καβούκια από σαλιγκάρια και τακτοιποιήσεις τις πέτρες αριστερά ,αφαιρέσεις κάποιες για να γίνει χώρος για τα multi.

Η τελευταία μου πρόταση θα έλεγα είνα λίγο ρίσκο γιατι θα προτιμούσα να είναι μακρύτερο το ενυδρείο απλώς την καταθέτω έτσι για προβληματισμό ,για να δούμε θα με δείρουν οι άλλοι Αφρικάνοι ; :rasp:

Την παραπάνω πρόταση του Κ.Σωκράτη θα την τολμούσα και εγω, με δεδομένο οτι οι γέννες θα έφευγαν απο το ενυδρειο!

Επίσης θα τολμούσα και τα brichardi!

Άλλες προτάσεις:

Neolamprologus brevis (4-5 ψαρια)

Lamprologus compressiceps Sumbu (4-5ψάρια)

Chalinochromis brichardi (Ζευγάρι)

Neolamprologus meeli (Ζευγάρι)

Σε όσα σου λέω (ζευγάρι) το κακο είναι οτι δεν ξεχωριζουν αρσενικό θηλυκο μεταξύ τους και πρεπει να πάρεις 3-4 ψάρια για να δημιουργηθει ζευγάρι και μετα να δωσεις τα ψαρια που περισσευουν. wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φιλε Medico καλως ήλθες στην Αφρική! :P

Την παραπάνω πρόταση του Κ.Σωκράτη θα την τολμούσα και εγω, με δεδομένο οτι οι γέννες θα έφευγαν απο το ενυδρειο!

Επίσης θα τολμούσα και τα brichardi!

Άλλες προτάσεις:

Neolamprologus brevis (4-5 ψαρια)

Lamprologus compressiceps Sumbu (4-5ψάρια)

Chalinochromis brichardi (Ζευγάρι)

Neolamprologus meeli (Ζευγάρι)

Σε όσα σου λέω (ζευγάρι) το κακο είναι οτι δεν ξεχωριζουν αρσενικό θηλυκο μεταξύ τους και πρεπει να πάρεις 3-4 ψάρια για να δημιουργηθει ζευγάρι και μετα να δωσεις τα ψαρια που περισσευουν. wink.gif

Και βέβαια για να συμπληρώσω ,το ίδιο ισχύει και για τα julidochromis και τα brichardi.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές... Νομίζω ότι τα brichardi είναι η επιλογή μου!!! Να σας ρωτήσω τώρα κάτι άλλο; Θα χρειαστώ κάτι άλλο εκτός από το 2213; Κάποιο κυκλοφοριτή ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό θα βάλεις;Το έχεις ήδη ή θα το αγοράσεις τώρα;

Η ονομαστική ροή του φίλτρου που λες είναι για 4 φορές τα λίτρα σου!Η πραγματική είναι πιο κάτω!Εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω!Στο δικό μου έχω βάλει SUN SUN.1000 l/h ονομαστικά και πραγματικά έχω γύρω στα 400 με κάτι πρόχειρες μετρήσεις που είχα κάνει παλιότερα!Άρα τα γυρνάω 4 φορές πραγματικές όμως!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη... Δεν φτάνει λες;;; Με βλέπω για κινέζο...

To ενυδρειο σου ειναι 96 λιτρα μεικτα.

Οποτε το 2213 σε καλυπτει απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη... Δεν φτάνει λες;;; Με βλέπω για κινέζο...

Έ άμα το έχεις ήδη άστο!Αν ήταν ότι θα το έπαιρνες τώρα θα σου έλεγα να πάρεις τον Κινέζο!Γενικά εγώ είμαι fan του overfiltering !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Και εγώ της ίδιας λογικής είμαι για αυτό και έχω το 2213 στα 96 λίτρα. Με την κυκλοφορία δεν ξέρω αν είμαι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...