Jump to content

Νέο Χρυσοψαροενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

πήρα χτες ένα 54λιτρο ενυδρείο για να γίνει το νέο σπίτι ενός black moore. Έχω μια απορία σχετικά με το μπόλιασμα που σκέφτομαι να κάνω. Θέλω να πάρω κάποια ποσότητα siporax από το στρωμένο fluval 305 και να την βάλω στο νέο φιλτράκι.

Το στρωμένο ενυδρείο δεν έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής κάποια ασθένεια και φιλοξενεί guppies, cories 2 apple snails και λίγες red cherries.

Διάβασα κάπου ότι καλό είναι να παίρνουμε μπόλι από ενυδρείο με νερό ίδιου τύπου καθώς και ψάρια με παρόμοιες απαιτήσεις ή ίδιου τύπου.

Τι λέει η εμπειρία για τον παραπάνω προβληματισμό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να κανεις το στρώσιμο με τα σκευασματα του εμπορίου. Υπάρχουν 2-3 που σου λεει οτι μπορεις μετα απο 24 ωρες να βαλεις το ψαρι στο ενυδρείο. Απλα θα πρεπει τον πρώτο καιρό να είσαι προσεκτικός στις μετρησεις σου και στις αλλαγές σου. Και κυρίως να ακολουθησεις κατα γραμμα τις οδηγίες της συσκευασίας.

Σιγουρα υπαρχει και η απόψη του να βάλεις μπολι, αλλα εγω ειναι κάτι που δε θα τό εκανα πλέον.

Οπως εχω ξαναπεί, εχω δοκιμασει ΟΛΕΣ τις μεθόδους στρωσίματος τουλαχιστον 3 φορες σε καθε περίπτωση και επιλεγω την πιο ευκολή για μενα. Γιατι το πια ειναι σωστή νομιζω κανενας μας δε μπορει να το κρίνει,.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , θα ξεκινήσω σήμερα με sera bionitrivec. Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε.

Αλλα για να εχουμε καλυτερη αποδωση των εξελίξεων, να μετρας συνεχεια και να μας δίνει τις μετρησεις σου.

Το σκευασμα αυτό, μετα από ποσο καιρό λεει οτι μπορεις να βαλεις το πρωτο ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Δοσολογία για νέα ενυδρεία:

  • Εισάγετε μέρος των ψαριών μετά από 24 ώρες.

Από τις οδηγίες :)

Το πρώτο μου ενυδρείο το έστρωσα με το συγκεκριμένο σκεύασμα αλλά αντί για ψάρια έτριβα λίγη τροφή.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μετρησεις πριν ριξεις το σκευασμα και αν μπορεις δίνε αναφορα μετρησεων κάθε 2 ώρες.

Ετσι θα δουμε οποιον κυκλο κανει μεσα σε 24 ώρες. Επίσης θα ηθελα να ησουν πολύ προσεκτικός στη δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις πριν την έναρξη της διαδικασίας και μετά το πρώτο 2ωρο είναι εφικτές.

Μετά θα μπορέσω να μετρήσω αύριο το απόγευμα πάλι.

Η δοσολογία θα υπολογιστεί βάσει λίτρων με σύριγγα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις πριν μπει το σκεύασμα 21:30 : NH4: 0 , NO2 : 0 No3 Δεν μέτρησα , Θερμοκρασία 20 (ξέχασα το θερμοστάτη σπίτι). Μπήκαν 22ml στα 54λίτρα. Το σκεύασμα προτείνει 10ml στα 25λίτρα.

Σε μια ώρα να κάνω τις επόμενες ;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις 23:40 NH4:0 , No2 :0 Θερμοκρασία 20. Συνεχίζουμε αύριο ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες σε παρακολουθώ ! :) Σήμερα το απόγευμα θα μετρήσω και νιτρικά λοιπόν. Σε κάθε περίπτωση πως προχωράω ;

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω.... :ph34r:

Οπως και να ειναι οι μετρησεις προχωρας συμφωνα με τις οδηγίες. Και μετα την προσθηκη του ψαριου συνεχιζεις να μετρας. Αν οχι καθε 2 ώρες, σιγουρα 2 φορες τη μέρα.

ΞΕρω οτι αυτό ισως ανεβασει τα έξοδα που εχεις υπολογίσει για το ενυδρειακι αυτό, όμως ετσι και εσυ θα είσαι σίγουρος για την υγεια του ψαριου απο το πως μπορει να επηρεαστει απο το νερό, αλλα και εμεις θα παρακολουθουμε αν και ποσο δουλεψε το σκευασμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν , ξεκινάμε το απόγευμα !

Να σημειώσω κάτι :

Το παλιό μικρό ενυδρείο έχει ένα απλό εσωτερικό φιλτράκι χωρίς πολλή βιολογία (πόση να κρατήσει ένα σφουγγάρι).

Σκέφτομαι να το μεταφέρω και αυτό στο καινούριο μαζί με το ψαράκι.

Θα μας αλλοιώσει τις μετρήσεις φαντάζομαι και ίσως να μην δούμε τα αποτελέσματα που θέλουμε (σχετικά με την αποτελεσματικότητα του σκευάσματος) Τι προτείνεις ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ήδη είναι στο ιδιο ενυδρείο φιλτρο και ψαρι, τοτε μπορεις χωρις φοβο να τα μεταφερεις μαζί.

Ομως οπως λες κι εσυ δε θα δουμε το τι αποτελεσματα θα εχει το σκευασμα.

Απο κει και πέρα εσυ επιλεγεις τι θα κανεις.

Υ.Γ. Δουλευε τωρα... και ασε το φορουμ!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τώρα που σχόλασα να συνεχίσουμε !! :bigemo_harabe_net-82:

Στο στήσιμο του 1ου ενυδρείου έριχνα το σκεύασμα για 10 ημέρες με την αναλογία που ήθελε με λίγη τριμμένη τροφή. Στην περίπτωσή μας ακολουθώ την ίδια διαδικασία με το ζωντανό μέσα.

Από τάισμα φαντάζομαι ότι ένα με δύο flakes την ημέρα είναι αρκετά.

Μέτρηση θα κάνω πριν μεταφέρω το ψαράκι και μετά από 2 ώρες.

Το φιλτράκι το παλιό θα το βάλω αργότερα για να μην επηρεάσει τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα.

Απλα αφου μπει το ψαρακι μεσα, μια μετρηση τη μερα νομιζω ειναι αρκετη.

Περιμενουμε αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση πριν μπει το ζωντανό 21:30

NH4: 0

NO2 : 0

NO3 : 0

Θερμοκρασία : 20

Άντε να δούμε , φοβάμαι μήπως αργήσαμε λίγο , θα δείξει !

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αύξανες λίγο τη θερμοκρασία, μιας και αυτό θα βοηθούσε στον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων. Περιμένουμε τις εξελίξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αύξανες λίγο τη θερμοκρασία, μιας και αυτό θα βοηθούσε στον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων. Περιμένουμε τις εξελίξεις. :)

Συμφωνω να ανεβασεις τη θερμοκρασία, γιατι επιταχυνει τον κύκλο, αλλα να την βαλεις 23-24 και οχι παραπανω. Να ειναι αν οχι ιδια, κοντα σε αυτη που θα εχει οταν θα μπει μονιμα και το χρυσόψαρο.

Εγω τα κραταω στους 23-24 τα δικα μου χρυσοψαρα χειμωνα καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα 21:00

NH4 : ~ 0 Εδώ να σημειώσω ότι μετράω με τα υγρά της jbl . Η μικρότερη ένδειξη είναι <0.05 και η αμέσως επόμενη είναι η 0.1. Το σημερινό δείγμα ήταν ελαφρώς ανάμεσα στο 0.05 και στο 0.1
NO2 : 0
NO3 : 0
T : 23o

Έπεσε και ένα μόνο flake το μεσημεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα 22:00

NH4 : 0
NO2 : 0
NO3 Ελαφρώς πάνω από 0. Εδώ να σημειώσω ότι μετράω μευγρά της sera. Όπως φαίνεται στοχρωματικό κώδικα το κίτρινο είναι το 0. Το σημερινό δείγμα ήταν ελαφρώς πιο σκούρο.
Τ : 23ο

Έπεσαν 2 μικρά flakes το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα 20:30

NH4 : >0,05 <0,1 Με τις επισημάνσεις που έχω κάνει σε προηγούμενη μέτρηση.

NO2 : 0,25 (Μετράω με υγρό της API)

ΝΟ3 : ~10 Σαφώς πιο κοντά στο 10 από τη χτεσινή μέτρηση.

T : 23o

Έπεσαν και 2 flakes το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα 20:30

NH4 : 0

NO2 : 0,25

NO3 : Σαφώς >10 και <25. Η απόχρωση είναι κοντά στα 25 αλλά όχι ίδια.

Τ : 23ο

Σήμερα "έπεσαν" πάνω από 2 flakes (δεν ήμουν εκεί να τα ρίξω εγώ :P ).

Υποστήριξα με μεγαλύτερη δόση από βακτήρια γιατί φοβήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...