Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί θέλεις να το αγοράσεις?

Link to comment
Share on other sites

κοιταζα να παρω κατι για να υπαρχει προληπτικά. και η αληθεια ειναι οτι πολυ οικονομικο γι αυτο το φασμα δρασης που υποτιθεται οτι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσεις τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών σου .

Δεν χρειάζονται τα φάρμακα .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Σταμάτη και αυτός θα πρέπει να είναι ο πρωταρχικός σου σκοπός αλλά φυσικά καλό είναι να έχουμε κάποια φάρμακα προληπτικά έστω μέσα στο ντουλάπι μας!

Προτίμησε το esha2000 ως ένα πολύ καλό φάρμακο ευρέως φάσματος που δεν καταστρέφει και την βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Σταμάτη και αυτός θα πρέπει να είναι ο πρωταρχικός σου σκοπός αλλά φυσικά καλό είναι να έχουμε κάποια φάρμακα προληπτικά έστω μέσα στο ντουλάπι μας!

Προτίμησε το esha2000 ως ένα πολύ καλό φάρμακο ευρέως φάσματος που δεν καταστρέφει και την βιολογία!

συνφωνω απολυτα :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συνφωνω απολυτα :bigemo_harabe_net-117:

δυστυχως ειμαι υποχρεωμενος να ανακαλεσω τη γνωμη μου οτι το esha 2000 δεν καταστρεφει την βιολογια.χρηση του φαρμακου σε δυο διαφορετικα ενυδρεια δικο μου και ενος φιλου τιναξε τη βιολογια στον αερα.και στις δυο περιπτωσεις ανεβηκε η αμμωνια στο 0,5 απο 0,0 που ηταν!το μεν πρωτο ενυδρειο 60 λιτρων ειχε φιλτρανση fluval 206 γεματο και στα τρια καλαθια βιολογικο υλικο,στο μεν δευτερο ενυδρειο 100 λιτρων τρεχανε εσωτερικο juvel καθως και εξωτερικο eheim 2213 και τα δυο τιγκα στο βιολογικο υλικο.το συμπερα σμα που βγαλαμε ειναι οτι δυστυχως το συγκεκριμενο φαρμακο διαταρασει τη βιολογια του φιλτρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειμαι υποχρεωμενος να ανακαλεσω τη γνωμη μου οτι το esha 2000 δεν καταστρεφει την βιολογια.χρηση του φαρμακου σε δυο διαφορετικα ενυδρεια δικο μου και ενος φιλου τιναξε τη βιολογια στον αερα.και στις δυο περιπτωσεις ανεβηκε η αμμωνια στο 0,5 απο 0,0 που ηταν!το μεν πρωτο ενυδρειο 60 λιτρων ειχε φιλτρανση fluval 206 γεματο και στα τρια καλαθια βιολογικο υλικο,στο μεν δευτερο ενυδρειο 100 λιτρων τρεχανε εσωτερικο juvel καθως και εξωτερικο eheim 2213 και τα δυο τιγκα στο βιολογικο υλικο.το συμπερα σμα που βγαλαμε ειναι οτι δυστυχως το συγκεκριμενο φαρμακο διαταρασει τη βιολογια του φιλτρου.

...κι επειδή καλό θα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μιλάμε με λόγια σταράτα, ο φίλος που αναφέρει ο Σπύρος είμαι εγώ

...στα ξαφνικά μεγάλος όγκος βιολογίας ήταν σα να μην υπήρχε (και σε 'μένα η αμμωνία 0,5)... και σα να μην έφτανε αυτό, ο λόγος που έβαλα το φάρμακο αντιμετωπίστηκε φυσικά από μόνος του μετά από μερικές εβδομάδες.... το μόνο που κατάφερε το φάρμακο ήταν να μου καταστρέψει με μιας ό,τι κατάφερα και δημιούργησα τους τελευταίους 5 μήνες...

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Το no #1 σκεύασμα στον κόσμο για δημιουργία αμμωνίας (και μάλιστα σας την ανεβάζει με ακρίβεια στο 0,5mg/L σε όσα λίτρα ενυδρείο κι αν έχετε) είναι εδώ και μπορείτε να το βρείτε σε όλα τα ενυδρειακά καταστήματα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μη πηγαίνουμε απ το ένα άκρο στο άλλο .

Τα φάρμακα είναι ασφαλή , όταν τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται .

Όταν είχε έρθει στην Ελλάδα και μας μίλησε ο Dieter Untergasser μας εξήγησε για τα φάρμακα και τις δραστικές ουσίες που περιέχουν .

Δεν υπάρχει φάρμακο που να μην επηρεάζει τη βιολογία , η δοσολογία είναι το μυστικό που μας δίνει αποτέλεσμα με τη μικρότερη ζημιά στη βιολογία μας και στα ψάρια .

Τώρα η δυσκολία του χομπίστα είναι ο ακριβής υπολογισμός της δοσολογίας και εκεί αρχίζει να μπερδεύει το θέμα με τις διαφορετικές απόψεις .

Για όσους δεν γνωρίζουν ποιός είναι ο Dieter Untergasser .

Ο Dieter Untergasser είναι ιχθυοπαθολόγος απο τα μεγαλύτερα ονόματα παγκοσμίως και απο μόνος του η ευρωπαϊκή σχολή ιχθυοπαθολογίας , αντίποδας στην αμερικάνικη για κάτι διαφορές που έχουν σε κάποιες λεπτομέριες .

Η εταιρία Sera και άλλη μία στην Ευρώπη εκτός χώρου μας (δεν θυμάμαι το όνομα) είναι οι μόνες που έχουν άδεια για παρασκευή φαρμάκων και βιταμινών για ψάρια στην Ευρώπη και η Sera το οφείλει στην άδεια του Dieter Untergasser .

Όταν ήρθε και μας μίλησε με εντυπωσίασε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα να μας ενημερώσει γι αυτα που αναφέρονται στα φυλλάδια των εταιριών για να πληρούν το γράμμα του νόμου και γι αυτα που δεν μπορούν να γράφονται .

Μας είπε και για τις ληγμένες τροφές οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στις ανοιγμένες να τις χρησιμοποιήσουμε και μετα απο 3-4 μήνες και για τις σφραγισμένες μετά απο 1-2 χρόνια , τα θρεπτικά στοιχεία θα υπάρχουν αλλα απο αυτούς τους χρόνους και μετά αρχίζουν να χάνονται οι βιταμίνες , μετα απο αυτούς τους χρόνους μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε εφ όσον κάνουμε και χρήση βιταμινών .

Ξέφυγα απ το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο φαρμακο χρησιμοποιηθηκε και στις δυο περιπτωσεις σε απολυτες αναλογιες που συνιστουσε η εταιρια κατι που τηρηθηκε με θρησκευτικη ευλαβεια,το αποτελεσμα ομως ηταν η βιολογια να :bigemo_harabe_net-104: !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να έρθεις στην επόμενη συνάντηση να τα πούμε απο κοντά , ελπίζω να έχεις κρατήσει στατιστικά αυτης της περιόδου του ενυδρείου σου .

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να φανω αγενης,αλλα η ουσια ειναι διαπιστωμενο πλεον οτι το συγκεκριμενο φαρμακο χαλαει τη βιολογια αυτο ειναι το θεμα.δυστυχως το διαπιστωσα με οδυνηρο τροπο για αυτο εγραψα τα παραπανω παιρνοντας πισω την αρχικη επισημανση μου που τη στηριζα οπως φανηκε στον αερα!! :bigemo_harabe_net-111: .στατιστικα κραταω απο πολλους μηνες αναλυτικα για καθε μερα.αυτο εννοειται εφοσον μπορεσω θα τα πουμε και απο κοντα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ας μη πηγαίνουμε απ το ένα άκρο στο άλλο .

Τα φάρμακα είναι ασφαλή , όταν τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται .

Όταν είχε έρθει στην Ελλάδα και μας μίλησε ο Dieter Untergasser μας εξήγησε για τα φάρμακα και τις δραστικές ουσίες που περιέχουν .

Δεν υπάρχει φάρμακο που να μην επηρεάζει τη βιολογία , η δοσολογία είναι το μυστικό που μας δίνει αποτέλεσμα με τη μικρότερη ζημιά στη βιολογία μας και στα ψάρια .

Τώρα η δυσκολία του χομπίστα είναι ο ακριβής υπολογισμός της δοσολογίας και εκεί αρχίζει να μπερδεύει το θέμα με τις διαφορετικές απόψεις .

Φίλε Σταμάτη, με όλο το σεβασμό που τρέφω απέναντι στο πρόσωπό σου, διαφωνώ κάθετα και απόλυτα:

- "Τα φάρμακα είναι ασφαλή, όταν τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται"

Οι οδηγίες λένε επ' ακριβώς: Πρώτη μέρα 25 σταγόνες ανά 100 λίτρα και δεύτερη και τρίτη μέρα 12...

Εγώ έχω 125 λίτρα μικτά και παρ' όλα αυτά εφάρμοσα μειωμένη δοσολογία κατά 25 λίτρα και μου τίναξε τη βιολογία στον αέρα.... επηρέασε όλα τα βακτήρια εκτός από αυτά που ήθελα να σκοτωθούν.... μήπως δε διάβασα σωστά τις οδηγίες???? γιατί πάντα φοράω τα γυαλιά μου όταν διαβάζω...

-"Δεν υπάρχει φάρμακο που να μην επηρεάζει τη βιολογία"

Λυπάμαι αλλά σε διαψεύδουν αρκετοί συναδέλφοι σου πρώην και νυν συντονιστές + διακριθέντα μέλη του φόρουμ, ομοίως και αρκετοί 100άδες χρήστες που αναπαράγουν τα συγκεκριμένα λεγόμενα, ότι δεν επηρεάζει τη βιολογία...

Μερικά ποστς που βρήκα μετά από μια απλή αναζήτηση (αν αφιερώσω περισσότερο χρόνο θα βρω αναρίθμητα)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80937&p=754464

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82835&p=763980

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81114&p=736577

Υ.Γ. να δεχθούμε ότι το κάθε φάρμακο επηρεάζει έστω και ελάχιστα τη βιολογία.... εδώ όμως δε μιλάμε για μερικές αποικίες αλλά για γεννοκτονία όλων των βακτηρίων...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα να το αναλύσουμε στην επόμενη συνάντησή μας , να το κάνουμε σαν μίνι συνέδριο και να γράψουμε τα αποτελέσματα .

Χαίρομε πάντως που με αμφισβητής και το ψάχνεις το θέμα ............ έχω όμως αντίλογο και θέλει μεγάλη κουβέντα γιατι υπάρχουν πολύ αστερίσκοι και στις δύο απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. να δεχθούμε ότι το κάθε φάρμακο επηρεάζει έστω και ελάχιστα τη βιολογία.... εδώ όμως δε μιλάμε για μερικές αποικίες αλλά για γεννοκτονία όλων των βακτηρίων...

Γεννοκτονια θα υπηρχε αν δεν εμενε καθολου ζωντανη βιολογια.

Τοτε θα ειχε πολυ περισσοτερη αμμωνια και νιτρωδη και καθολου νιιτρικα. Εγινε ετσι ομως?

Και επισης θα ηθελε κανα δυο μηνες για να συνερθουν οι μετρησεις παλι.Εγινε ετσι ομως?

Και ειμαστε σιγουροι οτι φταιει το φαρμακο για το τσιμπημα της αμμωνιας? Κι αν δεν ειχε ισχυρη βιολογια το ενυδρειο (ανώριμο)? Κι αν εφταιξε κατι αλλο?

Μη βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα.

Καθε φαρμακο επιδρα διαφορετικα στη βιολογια. Αλλο πολυ αλλο λιγοτερο. Και παιζουν ρολο και οι δικοι μας παραγοντες (του ενυδρειου), ωριμοτητα, φιλτρανση, ιχθοφορτωση, ταισμα κλπ

Εχουν γινει θεραπειες και με αυτο και με ισχυροτερα φαρμακα και η βιολογια ειτε δεν εδειξε σημαδια προβληματος, ειτε επανηρθε γρηγορα.

To esha 2000 ουσιαστικα δεν ειναι καν αντιβιωτικο παρα αντισηπτικο* και χτυπα παρασιτα, πρωτοζωα, μυκητες (fungus) και gram positive βακτηρια (οχι τα Gram-negative

τα βασικα νιτροποιητικα της βιολογιας) και δεν χρειαζεται ουτε καν ενεργο ανθρακα μετα τη θεραπεια.

Περιεχει

6.3 mg ethacridine lactate (Rivanol)

1 mg proflavin

3.2 mg copper 2+

0.26 mg methyl orange (?) (μαλλον malachite green εννοει)

http://www.canadapleco.com/showthread.php?t=1076&page=1

Aυτο που θα μπορουσες να προσαψεις στην esha labs ειναι οτι δεν αναφερει στις οδηγιες (παρα μονο στα FAQ's στην σελιδα τους στο ιντερνετ) την κακη επιδραση που εχει ο χαλκος που περιεχει στα σαλιγκαρια του ενυδρειου.

Ι

* Proflavine sulphate (proflavine hemisulphaye) is a synthetic acridine dye of red-brown crystals, soluble in water, used as a powerful and effective antiseptic during the Second World War to treat battle casulties and later in hospitals, but is much less used now as a result of the pharmaceutical companies pushing for the use of antibiotics instead. Attempts to prove that proflavine causes cancer, have so far proved negative though the pharmaceutical industries still cite this as a reason not to use it. The effectiveness of proflavine is amazing, a wound dressed with proflavine over night usually shows a marked improvement the following morning, where as antibiotics can typically take days to take effect and have the unfortunate side effect of lowering the body's natural immune system which with prolonged usage leads to permanent damage.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω μια επισημανση εκανα διορθωνοντας την λανθασμενη αποψη που ειχα οτι το φαρμακο δεν βλαπτει τη βιολογια του φιλτρου,και αυτο το εκανα για να ενημερωσω παρα για να προκαλεσω διαμαχες!!!το ειχα στο ντουλαπι μου οπως πολλοι πιστευω για να το χρησιμοποιησω σε μια δυσκολη στιγμη!ε αυτη η στιγμη ηρθε τωρα το αν θα βοηθησει θα το δειξει ο χρονος η ουσια κυριοι ειναι οτι επηρεασε τη βιολογια του φιλτρου μου και οχι μονο για μενα αυτο μετραει! :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω μια επισημανση εκανα διορθωνοντας την λανθασμενη αποψη που ειχα οτι το φαρμακο δεν βλαπτει τη βιολογια του φιλτρου,και αυτο το εκανα για να ενημερωσω παρα για να προκαλεσω διαμαχες!!!το ειχα στο ντουλαπι μου οπως πολλοι πιστευω για να το χρησιμοποιησω σε μια δυσκολη στιγμη!ε αυτη η στιγμη ηρθε τωρα το αν θα βοηθησει θα το δειξει ο χρονος η ουσια κυριοι ειναι οτι επηρεασε τη βιολογια του φιλτρου μου και οχι μονο για μενα αυτο μετραει! :bigemo_harabe_net-111:

Φυσικα και την επηρεασε.

Και αλλαγη νερου να κανεις στο ενυδρειο θα την επηρεασει.

Το ενα θεμα της συζητησης οπως εξελιχθηκε στο thread, ειναι ποσο και γιατι την επηρεασε, και το αλλο θεμα ειναι οτι δεν ριχνουμε στον Καιδα κατι, βγαζωντας ακραια συμπερασματα και χωρις να εχουμε σωστα/ολοκληρωμενα στοιχεια ή τουλαχιστον χωρις να το ψαξουμε και λιγο καλυτερα.

Και στις καλυτερες εταιρειες θα βρουμε "κενα" στα προιοντα τους.

Γιυατο το συζηταμε εδω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τοτε τι το συζηταμε! το φαρμακο αυτο οπως φανηκε επηρεαζει.για μενα αυτο μετραει ολα τα υπολοιπα ειναι :bigemo_harabe_net-55: που λεμε ολοι με ολο το σεβασμο.καλο βραδυ να εχετε ολοι και συγνωμη αν ταραξα τα υδατα με την επισημανση μου!

Link to comment
Share on other sites

Το συζηταμε γιατι δεν ξερεις στα σιγουρα τι επηρεασε τη βιολογια σου τοσο οσο να δεις αυτες τις τιμες και εριξες ολο το φταιξιμο στο φαρμακο.

Κατι που στο μελλον θα σε εμποδισει να λυσεις καποιο σοβαρο προβλημα με αυτο το φαρμακο (ή με οποιοδηποτε πιστευεις οτι κανει κακο στη βιολογια, εφοσον δεν υπαρχει φαρμακο που δεν κατι κατι κακο μαζι με καλο), οπως επισης θα σε εμποδισει να καταλαβεις τι αλλο μπορει να εφταιξε και να παρουσιστηκε προβλημα στη βιολογια σου και ετσι να το αποφυγεις στο μελλον.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι μαζι με εσενα, ισως παρασυρθουν κι αλλοι αναγνωστες του thread.

Γιαυτο εγραψα, περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρουσιαση του ενυδρειου που σου παρουσιασε προβλημα, και των λεπτομερειων του ρουτινες φιλτρο κλπ, καθως και των κινησεων που εκανες κατα τη θεραπεια και μετα, ισως εδινε στοιχεια για συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω μια επισημανση εκανα διορθωνοντας την λανθασμενη αποψη που ειχα οτι το φαρμακο δεν βλαπτει τη βιολογια του φιλτρου,και αυτο το εκανα για να ενημερωσω παρα για να προκαλεσω διαμαχες!!!το ειχα στο ντουλαπι μου οπως πολλοι πιστευω για να το χρησιμοποιησω σε μια δυσκολη στιγμη!ε αυτη η στιγμη ηρθε τωρα το αν θα βοηθησει θα το δειξει ο χρονος η ουσια κυριοι ειναι οτι επηρεασε τη βιολογια του φιλτρου μου και οχι μονο για μενα αυτο μετραει! :bigemo_harabe_net-111:

Φιλε μου, το να υπαρχει μια αντιπαραθεση σε μια συζητηση δεν θελει να πει οτι μαλώνουμε κιόλας! Και καλα εκανες που κατεθεσες την αποψη σου αρκει να μην ειμαστε απολυτοι γιατι και εγω πληροφοριακα, εχω θεραπευση με το συγκεκριμενο φαρμακο με παρα πολυ καλα αποτελεσματα και δεν αντιμετωπισα καποιο εμφανες θεμα στην βιολογια.

Τωρα οσο νανε καμποσες χιλιαδες αποικιες μπορει να καθαρισανε αλλα σε ενα ωριμο ενυδρειο με ενισχυμενη φιλτρανση, υποθετω πως δεν ειναι εμφανες καποιο ιδιαιτερο προβλημα οσο αφορα την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πιστευω πως περαν του εαν το ταδε σκευασμα ειναι για gram positive ή gram negative, ο χαλκος ειναι μια ιδιαιτερη παραμετρος επιβαρυνσης οσο αφορα την βιολογια και ιδιαιτερα για τα ασπονδυλα.

Απο την αλλη, μιλωντας γενικα παντα, ισως ενα μικρο ενυδρειο να επηρεαζεται σε εμφανες επιπεδο απο οτι σε ενα μεγαλύτερο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννοκτονια θα υπηρχε αν δεν εμενε καθολου ζωντανη βιολογια.

Τοτε θα ειχε πολυ περισσοτερη αμμωνια και νιτρωδη και καθολου νιιτρικα. Εγινε ετσι ομως?

Και επισης θα ηθελε κανα δυο μηνες για να συνερθουν οι μετρησεις παλι.Εγινε ετσι ομως?

Και ειμαστε σιγουροι οτι φταιει το φαρμακο για το τσιμπημα της αμμωνιας? Κι αν δεν ειχε ισχυρη βιολογια το ενυδρειο (ανώριμο)? Κι αν εφταιξε κατι αλλο?

Μη βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα.

Καθε φαρμακο επιδρα διαφορετικα στη βιολογια. Αλλο πολυ αλλο λιγοτερο. Και παιζουν ρολο και οι δικοι μας παραγοντες (του ενυδρειου), ωριμοτητα, φιλτρανση, ιχθοφορτωση, ταισμα κλπ

Εχουν γινει θεραπειες και με αυτο και με ισχυροτερα φαρμακα και η βιολογια ειτε δεν εδειξε σημαδια προβληματος, ειτε επανηρθε γρηγορα.

Καλησπέρα Σπύρο!

Μπορεί να είμαι σχετικά άπειρος και αρκετά νέος στο χόμπι με λίγο περισσότερο από 6 μήνες στην ενεργό δράση, αλλά το ενυδρείο μου το γνωρίζω σίγουρα καλύτερα !!

Που θέλω να καταλήξω: ότι οι ρουτίνες μου παρέμεναν ίδιες χωρίς αλλαγές (εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, ίδιο τάϊσμα, σταθερότητα σε όλα) και τα πάντα ήρθανε τούμπα από την ώρα που το έρηξα αυτό το πράμα μέσα στο ενυδρείο μου........

Μετά το τέλος του κύκλου του φαρμάκου και αμέσως μετά από αλλαγή νερού, μέτρησα 0,5mg/L αμμωνία. Αφού έρηξα Prime για να γίνει μη τοξική και υποφερτή η αμμωνία, άφησα το ενυδρείο 3 μέρες χωρίς να κάνω τίποτα (χωρίς τάΙσμα εννοείται) και δεν υπήρξε καμία μεταβολή, κολλημένοι στα 0,5, και μάλιστα όλα αυτά με 2 φίλτρα - ένα 2213 και το εσωτερικό της Juwel όλα τίγκα στο Siporax και στη βιολογία... εντέλει να 'ναι καλά ο Stelios816 που μου έδωσε μπόλι 3 λίτρα βιολογία από το sump του που είχε στο δισκάδικο του και σώθηκα!

Από τις τελευταίες μέρες λίγο πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο στην αρχή του ενυδρείου μου (στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία), θυμάμαι έριχνα γύρω στις 20 σταγόνες αμμωνία το βράδυ και το πρωΐ μέτραγα 0 αμμωνία.... τόσο "ισχυρή" βιολογία είχα καταφέρει να χτίσω... και φυσικά δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας, απλά έκανα για αρκετές μέρες αυτό το τεστ για να δω μέχρι που φτάνουν τα όρια της φίλτρανσής μου (και όλα αυτά συμβαίνανε μόνο με το εσωτερικό φίλτρο της Juwel, σκέψου πόσο πιο πολύ θα ισχυροποιούνταν η βιολογία και μαζί με το 2213)...

Συνεπώς η βιολογία μου ήταν κάτι παραπάνω από επαρκής... είχα κάνει πάμπολλες φορές σκαλίσματα στο βυθό και μεταφυτεύσεις και αμμωνία δε μέτραγα ποτέ... σύγκρινα τις μετρήσεις μου από τα υγρά τεστ της Sera που έχω και με τεστ της API και είχα ακριβώς τα ίδια νούμερα... επίσης με τα ίδια υγρά τεστ μέτραγα και το ενυδρείο της γυναίκας μου όταν το έστρωνα και μέτραγα κανονικά αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, αρά τα τεστ μου δείχναν σωστά αποτελέσματα και είναι αξιόπιστα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχασα τζάμπα και βερεσέ 5 μήνες βιολογίας επειδή διακινούνται εδώ μέσα λανθασμένες και εσφαλμένες πληροφορίες!!

Αν γνώριζα από την αρχή ότι το Esha 2000 και το Exit επηρεάζουν τη βιολογία (και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό που να πέσει τέζα ολόκληρη) δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησιμοποιούσα!!! Έστω να το αποδεχθώ ότι το φάρμακο επηρεάζει εν τέλει τη βιολογία.... δεν όφειλε το AZ ως έμπειρο και έγκυρο ενυδρειακό φόρουμ να ενημερώσει σωστά τα μέλη και να τους προετοιμασεί σχετικά ότι είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τη βιολογία και τη φίλτρανσή τους??? ....εδώ γύρνάγανε μέλη της συντονιστικής ομάδας και διατυμπανίζανε αριστερά και δεξιά ότι το φάρμακο είναι άκρως ακίνδυνο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα!.... :o :o αυτή η εντύπωση δίνεται σε όποιον το διαβάζει....

...να ξαναναφέρω ότι το σημαδάκι από το γκουράμι ούτε καν είχε φύγει (το σημάδι τώρα έχει σχεδόν φύγει από μόνο του), αντιθέτως είχε μεγαλώσει κιόλας, άρα το μονο που κατάφερε το φάρμακο ήταν να μου αποτελειώσει ότι έχτιζα τόσους μήνες!.... τεσπα, εδώ συζητήσαμε για το αν το φάρμακο επηρρεάζει τη βιολογία και όχι το κατά πόσο είναι δραστικό.....

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω μια επισημανση εκανα διορθωνοντας την λανθασμενη αποψη που ειχα οτι το φαρμακο δεν βλαπτει τη βιολογια του φιλτρου,και αυτο το εκανα για να ενημερωσω παρα για να προκαλεσω διαμαχες!!!το ειχα στο ντουλαπι μου οπως πολλοι πιστευω για να το χρησιμοποιησω σε μια δυσκολη στιγμη!ε αυτη η στιγμη ηρθε τωρα το αν θα βοηθησει θα το δειξει ο χρονος η ουσια κυριοι ειναι οτι επηρεασε τη βιολογια του φιλτρου μου και οχι μονο για μενα αυτο μετραει! :bigemo_harabe_net-111:

τοτε τι το συζηταμε! το φαρμακο αυτο οπως φανηκε επηρεαζει.για μενα αυτο μετραει ολα τα υπολοιπα ειναι :bigemo_harabe_net-55: που λεμε ολοι με ολο το σεβασμο.καλο βραδυ να εχετε ολοι και συγνωμη αν ταραξα τα υδατα με την επισημανση μου!

Αυτή δυστυχώς είναι η ουσία και το λυπηρό συμπέρασμα!......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...