Jump to content

Κριτική & αρμοδιότητες συντονιστών


filoxenos

Recommended Posts

Το κακό είναι ότι παραμένοντας αναπάντητο αυτό (αλλά και πολλά παρόμοια...) από κάποιον υπεύθυνο του φόρουμ, θα το διαβάσει κάποιος που δεν μπορεί να κρίνει ακόμα σωστά λόγω απειρίας και θα πει:

" Α, ωραία... Αφού η φίλη της μαμάς του ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ τα είχε μαζί και κολυμπούσαν τόσο ωραία και χωρίς προβλήματα σε όλα τα επίπεδα του νερού του ενυδρείου, ας βάλω κι εγώ κανα δυο χρυσόχαρα και κανα δυο μονομάχους μαζί σε μια γυάλα... Ταιριάζουν! "

........................................................

Βρε παιδιά... Μήπως κάποτε θα πρέπει να γίνει κάτι μ' αυτό το θέμα?

Τελευταία γράφονται πολλά ανυπόστατα στο Aquazone και έχω την εντύπωση πως μάλλον κάνουν κακό... :)

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι παραμένοντας αναπάντητο αυτό (αλλά και πολλά παρόμοια...) από κάποιον υπεύθυνο του φόρουμ, θα το διαβάσει κάποιος που δεν μπορεί να κρίνει ακόμα σωστά λόγω απειρίας και θα πει:

" Α, ωραία... Αφού η φίλη της μαμάς του ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ τα είχε μαζί και κολυμπούσαν τόσο ωραία και χωρίς προβλήματα σε όλα τα επίπεδα του νερού του ενυδρείου, ας βάλω κι εγώ κανα δυο χρυσόχαρα και κανα δυο μονομάχους μαζί σε μια γυάλα... Ταιριάζουν! "

........................................................

Βρε παιδιά... Μήπως κάποτε θα πρέπει να γίνει κάτι μ' αυτό το θέμα?

Τελευταία γράφονται πολλά ανυπόστατα στο Aquazone και έχω την εντύπωση πως μάλλον κάνουν κακό...

Αυτο ακριβως!! :):excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι παραμένοντας αναπάντητο αυτό (αλλά και πολλά παρόμοια...) από κάποιον υπεύθυνο του φόρουμ, θα το διαβάσει κάποιος που δεν μπορεί να κρίνει ακόμα σωστά λόγω απειρίας και θα πει:

" Α, ωραία... Αφού η φίλη της μαμάς του ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ τα είχε μαζί και κολυμπούσαν τόσο ωραία και χωρίς προβλήματα σε όλα τα επίπεδα του νερού του ενυδρείου, ας βάλω κι εγώ κανα δυο χρυσόχαρα και κανα δυο μονομάχους μαζί σε μια γυάλα... Ταιριάζουν! "

........................................................

Βρε παιδιά... Μήπως κάποτε θα πρέπει να γίνει κάτι μ' αυτό το θέμα?

Τελευταία γράφονται πολλά ανυπόστατα στο Aquazone και έχω την εντύπωση πως μάλλον κάνουν κακό... :excl:

Αυτο ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια!! Που εχεις δει οτι οι συντονιστες εχουν αρμοδιοτητα να διορθωνουν τα ανυποσταστα που γραφονται??? Σε ολα τα fora του κοσμου οι συντονιστες και οι διαχειριστες φροντιζουν για την τηρηση των κανονισμων και των ορων χρησης, φροντιζουν τα θεματα να ειναι στις σωστες κατηγοριες, να μην υπαρχουν βρισιες, να μην παρεκτρεπονται τα θεματα κτλ Δεν ειναι υποχρεωση του Moderator να τελειωνει την συζητηση και να επιβαλει την γνωμη του σαν να εχει το αλαθητο του παπα!

Δεχομαι οτι πολλες φορες η γνωμη καποιου mod ισως εχει βαρυνουσα σημασια σε καποιου νεους στο forum και γι αυτο απανταμε, ο καθε ενας στον τομεα του. Το ιδιο εγινε και εδω οπως μπορεις να δεις αλλα κανεις μας δεν πιστευει οτι η γνωμη του ειναι απαραιτητα και η πιο σωστη. Αυτος ειναι ο σκοπος του forum! ΟΛΟΙ να μπορουν να γραφουν τη γνωμη και τις εμπειριες τους! Διαφορετικα μολις απανταγαμε σε μια ερωτηση θα κλειδωναμε το καθε θεμα :)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια!! Που εχεις δει οτι οι συντονιστες εχουν αρμοδιοτητα να διορθωνουν τα ανυποσταστα που γραφονται??? Σε ολα τα fora του κοσμου οι συντονιστες και οι διαχειριστες φροντιζουν για την τηρηση των κανονισμων και των ορων χρησης, φροντιζουν τα θεματα να ειναι στις σωστες κατηγοριες, να μην υπαρχουν βρισιες, να μην παρεκτρεπονται τα θεματα κτλ Δεν ειναι υποχρεωση του Moderator να τελειωνει την συζητηση και να επιβαλει την γνωμη του σαν να εχει το αλαθητο του παπα!

Δεχομαι οτι πολλες φορες η γνωμη καποιου mod ισως εχει βαρυνουσα σημασια σε καποιου νεους στο forum και γι αυτο απανταμε, ο καθε ενας στον τομεα του. Το ιδιο εγινε και εδω οπως μπορεις να δεις αλλα κανεις μας δεν πιστευει οτι η γνωμη του ειναι απαραιτητα και η πιο σωστη. Αυτος ειναι ο σκοπος του forum! ΟΛΟΙ να μπορουν να γραφουν τη γνωμη και τις εμπειριες τους! Διαφορετικα μολις απανταγαμε σε μια ερωτηση θα κλειδωναμε το καθε θεμα :lol:

1ον: Δεν είπα ποτέ να τελειώνει ο mod τη συζήτηση ή να κλειδώνει το θέμα μόλις αυτό απαντηθεί "έγκυρα"...

2ον: Επειδή παρακολουθώ και συμμετέχω σε διάφορα fora, έχω σαφώς την αίσθηση ότι σε όποια εξ αυτών οι mod είναι καλά ενημερωμένοι με το αντικείμενο της συζήτησης και του θέματος και απαντούν σχετικά γρήγορα και ΕΓΚΥΡΑ στις όποιες ερωτήσεις γίνονται (πράγμα που προϋποθέτει βέβαια συνεχή παρακολούθηση του forum από μεριάς τους και άμεση αντίδραση στα τεκταινόμενα), σε αυτές τις ομάδες συζητήσεων υπάρχουν και τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ τέτοιου είδους προβλήματα...

Θεωρώ και πιστεύω, ότι μέσα στις αρμοδιότητες των εκάστοτε mod του κάθε forum, ΠΡΕΠΕΙ να είναι και οι έγκυρες υπεύθυνες απαντήσεις στις συζητήσεις της ευθύνης τους, πράγμα που κατά τη γνώμη μου οδηγεί σε καλύτερη λειτουργία, αποτελεσματικότητα, ενημέρωση, αλλά και αποφυγή φαινομένων όπως αυτά που παρουσιάζονται τελευταία - όχι μόνο εδώ αλλά και αλλού όπου εφαρμόζεται στενά η ίδια φιλοσοφία με αυτή που εξέφρασες.

Για μένα ο mod δεν πρέπει να είναι ένα απλό "αστυνομικό" αν θέλεις όργανο διατήρησης της "τάξης" με απλά την περιορισμένη στους κανόνες εφαρμογή της, αλλά και καλός γνώστης του αντικειμένου των συζητήσεων που εποπτεύει, όπου οι άμεσες παρεμβάσεις του και ο έγκυρες απαντήσεις του θα διατηρούν την πληροφόρηση σε υψηλό επίπεδο, αλλά και το επίπεδο του forum σε υψηλό βαθμό. Περιορίζοντας ταυτόχρονα τα άστοχα σχόλια και τις λάθος βιαστικές απαντήσεις.

Φυσικά δεν αμφισβητώ και δεν λέω ότι οι mod εδώ στο Aquazone δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για να πράξουν κάτι τέτοιο. Αντίθετα μάλιστα - με την ανάλογη κλίμακα βέβαια πάντα. Αυτό όμως που παρατηρώ τελευταία (και οφείλω να ομολογήσω ότι με στεναχωρεί αρκετά) είναι ότι κάποια θέματα αφήνονται στην τύχη τους, με αποτέλεσμα ή να εκτρέπονται ή τελικά να παρέχονται λάθος πληροφορίες οι οποίες μένουν χωρίς την κατάλληλη διόρθωση. Το αποτέλεσμα αυτού ειδικά του τελευταίου, είναι να υπάρχει ο κίνδυνος νέα μέλη της κοινότητας του χόμπι μας, να λαμβάνουν εν δυνάμει λάθος "καθοδήγηση" σε τυχόν βήματά τους, με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα. Ή ακόμα χειρότερα να γίνονται παρεξηγήσεις μεταξύ των μελών.

Αυτό θα ήθελα εγώ προσωπικά να αλλάξει... Και έχω την εντύπωση επειδή περνάω πολλές ώρες στο ínternet και ειδικά στην παρακολούθηση του Aquazone, ότι και αρκετοί άλλοι έχουν την ίδια αίσθηση με εμένα... Αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν κάνω λάθος, τότε ίσως θα έπρεπε να προβληματίσει αυτό και ίσως - γιατί όχι? - να καινοτομήσει παγκόσμια το Aquazone (όπως λες) και να δώσει λύση τέτοια, που θα απαλλάξει ή θα περιορίσει από τέτοια τυχόν προβλήματα. Εάν πράγματι έχει ενδιαφέρον αυτή η συζήτηση ίσως θα μπορούσε να γίνει στο κατάλληλο θεματικό κύκλο και να προσφέρει ιδέες, προτάσεις και υγιή προβληματισμό, με στόχο τα καλύτερα αποτελέσματα.

Γιατί μην ξεχνάμε ότι ο στόχος όλων όσων ενδιαφέρονται πραγματικά, είναι η καλύτερη εμφάνιση, λειτουργικότητα, αποδοτικότητα, αλλά και το υψηλότερο δυνατόν κύρος του αγαπημένου μας forum, του Aquazone. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...2ον: Επειδή παρακολουθώ και συμμετέχω σε διάφορα fora, έχω σαφώς την αίσθηση ότι σε όποια εξ αυτών οι mod είναι καλά ενημερωμένοι με το αντικείμενο της συζήτησης και του θέματος και απαντούν σχετικά γρήγορα και ΕΓΚΥΡΑ στις όποιες ερωτήσεις γίνονται (πράγμα που προϋποθέτει βέβαια συνεχή παρακολούθηση του forum από μεριάς τους και άμεση αντίδραση στα τεκταινόμενα), σε αυτές τις ομάδες συζητήσεων υπάρχουν και τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ τέτοιου είδους προβλήματα...

Ενα πολύ καλό τέτοιο παράδειγμα είναι και ο τομέας του θαλασσινού του Aquazone, όπου κατά τη γνώμη μου πάντα, βρίσκεται ένα επίπεδο πάνω από τον αντίστοιχο του γλυκού νερού. Και σαφώς τον κυρίαρχο ρόλο σε αυτό έχετε παίξει εσείς οι mod, με την αμεσότητα και το κύρος σας. Ο οποιοσδήποτε κάνει τη σύγκριση θα το δει εύκολα...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες ολοκληρο το θεμα απο την αρχη και οχι τα τελευταια ποστ θα δεις οτι πολλοι moderator εχουν πει τη γνωμη τους .

Προσωπικα δε καταλαβαινω γιατι πραγμα μιλας και τι προβλημα εξηγεις ...

Το φορουμ δεν ειναι κατι φασιστικο ή κατι ρατσιστικο οπου αν καποιο μελος κανει καποιο λαθος θα πρεπει αμεσως να του παρουμε το κεφαλι ή να του τι πεσουνε οι "γνωστες" του αντικειμενου και να τον "φανε" . Το καθε μελος εχει αποψη και μπορει να την εκφραση ελευθερα και να εισαι σιγουρος οτι παντα προσπαθουμε αν κατι ειναι λαθος με ωραιο τροπο να δειξουμε το σωστο . Οπως προειπα ομως πιαστηκες απο ενα θεμα το οποιο κατα τη γνωμη μου εχει εξαντληθει και αυτος που ειχε την απορια να εισαι σιγουρος οτι καταλαβε τι ειναι σωστο και τι λαθος ...

Αυτα τα ολιγα για την ωρα .... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ντινο η απαντηση μου εγινε με βαση το οτι οι moderators της κατηγοριας εχουν ηδη απαντησει σε αυτο το θεμα και εχουν πει τη γνωμη τους (με την οποια και συμφωνεις!)... μπορεις να δεις στην προυγουμενη σελιδα τις απαντησεις του Kouzman (απαντηση 8), Dartman (απαντηση 10), GIN (απαντηση 15).

Πως λοιπον λες οτι μενουν αναπαντητα ????? Ποσοι θα επρεπε να απαντησουν ?

Link to comment
Share on other sites

...πολλοι moderator εχουν πει τη γνωμη τους...

Σωστά! Και πολύ καλά κάνατε και μπράβο. Ομως όταν συνεχίζεται η παράθεση εντελώς λάθος πρακτικών με επιμονή, δεν θα πρέπει κάτι να γίνει? Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω σε διαδικασία να προτείνω τι θα έπρεπε να γίνει, αλλά ρωτάω, δεν θα πρέπει κάτι να γίνει?

...Το φορουμ δεν ειναι κατι φασιστικο ή κατι ρατσιστικο οπου αν καποιο μελος κανει καποιο λαθος θα πρεπει αμεσως να του παρουμε το κεφαλι ή να του τι πεσουνε οι "γνωστες" του αντικειμενου και να τον "φανε"...

Δεν είπα κάτι τέτοιο νομίζω... Αλλά με κάποιο τρόπο θα πρέπει να υπάρχει "αντίδραση στη δράση", όταν αυτό επιβάλλεται.

...Το καθε μελος εχει αποψη και μπορει να την εκφραση ελευθερα και να εισαι σιγουρος οτι παντα προσπαθουμε αν κατι ειναι λαθος με ωραιο τροπο να δειξουμε το σωστο...

Δεν το αμφισβητώ καθόλου αυτό. Φαίνεται εξ άλλου με απλή και γρήγορη σύγκριση με άλλους αντίστοιχους δικτυακούς τόπους. Απλώς τελευταία νομίζω ότι παρατηρήθηκαν πολλά μαζεμένα τέτοια φαινόμενα, πράγμα που απ΄ ότι είδα ενόχλησε και άλλους πλην εμού. Αφορμής δοθείσης λοιπόν, είπα να γράψω δυο κουβέντες, πάντα με καλοπροαίρετη διάθεση και στόχο το καλύτερο αποτέλεσμα για το Aquazone. Θα ήθελα να μην παρεξηγηθεί κανείς παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Το καθε μελος εχει αποψη και μπορει να την εκφραση ελευθερα και να εισαι σιγουρος οτι παντα προσπαθουμε αν κατι ειναι λαθος με ωραιο τροπο να δειξουμε το σωστο . Οπως προειπα ομως πιαστηκες απο ενα θεμα το οποιο κατα τη γνωμη μου εχει εξαντληθει και αυτος που ειχε την απορια να εισαι σιγουρος οτι καταλαβε τι ειναι σωστο και τι λαθος ...

ναι σωστο αυτο Dartman αλλα ο φιλος απο εδω filoxenos συνεχως αν απαντησω καπου εγω ή ανοιξω ενα νεο θεμα ερχεται και μου γραφει οτι ολα αυτα που γραφω ειναι χαζα και οτι πρεπει να με διωξετε και πολα αλλα τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

...αλλα ο φιλος απο εδω filoxenos συνεχως αν απαντησω καπου εγω ή ανοιξω ενα νεο θεμα ερχεται και μου γραφει οτι ολα αυτα που γραφω ειναι χαζα και οτι πρεπει να με διωξετε και πολα αλλα τετοια πραγματα.

Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις πράγματα που δεν ευσταθούν και που δεν έχουν λεχθεί ποτέ, γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό... ΠΟΤΕ δεν είπα να σε διώξουν. Και αν το αμφισβητείς, κάνε παράθεση του ανάλογου ποστ ΤΩΡΑ! Οσο για το επίπεδο των γραφομένων του καθ' ενός εδώ μέσα, αυτό κρίνεται από όλους και χαρακτηρίζει και τον καθ' έναν από εμάς (με τις όποιες συνέπειες κάποιες φορές).

Φίλε Γιώργο, κατανοώ απόλυτα ότι λόγω της ηλικίας σου δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις από εσένα σαν να είχαμε να κάνουμε με κάποιον ώριμο 30άρη ας πούμε. Ομως θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά όλες τις απαντήσεις και τις κριτικές που σου δίνουν κατά καιρούς διάφοροι χρήστες και mod εδώ μέσα και να προβληματιστείς και μόνος σου σχετικά με αυτά που γράφεις κάποιες στιγμές (όχι πάντα). Κάνε σύγκριση με τα τόσες χιλιάδες ανάλογα μηνύματα που υπάρχουν μέσα στο Aquazone και προσπάθησε να κρίνεις μόνος σου τον εαυτό σου και να βελτιώσεις τις όποιες αδυναμίες σου με την "επικοινωνία" μέσω του φόρουμ.

Να ξέρεις ότι η χαρά μου θα είναι πολύ μεγάλη εάν δω κάποια στιγμή να συμβαδίζεις με το επίπεδο ακόμα και πολύ μεγαλύτερών σου (γιατί όχι?). Και σε επίπεδο έκφρασης και σε επίπεδο γνώσης.

Και να θυμάσαι πάντα ότι δεν πρέπει να προτείνουμε λάθος πράγματα, γιατί διαβάζουν και άνθρωποι που δεν είναι σε θέση να κρίνουν την εγκυρότητα της κάθε πληροφορίας που δίνεται εδώ μέσα, με αποτέλεσμα να την πληρώνουν αθώοι - τα ψάρια, εν προκειμένω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα αλλα να μην λες οτι γραφω χαζες ερωτησεις.εμενα αυτα με απασχολουν αυτα ρωταω οσω για τις απαντησεις οτι γνωριζω ή εχω δει και πιστευω οτι ειναι σωστο το γραφω αν ομως σε ενοχλει αυτο μπορω να το διωρθοσω.οσο για αυτο που ειπε πως θελεις να με διωξουν ηταν λαθος ,δεν το ειπες εσυ αλλα ο zorba the Freak .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

οσο για αυτο που ειπε πως θελεις να με διωξουν ηταν λαθος ,δεν το ειπες εσυ αλλα ο zorba the Freak .

Θα μπορούσα να απαντήσω αλλά δεν έχει νόημα.

Τζάμπα το χρόνο μου θα χάσω.

Από μέρους μου θα προσπαθήσω να αγνοήσω την "παρέα από την Ημαθία"...

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ο μονομαχος ειναι καθαρα τροπικο ψαρακι αλλα καποια χρυσοψαρα που ειναι υβριδια, οπως το ενα το δικο μου, πρεπει να ειναι σε ανεβασμενες θερμοκρασιες οπως 25ο για να μην εχουν προβλημα.

Καποια χρυσοψαρα θα βρουν πολυ ενδιαφερουσα την ουρα του μονομαχου και θα προσπαθησουν να την δοκιμασουν με κακα αποτελεσματα για το ψαρακι. Οπως και ο μονομαχος μπορει να ειναι αρκετα επιθετικος και να τσακισει τα χρυσοψαρα και κυριως ταν fan tail, τα black moor οπως εχω διαπιστωσει τα φοβουνται λογο χρωματος και ογκου.

Τωρα για να τα ταιριαξουμε αυτα τα 2 θα πρεπει να ειναι και τα 2 ειδη μικρα σε ηλικια και να μεγαλωσουν μαζι και παλι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.

Θελει πολυ προσοχη για να το κανεις και εγω θα σε συμβουλευα να μην τα βαλεις μαζι καλυτερα παρε ενα 20λτ ενυδρειο και βαλτον μεσα μονο του με κανα σαλιγκαρι και θα ναι αρχοντας.

Εγω να πω την αληθεια ειχα μονομαχο με τις μπουλες μου αλλα τα ειχα απο μωρουλια και ζησαν μαζι 2,5 χρονια, τα εχω σε θερμοκρασια 25ο γιατι η Οσκαρ ειναι υβριδιο, χωρις κανενα προβλημα, το ενυδρειο μου το ειχαν δει αρκετοι ανρθωποι και μπορουν να τα επιβεβαιωσουν. Αλλα ο μικρος μου ηταν αγγελουδι και δεν πειραζε τπτ οπως και οι μπουμπουκες μου ειναι πολυ ηρεμες και καλες και συμβιωνουν μια χαρα. Τωρα αν θα με ρωτησεις αν θα ξαναπαρω μονομαχο να τον βαλω μεσα στα χρυσοψαρα θα σου απαντησω ΟΧΙ με τπτ γιατι τα ψαρια εχουν μεγαλωσει και δεν θα τον δεχτουν με καμια δυναμη, δεν θελουν ουτε αλλο χρυσοψαρο ποσο μαλλον αλλο ειδος.

Γι αυτο ξαναλεω πως ειναι καλυτερα να μην το κανεις

Ντινο, η απαντηση εδω εχει καλυψει ολο το φασμα της ερωτησης. Απανταει σαφες και εξηγει τα πραγματα πως εχουν. Το προβλημα ειναι οτι οταν κανουμε ενα ενυδρειο, δεν το κανουμε για 1-2-6 μηνες. Αλλα για χρονια. Και ενω μπορει καποια ζωντανα να ψιλοσυνηπαρχουν στην πορεια θα εχουμε αρωστιες, θανατους κτλ γιατι απλα αποκαλυπτεται η ασυμβατοτητα τους. Και εμεις εαν ειμασταν στην Σαχαρα, θα αντεχαμε για 1-2-6 μηνες, μπορει και μια ζωη. Αλλα θα ημασταν ευτηχισμενοι? Οχι. Οι βεδουινοι ομως θα ηταν...

Αυτο ειναι κατι που πρεπει να εξηγησουμε και να δωσουμε στα νεα μελη να το καταλαβουν και να αποκτησουν την εμπειρια και αυτοι να μαθουν, να χαρουν πραγματικα το ενυδρειο τους και μετα, γιατι οχι να δωσουν τις γνωμες τους. Αλλα αυτο θελει τροπο και υπομονη. Εισαι αποτομος μερικες φορες και εκει χανεις το δικιο σου. Μια ποιο υπια προσεγγιση θα ηταν πολυ ποιο σωστη και θα εκανε και δουλεια, γιατι η γνωμη απο μονη της χωρις την σωστη διατυπωση δεν ειναι η ποιο ευκολα αφομιωσιμη, ειδικα απο παιδια που τωρα ξεκινανε το χομπι. Ολοι μας απο καπου ξεκινησαμε.

Ετσι και εδω Γιωργο Μαυρο, πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα απο μια αποψη με βαθος χρονου, και οχι τωρα τι γινεται και αφου ζει αστο. Να σου αναφερω και κατι αλλο. Πες οτι ζει και κολυμπαει. Ξερεις σιγουρα οτι ειναι καλα το ζωντανο? Μπορεις με βεβαιωτητα να καταλαβεις τι ακριβως γινεται? Ολη αυτη η κατασταση ερχεται με εμπειρια. Και κατα την ταπεινη μου αποψη, μονο οταν προσφερεις στο εκαστοτε ζωντανο τις "δικες" του συνθηκες, σου δινει αυτο που πρεπει.

Πιστευω με αυτη την διατυπωση να καταλαβες την διαφορα. Το να προσπαθεις να αναλυψεις την αμερικη δεν εχει νοημα. Την εχουν ανακαλυψει αλλοι. Μαθε πρωτα τι εχουν βρει οι αλλοι που ειναι σιγουρο γιατι ετσι θα γλυτωσεις απο πολλες ταλαιπωριες και στεναχωριες. Μπορει οχι αμεσες και ολα να φαινονται καλα. Αλλα σε βαθος χρονου σιγουρα θα το δεις και δεν θα ειναι ευχαριστο.

Zorba εαν θεωρεις πως εχεις καποιο προβλημα, που ειναι εμφανες οτι εχεις. Καλο θα ηταν να αναφερεις τους λογους που θεωρεις οτι σε εχουν εξωθησει σε αυτη τη κατασταση. Δεν ειναι λυση να εκφραζομαστε ετσι συνεχεια, και να προβαινουμε σε χαρακτηρισμους. Θεσε το θεμα σου με κοσμιο τροπο και εδω ειμαστε σαν ομαδα να το δουμε αν υφιστατε κατι. Με το να αναφερομαστε καπως συνεχεια απλα διαιονιζει το θεμα και δεν προσφερει κατι επι της ουσιας.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας με ιδιαίτερη προσοχή, όλα αυτά που γράφηκαν μέχρι εδώ, στο συγκεκριμένο θέμα, έχω δύο παρατηρήσεις.

Η μία είναι γενική και εστιάζεται στις απαιτήσεις, που έχουμε από την ομάδα των συντονιστών.

Κανένας συντονιστής του συγκεκριμένου forum δεν διατείνεται, ότι είναι Guru της κατηγορίας και έχει το αναλάθητο σε οποιαδήποτε εξειδικευμένη συζήτηση. Για το λόγο αυτό όλοι μας προτιμούμε να μην δίνουμε, απόλυτες απαντήσεις εάν δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι.

Εάν μάλιστα κάποια απάντησή μας, προέρχεται από την μακρόχρονη προσωπική εμπειρία μας και την παρατήρηση, τότε φροντίζουμε πάντα, να γράφουμε τη φράση "κατά τη γνώμη μου", που σημαίνει ότι κανείς αναγνώστης δεν θα πρέπει να την εκλάβει, σαν αδιαμφισβήτητη.

Πιστεύω, ότι όλα τα μέλη μας το γνωρίζουν αυτό και δεν έχουν την απαίτηση να λάβουν την απόλυτα ορθή και άμεση απάντηση από τον εκάστοτε συντονιστή της κατηγορίας, αλλά προσπαθούν να γίνουν σοφότεροι, από την όλη συζήτηση και τις τοποθετήσεις όλων των συμμετεχόντων στο διάλογο.

Διαφορετικά, όπως ήδη αναφέρθηκε, ο διάλογος θα σταματούσε, αμέσως μετά την απάντηση του συντονιστή (-ων) της κατηγορίας. Κάτι τέτοιο, όμως δεν έχει να κάνει με το όλο πνεύμα λειτουργίας ενός forum, αλλά με την κατηγορία "Ρωτήστε τους ειδικούς", που στα διάφορα fora, η συμμετοχή των ειδικών αυτών, ποικίλει.

Η δεύτερη παρατήρησή μου, εξειδικεύεται στο συγκεκριμένο θέμα.

Νομίζω ότι οι απαντήσεις των συντονιστών, ήταν άμεσες, υπεύθυνες και αδιαμφισβήτητες από όλους τους έμπειρους χομπίστες, καθώς και οι απαντήσεις των απλών μελών, που συμμετείχαν στο συγκεκριμένο διάλογο.

Ένα μέλος μας μόνο, διατύπωσε μια άποψη, η οποία ήταν άστοχη και αυτό έγινε αμέσως αντιληπτό από όλους, όπως και η απάντηση άλλου μέλος, η οποία κατά τη γνώμη μου, ήταν μάλλον ειρωνική .

Δυστυχώς τα σχόλια που ακολούθησαν, σε βάρος των συντονιστών, ήταν άμεσα, χωρίς να δώσουν τη δυνατότητα σε αυτούς να τοποθετηθούν.

Κατά τη γνώμη μου, θεωρώ τα επικριτικά αυτά σχόλια, ότι δεν θα έπρεπε να διατυπωθούν, παρά μόνο αν οι απαντήσεις εκκρεμούσαν επί μακρόν και μάλιστα σε απόψεις και συμπεράσματα, τα οποία δεν προέκυπταν καθόλου, από την όλη εξέλιξη του, μέχρι εκείνης της στιγμής, διαλόγου.

Με εκτίμηση

Νίκος Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Στο παρών θέμα μεταφέρθηκαν όλα τα άσχετα με το θέμα ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5705.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και εδω Γιωργο Μαυρο, πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα απο μια αποψη με βαθος χρονου, και οχι τωρα τι γινεται και αφου ζει αστο. Να σου αναφερω και κατι αλλο. Πες οτι ζει και κολυμπαει. Ξερεις σιγουρα οτι ειναι καλα το ζωντανο? Μπορεις με βεβαιωτητα να καταλαβεις τι ακριβως γινεται? Ολη αυτη η κατασταση ερχεται με εμπειρια. Και κατα την ταπεινη μου αποψη, μονο οταν προσφερεις στο εκαστοτε ζωντανο τις "δικες" του συνθηκες, σου δινει αυτο που πρεπει.

Πιστευω με αυτη την διατυπωση να καταλαβες την διαφορα. Το να προσπαθεις να αναλυψεις την αμερικη δεν εχει νοημα. Την εχουν ανακαλυψει αλλοι. Μαθε πρωτα τι εχουν βρει οι αλλοι που ειναι σιγουρο γιατι ετσι θα γλυτωσεις απο πολλες ταλαιπωριες και στεναχωριες. Μπορει οχι αμεσες και ολα να φαινονται καλα. Αλλα σε βαθος χρονου σιγουρα θα το δεις και δεν θα ειναι ευχαριστο.

Αυτή η παράγραφο εξηγεί ακριβώς το πρόβλημά μου. Δίνουμε λάθος πληροφορίες σε κάποιον καινούριο. Αφού εγώ έχω 6 μήνες 2 ψάρια σε γυάλα 1 λίτρου χωρίς φίλτρο και θερμοστάτη και ζούνε ακόμα, γίνεται...

Η αφού κάποιος έβαλε κάποια ψάρια μαζί και την ημέρα που πέρασα από εκεί ήταν ακόμα ζωντανά, είναι σωστό.

Η βάζουμε θέμα με το ερώτημα "πόσο μεγάλος είναι ο κώλος του γκαππυ".

Η όταν βάζουμε 7-8 καινούρια θέματα με την ίδια ερώτηση και όταν το επισημαίνω, η απάντηση που παίρνω είναι " ε τότε απάντησέ μου εσύ" δεν αξίζει σχολιασμού.

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα αυτά οδηγούν σε μια υποβάθμιση της παρεχόμενης πληροφορίας. Από εκεί και πέρα, προσωπικά μπορώ να την διασταυρώσω και να καταλήξω σε κάτι σωστό...

Zorba εαν θεωρεις πως εχεις καποιο προβλημα, που ειναι εμφανες οτι εχεις. Καλο θα ηταν να αναφερεις τους λογους που θεωρεις οτι σε εχουν εξωθησει σε αυτη τη κατασταση. Δεν ειναι λυση να εκφραζομαστε ετσι συνεχεια, και να προβαινουμε σε χαρακτηρισμους. Θεσε το θεμα σου με κοσμιο τροπο και εδω ειμαστε σαν ομαδα να το δουμε αν υφιστατε κατι. Με το να αναφερομαστε καπως συνεχεια απλα διαιονιζει το θεμα και δεν προσφερει κατι επι της ουσιας.

Ο μόνος χαρακτηρισμός που έκανα είναι αυτός της "παιδικής χαράς". Τουλάχιστον δεν θυμάμαι κάποιον άλλον.

Εκτός αν εννοείτε το ότι θεωρώ θράσος να "απειλεί" κάποιος συγκεκριμμένος χρήστης τον filoxeno ότι θα καταφύγει στους διαχειριστές επειδή τον ενοχλεί.

Και είμαι σχεδόν 100% σίγουρος (παρακαλώ διορθώστε με αν δεν είναι έτσι) ότι δεν έκανα χαρακτηρισμό σε κάποιο πρόσωπο.

EDIT: Μεταφέρθηκαν οι ενδιάμεσες απαντήσεις????

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ νισάφι πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυβερνοχομπίστες καταντήσαμε...



Έχουν ριμάξει τα μισά θέματα με εκθέσεις και αντιπαλότητες που είναι ΑΣΧΕΤΕΣ με το κάθε φορά θέμα!!!!!!!!

Αυτή τη δουλειά θα κάνουν οι moderator και οι administrator???? Παρακολούθηση και διαγραφή ποστ ή μετακίνησή τους σε σωστές κατηγορίες????? Σκεφτείτε λίγο πριν γράψετε ή ΑΝΟΙΞΤΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ στη σωστή κατηγορία.

ΥΜΑΡΤΟΝ, λυπηθείτε μας.

Link to comment
Share on other sites

Ντινο η απαντηση μου εγινε με βαση το οτι οι moderators της κατηγοριας εχουν ηδη απαντησει σε αυτο το θεμα και εχουν πει τη γνωμη τους (με την οποια και συμφωνεις!)... μπορεις να δεις στην προυγουμενη σελιδα τις απαντησεις του Kouzman (απαντηση 8), Dartman (απαντηση 10), GIN (απαντηση 15).

Πως λοιπον λες οτι μενουν αναπαντητα ????? Ποσοι θα επρεπε να απαντησουν ?

Ντινο, η απαντηση εδω εχει καλυψει ολο το φασμα της ερωτησης. Απανταει σαφες και εξηγει τα πραγματα πως εχουν...

Αν διαβασες ολοκληρο το θεμα απο την αρχη και οχι τα τελευταια ποστ θα δεις οτι πολλοι moderator εχουν πει τη γνωμη τους...
...Νομίζω ότι οι απαντήσεις των συντονιστών, ήταν άμεσες, υπεύθυνες και αδιαμφισβήτητες από όλους τους έμπειρους χομπίστες, καθώς και οι απαντήσεις των απλών μελών, που συμμετείχαν στο συγκεκριμένο διάλογο...

Αναφέρεσθε όλοι στο αρχικό θέμα του ποστ για τα οποία δεν έχω καμμία αντίρρηση, όπου πολύ καλώς και πλήρως τοποθετήθηκαν - απάντησαν όλοι. Η δική μου παρέμβαση έγινε ΜΟΝΟ με αφορμή τη μεταγενέστερη αναφορά (Νο 20). Και έγινε 5,5 ώρες μετά την εμφάνισή της. Χρόνος που πιστεύω ότι είναι αρκετός για να δίνεται υπεύθυνη απάντηση η να γίνεται παρέμβαση των mod σε τέτοια θέματα, σε ένα φόρουμ της έκτασης και του επιπέδου σαν το Aquazone. Γι αυτό και έγραψα παραπάνω:

Σωστά! Και πολύ καλά κάνατε και μπράβο. Ομως όταν συνεχίζεται η παράθεση εντελώς λάθος πρακτικών με επιμονή, δεν θα πρέπει κάτι να γίνει? Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω σε διαδικασία να προτείνω τι θα έπρεπε να γίνει, αλλά ρωτάω, δεν θα πρέπει κάτι να γίνει?...

...Αφορμής δοθείσης λοιπόν, είπα να γράψω δυο κουβέντες, πάντα με καλοπροαίρετη διάθεση και στόχο το καλύτερο αποτέλεσμα για το Aquazone. Θα ήθελα να μην παρεξηγηθεί κανείς παρακαλώ...

Ομως διαπιστώνω με λύπη ότι κάποιοι το πήραν προσωπικά, σαν μομφή ή σαν κατηγορία, που όμως δεν το έθεσα έτσι. Προσπάθησα να βοηθήσω εκφράζοντας σκέψεις και απόψεις και διατυπώνοντας τη γνώμη μου. Δεν ήμουν επικριτικός απέναντι στους mod. Δεν έκανα κριτική για καθυστέρηση. Δεν έδειξα κανέναν με το δάκτυλο φωνάζοντας για την ανεπάρκειά του... Αντίθετα, έγραψα σαφέστατα παραπάνω ότι:

"...Απλώς τελευταία νομίζω ότι παρατηρήθηκαν πολλά μαζεμένα τέτοια φαινόμενα, πράγμα που απ΄ ότι είδα ενόχλησε και άλλους πλην εμού. Αφορμής δοθείσης λοιπόν, είπα να γράψω δυο κουβέντες, πάντα με καλοπροαίρετη διάθεση και στόχο το καλύτερο αποτέλεσμα για το Aquazone. Θα ήθελα να μην παρεξηγηθεί κανείς παρακαλώ..."

Φίλε Discos μου γράφεις ότι:

...Εισαι αποτομος μερικες φορες και εκει χανεις το δικιο σου. Μια ποιο υπια προσεγγιση θα ηταν πολυ ποιο σωστη και θα εκανε και δουλεια, γιατι η γνωμη απο μονη της χωρις την σωστη διατυπωση δεν ειναι η ποιο ευκολα αφομιωσιμη, ειδικα απο παιδια που τωρα ξεκινανε το χομπι...

Ισως έχεις δίκιο για κάποιες φορές παλιότερα, στην προκειμένη περίπτωση όμως είδες τον τρόπο μου στον μετέπειτα διάλογο με τον ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ (βλέπε παραπάνω) και νομίζω ότι ο χειρισμός δεν ήταν εκτός του πνεύματός σου. Σίγουρα δεν έχουμε πάντα την υπομονή, το χρόνο ή τη διάθεση για εκτενή και απόλυτα προσεγμένα από "διαπαιδαγωγικής" πλευράς μηνύματα, αλλά δεν νομίζω ότι ειδικά εγώ αξίζω γενικά τέτοιου χαρακτηρισμού ("απότομος"), όντας από τους πολύ εκτενώς εκφραζόμενους στο φόρουμ και μάλιστα επανειλημμένως. Υπάρχουν όμως και όρια στη συμπεριφορά του καθ' ενός, όπως και στις ανοχές του απέναντι σε καταστάσεις. Και στο συγκεκριμένο θέμα, όταν ακριβώς είχαν αναφερθεί τόσο εκτενώς και σωστά όλοι για τη συμβίωση των χρυσόψαρων με τους μονομάχους, αυτό ήταν το "κερασάκι στην τούρτα"... Παρ' όλα αυτά δεν ήμουν "κεραυνός" αλλά απλά καυστικός και όχι ειρωνικός όπως λέει ο Νίκος Ψάλτης. Οφείλω δε να ομολογήσω εδώ, ότι δεν είμαι χαρακτήρας "Ιώβειας υπομονής"... συν ότι πιστεύω στη χρησιμότητα ποικίλων και διάφορων τρόπων "διαπαιδαγώγησης", όχι πάντα γλυκών και υπομονετικών... Αυτό όμως μάλλον είναι προσωπικό θέμα και δεν αφορά το παρόν.

Κλείνω βάζοντας τελεία από πλευράς μου, ξαναλέγοντας ότι ΔΕΝ επικρίνω τους mod στο συγκεκριμένο θέμα για ανεπάρκεια. Ισα-ίσα... Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρθηκε ότι:

"...Κανένας συντονιστής του συγκεκριμένου forum δεν διατείνεται, ότι είναι Guru της κατηγορίας και έχει το αναλάθητο σε οποιαδήποτε εξειδικευμένη συζήτηση..."

Ισως παρεξηγήθηκαν κάποιες θέσεις που εξέφρασα, οι οποίες όμως είχαν να κάνουν καθαρά και μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και αντιλογώντας εποικοδομητικά πιστεύω, στη θέση που εξέφρασε ο Manogr, σχετικά με το ποιος πρέπει να είναι ο ρόλος των συντονιστών σε ένα φόρουμ.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να είναι ταυτόχρονα και διαχειριστές της σωστής χρήσης του φόρουμ (βλέπε κανόνες) αλλά και να είναι η υπεύθυνη φωνή και η έγκυρη άποψη στα θέματα των κατηγοριών που εποπτεύουν. Ετσι πιστεύω ότι επιτυγχάνεται η καλύτερη λειτουργία αλλά διατηρείται ψηλά και το κύρος του όποιου φόρουμ.

Υ.Σ. 1: Παρατηρώ όμως, ότι και άλλοι δεν έχουν την απαραίτητη υπομονή και τον σωστό τρόπο που χρειάζεται στην όποια "διαχείριση" καταστάσεων... Μπορώ να παραθέσω δεκάδες μηνύματα άσχετα σε διάφορες κατηγορίες και θέματα, που όμως δεν επέσυραν την όποια ανάλογη αντίδραση οποιουδήποτε συντονιστή, για το λάθος του πράγματος, όπως η παραπάνω του istellas.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω εάν τα μακροσκελή μηνύματα ("εκθέσεις") απαγορεύονται ή είναι κατακριτέα. Από τη μια λέμε ότι συχνά γίνονται παρεξηγήσεις στα fora λόγω του συμπυκνωμένου λόγου και από την άλλη επικρίνουμε κάποιον που διαθέτει χρόνο και φαιά ουσία για να διατυπώσει εκτενώς τις απόψεις του, ακριβώς για να μην παρεξηγηθεί?

Προσωπικά πάντως, αποποιούμαι τον χαρακτηρισμό "Κυβερνοχομπίστας". Μακράν εμού τέτοιο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ όμως, ότι και άλλοι δεν έχουν την απαραίτητη υπομονή και τον σωστό τρόπο που χρειάζεται στην όποια "διαχείριση" καταστάσεων... Μπορώ να παραθέσω δεκάδες μηνύματα άσχετα σε διάφορες κατηγορίες και θέματα, που όμως δεν επέσυραν την όποια ανάλογη αντίδραση οποιουδήποτε συντονιστή, για το λάθος του πράγματος, όπως η παραπάνω του istellas.

Πίστεψέ με για να ανεχόμαστε ορισμένους που προσπαθούν να το κάνουν κουρείο και να μην τους έχουμε κάνει ακόμα ΒΑΝ, υπομονή υπάρχει απέραντη. (Δεν υποννοώ τίποτα με αυτό)

Από κει και πέρα τη "διαχείρηση" καταστάσεων άστην καλύτερα στους διαχειριστές :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Απλώς εξεπλάγην με το ξέσπασμά σου, το οποίο με παραξένεψε λόγω του ότι συνήθως είσαι ήρεμος. Πράγμα το οποίο σου αναγνωρίζω σαν μεγάλο προσόν.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου τοποθέτηση σχετικά με τους μοντερέιτορς είανι οτί:

Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να απαντάνε στα πάντα,

να τα διαβάζουν ΝΑΙ και να παρεμβαίνουν όταν χρειάζεται να μπεί τάξη

δλδ όφ τόπικς, χοντράδες κτλ αλλά σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο ενός

θέματος ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να γράφει συνέχεια!!!!!!!!!!!!

Σιγά τώρα μην υποχρεώσουμε τον μοντς να φυλάνε καραούλι για το κάθε τι!

Ντίνο πραγματικά πολλές φορές ο χρήστης που αρκείτε σε μία απάντηση

και δεν έχει λίγο υπομονή να διαβάσει 5-6 επιπλέον πράγματα τότε

δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα!

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκαταστήσω την αλήθεια του λόγου μου, που απ’ ότι κατάλαβα παρεξηγήθηκε, αναφέρω τα εξής:

Λέγοντας άστοχη άποψη, υπονοούσα την απάντηση Νο 20 του μέλους ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ και σαν ειρωνική της συνέχεια, την απάντηση του μέλους nkary Νο 21.

Θεωρώ ότι οι πιο πάνω απαντήσεις ήταν οι μόνες, οι οποίες παρέκκλιναν από το κατά τα άλλο πολύ καλό και ποιοτικό πνεύμα της συζήτησης.

Νομίζω, ότι δόθηκαν όλες οι απαραίτητες διευκρινίσεις από όλους μας και η συζήτηση αυτή δεν έχει κανένα νόημα να συνεχιστεί, αφού ο κάθε αναγνώστης μπορεί πλέον να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Κλείνοντας, σας αναφέρω, ότι θα ήταν ιδιαίτερη χαρά μας, να στελέχωναν την ομάδα μας πολλαπλάσια άτομα, σαν συντονιστές, με πλούτο γνώσεων και εμπειριών, πάνω στο χόμπι μας, και με τη διάθεση να τα μοιραστούν μαζί μας.

Η διεύρυνση της ομάδας μας, με τα κατάλληλα πρόσωπα, είναι πρωταρχικός μας στόχος, που επιβάλει ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός μελών και η επιθυμία μας για τη συνεχή ποιοτική αναβάθμιση του Aquazone.

Μέχρι να βρεθούν νέα πρόσωπα, η υπάρχουσα ομάδα μας θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια, με όσα μέσα διαθέτει και όσο χρόνο μπορεί να διαθέσει ο κάθε ένας μας, προς το σκοπό αυτό.

Με εκτίμηση

Νίκος Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...