Jump to content

Η Ροή Ή Όγκος Του Φίλτρου Σαν Κριτήριο Επιλογής


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το ποιό νομίζετε οτι είναι ποιο σημαντικό για το ενυδρείο μας η ροή του φίλτρου η ο ωφέλιμος όγκος του .

Πολλές φορές λέμε οτι στα τόσα λίτρα ενυδρείο θέλουμε τόση ροή να έχει το φίλτρο και με αυτό το σκεπτικό συστήνουμε σε ενα χομπίστα και του λέμε πάρε ενα φίλτρο που να σου γυρνά το νερό του ενυδρείου τόσες φορές .

Είναι πράγματι αυτό το κριτήριο ;

Σίγουρα όλα τα φίλτρα δεν είναι ίδια και αναλόγως τη χρήση τους μας ενδιαφέρει ή δεν μας ενδιαφέρει η ροή .

Εγώ όμως μιλώ για ένα γενικό φίλτρο που χρησιμοποιούμε στα περισσότερα ενυδρεία (αν και πιστεύω οτι δεν πρέπει να δουλεύουμε τα ενυδρεία μας με ενα μόνο φίλτρο).

Ροή λοιπόν ή όγκος ;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και τα δύο , αλλα για να σου δώσω να καταλάβεις .

Αν φτιάξω εγώ ένα φίλτρο με ένα κάδο άλφα , θα πρέπει ο κυκλοφορητής να πάει σύμφωνα με τον όγκο του ενυδρείου ή δεν μας πειράζει ας είναι και μικρότερος ;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο θεμα.

Πολλοι επιλεγουν φιλτρο συμφωνα με τη ροη της ανλτιας του.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται.

Αρκει να γυριζει μια φορα (πραγματικη ροη) τα λιτρα του ενυδρειου την ωρα για να γινει φιλτρανση.

Η καλη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου.

Μπορει να γινει ευκολα και καλυτερα με wave pumps.

Τα πιο σημαντικα κατα την επιλογη, ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα σε υλικα (και οχι ο συνολικος ογκος που δινεται συνηθως στις προδιαγραφες/specifications του φιλτρου) οπως και η ποιοτητα των υλικων που θα μπουν .

Επισης σημαντικη ειναι η σωστη σε σειρα τοποθετηση των υλικων.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο θεμα.

Πολλοι επιλεγουν φιλτρο συμφωνα με τη ροη της ανλτιας του.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται.

Αρκει να γυριζει μια φορα (πραγματικη ροη) τα λιτρα του ενυδρειου την ωρα για να γινει φιλτρανση.

Η καλη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου.

Μπορει να γινει ευκολα και καλυτερα με wave pumps.

Τα πιο σημαντικα κατα την επιλογη, ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα σε υλικα (και οχι ο συνολικος ογκος που δινεται συνηθως στις προδιαγραφες/specifications του φιλτρου) οπως και η ποιοτητα των υλικων που θα μπουν .

Επισης σημαντικη ειναι η σωστη σε σειρα τοποθετηση των υλικων.

Σωστό αυτό που λες, αλλά εάν έχουμε την δυνατότητα να περάσουμε μέσα από αυτόν τον μεγάλο κάδο με την μεγάλη ποσότητα υλικών το νερό μας παραπάνω φορές (3-4-5) την ώρα ώστε να φιλτραριστεί περισσότερες φορές δεν θα ήταν ακόμα καλύτερα?

Οπότε ο συνδυασμός και των δυο θεωρώ εγώ ότι είναι το ιδανικό! Δηλαδή όσον τον δυνατών μεγαλύτερος όγκος με όσον των δυνατών μεγαλύτερη ροή! Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο θεμα.

Πολλοι επιλεγουν φιλτρο συμφωνα με τη ροη της ανλτιας του.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται.

Αρκει να γυριζει μια φορα (πραγματικη ροη) τα λιτρα του ενυδρειου την ωρα για να γινει φιλτρανση.

Η καλη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου.

Μπορει να γινει ευκολα και καλυτερα με wave pumps.

Τα πιο σημαντικα κατα την επιλογη, ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα σε υλικα (και οχι ο συνολικος ογκος που δινεται συνηθως στις προδιαγραφες/specifications του φιλτρου) οπως και η ποιοτητα των υλικων που θα μπουν .

Επισης σημαντικη ειναι η σωστη σε σειρα τοποθετηση των υλικων.

Το έπιασες Σπύρο !!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το τι ψάρια έχεις και τι φιλτράρισμα σε ενδιαφέρει! Αν έχεις δίσκους δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μηχανικό φιλτράρισμα αφού δεν πολύ κουνιούνται! Από την άλλη σε ενδιαφέρει πολύ το βιολογικό, ιδιαίτερα αν ταΐζεις καρδιές και τέτοια που γίνεται καλύτερα με χαμηλή ροή!

Από την άλλη αν έχεις αφρικάνες που κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω κάθε δευτερόλεπτο θέλεις πολύ δυνατή μηχανική φίλτρανση οπότε θες τα λίτρα σου να περνάνε περισσότερες φορές από το φίλτρο για να έχεις καθαρό κρυστάλλινο νεράκι!

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο αργη ειναι η ροη απο το βιολογικο υλικο τοσο καλυτερα αποδιδει η φιλτρανση, το καλυτερο ειναι 2-3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου με την μεγαλυτερη ποσοτητα βιολογικου υλικου που μπορουμε να βρουμε. σε ενυδρεια απο 300 λιτρα και πανω θεωρω απαραιτητα τουλαχιστον 2 φιλτρα με μηχανικο και βιολογικο το καθε ενα, ειναι και θεμα ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο θεμα.

Πολλοι επιλεγουν φιλτρο συμφωνα με τη ροη της ανλτιας του.

Αυτο ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται.

Αρκει να γυριζει μια φορα (πραγματικη ροη) τα λιτρα του ενυδρειου την ωρα για να γινει φιλτρανση.

Η καλη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου.

Μπορει να γινει ευκολα και καλυτερα με wave pumps.

Τα πιο σημαντικα κατα την επιλογη, ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα σε υλικα (και οχι ο συνολικος ογκος που δινεται συνηθως στις προδιαγραφες/specifications του φιλτρου) οπως και η ποιοτητα των υλικων που θα μπουν .

Επισης σημαντικη ειναι η σωστη σε σειρα τοποθετηση των υλικων.

Παρακαλώ δώστε βάση σε αυτά που έγραψε ο Σπύρος !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει η άποψη μου και έχοντας δώσει βάση και κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα του Σπύρο δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στην ερωτηση!

Θεωρώ ότι είναι συνδυασμός και των δυο και επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και το τι ψάρια φιλοξενούμε!

Σαφώς και χρειάζεται όσον τον δυνατόν μεγαλύτερος όγκος υλικών αλλά ταυτόχρονα και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων ανά ώρα φέρνει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει η άποψη μου και έχοντας δώσει βάση και κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα του Σπύρο δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στην ερωτηση!

Θεωρώ ότι είναι συνδυασμός και των δυο και επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και το τι ψάρια φιλοξενούμε!

Σαφώς και χρειάζεται όσον τον δυνατόν μεγαλύτερος όγκος υλικών αλλά ταυτόχρονα και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων ανά ώρα φέρνει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!

Και επειδή νομίζω ότι λέμε όλοι μας το ίδιο πράγμα πιστεύω ότι αυτό που θέλετε να πείτε είναι ότι σαν κριτήριο θα πρέπει να έχουμε τον όσον τον δυνατόν μεγαλύτερο όγκο στο φίλτρο μας και ας μην έχει πχ 6 φορές την ώρα κυκλοφορία, ας έχει και 3!

Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σπύρο... Καλή η κυκλοφορία αλλα όχι τόσο συμαντική όσο η χωριτικότητα του φίλτρου, εξάλλου στην ροή του φίλτρου μεγάλο ρόλο παίζει και το είδος των υλικών άλλη κυκλοφορία θέλει π.χ. το "Matrix" άλλη το "de nitrate" αν υπάρχει συνδεδεμένει UV στην έξοδο του φίλτρου θέλει χαμηλεί κυκλοφορία άσχετα όμως απο όλα αυτα όσο δυνατή αντλία και έν έχει ένα φίλτρο αν ο κάδος του είναι μικρός τότε η φίλτρανση δεν είναι επαρκής...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή νομίζω ότι λέμε όλοι μας το ίδιο πράγμα πιστεύω ότι αυτό που θέλετε να πείτε είναι ότι σαν κριτήριο θα πρέπει να έχουμε τον όσον τον δυνατόν μεγαλύτερο όγκο στο φίλτρο μας και ας μην έχει πχ 6 φορές την ώρα κυκλοφορία, ας έχει και 3!

Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με!

Νομίζω, αν και δεν μιλάω εκ μέρους όλων, αλλά όλες οι γνώμες και οι απόψης μας ενδιαφέρουν και αυτη η πολυφωνία είναι που κάνει ποιο εποικοδομητικές τις συζητήσης μας...

Τώρα 6 φορές τον όγκο του ενυδρείου μας είναι όχι απλά υπερβολικό αλλα θα έλεγα βασανιστικό για τα ψάρια μας φαντάσου σε ένα ενυδρείο 100χ40χ50 (200 λίτρα) να έχεις ένα φίλτρο με ροή 1000 - 1200 λίτρα, μιλάω για πραγματικά λίτρα και όχι για τα ονομαστικά που λένε επάνω τα φίλτρα, θα το κάνει πλυντήριο... Το ιδανικό είναι νομίζω 2-3 φορές τον όγκο του ενυδρείου μας.

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν και δεν μιλάω εκ μέρους όλων, αλλά όλες οι γνώμες και οι απόψης μας ενδιαφέρουν και αυτη η πολυφωνία είναι που κάνει ποιο εποικοδομητικές τις συζητήσης μας...

Τώρα 6 φορές τον όγκο του ενυδρείου μας είναι όχι απλά υπερβολικό αλλα θα έλεγα βασανιστικό για τα ψάρια μας φαντάσου σε ένα ενυδρείο 100χ40χ50 (200 λίτρα) να έχεις ένα φίλτρο με ροή 1000 - 1200 λίτρα, μιλάω για πραγματικά λίτρα και όχι για τα ονομαστικά που λένε επάνω τα φίλτρα, θα το κάνει πλυντήριο... Το ιδανικό είναι νομίζω 2-3 φορές τον όγκο του ενυδρείου μας.

Σαφώς και αυτή η πολυφωνία στην οποία και αναφέρεσαι είναι το σημαντικότερο που πρέπει να υπάρχει σε αυτό το forum και αν ανατρέξεις σε δημοσιεύσεις μου θα διαπιστώσεις την παρότρυνσης μου προς όλα τα μέλη ώστε να συμμετέχουν ενεργά στους διαλογους!

Ούτε εγώ μίλησα εκ μέρους των όλων απλά προσπάθησα να καταλάβω το σκεπτικό του κυρίου Σταμάτη!

Υ.Γ. το 6 φορές την ώρα ήταν απλώς μια υπόθεση γιαυτο και χρησιμοποίησα μπροστά του το παραδείγματος χάριν!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στα ενυδρεία μου το νερό γυρνά 1 φορά στι 1:30 ώρα περίπου , με ορισμένα ενυδρεία να έχουν πολύ ιχθυοφόρτιση !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στα ενυδρεία μου το νερό γυρνά 1 φορά στι 1:30 ώρα περίπου , με ορισμένα ενυδρεία να έχουν πολύ ιχθυοφόρτιση !!!

Δηλαδή μπορούμε να δεχτούμε εκ του ασφαλούς ότι η διπλασία ας πούμε κυκλοφορία από αυτή που μας αναφέρετε ανά ώρα θα ήταν εντελώς περιττή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να τα τσουβαλιάσουμε όλα. Εξαρτάται για τι ενυδρείο μιλάμε, τι φίλτρο, τι ιχθυοφόρτιση κ.ο.κ

Η αλήθεια είναι ότι υπερβάλλουμε λίγο με τον όγκο των υλικών, την ίδια ώρα που για παράδειγμα χομπίστες στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, κρατάνε άγρια είδη με φίλτρα Αμβούργου. Όσον αφορά την ροή, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην απόδοση των υλικών μας και τελικά στην φίλτρανση του ενυδρείου μας.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ροή και όγκος υλικών είναι χαρακτηριστικά που πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα σε κάθε σύστημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου ebenos ξεκινά απο μια κουβέντα του Bleher που είχαμε κάνει και μας είχε πεί οτι δεν θέλει να έχουν μεγάλες ροές νερού τα βιολογικά μας φίλτρα , εκφράζοντας και τις αμφιβολίες του , κατά πόσο τα φίλτρα αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά μπορούν να εκμεταλλευθούν τις δυνατότητες των βιολογικών υλικών .

Πράγματι όπως λέει και ο Κωστής εξαρτάτε για τι ενυδρείο μιλάμε . Για παράδειγμα δεν είναι δυνατόν σε ένα φυτεμένο ενυδρείο να χρησιμοποιήσουμε την ίδια ροή όπως ένα ενυδρείο που φιλοξενεί κάποια είδη Πλεκο που θέλουν να έχουν έντονη κίνηση νερού .

Τη κίνηση του νερού όμως δεν είναι απαραίτητο να μας τη παρέχει το φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να δεχτούμε εκ του ασφαλούς ότι η διπλασία ας πούμε κυκλοφορία από αυτή που μας αναφέρετε ανά ώρα θα ήταν εντελώς περιττή?

Εάν δεν το χρειάζονται τα ψάρια ή για άλλους λόγους που αναφέρθηκαν ποιο πάνω ναι , βιολογικά θα σταθεί το ενυδρείο και χωρίς κανένα πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τη κίνηση του νερού όμως δεν είναι απαραίτητο να μας τη παρέχει το φίλτρο .

Πολύ σωστά. Ένα από τα πιο συνηθισμένα λάθη είναι να προτείνεται η αγορά επιπλέον φίλτρου για την αύξηση της κυκλοφορίας. Πέρα από το πρακτικό του πράγματος, βλάπτουμε και την τσέπη μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε ότι συμφωνώ απόλυτα και με εσάς και με των Κωστή στην άποψη ότι το κάθε ενυδρείο ανάλογα με το τι φιλοξενεί θέλει περισσότερη η λιγότερη ροη γιαυτο και απανταω έτσι!

Αν σας ενδιαφέρει η άποψη μου και έχοντας δώσει βάση και κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα του Σπύρο δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στην ερωτηση!

Εάν δεν το χρειάζονται τα ψάρια ή για άλλους λόγους που αναφέρθηκαν ποιο πάνω ναι , βιολογικά θα σταθεί το ενυδρείο και χωρίς κανένα πρόβλημα .

Ωραία κύριε Σταμάτη, τώρα γίνατε σαφής και για να μην μιλήσω ξανά για την μάζα και παρεξηγηθώ εγώ προσωπικά τώρα κατάλαβα το σκεπτικό σας!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε ενα κατοσταρι εαν βαλουμε ενα φιλτρο 100 λιτρα ανα ωρα θα ειμαστε καλυμενοι;

και τη χωρητικοτητα υλικων θα εχει ενα αναλογο φιλτρο, μιση χουφτα σιποραξ;

Τα βαρια υπολυματα θα εχει την δυναμη να τα ρουφαει ή θα κατακαθωνται στο βυθο;

Ακομα και wave pump να εχουμε απλα θα ανακατευει την σουπα μεσα στο ενυδρειο.

Εγω ολα μου τα ενυδρεια τα εχω τουλαχιστων 6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου και οσο για την ροη και την κυκλοφορια την σπαω οπως θελω και σε οσες εισοδους και εξοδους θελω ετσι δεν εχουμε κανενα εφε πλυντηριου και ισα ισα που εχω μια ομιομορφη κυκλοφορια σε ολα τα μηκοι και πλατοι του ενυδρειου.

Δεν ξερω Σταματη αν θυμασε που καποτε ο Bleher ειχε πει επισης κατι περι χωρου φιλτρανσης, περιπου το ιδιο με τα λιτρα του ενυδρειου; Τη ειχε πει ακριβως γιατι δεν το θυμαμε καλα και πως το ενοουσε;

Link to comment
Share on other sites

Rik θα ξερεις οτι η eheim ειναι απο τις πιο αξιοπιστες και πρωτοπορες εταιρειες σχεδιασης και κατασκευης φιλτρων.

Θα ξερεις οτι το χαρακτηριστικο τους; ειναι η πολυ χαμηλη ροη τους σε σχεση με τη χωρητικοτητα τους σε υλικα.

Θα ξερεις οτι το πιο κλασσικο φιλτρο της, το 2217, εχει ονομαστικη ροη 1000 λ/ω (περιπου 700 πραγματικη σε ενα ενυρειο με νορμαλ υψος) και προτεινεται υπο προυποθεσεις* για ενυδρεια 180 εως 600 λιτρα?

Δηλαδη πραγματικη ροη, σχεδον μια φορα την ωρα.

* Προυποθεσεις ιχθυοφορτωσης που ειναι μη υπολογίσιμη για το καθε ενυδρειο και οχι προυποθεσεις κυκλοφοριας νερου που ειναι σχεδον στανταρ πως θα ειναι μεσα σε ενα οποιοδηποτε νορμαλ υψους ενυδρειο.

Αυτες οι προδιαγραφες δεν βγαινουν στην τυχη, ουτε για δημιουργια εντυπωσεων απο μια σοβαρη εταιρεια.

Μονο αν μπορει να γινει θα γραφοταν (αλλιως θα ειχε ... προβλημα στον ανταγωνισμο)

Εχω δει 600 λιτρα ενυδρειο με νορμαλ ιχθυοφορτωση (4 χρυσοψαρα τεραστια) να τρεχει μονο με ενα 2217.

Απο τα πιο καθαρα ενυδρεια (πρασινου νερου).που εχω δει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Θυμηθηκα οτι ειχε και ενα μικρο σχετικα εσωτερικο φιλτρο (fluval plus 3, 700 λ/ω) μονο με filterwool

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου ebenos ξεκινά απο μια κουβέντα του Bleher που είχαμε κάνει και μας είχε πεί οτι δεν θέλει να έχουν μεγάλες ροές νερού τα βιολογικά μας φίλτρα , εκφράζοντας και τις αμφιβολίες του , κατά πόσο τα φίλτρα αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά μπορούν να εκμεταλλευθούν τις δυνατότητες των βιολογικών υλικών .

Πράγματι όπως λέει και ο Κωστής εξαρτάτε για τι ενυδρείο μιλάμε . Για παράδειγμα δεν είναι δυνατόν σε ένα φυτεμένο ενυδρείο να χρησιμοποιήσουμε την ίδια ροή όπως ένα ενυδρείο που φιλοξενεί κάποια είδη Πλεκο που θέλουν να έχουν έντονη κίνηση νερού .

Τη κίνηση του νερού όμως δεν είναι απαραίτητο να μας τη παρέχει το φίλτρο .

Που ομως εχει βαλει σαν βαση τεραστιες ποσοτητες υλικου.Τοτε ειχε πει,πως αν εχουμε το 1/3 του νερου σε υλικο,δηλ αν εχω 300 λιτρα,να εχω 100 λιτρα υλικου,δεν θα χρειαζεται καν να κανω αλλαγες,αραια και που,οπου απλα ισως συμπληρωσουμε την εξατμιση!...Και η χαμηλη ροη σε αυτην την περιπτωση θα ηταν ιδανικη σε δισκους;

Θα το κανουμε;Αν ενα ενυδρειο εχει τροφεους θα το αφησουμε πχ με 400 λιτρα ροη,οπως και καποια πλεκο;Παιζεις σιγουρα με την αναλογη περιπτωση.

Θα συμφωνησω παντως με το βασικο σκεπτικο του crazy beaver και του Κωστη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...