Jump to content

Βοήθεια Για Δισκο


htsiakanikas

Recommended Posts

καλησπέρα νέος στο χόμπι και πριν μια βδομάδα πήρα τρεις δίσκους οι δυο δεν έχουν φάει καθόλου ο ένας που έτρωγε ψόφησε στις τρεις μέρες ο δεύτερος είναι ετοιμοθάνατος κι ο τρίτος δεν είναι κι αυτός καλά επισυνάπτω βίντεο και φώτο σήμερα πήρα και τεστ χαρτάκια όλα είναι σε φυσιολογικά όριά δίνω τροφή για δίσκους και μια τροφή που επιπλέει ευχαριστω

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/2zgC9_a7tFU?feature=player_detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

post-51682-0-36398900-1356388442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα Χριστούγεννα φίλε και καλώς ήρθες συμπλήρωσε την φόρμα με τις ασθενείς για να έχουμε εικόνα

εδω θα ξεκινήσεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς δική μου γνώμη φίλε μου είναι πρώτα απο όλα να ρωτήσεις το μαγαζί απο όπου το αγόρασες σε τι συνθήκες ζούσαν τα ψάρια μέχρι την ώρα που τα αγόρασες (σκληρότητα , Ph) ....νερό βρύσης ή συνδιασμός με αντίστροφης όσμωσης και σε τι ποσότητες . Εάν όμως και εφόσον ήταν όταν τα αγόρασες σε καλή κατάσταση. Τότε θα πρέπει να πλησιάσεις αυτές τις συνθήκες.

Υπάρχει όμως περίπτωση να κόλησαν κάποια ασθένεια απο τα ήδη προυπάρχοντα είδη που είχες στο ενυδρείο σου. Τα σκαλάρια ζούνε μαζί τους στα ίδια νερά αλλά κουβαλούν κάποιες ασθένειες που είναι καταστροφικές για τους δίσκους εάν οι δίσκοι στρεσαριστούν για τον άλφα ή βήτα λόγο. (τουλάχιστον αυτό έχουν πεί ορισμένοι που εκτρέφουν δίσκους χρόνια).

Εάν οι συνθήκες λοιπόν δεν είναι ίδιες με αυτές που ζούσαν εώς την στιγνή που ήρθαν στα χέρια σου ....σίγουρα στρεσαρίστηκαν και έγιναν ευάλωτοι στις πάρα πολλές ασθένειες που προυπάρχουν στα ενυδρεία μας.

Γνώμη μου είναι απομονώσέ τους σε ένα ενυδρείο καραντίνα και φτιάξε ακριβώς τις ίδιες συνθήκες με αυτές που είχε πρίν τους αγοράσεις.. Συχνές αλλαγές νερούν θα βοηθήσουν.

Ο φίλος όμως που σου είπε λίγο παραπάνω να συμπληρώσεις μία φόρμα έχει απόλυτο δίκιο. Εάν δέν έχουν οι έμπειροι φίλοι μας μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου σου είναι είναι αδύνατο να βοηθήσουν.

Εάν και δεν είμαι ο πλέον έμπειρος για να σε βοηθήσω σου έδωσα τις πρώτες ενέργειες που θα πρέπει να κάνεις μέχρι να υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου σου και των συνθηκών του.

Μετά θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν πολλά παιδιά εδώ μέσα όπως έχουν βοηθήσειι εκατοντάδες μέχρι τώρα.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για τα δισκάκια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως (απο ότι βλέπω στο βίντεο) θα χρειαστούν θεραπεία σε καραντίνα και πάλι ....εάν τα προλάβεις.

Συμπλήρωσε την φόρμα όσο πιό γρήγορα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : οι δίσκοι δεν τρώνε και δεν έχουν καθόλου κινητικότητα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:330

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό φίλτρο http://www.ebay.com/itm/310482469238?var=610153396795&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): tetra neon 14

σκαλαρια 5

πλεκο 1

δισκοι 2

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά τη μέρα τροφή για δίσκους jbl και μια φορά RAFF AQUA CLIPPE

αλλαγη νερου 100 λιτρα μια φορα το μηνα χωρις προετημασια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6,8

- KH:8

- GH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0,1

- ΝΟ3 (νιτρικά):0,25

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:esha

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: δισκοι

- Ιστορικό Ψαριού: αγοράστηκε από τοπικό πετ σοπ πριν 9 ημέρες και αυτός το είχε καμιά βδομάδα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ορεξη καθολου κινητικοτητα καθολου

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να σου μιλήσουν οι πιό έμπειροι ξεκίνα με την μεταφορά των δίσκων σε καραντίνα και αλαγές νερού της τάξεως του 50% κάθε δύο μέρες πραγματοποιόντας την θεραπεία που σου πρότεινε ο Nidal. Εάν δεν έχεις ενυδρείο καραντίνα βγάλε άμεσα τον πλέκο απο μέσα (πιθανόν να τους στρεσάρει , ειδικά την νύχτα που δεν βλέπεις τι γίνεται) και κάνε αλλαγές νερού κάθε δεύτερη ημέρα της τάξεως του 30-40% (ξεκινόντας με μία καλή σήμερα 50-60%) .

Οι αλλαγές σου είναι πολύ μακρυά η μία απο την άλλη. Εάν μου έλεγες οτι κάθε εβδομάδα αλλάζεις το 40% κάπως θα γινόταν , αλλά εάν είναι μικρά δισκάκια οι αλλαγές σου πρέπει να είναι κάθε δύο ημέρες 30-40% και βασικά θα έπρεπε να έχεις κάνει μία αποπαρασίτωση με Flagyl για κάθε ενδεχόμενο.

Πιό συγκεκριμένα θα σου πούν τα παιδιά. Εάν έχεις άλλο ενυδρείο , μεταφορά άμεσα σε αυτό , πρέπει να είναι η πρώτη σου κίνηση.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Τώρα που έγραψες την φόρμα θα σου απαντήσουν άμεσα οι φίλοι μας που έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία και γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν όμως θέλεις την προσωπική μου γνώμη (επειδή δέν τρώνε) ρίξε μία καλή ποσότητα απο υγρές βιταμίνες και να ακολουθήσεις θεραπεία με bactopur και Bactopur direct της sera (αλλά μονο σε καραντίνα).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σου έγραψα για θεραπεία που σου πρότεινε ο Nidal.

Λάθος καταχώρηση απο βιασύνη.

Ακουσε και τις απόψεις απο τα υπόλοιπα παιδιά γιατι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη καθαρά και ....ακόμα μαθαίνω κι εγώ.

Και πάντα θα μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα νέος στο χόμπι και πριν μια βδομάδα πήρα τρεις δίσκους οι δυο δεν έχουν φάει καθόλου ο ένας που έτρωγε ψόφησε στις τρεις μέρες ο δεύτερος είναι ετοιμοθάνατος κι ο τρίτος δεν είναι κι αυτός καλά επισυνάπτω βίντεο και φώτο σήμερα πήρα και τεστ χαρτάκια όλα είναι σε φυσιολογικά όριά δίνω τροφή για δίσκους και μια τροφή που επιπλέει ευχαριστω

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/2zgC9_a7tFU?feature=player_detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

1) ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ?

2 ) στο καταστημα ο δισικος ετρωγε ? εαν δεν ετρωγε τοτε εκανες μια λαθος αγορα .

3 ) τα τεστ σε στικ - χαρτακια ΔΕΝ ειναι αξιοπιστα .... Βρες απο καπου και παρε οταν μπορεις καποια υγρα τεστ το καθε ενα για τη δουλεια του ( nh3 , no2 , no3 , ph ) τα all in one τεστ ειναι για ''κλωτσες''

4) καλο θα ηταν να εβαζες και τιποτα ξυλα μεσα για να κανεις κρυψωνες για τα ψαρια σου , να αποφυγεις οσο γινεται το στρες .

5) Οι αλλαγες σου να ειναι ποιο συχνες

6) με το χαλικι που εχεις κατω αργα η γρηγορα θα εχεις προβλημα με τα υπολοιματα των τροφων που θα μενουν χωμενα στο χαλικι ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,,,πολυ λυπαμαι για τα ψαρακια,,,θα σου προτεινα τον εναν αν ειναι στα τελευταια του να τον βγαλεις να μην τυρρανιεται,,,,ειναι κριμα να παιδευεται μερες ετσι,,,,,καταρχην αμμωνια μετρησες????δεν ειδα στις μετρησεις σου να γραφεις ...το μονο σιγουρο ειναι οτι η μια αλλαγη 100 λιτρων τον μηνα ειναι απαγορευτικη,,,,

αν δεν μπορεις να στησεις ενυδρειακι καραντικα χωρις αλλα ψαρια μεσα για να κανεις θεραπεια,,,,χαρισε το ψαρακι σε ενα εμπειρο παιδι μπας και την γλιτωσει,,,,,αλλιως,,,,,δεν

το φταιξιμο ειναι στα μαγαζια που πουλανε βλεποντας μονο το κερδος,,,,,μη δινοντας σημασια στην ενημερωση του υποψηφιου κατοχου,,,,,τι να πεις,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

τα μαγαζια ειναι για να πουλανε γιατι απο αυτο ζουνε, αυτος που αγοραζει δεν φταιει ? αν το pet shop πουλαγε και οπλα, αυτο θα εφταιγε που θα τα αγοραζαμε ? η ευθυνη παντα στους αλλους και ποτε σε εμας ετσι mod ?

ΝΟ2 0,1 ΝΟ3 0.25 αν αυτες οι μετρησεις ειναι σωστες, με τις αλλαγες που κανει καθε μηνα, εχει στρωμενο φιλτρο ? δεν ειναι τιγκα στην αμμωνια ?

φιλε βρες υγρα τεστ για να μετρησεις ΝΟ2 ΝΟ3 και αμμωνια. ζητα απο καποιον κοντα σου μπολι γιατι ολα τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα στο μελλον, αν δεν εχουν ειδη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,,,πολυ λυπαμαι για τα ψαρακια,,,θα σου προτεινα τον εναν αν ειναι στα τελευταια του να τον βγαλεις να μην τυρρανιεται,,,,ειναι κριμα να παιδευεται μερες ετσι,,,,,καταρχην αμμωνια μετρησες????δεν ειδα στις μετρησεις σου να γραφεις ...το μονο σιγουρο ειναι οτι η μια αλλαγη 100 λιτρων τον μηνα ειναι απαγορευτικη,,,,

αν δεν μπορεις να στησεις ενυδρειακι καραντικα χωρις αλλα ψαρια μεσα για να κανεις θεραπεια,,,,χαρισε το ψαρακι σε ενα εμπειρο παιδι μπας και την γλιτωσει,,,,,αλλιως,,,,,δεν

το φταιξιμο ειναι στα μαγαζια που πουλανε βλεποντας μονο το κερδος,,,,,μη δινοντας σημασια στην ενημερωση του υποψηφιου κατοχου,,,,,τι να πεις,,,,

το προβλημα ειναι οτι καποιος -οι περισσοτεροι ( οχι συγκεκριμενα ο φιλος που ανοιξε το θεμα ) κοιταει να ενημερωθει απο τα φορουμ - ιντερνετ αφου εχει γινει η αγορα ....

Πρωτα ενημερωνομαστε και μετα προχωραμε στην αγορα ....

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια και χρονια πολλα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα δυσκολα τα περισοτερα προτον ειναι δυο μερες αργια μετα και να ανοιξουν τα μαγαζια εδω δεν προκειται να βρω υγρα τεστ φαρμακα και λιπο εξοπλισμο εγω ηδη εχω περισοτερα απο οτι εχουν τα τοπικα πετ σοπ τεσπα ακομη δεν εχω και ενυδρειοκαραντινα σφαλμα μου βεβαια αλλα δεν ηξερα εξ αρχης οτι θα ειναι τοσο χρησιμο προς το παρον μονο καμια αλλαγη νερου μπορω να κανω απο ολα οσα μου ειπατε και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια και χρονια πολλα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα δυσκολα τα περισοτερα προτον ειναι δυο μερες αργια μετα και να ανοιξουν τα μαγαζια εδω δεν προκειται να βρω υγρα τεστ φαρμακα και λιπο εξοπλισμο εγω ηδη εχω περισοτερα απο οτι εχουν τα τοπικα πετ σοπ τεσπα ακομη δεν εχω και ενυδρειοκαραντινα σφαλμα μου βεβαια αλλα δεν ηξερα εξ αρχης οτι θα ειναι τοσο χρησιμο προς το παρον μονο καμια αλλαγη νερου μπορω να κανω απο ολα οσα μου ειπατε και βλεπουμε

Πατα μια μεγαλη αλλαγη νερου ( 30-40%) και βλεπουμε ...

εαν εχεις τιποτα stress coat ριξε μεσα

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις μεγάλη διακύμανση στη θερμοκρασία ... Δεν κάνει

Βάλε στο προγραμμα να πάρεις ένα βαρέλι πλαστικό για να φτιαχνεις το νερό σου

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε νερο με το θερμοσιφωνα κοντα στην θερμοκρασια του ενυδρειου, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα απο το να φανε σοκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λένε τα παιδιά. Αλλαγές συχνές με βελτιωτικό νερού και αντιστρές και όση τροφή μένει μετά το τάισμα (μετά απο 5-10 λεπτά) απευθείας αφαίρεση με σκούπα βυθού για να επιβαρύνεις το νερό όσο λιγότερο γίνεται.

Εγώ είχα βρεί τον μπελά μου με τον πλέκο. Τα βράδυα πήγαινε και κόλαγε πάνω στους δίσκους μου και τον έβγαλα στην πρώτη ευκαιρία.

Εάν κάνεις μικρές (αλλά καθημερινές ....) αλλαγές της τάξεως του 15-20% (μετά την μεγάλη που θα κάνεις σήμερα) δέν θα αλλάζει δραματικά η θερμοκρασία και πιστεύω οτι δεν θα στρεσάρεις τα ψάρια σου περισότερο.(ακόμα και αυτές η αυξωμειώσεις της θερμοκρασία σου .... στίς αλλαγές .... μπορεί να στρεσάρισαν τα ψάρια σου και να τα κάναν "δεκτικά" στις ασθένειες.

Καλή ανάρωση στα ψαράκια σου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η αλλαγή νερου 70 λίτρα περίπου μιας και πριν δυο μέρες είχε ξαναγίνει χωρίς μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας με τη βοήθεια του θερμοσιφωνα άλλη μια αλαγη αύριο και μετα βλέπουμε μόλις ανοίξουν και τα μαγαζιά μήπως βρούμε και κανένα φαρμακακι ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ για την μέχρι τώρα βοήθεια και περιμένουμε να δώσω τι άλλο θα χρειαστω

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ελιοτ....οταν πας στο μαγαζι και σου πουλαει δισκους,,,ο καταστηματαρχης ωφειλει να σε ενημερωσει οτι οι δισκοι ειναι ευαισθητα ψαρια και αν μην τι αλλο να σε ενημερωσει για τις συνθηκες που ζουν,νομιζω αυτο ειναι το λιγοτερο,,,,,,αλλα βλεπεις,,,,οι καλυτεροι αγοραστες ειναι οι αγοραστες ΄΄θυματα'',,,,χωρις να θελω να θιξω καποιον,,,,οσο μεριδιο εχει ο αγοραστης τοσο μεριδιο εχει και ο καταστηματαρχης,,,,,οσο για την αμμωνια,,,ξανακοιτα το πρωτο μου ποστ και θα δεις τι λεω,,,,,

φιλικα παντα,,,,

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο, τι υλικα εχεις?

arrow4.gif Included filter media; Bio balls, Ceramic rings, Activated carbon and fine filter floss foams

αυτά που είχε μόλις μου το εστειλαν

Link to comment
Share on other sites

μερες που ειναι ας μην ερθουμε σε αντιπαραθεση. ο μονος υπευθυνος για μια αγορα ειναι ο αγοραστης. η ευθυνη του πωλητη ειναι να παραδωσει σωστο προιον (στην περιπτωση μας ψαρια) και τιποτα αλλο. το καθε καταστημα δεν ειναι υποχρωμενο να κανει σεμιναρια στον καθε πελατη του, δεν πληρωνετε γι αυτο τον λογο. σκεψου μετα απο μια παραλαβη δισκων στο χ καταστημα 20 ατομα να θελουν να αγορασουν δισκους και να χρειαζοντε ολοι σεμιναριο, το βλεπεις εφικτο? αν γινοτανε, αυτη η καθυστεριση δεν θα εμπενε στην τιμη του ψαριου? αν οχι, ποιος θα πληρωνε αυτον τον υπαλληλο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας ...αλλα δεν υπαρχει προθεση για αντιπαραθεση αλλα ποση ωρα θα κανει στο καταστηματαρχη να πει σε τι πεχα κ θερμοκρασια ειναι το ψαρακι;10 δευτερολεπτα;η να του πει,φιλε μετρα αμμωνια κ να ξερεις οτι ειναι κοπαδοψαρο ο δισκος....αλλα 3 δευτερολεπτα;μην μου λες τωρα οτι φταινε μονο οι αγοραστες....εφοσον πληρωνουν,ειναι υποχρεωση του καταστηματαρχη να του πει οτι φιλε...ενα κ ενα κανουν δυο...ο δισκος θελει μηδενικη αμμωνια κ χαμηλα Νο3,ουτε ενα λεπτο...το 90 τα εκατο μονο να σπρωξει το εμπορευμα θελει...ο φιλος μας ουτε τεστ δεν εχει κ πληρωσε να τους παρει...αν παω αυριο εγω κ πω,,,αααα,ωραιο κουταβι,,δεν πρεπει να μου πει ο καταστηματαρχης οτι ειναι μολοσσος κ οτι δεν μπορω να τον εχω στα φοιτητικα 35 τ,μ;ειμαι σιγουρος,οτι θα μου τον δωσει οπως οπως να αρπαξει τα 6,7 κΤοσταρικα,,,δεν ειναι ολοι ετσι,,αλλα οι περισσοτεροι,,,

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι περιληπτικα οπως τα γραφεις.

χωρις να θιξω καποιον. παει ο φιλος μας που ανοιξε το θεμα, να παρει 2 δισκους, μετραμε θεματα.

1. γιατι υγρα τεστ και οχι στικ.

2. στρωσιμο.

3. 2ο φιλτρο με βιολογικα υλικα.

4. κοπαδι ψαριων.

5. σωστες αλλαγες νερου.

6. σωστη προετοιμασια νερου, δηλ. βαρελι, θερμαντηρα, αντλια.

7. τι ειναι δισκος και τι χρειαζεται.

8. συγκατοικοι.

τα βλεπεις λιγοτερο απο 1 ωρα μαζι με καποιες αποριες που θα εχει ο πελατης?

εχει παει το κοστος στα υψη για αυτα τα εξαρτηματα?

νομιζεις οτι ο φιλος μας θα ψωνιζε τελικα απο αυτο το μαγαζι ή θα νομιζε οτι παει να του φορτωσει πραγματα και θα ψωνιζε απο καποιο αλλο?

το μαγαζι πρεπει να πουλησει, απο αυτο ζει και οχι απο κατι αλλο.

η προθεση μου δεν ειναι να θιξω τον φιλο μας, απλα ο φιλος μας θα επρεπε να ξερει τι ειναι αυτο που θελει και τι απαιτησεις εχει, ειδικα σημερα με το διαδυκτιο οι πληροφοριες ειναι πολλες, γρηγορες και ανεξοδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...