Jump to content

Γούρνα ~808lt - Phase I


Recommended Posts

Αφού εντυπωσιάστηκα από τις λίμνες που έχουν φτιάξει διάφοροι… παρασύρθηκα και αποφάσισα να φτιάξω και εγώ μια λίμνη. Τελικά υπήρχε πολύ γκρίνια, οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω με μια μικρή, χωρίς κόστος και μελλοντικά (σε 1-2-3 χρόνια) …. βλέπουμε… για την εξάπλωσή της (Phase II) !!!

Αφού θα είναι “προσωρινή” αντί για λαινερ αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μια πισίνα που είχα και να την “φυτέψω” στο χώμα τοποθετώντας έναν κυκλοφορητή 3000 lt/h.

Άρχισα με την καταμέτρηση των αποστάσεων του χώρου που διαθέτω και το προσχέδιο.

post-12696-1300183946_thumb.jpg

Και οι φώτος…..

post-12696-1300183963_thumb.jpgpost-12696-1300183971_thumb.jpgpost-12696-1300183980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σκάψιμο άρχισε, αλλά αποδείχτηκε ότι το προσχέδιο δεν ήταν σωστό.

Η γούρνα απομακρύνθηκε από τα “Φυτά – Αναρριχώμενα κτλ” για να μπορεί να περάσει κάποιος πίσω από την λίμνη και να κλαδέψει / ποτίσει τα φυτά.

Τα χώματα που έβγαιναν ήταν ΠΟΛΛΑ. Χρησιμοποίησα ξύλινα υποστυλώματα για να μπορέσω να συγκρατήσω τα χώματα.

Η διαδικασία μου πείρε 1 μήνα !!!! 4 μέρες (όχι συνεχόμενες) ασχολήθηκα με σκάψιμο και άλλες 26 μέρες ήμουν πιασμένος. Βοήθεια μηδέν, καθώς οι αντιρρήσεις ολοένα και αυξανόντουσαν.

post-12696-1300184096_thumb.jpgpost-12696-1300184102_thumb.jpgpost-12696-1300184108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το άρχισες λοιπόν τελικά :(

Οι αντιρρήσεις θα σταματήσουν μολις βαλεις τα πρώτα φυτά και γεμίσει νουφαράκια η λίμνη μην το φοβάσαι καθόλου :D

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτό!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προχωράει η κατασκευή.Προχώρα και ο θαυμασμός θα πάρει τη θέση των αντιρρήσεων!

:(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προχωράει η κατασκευή.Προχώρα και ο θαυμασμός θα πάρει τη θέση των αντιρρήσεων!

:D

Συμφωνώ και εγώ!!!

Και έμενα τα ίδια μου έλεγαν!

Μέτα από μια εβδομάδα που έβαλα το πρώτο ψάρι, κόλλησαν :(

Άντε καλή συνέχεια, και από φυτά ξέρεις :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια!!

Οτι βοηθεια χρειαστεις... εδω ειμαστε!! Οχι μονο θεωρητικές, αλλα και πρακτικές!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια!!

Οτι βοηθεια χρειαστεις... εδω ειμαστε!! Οχι μονο θεωρητικές, αλλα και πρακτικές!!

Ισχύει!

Επίσης κάτι που ξέχασα να σου πω, είναι ότι μπορείς να σηκώσεις ένα τοιχάκι γύρω γύρω κάπου στους 40 πόντους! Θα δείξει πολύ καλύτερα, ειδικά αν προσθέσεις και πλάκες πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι θα βγει κάτι πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση !!!! :(

Μακάρι να υπήρχε η ίδια λογική στο μέρος που φτιάχνω την λίμνη , για να την έκανα μεγαλύτερη.

Όντος, θα μπορούσα να την σήκωνα με ένα τοιχάκι γύρο-γύρο για να μην έβγαζα τόσο πολύ χώμα σκάβοντας λιγότερο, αλλά το “κακό” έγινε.

Το έργο συνεχίστηκε….

Είπα να το παίξω “έξυπνος”. Αντί για γεωύφασμα αποφάσισα να βάλω χαρτόνια !!! Τα είχα πρόχειρα δίπλα μου και για αυτό μου ήρθε αυτή η ιδέα. Σκεπτικά ότι και να βραχούνε και να σαπίσουν, πάλι θα προσφέρουν μια προστασία στο πλαστικό τις λιμνούλας μου. Με ένα λεπιδάκι κόπηκαν εύκολα. Όταν πήγα να τα προσαρμόσω στην λακκούβα που είχα κάνει, μου βγήκε η πίστη !!! Δεν μπορούσα να τα τσακίσω, δεν μπορούσα να τους δώσω την κλήση που ήθελα στις γωνίες, δεν ήταν τόσο τετραγωνισμένη η λακκούβα όσο είχα σχεδιάσει στο χαρτί και πολλά άλλα. Είδα και απόειδα και μετά από 2 ώρες δουλειά, πέταξα όλα τα χαρτόνια στην ανακύκλωση.

Τελικά είχα ένα χοντρό πλαστικό στην αποθήκη που δεν το είχα προσέξει !!! Μέσα σε 5 λεπτάκια είχα καλύψει όλη την λακκούβα με αυτό το πλαστικό. (Οι πέτρες δίπλα βγήκαν από την λακκούβα !!!)

post-12696-1300267629_thumb.jpgpost-12696-1300267647_thumb.jpgpost-12696-1300267656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η τοποθέτηση της φουσκωτής πισίνας που είχα…. Φυσικά και την ξεφούσκωσα πριν την τοποθετήσω. Έβαλα 4 σιδηρόβεργες στις 4 πλευρές τις πισίνας. Χρησιμοποίησα 5 εκατοστά από το πάνω μέρος τις πισίνας και τα τύλιξα γύρο-γύρο από τις σιδηρόβεργες, αφού πρώτα είχα βάλει ιδική κόλλα. (Για αυτό τον λόγο υπάρχουν τα μανταλάκια στις φώτος.) Όλο αυτά έγιναν για να σιγουρέψω ότι τα τοιχώματα θα παραμείνουν όρθια.

post-12696-1300267822_thumb.jpgpost-12696-1300267828_thumb.jpgpost-12696-1300267834_thumb.jpg

Γέμισα και την γούρνα μου, με 20 πόντους νερό για να κάτσουν καλύτερα τα τοιχώματα και να πάρω μια πρώτη γεύση. Πρέπει να αγοράσω κανα μεγάλο μπουκάλι αντιχλώριο και βακτήρια για να πετάξω μέσα. Το νερό από τις αλλαγές του ενυδρείου να το ρίχνω στην γούρνα μου για να φτιαχτεί ποιο γρήγορα η βιολογία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν κακή ιδέα να ρίξεις το νερό από το ενυδρείο σου μέσα.

Πάντως μελλοντικά πρέπει να βάλεις γεωύφασμα και λίνερ γιατί θα έχουμε τρυπήματα..

Link to comment
Share on other sites

Τα φοβάμαι τα τρυπήματα για αυτό δοκίμασα (αποτυχημένα) να βάλω χαρτόνια γύρο-γύρο. Ίσως να έχω και από τον ήλιο προβλήματα. Μια γρήγορη και εύκολη γεύση θα την πάρω. Αν το δούνε και οι υπόλοιποι εδώ με θετικό μάτι την όλη κατασκευή, θα γίνει μεγαλύτερη λίμνη και σίγουρα τοποθέτηση λινερ.

Τώρα που μπήκα στον χορό.. θα χορέψω :(

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα υδρόβια φυτά. Από Απρίλιο μου είπαν ότι θα έχουν πάλι νούφαρα, γιατί ακόμα ο καιρός δεν ευδόκιμη. Περιμένω πως και πώς να βγάλει ο πάπυρος ρίζες…

Link to comment
Share on other sites

Τα φοβάμαι τα τρυπήματα για αυτό δοκίμασα (αποτυχημένα) να βάλω χαρτόνια γύρο-γύρο. Ίσως να έχω και από τον ήλιο προβλήματα. Μια γρήγορη και εύκολη γεύση θα την πάρω. Αν το δούνε και οι υπόλοιποι εδώ με θετικό μάτι την όλη κατασκευή, θα γίνει μεγαλύτερη λίμνη και σίγουρα τοποθέτηση λινερ.

Τώρα που μπήκα στον χορό.. θα χορέψω :D

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα υδρόβια φυτά. Από Απρίλιο μου είπαν ότι θα έχουν πάλι νούφαρα, γιατί ακόμα ο καιρός δεν ευδόκιμη. Περιμένω πως και πώς να βγάλει ο πάπυρος ρίζες…

Καλή συνέχεια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και πετρες γύρω γύρω να κρύψεις τις βέργες για να φαίνεται όμορφο :(

Link to comment
Share on other sites

@Astra Αν δεν βρέχει το ΣΚ , θα μπούνε και οι πέτρες :(

Η λιμνούλα γέμισε με νερό !!! Έριξα και νερό από το ενυδρείο μου συν αντιχλώριο και βακτίρα. ….

Ο κυκλοφορητής έχει αγοραστεί (3000 λτ/ώρα). Το φίλτρο (50λτ) φτιάχτηκε αλλά…. στάζει στους συνδέσμους που μπαίνει και βγαίνει το νερό. Μάλλον θα βάλω σιλικόνη για να αποφύγω τις διαρροές του νερού. Παρ όλο που ακόμα δεν είναι 100% έτοιμο, είμαι πλήρως απογοητευμένος από το φίλτρο !!!! Δεν βρίσκω πρακτικό τρόπο να καθαρίζω το σφουγγάρι του φίλτρου εκεί που βρίσκεται. Έχω φτιάξει το σχέδιο 1 από την παρακάτω φώτο.

post-12696-1300446508_thumb.jpg

1)Αν κάτω από το σφουγγάρι κάνω άλλη μια τρύπα και βάλω μια βρύση, την οποία θα ανοίγω κάθε τόσο για να φύγει η βρωμιά … θα χρειάζεται και πάλι να βγάζω έξω το σφουγγάρι για να το καθαρίζω?

Έψαξα στο internet και βρήκα 3 διαφορετικούς τρόπους ώστε το καθάρισμα του σφουγγαριού να είναι ποιο εύκολος.

Ίσως μελλοντικά να πειραματιστώ με τον 4ο τρόπο…..

Το μικρό βαρέλι το υπολογίζω καμία ~50αρια λίτρα, ενώ το μεγάλο ~90λίτρα (αυτά τα μεγέθη διαθέτω στην αποθήκη μου).

2) Παίζει ρόλο πόσο λίτρα είναι το φίλτρο σε σχέση με τον κυκλοφορητή και το μέγεθος τις λίμνης? Φαντάζομαι όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σχέδιο που δείχνεις μου φαίνεται το πιο σωστό και το πιο βολικό. :(

Link to comment
Share on other sites

@Astra Αν δεν βρέχει το ΣΚ , θα μπούνε και οι πέτρες :(

Η λιμνούλα γέμισε με νερό !!! Έριξα και νερό από το ενυδρείο μου συν αντιχλώριο και βακτίρα. ….

Ο κυκλοφορητής έχει αγοραστεί (3000 λτ/ώρα). Το φίλτρο (50λτ) φτιάχτηκε αλλά…. στάζει στους συνδέσμους που μπαίνει και βγαίνει το νερό. Μάλλον θα βάλω σιλικόνη για να αποφύγω τις διαρροές του νερού. Παρ όλο που ακόμα δεν είναι 100% έτοιμο, είμαι πλήρως απογοητευμένος από το φίλτρο !!!! Δεν βρίσκω πρακτικό τρόπο να καθαρίζω το σφουγγάρι του φίλτρου εκεί που βρίσκεται. Έχω φτιάξει το σχέδιο 1 από την παρακάτω φώτο.

post-12696-1300446508_thumb.jpg

1)Αν κάτω από το σφουγγάρι κάνω άλλη μια τρύπα και βάλω μια βρύση, την οποία θα ανοίγω κάθε τόσο για να φύγει η βρωμιά … θα χρειάζεται και πάλι να βγάζω έξω το σφουγγάρι για να το καθαρίζω?

Έψαξα στο internet και βρήκα 3 διαφορετικούς τρόπους ώστε το καθάρισμα του σφουγγαριού να είναι ποιο εύκολος.

Ίσως μελλοντικά να πειραματιστώ με τον 4ο τρόπο…..

Το μικρό βαρέλι το υπολογίζω καμία ~50αρια λίτρα, ενώ το μεγάλο ~90λίτρα (αυτά τα μεγέθη διαθέτω στην αποθήκη μου).

2) Παίζει ρόλο πόσο λίτρα είναι το φίλτρο σε σχέση με τον κυκλοφορητή και το μέγεθος τις λίμνης? Φαντάζομαι όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα.

Κοίτα το πρώτο είναι το καλύτερο, με την δεύτερη θα έχεις προβλήματα.

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο, ισχύει. :D

Σε κάποια φάση η λίμνη θα φτάσει σε τέτοιο βαθμό που θα κρατάει την βιολογία μόνη της.

Τότε απλά θα χρειάζεσαι ένα συντριβάνι-φίλτρο για μηχανική φίλτρανση :D

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι για να κρατήσει από μόνη της η λίμνη την βιολογία θα πρέπει να περάσει πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και να έχουν αναπτυχθεί τα φυτά. Μέχρι να φτάσω αυτό το σημείο πιστεύω ότι έχω πολύ μέλλον.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι ο θόρυβος. Το νερό από το φίλτρο που πέφτει στην λίμνη κάνει πολύ θόρυβο σε σημείο που ενοχλεί και μένα. Αύριο θα προσπαθήσω να βρω μια λύση, γιατί μέχρι τώρα δεν μπορώ να έχω την αντλία συνέχεια ανοιχτή. Ελπίζω όταν μειώσο το ύψος από όπου πέφτει το νερό , να μην έχω τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ έγιναν μπόλικες εργασίες. Πάλι καλά που είχα και βοήθεια !!!

Αφού πρώτα καθαριστικέ ο κήπος άρχισαν οι δουλειές για να γίνει πάλι μπάχαλο.

Φτιάχτηκε ένας διάδρομος γύρο-γύρο με παλαιωμένα τούβλα για να μην πατάμε στις λάσπες. Πάνω από τις βέργες μπήκανε κεραμίδια για πολλούς λόγους (όπως: να κρύψουν αλλά και να προστατέψουν τις βέργες με το πλαστικό από τον ήλιο και να βελτιώσουν την αισθητική του χώρου). Οι πέτρες έχουν προετοιμαστεί να για μπούνε σε 2η φάση.

post-12696-1300696096_thumb.jpgpost-12696-1300696105_thumb.jpgpost-12696-1300696116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η 2η φάση.

Μπήκαν και οι πέτρες πάνω από τα κεραμίδια και άρχισε επιτέλους να δείχνει η λιμνούλα.

post-12696-1300696273_thumb.jpgpost-12696-1300696283_thumb.jpgpost-12696-1300696291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο

Προσωρινά κατασκευάστηκε το φίλτρο 1 από τις προηγούμενες φώτος. Στον πάτο του βαρελιού μπήκε το καφάσι. Οι ελαφρόπετρες τοποθετήθηκαν σε ένα διχτάκι για να βγαίνουν εύκολα (η τραγική ειρωνεία είναι ότι αυτό είναι ψαρο-σακούλα για ψαρεντουφεκο). Ενδιάμεσα εκτός από το μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι έβαλα και αυτά τα άσπρα… Είναι σφουγγάρια που τα βρίσκεις μέσα σε ηλεκτρονικά προϊόντα για να τα προστατεύουν στην μεταφορά.

Το βαρέλι ~50λιτρα ήταν χοντρό και για να το τρυπήσω ζέσταινα ένα σίδερο και έτσι κατάφερα να κάνω τις τρύπες. Οι σύνδεσμοι έχανα νερό και αφού έβαλα πλαστικές ροδέλες / μονωτική και αρκετό σφίξιμο, σταμάτησαν οι απώλειες.

post-12696-1300702724_thumb.jpgpost-12696-1300702733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρράκτης.

Εκμεταλλευτικά το βουνά από τα χώματα των ανασκαφών και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω για τον καταρράκτη. Έσκαψα από την μια πλευρά και τοποθέτησα το φίλτρο. Εκτός από το θάψιμο του βαρελιού, θάφτηκε και ο σωλήνας που το συνδέει με την αντλία. Με 4-5 κεραμίδια ο καταρράκτης φτιάχτηκε εύκολα. Δεν κατάφερα να κάνω όμως κάτι ζικ-ζακ που ήθελα γιατί στις στροφές με τα κεραμίδια είχα μεγάλες απώλειες από νερό.

Επειδή έπεφτε από ψηλά το νερό έκανε αρκετό θόρυβο. Έβγαλα τις πέτρες για να βάλω τα κεραμίδια ποιο χαμηλά σε σημείο που τα έβαλα να εφάπτονται με την λίμνη.

post-12696-1300702844_thumb.jpgpost-12696-1300702851_thumb.jpg

Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, έπιασε βροχή και παράτησα την δουλειά στην μέση…….

post-12696-1300702856_thumb.jpgpost-12696-1300702862_thumb.jpgpost-12696-1300702867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει η ιδέα σου!!

Ειδικά άμα φυτευτεί ο λόφος με το χώμα θα γίνει μούρλια! :(

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι τον λόφο να τον κάνω βραχόκηπο με κάκτους… για να μην χρειάζεται και πολύ περιποίηση και δεξιά και αριστερά από τον διάδρομο να βάλω έτοιμο χλοοτάπητα από τριφύλλι.

Προέχει όμως να βελτιώσω τον καταρράκτη και να φέρω το ρεύμα κοντά στην λίμνη με περισσότερη ασφάλεια γιατί τώρα το καλώδιο κρέμεται όπως να ΄ναι…. Πρέπει να βάλω και κανα πολύμπριζο (μάλλον σε ηλεκτρολογικό κουτί) για να μπορώ μελλοντικά να βάλω καμία αεραντλία , φωτάκια και ότι άλο τρελό μου κατέβει στο κεφάλι.

Θα σας έρθω πάλι με απορίες αυτήν την Τετάρτη στο Aquazone meeting :(

Επίσης αν μπορέσει ας φέρει κανείς κανα φυτάκι για την λίμνη μου πριν πάω να αγοράσω.. θα είναι ότι το καλύτερο. Σκέφτομαι να βάλω νούφαρο / πάπυρο και Θάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι τον λόφο να τον κάνω βραχόκηπο με κάκτους… για να μην χρειάζεται και πολύ περιποίηση και δεξιά και αριστερά από τον διάδρομο να βάλω έτοιμο χλοοτάπητα από τριφύλλι.

Προέχει όμως να βελτιώσω τον καταρράκτη και να φέρω το ρεύμα κοντά στην λίμνη με περισσότερη ασφάλεια γιατί τώρα το καλώδιο κρέμεται όπως να ΄ναι…. Πρέπει να βάλω και κανα πολύμπριζο (μάλλον σε ηλεκτρολογικό κουτί) για να μπορώ μελλοντικά να βάλω καμία αεραντλία , φωτάκια και ότι άλο τρελό μου κατέβει στο κεφάλι.

Θα σας έρθω πάλι με απορίες αυτήν την Τετάρτη στο Aquazone meeting :D

Επίσης αν μπορέσει ας φέρει κανείς κανα φυτάκι για την λίμνη μου πριν πάω να αγοράσω.. θα είναι ότι το καλύτερο. Σκέφτομαι να βάλω νούφαρο / πάπυρο και Θάλεια.

Σε περιμενουμε φιλε Παναγιωτη!!!

Οσο αφορα τα φυτα για το λόφο του καταρακτη..... σου εχω εγω μια πολυ καλη ιδέα!!

Ειναι ενα φυτο που εφερα απο Κυπρο. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...