Jump to content

Diy Backround Για 300Λιτρη Γυαλα Με Αληθηνες Πετρες...


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

λοιπον ειχα μια αδεια 300λιτρη γυαλα και ειπα να πειραματιστω και να πετυχω κατι ομορφο... το αποτελεσμα μεχρι στιγμης μου αρεσει αρκετα.... κολησα της πετρες με αφρο πολυερθανης και οταν στεγνωσε δεν κουνιοταν τπτ..καθαρισα τον αφρο και στης ενωσεις εβαλα επανω σιλικονη και τριματα σπασμενα απο της πετρες και εγινε πολυ φυσικο...πιο φυσικο δεν γινοταν... το ενυδρειο πισω και διπλα θα βαφτει με ενα μαυρο σπρει... το καπακι θα γινει με γιαλι το οποιο θα βαφτει και αυτο μαυρο με σπρει.. για φωτισμο θα βαλω φωτοσολινα λεντ εσωτερικα του καπακιου....βαζω φωτο γιατι βαριεμαι τα πολα μπλα μπλα και οτι απορια εχεται ρωτηστε...

DSC09961.jpg

DSC09960.jpg

DSC09962.jpg

DSC09964.jpg

DSC09963.jpg

DSC09975.jpg

DSC09974.jpg

DSC09973.jpg

DSC09965.jpg

DSC09980.jpg

DSC09979.jpg

DSC09977.jpg

DSC09976.jpg

DSC00063.jpg

DSC00060.jpg

DSC00059.jpg

DSC00064.jpg

DSC00066.jpg

DSC00061.jpg

θα απορητε συγουρα πως ειναι ασικοτο... βαρυ ειναι συγουρα αλλα το σικονουμε ανετα 2 ατομα...

Link to comment
Share on other sites

Σάκη φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή. Φαντάζομαι με το νερό και την αλγη θα φαίνεται ακόμο καλύτερο το αποτέλεσμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην εστηνες ενυδρειο και δεν εφτιαχνες background!! :bigemo_harabe_net-134:

Θα ειναι σουπερ οταν το γεμισεις με ολα τα παρελκωμενα και εννοειτε πως παει για αφρικανικο αλλιως θα πρεπει να του περασεις epoxol alimentary. Οσο αφορα για το sump προσωπικα ο θερμοστατης στο τελευταιο διαμερισμα με την αντλια σε εμενα με τα πολλα κρυα στο γραφειο που το βραδυ δεν θερμαίνονταν ο χωρος δεν δούλευε καλα με αποτελεσμα να εχω μεγαλα σκαμπανευασματα θερμοκρασιας μεταξυ μερας και νυχτας, και οι τρυπες εισοδου του νερου γιατι τοσο ψιλα;

Οπως και να εχει φιλε μου καλογεμιστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά,ένα πολύ καλό ενυδρείο... :bowdown:

Καλή συνέχεια Σάκη..

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! λοιπον οι τρυπες του σαμπ φτανουν μεχρι την μεση του ενυδρειου....θα ρουφαει νερο απο πολλα σημεια.. τον θερμοστατη τον βαζω και στο προιγουμενο σταδιο μαζι με το βιολογικο,δεν υπαρχει προβλημα αν και το ιδιο πραγμα το εκανα και σε σε ενα αλλο σαμπ και η θερμοκρασια ηταν μια χαρα,θα το τσεκαρω ομως ευχαριστω γα την πληροφορια.δεξια κατω απο την μεγαλη πετρα θα μπει ενας κυκλωφοριτης τυπου κοραλια που θα ανακατευει το νερο... ενοητε θα γινει αφρικανικο.... μαλλον μαλαουι

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σακη!!!πολυ καλη δουλεια!!!εχω την εντυπωση οτι θελεις κατι τετοιο σαν αποτελεσμα ε?απο εκει πηρες και την ιδεα για τον βραχο που προεξέχει?

hapstank1.jpg

πριν ενα χρονο περιπου με παρομοιες πετρες ειχα κανει και εγω πλατη σε ενα 400αρι (170 μηκος)με σιλικονι.το αποτελεσμα αφου επιασαν και αλγη ειναι εκπληκτικό!!καλη συνεχεια σου ευχομαι και περιμενω πως και πως και αλλες φωτογραφιες!!

31122010097.jpg

υ.γ.: στο ενυδρειο μπηκε σαμπ, το eheim ειχε μπει προχειρα εκει μεχρι να ολοκληρωθει το σαμπ!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

ναι η 1 φωτο ηταν η εμπευση μου! ηθελα κατι τετιο απελπισμενα! πιστευω οταν θα μπει η αμμος ,με τον καταληλο φωτισμο θα δειξει πολυ ομορφα... στην φωτο αυτες οι πετρες ειναι απο πολυαστερα αλλα κανουν μια περιουσια...

Link to comment
Share on other sites

πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα μπραβο .το μονο προβλημα οτι θα ειναι 500 κιλα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! δεν ειναι τοσο βαρυ οσο φενεται! εγραψα και πιο πανω πως το σηκοσα με ακομη ενα ατομο για να το μεταφερω...!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σάκη.

φενετε πολύ κάλο το αποτέλεσμα , με προσοχή και πειράματα στον φωτισμό θα δείξει τρελά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! εκει πονταρω! στον φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σακη,οτι πιανεις στα χερια σου χρυσαφη γινετε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε πολύ καλή δουλειά .περιμένουμε την συνέχεια αν και ξέρουμε το αποτέλεσμα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! το γεμισα πριν 5 λεπτα και αφησα στο σαμπ σφουγκαρι και ενυδρειακο βαμβακι για να μαζεψει της σαβουρα! εβαλα και εναν προχειρο φωτισμο για να πειραματιστω..το βραδακι που θα ξεθολοσει θα βγαλω 1-2 φωτο ... ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Ά ρε Σάκη, σε ησυχία δεν μπορείς να κάτσεις... Κι έτσι πρέπει... :D

Πολλά μπράβο κι από εμένα... Περιμένω επίσης φωτο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ενα προχειρο γεμισμα σημερα και με προχειρο φωτισμο... να βαλω ανοιχτοχρωμη αμμο? ή σκουρα?

DSC00079.jpg

DSC00067.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει η σκουροχρωμη αμμος. Πολυ ωραιο το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! εκει αριστερα με χαλαει λιγο..ισως κανω 1-2 μετατροπες..ισως κανω καμια πετρα να φενεται να πεφτει ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πάει μπράβο!!!!!

Θα ψηφίσω μπέζ χαλαζιακή, με το φωτισμό θα ανοίξει κι όλας και θα κάνει ωραία αντίθεση με τις πέτρες / περίπου η αντίθεση που βλέπεις και στη φωτό του προφίλ μου.

Θα προσθέσεις και χύμα πέτρες πρίν την άμμο για κρυψώνες ε;

αναμένουμε τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ενα update που ασχοληθηκα λιγο... αλαξα λιγο την αριστερη πλευρα και εβαλα ακομη μια πετρα στο πανω κεντρο ..

DSC00097.jpg

DSC00095.jpg

DSC00094.jpg

τι λετε? καλητερεψε λιγο?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μαρεσει παντως!με την αμμο(ψηφιζω μπεζ)θα δεσει!την πετρα που κατεβαινει στα δεξια θα την αφησεις ετσι σακη ή θα βαλεις καμια ανουμπια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...