Jump to content

Χρήση Λιπάσματος Και Co2 Σε Λίγα Λίτρα.


draculas

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

έχω 22 λίτρα στρωμένα με βακτήρια(έκανα και τεστς και είμαι οκ). Φύτεψα φυτά σε δυο δόσεις. Στο πρώτο φύτεμα πριν 2 βδομάδες έγινε και το γέμισμα του ενυδρείου και μέσα σε μια μέρα οι θερμοκρασίες που δέχτηκαν τα φυτά(βαλισνέρια+ανουμπια νανα) κυμάνθηκαν από 10-31 βαθμούς κελσίου.

Μετά από 10 μέρες σε 26 βαθμούς κελσίου και σε στρωμένο πλέον νερό(αλλά όχι στρωμένο υπόστρωμα εφόσον έχω άμμο και θέλει αρκετούς μήνες να στρώσει) έβαλα java moss, java ball και φύτεψα Cryptocoryne balansae και Cryptocoryne wendtii brown. Επίσης κατά το δεύτερο φύτεμα ξεφύτεψα και όλες τις ρίζες βαλισνέρια και τις ξαναφύτεψα σωστά γιατί δεν είχα κόψει καθόλου ρίζες και δεν είχα κόψει τα χαλασμένα φύλλα(είδα κάτι βιντεάκια εδώ για το πως γίνεται σωστά). Εννοώ ότι η βαλισνέρια το έχει πάθει το σοκ της αν και φαίνεται πολύ πιο πράσινη μετά την επαναφύτευση. Κατά τη διαδικασία αυτή χάθηκε νερό από το ενυδρείο και συμπλήρωσα ένα λίτρο με αντιχλώριο για όλα τα λίτρα του ενυδρείου(sera aqutan). Δεν ξέρω αν χάλασα τη βιολογία του νερού αλλά ρίχνω κάθε μέρα βακτήρια και θα ρίχνω μέχρι να μπει το ψάρι. Αλλαγές νερού άλλες δεν έχουν γίνει και δεν προβλέπονται μέχρι την εισαγωγή του ψαριού.

Στις ρίζες των φυτών έβαλα ταμπλέτες λίπανσης 100% διαλυτές αλλά θέλω να ξέρω αν χρειάζεται να ρίχνω και υγρό λίπασμα, κάθε πότε και πόσο; Έχω sera florena από υγρά.

Επίσης επειδή είμαι σε λίγα λίτρα το co2 που υπάρχει ήδη στο νερό θα με καλύπτει ή να βάζω ταμπλέτες ή να φτιάξω καμιά ιδιοκατασκευή;

**Πληροφοριακά επειδή τα λιπάσματα κάνουν "κακό" αυτή τη στιγμή ζουν στο ενυδρείο πέρα των φυτών, σαλίγκαροι physa και μια έλενα. Και θα μπει ένας betta splendens.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα φυτά που έβαλες δεν είναι από τα δύσκολα και απαιτητικά. Ωστόσο, ιδιαίτερα οι κρυπτοκορίνες θα χρειαστούν μαι περίοδο προσαρμογής που μπορεί να είναι μεγάλη. Άφησε τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους και να αρχίσουν να βγάζουν νέα φυλλαράκια. Τότε αν θέλεις μπορείς να βάλεις λίπασμα στο 1/3 της δόσης που γράφει η συσκευασία. Την δόση αυτή τη σπας σε όσο περισσότερες μέρες σε βολεύει. Βέβαια στα 20 λίτρα θα χρειαστείς σταγονόμετρο :D . Εγώ προς το παρόν θα τα άφηνα ήσυχα, θα περίμενα και θα τα παρατηρούσα...

Ταΐζεις με κάτι τα βακτήρια;

Για διοξείδιο εγώ θα χρησιμοποιούσα κάποιον υγρό οργανικό άνθρακα.

Η c. ballancae γίνεται ιδιαίτερα ψηλό φυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα δύσκολα και απαιτητικά φυτά γιατί είναι νωρίς ακόμα(από θέμα εμπειρίας). Οι κρυπτοκορίνες καλά είναι, τις έχω 5 μέρες. Η βαλισνέρια με είχε προβληματίσει γιατί είχε πάρει ένα αχνό πράσινο χρώμα και κιτρίνισαν αρκετά φύλλα της(μερικά είχαν γίνει καφέ και σκληρά) τα οποία αφαίρεσα και τώρα έχει πρασινίσει ευτυχώς.

Τα βακτήρια που χρησιμοποιώ δεν χρειάζονται τάισμα :huh:(Microbacter7 της brightwell aquatics) ... Ρίχνω κάθε μέρα (για 2 βδομάδες απαιτεί η συσκευασία για να στρώσει και μέχρι να μπει το ψάρι από κει και πέρα) την ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα μου γιατί αν τα ταΐσω θα λερώσω άδικα το ενυδρείο με αμμωνίες κλπ. Εμπιστεύομαι τον πετσοπά που μου τα έδωσε ήταν πολύ ειλικρινής σε πολλά θέματα και αρκετά κατατοπιστικός σε σχέση με τα άλλα πετσοπ που δοκίμασα(και γύρισα όλην την πόλη από δύση ως ανατολή!). Μου είπε αλλαγή νερού θα γίνει 90% την μέρα που θα μπει το ψάρι και θα ελαττώσω τα βακτήρια στην ποσότητα συντήρησης που αναγράφει η συσκευασία, με το σταγονόμετρο που λες κι εσύ(αυτό όμως είναι στο χέρι μου αν θα θέλω να συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια γιατί στην ουσία δε θα χρειάζεται, απλά για διατήρηση).

Η κρυπτοκορίνα πιο ψηλή από την βαλισνέρια????!!!! Η βαλ είναι ψηλή και μου αρέσει που έχει κάνει καμπύλη πάνω στην επιφάνεια γιατί κάνει σκιές στο ενυδρείο και πιστεύω πως και στο ψάρι θα αρέσει. Τώρα άμα ψηλώσει και η κρυπτο και γίνουμε ζούγκλα...

:jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Απο ΝΟ3 πως εισαι;

Τα φυτα περαν των ιχνοστειχιων χρειαζονται και αζωτουχες ενωσεις.

Δωσε εαν θες γενικες μετρησεις του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω τα αποτελέσματα όλων των τεστ(υγρά της API) που έγιναν την Πέμπτη(από τότε απλά συμπληρώθηκε 1 λίτρο νερού με αντιχλώριο όπως περιέγραψα πιο πάνω και ταίζω καθημερινά με βακτήρια):

pH: 7,7

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

***Και όσον αφορά το διοξείδιο να ξεκινήσω να ρίχνω flourish excel για παράδειγμα ή είναι νωρίς ακόμα? Επειδή διάβασα ότι τσακίζει τις βαλισνέριες και σκιάχτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πριν την μπουκαλα διοξειδιου εκανα χρηση easy carbo που ειναι οργανικος ανθρακας σαν το excel, αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με τις βαλισνεριες. Αυτο που πρεπει ομως να προσεχεις με τους οργανικους ανθρακες ειναι η υπερδοσολογια μια που τα ασπονδυλα γενικος (σαλιγκαρια, γαριδες, κλπ) μπορει να εχουν προβλημα. Για αυτο να ριχνεις την μιση δοση ανα 2 ημερες.

Οσο για το ενυδρειο σου κανε ενα πειραματακι πριν βαλεις καποιο ψαρακι. Ριξε μια τσιμπια τροφη στο ενυδρειο σου και μετρα μετα τις επομενες 2, 3 μερες για αμμωνια και ΝΟ2 γιατι αυτη την στιγμη μπορει μεν να ειναι στρωμενο και να εχουν δημηουργηθει καποιες αποικιες νιτροποιητικων βακτηριων αλλα εαν αυξηθει αποτομα το φορτιο ρυπων (λογο πχ του ψαριου, αποβλυτων, τροφων) να σου παρουσιαστουν ΝΟ2 ή στην χειροτερη περιπτωση και αμμωνια λογο του οτι οι αποικιες που εχουν σχηματιστει εως τωρα ειναι αναλογες των ρυπων που βρεισκουν να φανε και σε μια αποτομη αυξηση αυτων μπορει να χρειαστουν καποιο χρονικο διαστημα ωστε να μεγαλωσουν την αποικια τους και να μηδενισουν παλι τις τιμες.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα πολυ................

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... πάει η γυάλα μου θα βρωμίσει...

Το πείραμα είναι το εξής πχ)

1) ταίζω με λίγη τροφή αύριο το πρωί

2) μετράω μεθαύριο με τεστ

3) ξαναμετράω την άλλη μέρα

ερωτήσεις-σοκ!

α) αν ανέβει η αμμωνία μου στα ύψη τι κάνω????

β) κανονικά θα πρέπει να δείξουν 0 τα τεστ για να λέω ότι έχω στρωμένο ενυδρείο?

γ) στην α περίπτωση οι σαλίγκαροι θα κινδυνεύσουν? ---> αυτή η ερώτηση να απαντηθεί οπωσδήποτε!

δ) ποια ακριβώς επεκτατική πολιτική ακολουθούν τα βακτήρια?! δλδ όση περισσότερη βρώμα τόσο πιο πολλά? γιατί εγώ νόμιζα ότι έχει να κάνει με την ποιότητα των υλικών του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... πάει η γυάλα μου θα βρωμίσει...

Το πείραμα είναι το εξής πχ)

1) ταίζω με λίγη τροφή αύριο το πρωί

2) μετράω μεθαύριο με τεστ

3) ξαναμετράω την άλλη μέρα

ερωτήσεις-σοκ!

α) αν ανέβει η αμμωνία μου στα ύψη τι κάνω????

β) κανονικά θα πρέπει να δείξουν 0 τα τεστ για να λέω ότι έχω στρωμένο ενυδρείο?

γ) στην α περίπτωση οι σαλίγκαροι θα κινδυνεύσουν? ---> αυτή η ερώτηση να απαντηθεί οπωσδήποτε!

δ) ποια ακριβώς επεκτατική πολιτική ακολουθούν τα βακτήρια?! δλδ όση περισσότερη βρώμα τόσο πιο πολλά? γιατί εγώ νόμιζα ότι έχει να κάνει με την ποιότητα των υλικών του φίλτρου.

Χαχαχα! ναι πρεπει να βρωμισει λιγο το νερο για να εισαι σιγουρη για το καλο του νεο εισερχομενου!

Τα υλικα των φιλτρων εχουν αναλογα τις προδιαγραφες τους μια τοτ επιφανεια διαθεσημη προς αποικιση απο τα βακτηριδια, απο εκει και περα οσο ποιο πολλα διαθεσιμα αποβλυτα υπαρχουν τοσο ποιο πολυ μεγαλωνουν οι αποικιες στον χωρο που τους παρεχεται.

Κοιτα να δεις, επειδη εχεις μεσα ζωντανα τοτε καλυτερα να ριξεις μια μικρη τσιμπια τροφης αυριο και μια μεθαυριο και μετρα αυτες και τις επομενες 3 ημερες για σιγουρια.

Θα πρεπει να εχεις νερο ετοιμο για τυχων αλλαγη εαν μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. Εαν ολα ειναι μηδεν μπορεις να βαλεις τον νεο φιλο σου. Αληθεια ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο δεν τρέχει... κινείται σε ρυθμούς σαλίγκαρου... 2 βδομάδες κλείνει αύριο το πρωί, δηλαδή 14 μέρες. Οι οδηγίες των βακτηρίων λένε ότι σε 2 βδομάδες χρήσης μπορεί να μπει ψάρι. Το ψάρι ωστόσο με αυτήν τη βαρυχειμωνιά δεν το βλέπω να προσγειώνεται στην Ελλάδα αύριο μεθαύριο οπότε έχω λίγες μέρες. Δεν βιάζομαι γιατί έχω μπει σε τόσα έξοδα και είναι τόσο ενδιαφέρουσα η διαδικασία που δεν υπάρχει νόημα βιασύνης. Βρέθηκα στα καλά καθούμενα με σαλιγκάρια σε άστρωτο ενυδρείο ας πούμε... όλα είναι κουλ! :bigemo_harabe_net-184:

***Θεωρώντας τσιμπιά τα 2 περίπου τριμένα φυλλαράκια χρυσοψαροτροφής ξεκινάω αύριο το πείραμα... αφού ετοιμάσω από σήμερα μπόλικο νερό με φίλτρο φουλ στην τύρφη και αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, και λιγο παραπανω πιστευω πως μας περνει, θα περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα αυτό που είπε ο theodor, δηλαδή παρατήρηση των φυτών... κόλλησα σε μερικά θέματα και σας τα δείχνω όσο καλύτερα μπορώ λόγω χαμηλών δυνατοτήτων της φωτογραφικής μου.

φωτο Νο1: Τι είναι αυτά τα άσπρα που ξεφυτρώσαν πάνω στην κρυπτοκορίνα??? και στο φίλτρο έχει μερικά... είναι σαν σπόροι φυτών, τους "κλέφτες" που λέμε, που τα φυσάς και σκορπάνε. Χθες το απόγευμα γέμισα.

φωτο Νο2: Μερικές κρυπτοκορίνες όπως αυτή της φωτό έχουν πάρει την κάτω βόλτα... λιώνουν τα φύλλα τους! Ήρθε η ώρα να ρίξω λίπασμα και CO2? ή συνεχίζω απλά την παρατήρηση και τους δίνω χρόνο?

φωτο Νο3: Αυτό το μαυράκι στην βαλισσνέρια είναι σαν υδρόβιο μυγάκι. Κολυμπάει και πάει παντού. Στα τζάμια, στα φύλλα, στην άμμο... τι στο καλό μπορεί να είναι πάλι τούτο? Να τρομάξω? Μόνο ο γκοτζίλα δεν ζει εκεί μέσα πια!

post-48517-0-95926200-1329764593_thumb.jpg

post-48517-0-30082100-1329764627_thumb.jpg

post-48517-0-53900100-1329764796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άφησε τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους και να αρχίσουν να βγάζουν νέα φυλλαράκια. Τότε αν θέλεις μπορείς να βάλεις λίπασμα στο 1/3 της δόσης που γράφει η συσκευασία. Την δόση αυτή τη σπας σε όσο περισσότερες μέρες σε βολεύει.

Απορίες για λίπασμα(sera florena)

Επειδή η μία μου κρυπτοκορίνα το παλεύει και έβγαλε φύλλο ολοκαίνουριο!! :lol: θέλω να ρωτήσω επειδή δεν κατάλαβα σωστά. Η δόση που μου αναλογεί στα 25 λίτρα(μέτρησα χθες τα λίτρα μου που έκανα αλλαγή νερού) είναι 2ml(το 1/3 της κανονικής δόσης). Αυτή την ποσότητα την ρίχνω μέρα παρά μέρα ανά βδομάδα ή είναι ποσότητα που με καλύπτει για μήνα?

Και απορίες για υγρό άνθρακα(flourish excel)

Κι εδώ πρέπει να ρίχνω το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης? Επίσης αυτή η ποσότητα καλύπτει για πόσο καιρό? Επειδή στη συσκευασία λέει χρήση κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το λίπασμά σου αναγράφει πχ ανά 10 μέρες ή ανά μία βδομάδα x ml στα λίτρα σου , εσύ θα ρίχνεις το 1/3 του x σε αυτό το διάστημα. Πχ αν λέει 20 ml ανά βδομάδα στα 100 λίτρα , θα ρίξεις 20 /4 (αφού τα 25 είναι το 1/4 του 100) = 5 και δια 3 = σχεδόν 1.7 ml ανά βδομάδα.

Το CO2 αν είχες πιο απαιτητικά φυτά θα μπορούσες να το ρίχνεις κανονικά, αλλά είναι υπερβολικό να ρίχνεις και από αυτό ολη την αναγραφόμενη δόση μιας τα φυτά σου δεν πιστεύω πως επωφεληθούν από ολόκληρη την δόση.

Θα πρότεινα την μισή αν όχι το 1/3 και από αυτό. Τουλάχιστον μέχρι να πυκνοφυτέψεις το ενυδρείο περισσότερο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! To sera florena δεν λέει κάθε πότε... έχω και το flourish(seachem) το οποίο λέει χρήση κάθε βδομάδα αλλά θέλω πρώτα να τελειώσω το florena γιατί λήγει τον Αύγουστο. Λογικά για εβδομαδιαία χρήση πρέπει να είναι και της sera. Αν το χρησιμοποιεί κάποιος ας πει.

Με τον άνθρακα θα προσέξω ιδιαίτερα γιατί έχω και τα σαλιγκάρια...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα αυτό που είπε ο theodor, δηλαδή παρατήρηση των φυτών... κόλλησα σε μερικά θέματα και σας τα δείχνω όσο καλύτερα μπορώ λόγω χαμηλών δυνατοτήτων της φωτογραφικής μου.

φωτο Νο1: Τι είναι αυτά τα άσπρα που ξεφυτρώσαν πάνω στην κρυπτοκορίνα??? και στο φίλτρο έχει μερικά... είναι σαν σπόροι φυτών, τους "κλέφτες" που λέμε, που τα φυσάς και σκορπάνε. Χθες το απόγευμα γέμισα.

φωτο Νο2: Μερικές κρυπτοκορίνες όπως αυτή της φωτό έχουν πάρει την κάτω βόλτα... λιώνουν τα φύλλα τους! Ήρθε η ώρα να ρίξω λίπασμα και CO2? ή συνεχίζω απλά την παρατήρηση και τους δίνω χρόνο?

φωτο Νο3: Αυτό το μαυράκι στην βαλισσνέρια είναι σαν υδρόβιο μυγάκι. Κολυμπάει και πάει παντού. Στα τζάμια, στα φύλλα, στην άμμο... τι στο καλό μπορεί να είναι πάλι τούτο? Να τρομάξω? Μόνο ο γκοτζίλα δεν ζει εκεί μέσα πια!

Φώτο Νο1: Από αυτό που βλέπω μπορώ να υποθέσω ότι πρόκειται για βρυόζωα (bryozoa, moss animals). Προσωπικά δεν τα έχω συναντήσει ποτέ στο ενυδρείο μου, αλλά από όσα διαβάζω δε πρέπει να ανησυχείς καθόλου. Πιο συχνά εμφανίζονται ύδρες (& φώτο από google) στα ενυδρεία, αλλά μάλλον δε μοιάζει για κάτι τέτοιο η φωτογραφία σου. Δες και στο φόρουμ μας ένα αντίστοιχο θέμα : http://www.aquazone....topic=35830&hl=

Φώτο Νο2: Είναι μια όχι σπάνια κατάσταση για τις κρυπτοκορίνες. Δε φταίει η λίπανση, ούτε και η έλλειψη CO2 . Δώσε χρόνο και το πιο πιθανό είναι να ανακάμψουν. Διάβασε περισσότερα και εδώ : http://www.aquazone....showtopic=49339

Φώτο Νο3 : Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά :D

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το flourish excel, η εταιρία προτείνει για τα φυτά που είναι ευαίσθητα στο excel (κερατόφλλο, egeria densa και vallisneria) να χρησιμοποιούμαι την κανονική δόση κάθε δεύτερη ημέρα αντί καθημερινά. Επίσης έχει διάρκεια ζωής μέσα στο ενυδρείο 24 ώρες.

Δεν έχω ακούσει να επιρρεάζει τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ theodor. Με την αλλαγή νερού την Πέμπτη(80%) εξαφανίστηκαν τα πλάσματα της φωτό 1(δεν ήταν ύδρες!) και 3... ότι κι αν ήταν...

Οι κρυπτοκορίνες βγάζουν νέα φύλλα! Είναι απίστευτο και πάνω που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν χάλια, την Παρασκευή που ήταν καθαρό το ενυδρείο είδα τα νέα φυλλαράκια! :D

Ακριβώς επειδή είδα αυτήν την ανάπτυξη ξεκίνησα την Παρασκευή χορήγηση λιπάσματος και excel. Όπως λες κι εσύ μέρα παρά μέρα θα το ρίχνω.Λίπασμα μια φορά τη βδομάδα μόνο. Αλλά πάει καλά το πράμα. Ευτυχώς! Η άμμος έκανε δουλειά τελικά μάλλον ;) .

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δειτε η χρηση του Excel, εχει προβληματισει αρκετο κοσμο στα διαφορα φορουμ ανα τον κοσμο, μια που κυριως χομπυστες με ασπονδυλα παρατηρησαν ξαφνικους θανατους γαριδων, σαλιγκαριων ακομα και ψαριων ποιο σπανια.

http://www.google.gr/#q=excel+seachem+and+invertebrate&hl=el&safe=active&prmd=imvnsfd&ei=p9dKT5_8O6nW0QWb0L2ODg&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=e947596dd6846010&biw=1280&bih=909

Η ιδια η seacheam δεν απαντα ξεκαθαρα απλα συστηνη την σωστη δοση, σαν να σου λεει μην ριξεις παραπανω γιατι μπορει να σου βγει και σε κακο.

http://www.seachem.com/support/forums/showthread.php?t=262

Συστατικο που περιεχει το Excel (Glutaraldehyde)

http://en.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde

Εν ολιγης το Excel εχει και χιλια καλα για την προσφορα του σαν ανθρακας και αντιαλγικες ιδιοτητες απλα παν μετρο αριστο για εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

Rik... γενικά θα τρόμαζα με όλα τα παραπάνω αλλά ρίχνω μόνο 0,2ml μέρα παρά μέρα οπότε μάλλον είναι ασφαλείς οι σαλίγκαροι. Είμαι πολύ προσεχτική! Αν κι έχω χάσει την έλενα 2 μέρες τώρα αλλά θα είναι χωμένη σε καμιά φυλλωσιά φαντάζομαι.

Τώρα όταν θα ανοίξω το 120λιτρο θα το σκεφτώ με όλα τα παραπάνω αν θα το χρησιμοποιήσω αλλά το βάζει πολύς κόσμος και δεν έχει πρόβλημα. Φτου φτου μακριά από μας τέτοια κακά! B)

Link to comment
Share on other sites

Με μετρο και ολα θα πανε καλα! Εγω πριν την μπουκαλα διοξειδιου το δουλευα μια χαρα και ημουν ευχαριστημενος! :)

Link to comment
Share on other sites

Με τον άνθρακα θα προσέξω ιδιαίτερα γιατί έχω και τα σαλιγκάρια...

Και γιατί δεν κάνεις ενα μίγμα με ζάχαρι και μαγιά

Για το ενυδρείο σου θα είναι οτι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί :) Εγώ το χρησιμοποιώ από την αρχή και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Βέβαια δεν έχω δύσκολα φυτάκια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εσείς όμως έχετε και κοτζάμ θηρία! Εγώ είπα να γλιτώσω χώρο κολύμβησης στα 25 λιτράκια. Φυτά κι εγώ εύκολα έχω και θα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...