Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Μικρού Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

Να τον χαίρεσαι τον μονομάχο σου!

Ταΐζε και λίγο αρακά που και που!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τον χαίρεσαι τον μονομάχο σου!

Ταΐζε και λίγο αρακά που και που!

στα άμεσα-άμεσα σχέδια είναι κι αυτό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στα άμεσα-άμεσα σχέδια είναι κι αυτό :thumbup:

Πρέπει να γίνει ρουτίνα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει ρουτίνα! :thumbup:

το ξέρω, θέλω και για τα γκουράμι στο μεγάλο ενυδρείο!

όλο λέω να πάω να αγοράσω μπαρμπα-Στάθη κι όλο το ξεχνάω... :P:D

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή aquascape:

μου τη "βάρεσε" την Κυριακή και ξήλωσα όλα τα φυτά (εκτός από το υβρίδιο φυτό της Hygrophila Corymbosa) και έβγαλα το διακοσμητικό βραχάκι!

Για κάποιο λόγο που δε μπορώ να βρω (δεν πειράχτηκαν καθόλου οι ρουτίνες), το τελευταίο 15ήμερο τα φυτά δεν αναπτύσσονταν καθόλου και έκανε σχεδόν παντού την εμφάνισή της η green spot άλγη και λίγη πράσινη hair άλγη στις ludwigies (α ρε Rastafarian με γλωσσόφαγες!! :P :P), συν του ότι τα περισσότερα φυτά είχαν πάρει περίεργες στραβές κλίσεις και ως αποτέλεσμα δεσμεύανε επιπλέον χώρο και αχρηστεύανε σημαντικό ποσοστό επιφάνειας του βυθού, το οποίο φαίνεται άσχημο ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με μικρό ενυδρείο όπως το δικό μου...

Δε θα μπει ούτε ξύλο ούτε πέτρα, θα καλυφθεί ολόκληρος ο βυθός από εύκολα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη ειναι ενα κομματι απο το φυτεμενο ενυδρειο!Αν σου πει καποιος οτι ποτε δεν αντιμετοπισε αλγη στο ενυδρειο του ειναι ψευτης!

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη ειναι ενα κομματι απο το φυτεμενο ενυδρειο!Αν σου πει καποιος οτι ποτε δεν αντιμετοπισε αλγη στο ενυδρειο του ειναι ψευτης!

ήλπιζα ότι θα κάνω την εξαίρεση :P :P σε επίπεδα άλγης που να μένανε μη ορατά αλλά ατύχησα... κάτι στράβωσε με τα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους :bigemo_harabe_net-109: !!

Όπως προανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, έχει αλλάξει ολοκληρωτικά το aquascape του μικρού μου παραδείσου, φύγανε τα πάντα (εκτός του εξοπλισμού εννοείται) και τα φυτά αντικατασταθήκανε με νέα! Το νέο στήσιμο το βρίσκω πραγματικά εντυπωσιακό, και το σημαντικότερο είναι ότι το εγκρίνει και το απολαμβάνει με τον καλύτερο τρόπο και ο μόνιμος κάτοικος του, ο αγαπημένος μου μονομάχος :wootwoot:

Το παρών θέμα το διατηρώ για τυχόν απορίες που θα μου δημιουργούνται, και σε λίγες μέρες με το που βρω χρόνο με το καλό, θα κάνω επίσημη τελική παρουσίαση στη σχετική κατηγορία των Παρουσιάσεων Ενυδρείων, ομοίως θα κάνω και για το μεγάλο μου ενυδρείο! :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πανω θα σου πω κατι, το οποιο μου το ειπε και εμενα ο κυριος Σταματης ( πιστευω να συμφονησουν και οι υπολοιποι μαζι μου ) ασε το

ενυδρειο ησυχο οσο το σκαλιζεις θα σου βγαζει προβληματα.Τις ρουτινες σου και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πανω θα σου πω κατι, το οποιο μου το ειπε και εμενα ο κυριος Σταματης ( πιστευω να συμφονησουν και οι υπολοιποι μαζι μου ) ασε το

ενυδρειο ησυχο οσο το σκαλιζεις θα σου βγαζει προβληματα.Τις ρουτινες σου και τιποτα αλλο.

Καλημέρα φίλε! :D

Φυσικά και το έχω υπ' όψιν μου αυτό που λες, είναι κανόνας!!

Απλά ενώ είχε προχωρήσει το ενυδρείο με το πρώτο στήσιμο που φαίνεται και στις φωτογραφίες εδώ στο θέμα, ξαφνικά διαπίστωσα ότι δε μου αρέσει και ό,τι υπήρχαν αρκετά πράγματα που με χάλαγαν (στραβό μεγάλωμα φυτών, έβγαλα όλα τα πλαστικά και τα ψεύτικα διακοσμητικά, κλπ)... Δε μου άρεσε που δε μου άρεσε, ξαφνικά για άγνωστο λόγο τσουπ τίγκαρε και το ενυδρείο στην άλγη από το πουθενά ενώ δεν είχα δει μέχρι τότε ούτε ίχνος άλγης, όση δεν εμφανίστηκε τόσο καιρό από την αρχή μου ήρθε ξαφνικά μαζεμένη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81401&p=756471

Αλλά οχι, μη φανταστείς ότι είμαι και από πάνω του συνέχεια και βάζω κάθε μέρα χέρι... μόνο αύριο-μεθαύριο που έχω προγραμματισμένο καθάρισμα στα τζάμια γιατί βλέπω στην κάτω δεξιά γωνία να μαζεύεται άλγη σποτ

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα σε μια φωτο εχεις και τρεις λαμπες? Εαν ναι κανε κατι. Κλεισε για μια βδομαδα την μια και ελατωσε τις ωρες στις αλλες.

Μηπως ειναι πολυ ο φωτισμος. για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα σε μια φωτο εχεις και τρεις λαμπες? Εαν ναι κανε κατι. Κλεισε για μια βδομαδα την μια και ελατωσε τις ωρες στις αλλες.

Μηπως ειναι πολυ ο φωτισμος. για λιγο.

xaxaxaxa όχι βρε 'συ, 3 λάμπες έχω στο μεγάλο ενυδρείο... το μπέρδεψες :lol: είναι δυνατόν ποτέ να μπορέσω να στριμώξω ακόμα κι αν το θέλω 3 λάμπες ενδιάμεσα σε φάρδος μόλις και μετά βίας 18 εκατοστών? xexe!!

Έχω μόνο μια hang-on, τη συγκεκριμένη λάμπα της Arcadia http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=46&mid=10&lan=en⊂=&id=4 την 11W την ροζ

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Σχετικά με τη ρουτίνα του ταΐσματος αρακά υπήρξε ένα προβληματάκι, ότι ο "βασιλιάς" μου δεν τον έτρωγε... πάντως μετά από 1-2 μέρες νηστείας η κοιλιά του ξεπρηζόταν τελείως (αυτό το λίγο που φούσκωνε δηλαδή, πρόσεχα να του ρίχνω λίγη τροφή πάντα)...

Αγόρασα σήμερα την JBL Spirulina 40% http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/3331/jbl-spirulina και την τίμησε δεόντως, μη σας πω ότι του άρεσε περισσότερο και από τα κοινά flakes!! :bigemo_harabe_net-112:

Παλιός χομπίστας με συμβούλεψε να τον ταΐζω 2-3 συνεχόμενες μέρες (ανάλογα με το πόσο φουσκωμένη είναι η κοιλίτσα του) και εγώ σκέφτομαι να επαναλάβω το τάϊσμα και αύριο (2 συνεχόμενες μέρες) και η 3η μέρα να είναι νηστεία.... έκανα καλά που πήρα αυτή την τροφή, συμφωνείτε με το πρόγραμμα αυτής της τροφής ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερινή φωτογραφία του μικρού μου βασιλείου... (ακόμα έχουν να μπουν κάποια φυτά να καλύψουν τα κενά)

iozygg.jpg

ji00hd.jpg

...ο μικρός μου ήταν ντροπαλούλης σήμερα και δεν ήθελε να βγει φωτογραφία :P :P (κρύβεται στα φυτά δίπλα στο θερμοστάτη)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

ριχτου μια θυληκια μεσα να δεις πως θα βγει!! :bigemo_harabe_net-82: στα εχω πει και απο κοντα μου αρεσει πολυ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο και αυτό όσο πάει και ομορφαίνει !!!!!!

Πολύ ντροπαλούλης μας βγήκε ο ψαρής.

Link to comment
Share on other sites

ριχτου μια θυληκια μεσα να δεις πως θα βγει!! :bigemo_harabe_net-82: στα εχω πει και απο κοντα μου αρεσει πολυ :bigemo_harabe_net-64:

..κι όταν θα τελειώσω και το φύτεμα θα βγει ακόμα καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο και αυτό όσο πάει και ομορφαίνει !!!!!!

Πολύ ντροπαλούλης μας βγήκε ο ψαρής.

xaxa όχι ντροπαλούλης δεν είναι, απλά όταν κάνω αλλαγή νερού, όπως σήμερα, και πέφτει η στάθμη του νερού, λες και ξέρει ότι κάνω δουλειά και δε θέλω να είναι μες τη μέση και πάει και κάθεται ήσυχος πίσω από τα φυτά ή στην κλειστή γωνία που σχηματίζει ο θερμοστάτης ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

'Εχε χάρη που δεν μπορώ να σε πείσω για blackwater ! :)

Ωραίο το παλατάκι του κυρίου !

Link to comment
Share on other sites

'Εχε χάρη που δεν μπορώ να σε πείσω για blackwater ! :)

Ωραίο το παλατάκι του κυρίου !

του τα εχω πει και εγω!!!!

Πανο κοιτα τι ωραιο θα γινοταν

04183690604385997183_thumb.jpg

:bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο Πάνο!

Βαλε και κανένα ξύλο με την πρώτη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

'Εχε χάρη που δεν μπορώ να σε πείσω για blackwater ! :)

του τα εχω πει και εγω!!!!

Πανο κοιτα τι ωραιο θα γινοταν

04183690604385997183_thumb.jpg

:bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134:

Μου έχει κλέψει την καρδιά και το μυαλό το πράσινο βασίλειο των φυτών! :D :D

Συν του ότι δε μου αρέσει η μαυρίλα και η ξεραΐλα.. :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες μέχρι στιγμής είμαι πολύ :censored: φαρδος σχετικά με τις αναπαραγωγές σαλιγκαριών... ό,τι είδος σαλιγκαριού και να έχω φιλοξενήσει, και στα δύο ενυδρεία, έχει βγει ζευγάρι!! :huh:;)

Στο μεγάλο ευδρείο το ζευγάρι των apple snails δεν κάνει άλλη δουλειά κάθε μέρα.... αφού ανά 1-2 ώρες όποτε είμαι σπίτι τα βλέπω το ένα καβάλα πάνω στο άλλο σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου και σε διαφορετικές στάσεις.... Σήμερα το πρωΐ πριν την αλλαγή νερού βρήκα για 4η φορά τσαμπί με αυγά πάνω στο καπάκι... :o

Στο μικρό ενυδρείο, στο προηγούμενο setup είχα για λίγες εβδομάδες 2 helena (αγορασμένα από pet) και αυτές τις μέρες διαπίστωσα ότι ήταν και αυτά ζευγάρι αφού την τελευταία εβδομάδα έχω βγάλει 6 μωρά helenakia μεγέθους σαν το χαλίκι και τα έχω μεταφέρει στο μεγάλο, διότι εδώ στο μικρό αφήνω επίτηδες να αναπαραχθούν λαθρεπιβάτες για να τους ρίξω μόλις μεγαλώσουν στο Rio125 ως ζωντανή τροφή για τα helena...

Στο μικρό ενυδρείο, μαζί με το μπόλι πέρα από τους κοινούς λαθρεπιβάτες, μου πέρασαν Malaysian Trumpet snails και Ramshorn snails... και αν σκεφτείτε ότι έχω και 3 μικρά apple snails, το μονομαχοενυδρείο τείνει να λέγεται σαλιγκαρο-ενυδρείο με τόσες αποικίες μέσα :P :P

Link to comment
Share on other sites

Όλα όμορφα είναι Πάνο , αν μπορείς να διατηρείς τις ισορροπίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες μέχρι στιγμής είμαι πολύ :censored: φαρδος σχετικά με τις αναπαραγωγές σαλιγκαριών... ό,τι είδος σαλιγκαριού και να έχω φιλοξενήσει, και στα δύο ενυδρεία, έχει βγει ζευγάρι!! :huh:;)

Στο μεγάλο ευδρείο το ζευγάρι των apple snails δεν κάνει άλλη δουλειά κάθε μέρα.... αφού ανά 1-2 ώρες όποτε είμαι σπίτι τα βλέπω το ένα καβάλα πάνω στο άλλο σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου και σε διαφορετικές στάσεις.... Σήμερα το πρωΐ πριν την αλλαγή νερού βρήκα για 4η φορά τσαμπί με αυγά πάνω στο καπάκι... :o

Στο μικρό ενυδρείο, στο προηγούμενο setup είχα για λίγες εβδομάδες 2 helena (αγορασμένα από pet) και αυτές τις μέρες διαπίστωσα ότι ήταν και αυτά ζευγάρι αφού την τελευταία εβδομάδα έχω βγάλει 6 μωρά helenakia μεγέθους σαν το χαλίκι και τα έχω μεταφέρει στο μεγάλο, διότι εδώ στο μικρό αφήνω επίτηδες να αναπαραχθούν λαθρεπιβάτες για να τους ρίξω μόλις μεγαλώσουν στο Rio125 ως ζωντανή τροφή για τα helena...

Στο μικρό ενυδρείο, μαζί με το μπόλι πέρα από τους κοινούς λαθρεπιβάτες, μου πέρασαν Malaysian Trumpet snails και Ramshorn snails... και αν σκεφτείτε ότι έχω και 3 μικρά apple snails, το μονομαχοενυδρείο τείνει να λέγεται σαλιγκαρο-ενυδρείο με τόσες αποικίες μέσα :P :P

Αυτά δεν είναι ενυδρεία.....ερωτικές φωλιές είναι !!!

Να τα χαίρεσαι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...