Jump to content

Ξεκίνημα αφρικάνικου


nmavra

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι αρχάριος οπότε please take it easy! :thumbup:

Λοιπόν πριν κάποιες μέρες πήρα το ενυδρειο μου από ένα φίλο, ένα γωνιακο Anubias 110*65*55. Μου έδωσε επίσης πέτρες και περιμένω την άμμο με αραγωνίτη από κάποιον άλλο, ώστε να αρχίσω να το στήνω σιγά σιγά. Στο μυαλό μου έχω κάτι σαν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=28368 σε μικρότερο μέγεθος προφανώς. Έχω παρόμοιες πέτρες, και θα με ενδιέφερε να έχω και 1-2 φυτά ώστε να σπάει λίγο το "νταμάρι"..

1) Επειδή είμαι αρχάριος, σκέφτικα να βάλω μόνο 1 ή 2 anubia, συμφωνείτε? Απ'οτι ξέρω έχουν υποκατηγορίες, οπότε ποια προτείνετε εσείς?

2) Όσον αφορά στο λίπασμα τώρα, μου είπαν ότι πρώτα πρέπει να βάλω το λίπασμα, μετά από πάνω χαλίκι και μετά την άμμο με τον αραγωνίτη. Σωστά μέχρι εδώ?

3) Πόσα εκατοστά περίπου πρέπει να είναι το κάθε στρώμα? Να υπολογίσω περίπου 1 cm από το κάθε υλικό?

Το setup θα το αφήσω να δουλέψει να στρωθεί 2 βδομάδες σίγουρα, δεν βιάζομαι. Και πάμε τώρα στα ψαράκια..

Έχω χαθεί, μιας και δεν ξέρω τί πάει με τί και όταν ρωτάω πάλι χάνομαι. Σκεφτόμουν κάποιο αγγελόψαρο (scalare) ώστε να δείξει λίγο όμορφο, μου είπαν από ένα pet shop ότι στα λίτρα μου να βάλω μόνο μέχρι 3. Αυτά τώρα με τί κοπαδόψαρα να τα βάλω, ώστε να γεμίσει λίγο το ενυδρείο? Ένα σύνολο δηλαδή γύρω στα 9-10 ψάρια τα χοράει το δικό μου? Να έβαζα πχ 3 αγγελόψαρα και 6-7 μικρά. Και τα μικρά τί θα μπορούσαν να είναι ωστε να είναι εντυπωσιακα τα χρωματα τους? Ειχα δει κάποια μικρά που ήταν είτε ροζ είτε γαλάζια και ήταν πολύ όμορφα.

Βέβαια όταν στο pet shop είπα ότι το setup μου θα είναι πέτρα, μου είπε ότι τα αγγελόψαρα είναι για αμαζόνιο.. Δηλαδή δεν μπαίνουν κάν στο δικό μου επειδή θα υπάρχει πρόβλημα, ή καθαρά από άποψη εμφάνισης?

Please advise...

Ευχαριστώ!!! :P:ninja::D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για αρχή να σε βοηθήσω λίγο να ξεχωρίσεις τα πράγματα. Η φωτογραφία που μας έδειξες είναι ένα τυπικό στήσιμο αφρικάνικου ενυδρείου, με ψάρια που χρειάζονται αλκαλικό νερό και υψηλές σκληρότητες.

Τα σκαλάρια που θες να βάλεις, θέλουν ένα εντελώς διαφορετικό διάκοσμο και νερό μαλακό.

Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στις παρακάτω κατηγορίες, για να ξεχωρίσεις την διαφορετικότητα των δυο βιοτόπων και να αρχίσεις σιγά σιγά να καταλαβαίνεις προς τα που πρέπει να κινηθείς.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=78

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμπλεξες την Αφρικη με τον αμμαζωνιο,Η Αφρικη ειναι τα ποιο λιτα ενυδρεια ,αλλα και τα ποιο ομορφα (για μενα)Διαλεξε τι θελεις και τα λεμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλος ηρθες στην αφρικη. πρεπει να εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.

βαλε μονο αραγωνιτη οχι χαλικια και λιπασματα.

τα αγγελοψαρα δεν ειναι αφρικανες ειναι κιχλιδες αμερικης οποτε ξεχνατες

και απο φυτα καμια βαλισινερια και καμια ανουμπια δεμενη σε καμια πετρα

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε μένουμε στην Αφρική μιας και ήδη υπάρχουν οι πέτρες αλλά και γενικά θα ήθελα ένα σχετικά minimal ενυδρείο για πρωτο!

Οπότε ξεχνάω αγγελόψαρα, τί μπορώ να βάλω αφρικάνικο λοιπόν που να είναι λίγο εντυπωσιακό αλλά συγχρόνως ανθεκτικό?

Link to comment
Share on other sites

:P:ninja:

Πηρες τον σωστο δρομο :thumbup:

Οταν λες γωνιακο ,ποσα λιτρα ειναι? :D

Link to comment
Share on other sites

:P:ninja:

Πηρες τον σωστο δρομο :thumbup:

Οταν λες γωνιακο ,ποσα λιτρα ειναι? :D

Αν δεν κάνω λάθος είναι 210. Οι διαστάσεις αυτές που γράφω πάνω έιναι αυτές που μου ειπε το παιδί, αύριο θα έχω μέτρο να το μετρήσω να δω τί παίζει! Έχω καιρό μέχρι να βάλω τα ψαράκια, αλλά αρχίζω να μαζεύω πληροφορίες. Η γενικότερη ιδεά είναι να υπάρχουν 3-4 νορμάλ μεγέθους και τα υπόλοιπα να είναι ένα κοπάδι.. Το τί είδος βέβαια είναι ένα θέμα! :P

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στην αφρικη και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική!

Έχεις αποφασίσει λίμνη;

Malawi ή Tanganyika;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και καλώς ήρθες στην Αφρική..υπάρχουν τόσο έμπειρα άτομα εδώ,ειδικά οι Αφρικάνοι,που θα σε εκπλήξουν με τις γνώσεις τους και θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ!!Καλή συνέχεια.. :P

Να επισημάνω ότι με τις διαστάσεις που δίνεις το ενυδρείο σου είναι γύρω στα 400 λίτρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και απο μένα στην Αφρική! :thumbup:

Για αρχή θα πώ καλό διάβασμα! Θα σε βοηθήσει πολύ!!

Ξεκινά απο ΕΔΩ με την σειρά.....

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον :P και καλή επιτυχία.Μια φωτογραφία του ενυδρείου αν είναι δυνατόν θα βοηθούσε γιατί κάτι είδα για τρίγωνο ; και ακριβέίς διαστάσεις :ninja:

Τελοσπάντων οτι και νάναι θα φτιάξουμε Αφρική :D:thumbup:

Και πάλι καλώς ήλθες :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον :P και καλή επιτυχία.Μια φωτογραφία του ενυδρείου αν είναι δυνατόν θα βοηθούσε γιατί κάτι είδα για τρίγωνο ; και ακριβέίς διαστάσεις :P

Τελοσπάντων οτι και νάναι θα φτιάξουμε Αφρική :blush::thumbup:

Και πάλι καλώς ήλθες :(

Ναι Αφρική θα φτιάξουμε, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :P:ninja::D

Λοιπόν η φωτογραφία είναι αυτή, δεν είναι μεγάλο το ενυδρείο, μικρό θα το έλεγα μιας και κάνει και γωνία.

http://img859.imageshack.us/i/img0476w.jpg/

Τώρα το γιατί δεν ειναι σε γωνία είναι ένα άλλο θέμα..επειδή είναι για γραφείο, τελικά για γωνία προοριζόταν αλλά οι γωνίες καβατζωθηκαν απ'τα γραφεία! :thumbup:

Πάντως εταιρία κατασκευής ιστοσελίδων ανοίξαμε, όποιος χρειάζεται κάτι ελάτε να το συζητήσουμε χαζεύοντας το νταμάρι μου! :unsure:

Περιμένω την άμμο με τον αραγωνίτη, δεν κάνω τίποτα πριν από αυτό.. ξέχασα να βγάλω και φωτογραφία τις πέτρες να τις δείτε.. Next time!

Θα φτιάξω πρώτα το setup, και μετά θα μιλήσουμε για ψαράκια.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας διαστασεις του ενυδρειου.Επισης το set up ειναι συναρτηση των ψαριων. :thumbup:

Πληροφοριακά τι μάρκα είναι ; :P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις πέτρες όσο περιμένεις την άμμο,για να αποφασίσεις και το τελικό στήσιμο τους,μιας και πρώτα θα πρέπει να μπουν οι πέτρες και μετά η άμμος για να ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις πέτρες όσο περιμένεις την άμμο,για να αποφασίσεις και το τελικό στήσιμο τους,μιας και πρώτα θα πρέπει να μπουν οι πέτρες και μετά η άμμος για να ξέρεις..

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ για την πληροφορία! Αύριο θα πάω για δοκιμές! Αφρολέξ για να βάλω από κάτω να πατάνε ή όποιο και να βάλω κάνει ή χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο να μην βγάζει χημικά κλπ? Και πόσο λεπτό να είναι?

Το ενυδρείο είναι η κινεζιά της Anubias, οι διαστάσεις είναι 99 x 70 x 60 cm και συνολικά είναι 190 λίτρα. Βασικά είναι ίδιο ακριβώς με το Juwel Trigon 190. Θα έχω ένα θεματάκι τώρα πώς ακριβώς να βάλω τις πέτρες λόγω γωνίακου ενυδρείου που ΔΕΝ θα είναι σε γωνία, αλλά τέλοσπάντων......

Οσον αφορά στο setup, επειδή το ενυδρείο είναι του γραφείου το budget είναι αυστηρά περιορισμένο.. οπότε λίγα είναι τα πράγματα που θα μπορέσω να κάνω διαφορετικά από αυτά που ήδη έχω. Έχω αρκετές στρογγυλές πέτρες και μερικές που είναι σαν κοινές πέτρες κάπως, χωρίς κάποιο σχήμα δηλαδή και ψιλοάγριες. Θα τις βγάλω φωτό και θα δούμε μαζί.

Ένα ψάρι που από μικρός μου άρεσε είναι η Frontosa.. πριν πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι θέλει ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο, 400άρι για 1 αρσενικό και 2 θυλικά έχω διαβάσει. Η ερώτηση όμως είναι, μπορώ να βάλω ένα μικρό πχ 5cm μόνο του και ας μην έχει ταίρι σε 190άρι? Και αν ναι, το αρσενικό θα είναι αυτό? Και αν μπορώ, τί κοπαδόψαρα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ για την πληροφορία! Αύριο θα πάω για δοκιμές! Αφρολέξ για να βάλω από κάτω να πατάνε ή όποιο και να βάλω κάνει ή χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο να μην βγάζει χημικά κλπ? Και πόσο λεπτό να είναι?

Το ενυδρείο είναι η κινεζιά της Anubias, οι διαστάσεις είναι 99 x 70 x 60 cm και συνολικά είναι 190 λίτρα. Βασικά είναι ίδιο ακριβώς με το Juwel Trigon 190. Θα έχω ένα θεματάκι τώρα πώς ακριβώς να βάλω τις πέτρες λόγω γωνίακου ενυδρείου που ΔΕΝ θα είναι σε γωνία, αλλά τέλοσπάντων......

Οσον αφορά στο setup, επειδή το ενυδρείο είναι του γραφείου το budget είναι αυστηρά περιορισμένο.. οπότε λίγα είναι τα πράγματα που θα μπορέσω να κάνω διαφορετικά από αυτά που ήδη έχω. Έχω αρκετές στρογγυλές πέτρες και μερικές που είναι σαν κοινές πέτρες κάπως, χωρίς κάποιο σχήμα δηλαδή και ψιλοάγριες. Θα τις βγάλω φωτό και θα δούμε μαζί.

Ένα ψάρι που από μικρός μου άρεσε είναι η Frontosa.. πριν πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι θέλει ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο, 400άρι για 1 αρσενικό και 2 θυλικά έχω διαβάσει. Η ερώτηση όμως είναι, μπορώ να βάλω ένα μικρό πχ 5cm μόνο του και ας μην έχει ταίρι σε 190άρι? Και αν ναι, το αρσενικό θα είναι αυτό? Και αν μπορώ, τί κοπαδόψαρα μπορώ να βάλω?

Δεν πρόκειται να σε φάει κανείς ,μάλλον οι φροντόζες θα σε φάνε :ninja: όταν μάθουν οτι θα βάλεις το αδελφάκι τους μόνο του, πάντως έξω από το χιούμορ οι φροντόζες είναι κοπαδόψαρα και είναi καλά να μπαίνουν αρκετές μαζί και σε μεγάλο ενυδρείο ,θα έλεγα οτι θα το αδικήσεις το ψάρι μόνο του και βέβαια όταν μεγαλώσει τι θα γίνει ;

Επειδή βλέπω οτι μένεις Αττική είναι μια καλή ιδέα να περάσεις και από το Aquazone meeting point ,κάθε Τετάρτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50020 για να δεις και το ενυδρείο με τις φροντόζες. και να τα πούμε και από κοντά.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα συνεχίσουμε την κουβέντα μας εδώ μέσα.

:thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο κ.Σωκράτης το πιο σωστό θα ήταν να περάσεις μια Τετάρτη από εκεί να σε πιάσουν οι guru της Αφρικής να σου εξηγήσουν τα πιο βασικά μιας και οι απορίες είναι πολλές,και όσο να'ναι άλλο να έχεις κάποιον να σου εξηγεί μπροστά σου ότι χρειάζεσαι και άλλο πίσω από το pc με μηνύματα.. :P

Επίσης δεν μας είπες κάτι βασικό(εκτός αν δεν το πρόσεξα εγώ :thumbup: )!Φίλτρο σου έδωσε ο φίλος που αγόρασες το ενυδρείο ή πρέπει να αγοράσεις;;αν σου έδωσε ποιό είναι..;

Για τις πέτρες βάλε φωτογραφία..πάντα βοηθάνε οι φωτογραφίες..

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο κ.Σωκράτης το πιο σωστό θα ήταν να περάσεις μια Τετάρτη από εκεί να σε πιάσουν οι guru της Αφρικής να σου εξηγήσουν τα πιο βασικά μιας και οι απορίες είναι πολλές,και όσο να'ναι άλλο να έχεις κάποιον να σου εξηγεί μπροστά σου ότι χρειάζεσαι και άλλο πίσω από το pc με μηνύματα.. :P

Επίσης δεν μας είπες κάτι βασικό(εκτός αν δεν το πρόσεξα εγώ :ninja: )!Φίλτρο σου έδωσε ο φίλος που αγόρασες το ενυδρείο ή πρέπει να αγοράσεις;;αν σου έδωσε ποιό είναι..;

Για τις πέτρες βάλε φωτογραφία..πάντα βοηθάνε οι φωτογραφίες..

Καλησπέρα \/ag και λοιποί, δυστυχώς αυτήν την περίοδο ειμαι σε ΤΡΕΛΟ τρέξιμο λόγο στησίματος γραφείου οπότε ο χρόνος είναι ελάχιστος και δεν θα καταφέρω τουλάχιστον αυτές τις 2 βδομάδες να περάσω.. Θέλω όμως, οπότε μετά το Πάσχα θα έρθω να γνωριστούμε. Αν είναι κάποιος από Γλυφάδα ή από νότια γενικά και θέλει να κανονίσουμε καμιά γνωριμία για ένα καφέ πιο πριν ώστε να μην έρθω μόνος μου ευχαρίστως! :thumbup:

Στα δικά μας τωρα, φωτογραφίες δεν έβγαλα σημερα γιατι δεν κατάφερα να παω γραφείο. Αυριο θα πάω οπότε θα βγάλω. Φίλτρο έχω...μέχρι νεοτέρας.. γιατί δεν παίρνει μπροστά και νομίζω κάηκε. :D Θα το πάω σε ηλεκτρολόγο αύριο να δούμε αν το ανοίξει τί θα αποφανθεί, αλλιώς αγοράζω άλλο.

Οσο για το μέγεθος της frontosas, ας αρχίσει να μεγαλώνει και θα μπει σε 400άρι που θα ετοιμάσω σε κανένα 6μηνο για το σπίτι! :P

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις την αποψη μου απλα το γραφω και εδω για να υπαρχει.Η φροντοζες δεν κανουν για μικρα ενυδρεια και ζουν σε κοπδια για να βλεπουμε τις συμπεριφωρες των ψαριων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι, μετά από προτροπη του kixlidatos και περισσότερο διάβασμα, κατέληξα οτι θα βάλω mbunas, 2 χαρεμάκια. Μ'αρέσουν αρκετά ήδη, οποτε δεν θα έχω πρόβλημα σ'αυτό.

Λοιπόν σας δείχνω φωτογραφίες από το ενυδρείο έτσι όπως το έχω τώρα χωρίς νερό ακόμα. Είναι γωνιακό αλλά τελικά στο γραφείο η γωνία καβατζώθηκε από ένα γραφείο, οπότε αναγκαστικά θα μπει με πλάτη σε τοίχο..

http://img194.imageshack.us/i/p4193161.jpg/

http://img849.imageshack.us/i/p4193156.jpg/

Βλέπετε κάτι λάθος στο setup που να χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή? Προσπάθησα να φτιάξω όσες περισσότερες κρυψωνες γίνεται και ταυτόχρονα να έχω φουλ σταθερότητα. Πιστεύω είναι σταθερό και ας μην του φαίνεται, και από κρυψώνες έχει αρκετές για μικρά ψαράκια, καθώς μεγαλώνουν ίσως χρειαστεί λίγο αλλαγή.

Πέρα από τις mbunas, τί μπορώ να βάλω για να τρώει την άλγη?

Επίσης κάτι άλλο, πρέπει να έχει καεί ο μηχανισμός της λάμπας, οι λαμπες λειτουργούν σε δοκιμαστικό μηχάνημα (κάπου σε κάποιον με λάμπες το είδα), και συγχρόνως αν βάλω καινούριες λάμπες δεν ανάβουν. Με δεδομένο ότι για αρχή τουλάχιστον ΔΕΝ θα βάλω φυτά, μπορω να μείνω για λίγο διάστημα χωρίς φωτισμό και με δεδομένο ότι λόγω καλοκαιριού το φως για τα ψαράκια είναι αρκετό? Πέρα από θέμα εικαστικό δηλαδή, το ρωτάω από θέμα λειτουργικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι, μετά από προτροπη του kixlidatos και περισσότερο διάβασμα, κατέληξα οτι θα βάλω mbunas, 2 χαρεμάκια. Μ'αρέσουν αρκετά ήδη, οποτε δεν θα έχω πρόβλημα σ'αυτό.

Λοιπόν σας δείχνω φωτογραφίες από το ενυδρείο έτσι όπως το έχω τώρα χωρίς νερό ακόμα. Είναι γωνιακό αλλά τελικά στο γραφείο η γωνία καβατζώθηκε από ένα γραφείο, οπότε αναγκαστικά θα μπει με πλάτη σε τοίχο..

http://img194.imageshack.us/i/p4193161.jpg/

http://img849.imageshack.us/i/p4193156.jpg/

Βλέπετε κάτι λάθος στο setup που να χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή? Προσπάθησα να φτιάξω όσες περισσότερες κρυψωνες γίνεται και ταυτόχρονα να έχω φουλ σταθερότητα. Πιστεύω είναι σταθερό και ας μην του φαίνεται, και από κρυψώνες έχει αρκετές για μικρά ψαράκια, καθώς μεγαλώνουν ίσως χρειαστεί λίγο αλλαγή.

Πέρα από τις mbunas, τί μπορώ να βάλω για να τρώει την άλγη?

Επίσης κάτι άλλο, πρέπει να έχει καεί ο μηχανισμός της λάμπας, οι λαμπες λειτουργούν σε δοκιμαστικό μηχάνημα (κάπου σε κάποιον με λάμπες το είδα), και συγχρόνως αν βάλω καινούριες λάμπες δεν ανάβουν. Με δεδομένο ότι για αρχή τουλάχιστον ΔΕΝ θα βάλω φυτά, μπορω να μείνω για λίγο διάστημα χωρίς φωτισμό και με δεδομένο ότι λόγω καλοκαιριού το φως για τα ψαράκια είναι αρκετό? Πέρα από θέμα εικαστικό δηλαδή, το ρωτάω από θέμα λειτουργικότητας.

Λοιπον πολυ καλα τα πας εγω θα σου προτεινα να κανεις αργα βηματα (οπως το πας δηλαδη)

Κατι ακομη σε πολυ γενικες γραμμες ειναι για την τοποθετηση των βραχων μια προσωπικη μου αποψη ειναι τα βαλεις σε ψηλους ογκους που θα σου δωσουν και μεγαλλυτερο βαθος και περισσοτερες κρυψωνες (κατα την γνωμη μου τωρα ειναι πολυ επιπεδο ) παντα τα σχολια ειναι καλοπροερετα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...