Jump to content

Aλλαγή Setup Rio 180 (Απο Κοινωνικο Σε Κιχλιδες)


satkingr

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου!!!!

εχω ενα RIO180 με κοινωνικο στησιμο (γκαπυ,πλεκο,μολυ,ξιφοφορους,κ.α) εδω και ενα χρονο περιπου....

πηρα λοιπον την μεγαλη αποφαση να το αλλαξω setup και να βαλω κιχλιδες μεσα...

λογο λιγου χρονου, λογο δουλειας δεν μπορω να διαβασω οσο θα ηθελα και ετσι ρωταω εσας τι μου προτινετε να βαλω μεσα?

απο υποστρωμα μεχρι ψαρια. γενικα ποια διαδικασια να ακολουθησω...

εδω να πω οτι τα οικονομικα ειναι λιγο δυσκολα..

καποια απο υπαρχοντα ψαρια θα μπουν σε ενυδρειο που φτιαχνω τωρα 50λ. και τα υπολοιπα θα χαριστουν σε φιλους του φορουμ....

σας ευχαριστω πολυ για των χρονο σας!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα σου πρότεινα ένα χαρεμάκι (1αρσ+3/4 θηλ) labidochromis caeruleus.

Άμμο, αρκετές πέτρες, μερικά ανθεκτικά φυτά (βαλισνέριες, ανούμπιες...)και είσαι οκ

Το νερό της πόλης είναι μια χαρά και δεν θέλει προετοιμασία εκτός απο αντιχλώριο.

Κράτα την βιολογία στο φίλτρο σου, άλλαξε setup και βάλε τα νέα ψάρια.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω σκουροχρωμη αμμο?

πολυ ομορφα τα ψαρακια που μου λες.... ποια η τιμη τους στην αγορα πανω κατω για να ξερω?

να φανταστω οτι ριζες και πετρες απο το παλιο στησιμο ειναι αχρηστες?

Link to comment
Share on other sites

Σκουρόχρωμη άμμο(μέχρι και μαύρη) χρησιμοποιούν κάποιοι αλλά εγώ θα πρότεινα μπεζ-άσπρη (υπάρχουν αναφορές ότι με σκούρα άμμο και τα ψάρια σκουραίνουν).

Τις πέτρες σου αν θέλεις μπορείς να τις ξαναβάλεις, απλά θα χρειαστείς πολλές ακόμη :)

Οι τιμές είναι καλύτερες αν βρεις απο συνχομπίστα.Στα μαγαζιά έχω δει και 12-15 ευρώ (και αρκετά υβρίδια).

Link to comment
Share on other sites

η πετρες που εχω ειναι απο ενα βουνο στην πτολεμαϊδα. ειναι λιγο σκουρες. μπορω να βαλω και αλλες τετοιες η θελει τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει φοβος για τον πατο? να βαλω κατι απο κατω για να μην τρεχουμε και δεν φτανουμε ( και οχι τιποτα...ποιος ακουει την γυναικα μου χαχαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φόβος αν τοποθετηθούν σωστά (πρώτα οι πέτρες που πρέπει να "κουμπώνουν' μεταξύ τους για να μην μετακινούνται, και μετά η άμμος).

Αν έχεις ανασφάλειες βάζεις κάτω απο τις πέτρες ένα φύλλο φελιζολ dow (μπλε).

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να βαλεις dow βαλε πρωτα τις πετρες στηριξετες καλα και μετα την αμμο..... και δεν θα εχεις κανενα προβλημα

και απο ψαρακια εχεις αρκετες επιλογες κοιταξε το .και οπως λεειν και ο φιλος καμια βαλισινερια θα ειναι μια χαρα.

ετσι να πληθενουμε οι αφρικανοι.

μου αρεσει πολυ και η ριζα που εχεις στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ και η ριζα που εχεις στο ενυδρειο σου

μπορω να την κρατησω????

καπου εδω μεσα διαβασα οτι μπορω να βαλω αμμο απο παραλια....μπορω????

και κατι ακομα. ενας λογος που ειχα τα γκαπυ ηταν οτι ειχα γεννες, πραγμα που με εκανε πολυ χαρουμενο.

θα ηθελα καποιο ειδος κιχλιδας που να ειναι ευκολο στις γεννες...

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μπορω να την κρατησω????

καπου εδω μεσα διαβασα οτι μπορω να βαλω αμμο απο παραλια....μπορω????

και κατι ακομα. ενας λογος που ειχα τα γκαπυ ηταν οτι ειχα γεννες, πραγμα που με εκανε πολυ χαρουμενο.

θα ηθελα καποιο ειδος κιχλιδας που να ειναι ευκολο στις γεννες...

σας ευχαριστω πολυ

μπορεις να βαλεις αμμο απο παραλια απλα να εισαι σιγουρος οτι ειναι καθαρη(αμα μπορεσεις και παρεις απο μερος που δεν περναει ανθρωπος ακομα καλυτερα)ενα καλο καθαρισμα (μερικοι την βραζουν κιολας)και εισαι ετοιμος!

οι περισσοτερες κιχλιδες εχουν αυτο το καλο..ΠΟΛΛΕΣ ΓΕΝΝΕΣ!!οποτε μην το σκεφτεσαι αυτο..εσυ φιλε μου κοιτα να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο και θα ερθουν ολα! :bigemo_harabe_net-64:

οσο για τον κορμο δεν συνηθίζεται να μπαινει σε αφρικανικα ενυδρεια λιμνης αλλα οχι οτι απαγορευεται κιολας!απο την στιγμη που δωσεις στα ψαρια σου αυτο που θελουν(πετρες, κοχύλια κ.τ.λ)ειναι μετα καθαρα θεμα αισθητικής ο κορμος!οπως εδω ας πουμε..

128he.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ... αρα βουρ για παραλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να την κρατησω????

καπου εδω μεσα διαβασα οτι μπορω να βαλω αμμο απο παραλια....μπορω????

και κατι ακομα. ενας λογος που ειχα τα γκαπυ ηταν οτι ειχα γεννες, πραγμα που με εκανε πολυ χαρουμενο.

θα ηθελα καποιο ειδος κιχλιδας που να ειναι ευκολο στις γεννες...

σας ευχαριστω πολυ

Ο κλεόβουλος πιο πάνω σου ανάφερε για ενα χαρέμι labido και πολύ σωστά, θα έχεις πολλές γέννες

Link to comment
Share on other sites

απο τι βλεπω κατα 99% θα παω για labido.

αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι αν θα μπορεσω να κρατισω των ενα πλεκο μαζι με τις κιχλιδες...??

Link to comment
Share on other sites

απο τι βλεπω κατα 99% θα παω για labido.

αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι αν θα μπορεσω να κρατισω των ενα πλεκο μαζι με τις κιχλιδες...??

Ο φίλος μας ο πλεκο είναι από άλλη ήπειρο οπότε ... ,βέβαια εσύ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να εχουν προβληματα επικοινωνιας :bigemo_harabe_net-127: τα ψαρια..... αρα ο δευτερος πλεκο παει αλλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι μ'αρέσει που έρχονται όλο και περισσότερη στην αφρική...παμε μάγκες με τα αφρικανικα....φίλε μ βαλε πέτρες άμμο και τα λαμπιντο που σκεφτεσαι και δεν θα το μετανιώσεις....θα δεις απιστευτες συμπεριφορές τρέλα πράγματα.....τώρα για τον κόσμο εκτός του ότι είν από άλλη ήπειρο κ δεν ταιριάζει εγώ δεν θα το επιχηρουσα γιατί μεγαλωνει κ κρύβετε. Μέσα στις πέτρες και μπορεί με μια απότομη κίνηση να ριξει κάποια και ν κάνει ζημια

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να εχουν προβληματα επικοινωνιας :bigemo_harabe_net-127: τα ψαρια..... αρα ο δευτερος πλεκο παει αλλου!!!!!

Πιο πάνω άλλη απάντηση σου έδωσα ,να το γράψω ξανά ,οι πλεκο είναι από αλλη Ηπειρο με άλλες συνθήκες νερού και συνήθως όταν θέλουμε να κάνουμε ενα βιοτοπικό ενυδρείο φιλοξενούμε ψάρια του ίδιου βιότοπου.

Απο κει και πέρα εσυ είσαι το αφεντικό και ο υπευθύνος και βέβαια εσύ αποφασίζεις το τι θα κάνεις.Μιλώ πάντα για βιοτοπικά ενυδρεία :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι !!!!

Τα ψαριακια (γκαπυ,μολυ,κ.α) μεταφερθηκαν στο 50λ και ετσι αδειαστηκε το 180αρι και ξεκινησε ο καθαρισμος του....

πηγα και πηρα σημερα 2 σακια αμμο ψιλη 20 κιλα το ενα....θα φτασει???

και πηρα και ενα φυλλο dow 2cm...αυτο να το κολησω στον πατο ή με το βαρος απο της πετρες να καθηση???

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο 40 κιλά είναι αρκετά και πολλά για το rio 180 ρίχνεις και βλέπεις.Θα έλεγα να μην βάλεις φελιζολ ,τοποθέτησε τις πέτρες καλά και δεν θά έχεις πρόβλημα εκτός αν δεν αισθάνεσαι ασφαλής http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72751&view=findpost&p=638013 αν ναι το φελιζόλ είναι καλά να κολληθεί με σιλικόνη στο πάτο του ενυδρείου και μετά να μπουν οι πέτρες η διαδικασία είναι

1.Φελιζολ ( προαιρετικά)

2,τοποθέτηση μπαστουνιων εξωτερικών ή εξωτερικού φίλτρων

3,Πετρες

4,Αμμος

5,Νερό και καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το κολλησω τι προβλημα υπαρχει???

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το κολλησω τι προβλημα υπαρχει???

Θα ήταν καλό να κολληθεί αφού περαστεί στην περιφέρια του με σιλικόνη να μην περνά αμμος.Αντιλαμβάνομαι οτι οι πέτρες θα το κρατήσουν γιατί όμως να μην έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.Ωστόσο εσύ αποφασίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα ο κυκλοφωτιτης ειναι 600λ/ω ειναι καλος η πρεπει να παω στον 1000λ/ω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...