Jump to content

Nano Reef 48 Λιτρα


Jacob13

Recommended Posts

Καλησπερα εδω και καιρο προετοιμαζω ενα νανο reef 48 λιτρα!Απο εξοπλισμο εχω led bar http://www.houseofled.gr/enidriaka/thalassinou-nerou/reefbar.html

σκιμμερ resun sk-300

το μαμα φιλτρο 600 λιτρα την ωρα

εναν κυκλοφορητη 450 λιτρα την ωρα

Προχθες μπηκε ΖΒ 5 κιλα και ειμαι στην δημιουργια του aquaspace..ακομα δεν εχω βρει το ιδανικο στησιμο και προσωρινα εχω αυτο

zlbsqq.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες στους αλατισμενους...

Εχεις καποια aquascape που να σου αρεσε???

Προσεχε τι θαφτιαξεις γιατι ειναι το Α και το Ω στο reef

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω και σε αυτο εχω κατασταλαξει προς το παρων..αυτο που εχω τωρα πως το βλεπετε?καμια συμβουλη?γιατι ειναι το Α και το Ω?

Link to comment
Share on other sites

Δες στα ενυδρεια μελων διαφορα aquascape που εχουν φτιαχτει για να παρεις ιδεες....

Γιατι ειναι το Α και το Ω....

Κακο aquascape = θα δυσκολευτεις να εχεις καλη κυκλοφορια =θα κανει εμφανιση το κυανο και διαφορες αλλες αλγες= δεν θα μπορεσει να στρωσει το ενυδρειο ωστε να το χαρεις οπως θες.....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα, διάβασμα και ερωτήσεις, πολλές ερωτήσεις, μην διστάζεις !

Καλή αρχή και καλή συνέχεια ....

Link to comment
Share on other sites

με τον βραχο που εχω δεν μπορω να παιξω οπως θα ηθελα..μεχρι στιγμης εχω μεινει σε αυτο

1zl9bpj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τον βράχο, πσίξε μεχρι να κάτσει κάπως που να σου αρέσει ειδικά τώρα που δεν έχεις ψάρια και κοράλια.

Ειδικά με την κυκλοφορία που έχεις, θα έχεις σίγουρα νεκρά σημεία. Θα σου πρότεινα να βάλεις 1 λυκλοφοριτή και όχι τον κυκλοφοριτή που έχεις. Μια κοράλια 900 θα ήταν ταμαμ. Μην ξεχνάς ότι πας για ριφ! Οπότε πρέπει να έχεις καλύτερη κυκλοφορία απο φις ονλυ!

Link to comment
Share on other sites

απο κυκλοφορια εχω 600λ/ω απο το φιλτρο

300λ/ω απο το σκιμμερ

και 450λ/ω απο τον κυκλοφορητη...συνολο 1350..νομιζω ειναι αρκετη για 40 λιτρα καθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν πρόσεξες τι είπα πιο πανω!

Ειδικά όταν πάς σε ριφ κατηγορία, η κυκλοφορία σου πρέπει να είναι ομοιόμορφη και σωστή! Η κυκλοφορία που σου προσφέρουν τα μέσα που έχεις αυτή την στιγμή, δεν θα σε κάνουν σωστή δουλειά! Και φαντασου ότι η ροή τους είναι ονομαστική! Μην περιμένεις να βγάλουν τόσο! Με μια κοράλια 900(την πιο μικρή) θα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

ισως προσθεσω μια κοραλια νανο οταν θα μπουν και τα ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

ισως προσθεσω μια κοραλια νανο οταν θα μπουν και τα ζωντανα

Εγω θα σου έλεγα, να την βάλεις όσο πιο γρήγορα γίνεται, ασχέτως αν θα βάλεις ζωντανά! Διότι μπορεί η κυκλοφορία στον βράχο σου να μην είναι καλή, και η βιολογία του να εξασθενήσει, με αποτέλεσμα μόλις θα μπουν τα ζωντανά να πιεστεί η βιολογία με αποτέλεσμα να σηκώσεις αμμωνία! Οπότε, ο κυκλοφοριτης είναι μονόδρομος!

Επίσης πρέπει να ξερεις, πως αν βάλεις κυκλοφοριτή, πρέπει να βγάλεις τον κυκλοφοριτή που έχεις, καθώς έχεις πολύ εξοπλισμό μέσα που πιάνει χώρο, αλλά και θα φαίνεται μπουκωμένο!

Link to comment
Share on other sites

νεο aquascape με προσθηκη 1 κιλου περιπου ΖΒ.

6704nr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις άλλο βράχο! Δεν είναι πολλά τα λίτρα και θα το μπουκώσεις!

Η τοποθέτηση του είναι λίγο μυστήρια! Θα σου πρότεινα να παίξεις, και να φτιάξεις περάσματα, και όχι να κάνεις σπύλαια!

Link to comment
Share on other sites

μονο μηστηρια?εδω και μερες παλευω να κανω κατι μου αρεσει..εχω φαει πολλες ωρες..εβαλα κατι μικρα κομματακια μηπως και βρω κανενα aquascape που να μου καθεται..εχει περασματα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζεις με τον βράχο, αλλά παίζεις στο ίδιο μοτίβο πάλι... . ένα τσούρμο βράχια μαζεμένα !!! :P

Αραίωσε τους, απομόνωσε τους και προσπάθησε να κάνεις δυο διαφορετικές ενότητες σαν νησάκια.

Είναι "συντηρητικό" το στήσιμο σου, μη φοβάσαι να πειραματιστής με "περίεργα" στησίματα και μέσα από από εκεί θα σου βγει κάτι καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ξηλωθηκε το προηγουμενο φωτιστικο και ταιριαξε απολυτα στις τρυπες του προηγουμενου..

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις προσθεσε αλλη μια μπαρα και θα εισαι μια χαρα.

Μπορεις να κολλησεις μεταξυ τους τα βραχακια και να φτιαξεις κατι σαν 2 νησακια με σπηλιες και κρυψωνες.Το σκιμερακι αυτο ειναι μια χαρα που εχεις προχωρα και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως το σκιμμερακι κανει αρκετη δουλεια και το ειχα υποτιμησει...τους βραχους δεν θελω να τους κολλησω γιατι μετα αν μου την καρφωσει να το ξανα αλλαξω θα ειναι δυσκολο..Τους εχω ανοιξει αρκετα απο πριν για καλυτερη κυκλοφορια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να αλλαζουμε συνεχως την θεση των βραχων.Συμφωνω κι εγω οτι με μια κοραλια νανο 900 λ/α θα εισαι υπερκαλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι μετρησεις μου ειναι

Ph = 8,2

No2 = 0

No3 = μεταξυ 50 και 100 (salifert)

NH4 =0

KH = 8

Po4 = 0

Τι να κανω με τα νιτρικα που ειναι στα υψη?Εκανα αλλαγη προσφατα καπου στο 30-40 %( η πρωτη μου αλλαγη) και τα νιτρικα συνεχιζουν στα υψη!!!τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...