Jump to content

Νεος Στο Χομπι.


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Νεος απο σποντα στο χομπι.Πριν 4 ημερες αποφασισα να παω σε ενα pet να αγορασω ενα ενυδρειο να βαλω 2-3 ψαρακια μεσα να κανου χαζη τα παιδια.Αποφασισα να παρω ενα μικρο 60λιτρων εχω φιλτρο-κυκλοφοριτη και θερμοστατη.Νομιζα οτι τα πραγματα θα ηταν απλα αλλα τελικα ειμουν πολυ κακρια απο την πραγματικοτητα.

Μου εδωσε λοιπον ο τυπος απο το pet μαζι με το ενυδρειο 2 μπουκαλακια οπου το ενα ειναι για το χλωριο και το αλλο βακτιρια μαζι με αυτα μου εδωσε σε ενα σακουλακι κατι(οργανικο ειπε) οπου θα βοηθησει να φτιαξω το ενυδρειο.

Μου ειπε λοιπον να βαλω νερο στο ενυδρειο το χλωριο 10μλ,5 μλ απο το αλλο και το σακουλακι στην αντιθετη γωνια απο εκει που ειναι το φιλτρο.Ψαρια δεν εχω βαλει ακομα μεσα μιας και ο τυπος ειπε οτι μετα απο της 3-4 ημερες θα εβαζα.

Απο προχθες το νερο αρχιζε να θωλονει σημερα ειναι ακομα πιο εντονο πηγα στο pet μου ειπε ειναι φυσιολογικο και να παρω ψαρια(δεν πειρα τελικα ακομα).Διαβαζοντα στο φορουμ σας καταλαβα οτι τα πραγματα δεν ειναι απλα και ισως οχι καλα για το ενυδρειο μου.

Πλεον το οργανικο που ειχε δωσει ειναι εκτος ενυδρειου και εχει γινει μια αλλαγη νερου περιπου 25% βαζοντας οπως μου ειχε πει υγρο απο τα δυο μπουκαλακια.Μπορει καποιος να μου τι στο καλο να κανω τωρα?Εχω την αισθηση οτι τα εχω κανει σ.....τα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Διαβασε εδω τα υπομνηματα των αρχαριων και δωσε ιδιαιτερη προσοχη στον κυκλο του αζωτου γιατι ειναι πολυ συμαντικο για την αρχη του ενυδρειου.

Καλο διαβασμα και οτι απορεις εχεις τις συζηταμε εδω.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώ ήρθες φίλε μου και καλή διαμονή! :)

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι πάρεις τα απαραίτητα τεστ! ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Μετά θα ρίξεις λίγο διάβασμα εδώ και εδώ για να δεις τι είναι το στρώσιμο του ενυδρείου και ο κύκλος του αζώτου.

Το αντιχλώριο είναι για να αφαιρεί το χλώριο απο το νερό της βρύσης. Το άλλο μπουκαλάκι είναι τα βακτήρια που βοηθάνε στο "στρώσιμο" του νερού σου. Διάβασε, προμηθεύσου τα τεστ και οτι δεν καταλάβεις ρωτάς.

edit:Μαζί γράφαμε Κώστα. :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση.Απο οτι καταλαβα ειμαι στο σταδιο στρωσιμο με μπολι.Δυστηχως ειμαι επαρχια και εδω μετρητες δεν βρισκω.Παραγγελια μεσω καποιου site θα τα εχω μαλλον απο Δευτερα.Μηπως θα ηταν σωστο να παρω μια τροφη να ριχνω για τα βακτηρια ωστε να μην χαθει το μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθεις αυτη τη μεθοδο,δηλαδη εχεις βαλει μπολι,τοτε ναι ειναι σωστο να ριχνεις τροφη η να βαλεις ενα μικρο αριθμο ψαριων για να παραγουν ρυπους ωστε να τρεφονται τα βακτηρια σου και να πολλαπλασιαζονται.Εισαι σιγουρος ομως οτι σου εδωσε μπολι αυτος στο πετ?

Αληθεια τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Οπως λεει και ο rastafarian εισαι σιγουρος οτι ειναι μπολι; Εγω νομιζω ειναι βακτηρια. Οπως και να χει εγω θα το αφηνα το ενυδρειο να τρεξει σκετο 2-3 βδομαδες, να καθαρισει, να φτιαξεις το ντεκορ οπως σου αρεσει και μετα τα ψαρια αφου αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι μπολι αλλα ειναι ενα τουλι που εχει μεσα γιατι μπαλακια,μεγεθος του ειναι σαν να εχεις της χουφτες σου ενομενες μου το εδωσε μεσα σε ενα μπουκαλι κομμενο στην μεση απο το νερο του ενυδρειου του και μου ειπε να το ριξω μεσα στο δικο μου μαζι με το νερο.

Σαν νεος σκεφτομουν να βαλω 1-2 χαρεμακια Guppy.Διαβασα οτι ειναι επροσαρμοστα και οτι πρεπει για τους νεους,ασε που μπορει και να γεννησουν,αργοτερα δεν ξερω αναλογα πως θα παει το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οπως ειπα κ πριν ο τυπος μου ειπε να παρω ψαρια και οτι αν το νερο δεν καθαρισει ειχε κατι να μου δωσει να καθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες!!!

το σακουλακι τι περιεχει μεσα ? που σου ειπε να το βαλεις και αντιθετα απο το φιλτρο!

τι φιλτρο εχεις παρει?πες μας πιο ειναι για να δουμε αν χωραει βιολογικο υλικο καταρχην!

πρεπει να παρεις τεστ οπως σου ειπαν παραπανω διοτι ετσι μονο θα δεις αν στρωθηκε το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης οπως ειπα κ πριν ο τυπος μου ειπε να παρω ψαρια και οτι αν το νερο δεν καθαρισει ειχε κατι να μου δωσει να καθαρισει.

Καλησπέρα και από εμένα.

Μπαίνεις στο χώρο μιας όμορφης ενασχόλησης και με διάβασμα και τις πληροφορίες που θα βρεις στο φόρουμ, θα φτιάξεις ένα ωραίο και σωστό ενυδρείο.

Προς το παρόν πρέπει να στρώσει το ενυδρείο και στη συνέχεια θα τα βρούμε όλα.

Σου προτείνω να μην πάρεις άλλα "ζουμιά" για να ρίξεις, δεν υπάρχει λόγος και το μόνο που προσφέρουν είναι κόστος. :)

Ότι απορίες έχεις, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπολι σου εδωσε!αυτο κανονικα μπαινει μεσα στο φιλτρο σου!

εκει δημιουργουντε οι αποικιες των βακτηριων που χρειαζοντε για την μετατροπη της αμμωνιας!(κυκλος του αζωτου, που σου ειπαν να διαβασεις)

αν οντως ειναι μπολι πρεπει να βαλεις ψαρακια μεσα!και να συνεχισεις να ριχνεις τα βακτηρια!

σε καθε αλλαγη νερου ριχνεις αντιχλωριο διοτι το χλωριο σκοτωνει τα βακτηρια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τεστ θα παρω αν και βλεπω οτι ειναι ψιλοακριβα.Το φιλτρο ηταν μαζι με το ενυδριο μεσα ειχε ενα μπλε σουγκαρι.

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Korall/Korall-60-Int.html#!juwel-000000000000023860

αυτο ειναι το ενυδρειο που αγορασα.το τουλι εχει μεσα κατι μπαλακια σαν το ατρυφτο πιππερι.

Link to comment
Share on other sites

μεσα ειχε μονο ενα μπλε σφουγγαρι?

θα προτεινα λοιπον αφου απο οτι ειδα εχει εσωτερικο φιλτρο να κοψεις στην μεση το σφουγγαρι και να βαλεις εκει μεσα τις μπιλιτσες που σου εδωσε!

οι μπιλιτσες οπως λες ειναι το βιολογικο υλικο εκει που θα κανουν αποικιες τα βακτηρια!

για να επιβιωσουν τα βακτηρια χρειαζοντε καλη κυκλοφορια νερου, για αυτο τα βαζουμε μεσα στο φιλτρο και δεν τα πεταμε καπου μεσα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου

Σημερα παρελαβα τα τεστ και εχουμε αποτελεσματα

PH:7.4-7.8

NO2:0

NO3:10

NH3/4:0.5

Αυτα με το νερο να εχει να αλλαχτει 4 ημερες.

Μετα την αλλαγη του 20% με 25% του νερου ειχα

PH:7.4-7.8

NO2:0

NO3:5

NH3/4:0.25

Να πω επισης οτι απο αυτο που μου ειχε δωσει ο τυπος(μπολι??) απο το pet εκοψα ενα μερος του σφουγκαριου του φιλτρου και εβαλα λιγο απο αυτο μεσα.Επισης εβαλα κ 2 χρυσοψαρα μεσα μηπως με βοηθησει αυτο να βελτιωσω το νερο γρηγοροτερα.

Θα ηθελα καποιος να μου πει τι ποσοτητα τροφης πρεπει να ριχνω γιατι παρατηρησα οτι η θολουρα-πρασινηλα του νερου μετα απο το ταισμα γινετε πιο εντονη.μηπως να τα βγαλω?(Αλλα που να τα παω?)

Link to comment
Share on other sites

Τάσο έχεις αμμωνία και βιάστηκες λίγο με τα ψαράκια. Μην ταΐζεις, γιατί θα ανέβει κι άλλο η αμμωνία.

Τι χρυσόψαρα έβαλες ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασο τα χρυσοψαρα σκοπευεις να τα κρατησεις; Αν οχι κακως τα εβαλες! Στα υπολοιπα με καλυψε ο Δημητρης.

Τωρα οσον αφορα την θολουρα καποιες ερωτησεις:

Εχεις φυτα μεσα;

Αναβουν οι λαμπες και αν ναι ποση ωρα;

Εχεις φυτα;

Το ενυδρειο ο βλεπει ο ηλιος;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα πειρα καθαρα με σκοπο να βοηθησουν στο στρωσιμο γι αυτο και πειρα χρυσοψαρα που ειναι ισως πιο ανθεκτικα αν δεν υπαρχει λογος τα γυριζω αυριο πισω,δεν ειχω σκοπο να τα πεταξω στον καδο.Φυτα δεν εχω μονο διακοσμιτικα,τωρα τι κανουμε με την αμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Ηλιος δεν το βλεπει και οι λαμπα αντε να ανψει 3 ωρες το πολυ μωλις σκοτεινιασει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα πειρα καθαρα με σκοπο να βοηθησουν στο στρωσιμο γι αυτο και πειρα χρυσοψαρα που ειναι ισως πιο ανθεκτικα αν δεν υπαρχει λογος τα γυριζω αυριο πισω,δεν ειχω σκοπο να τα πεταξω στον καδο.Φυτα δεν εχω μονο διακοσμιτικα,τωρα τι κανουμε με την αμωνια?

Δεν είναι σωστό να βάζεις τα ψάρια σε τέτοιο περιβάλλον.

Θα μπορούσες να στρώσεις τον ενυδρείο με τροφή ή από τη στιγμή που έχεις μπόλι, να βάλεις τα ψαράκια που θέλεις και να ενισχύεις τη βιολογία με έτοιμα βακτήρια.

Για την αμμωνία πρέπει να κάνεις μια αλλαγή νερού και να μην ταΐσεις καθόλου.

Θα κρατήσεις τε χρυσόψαρα δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουν κυνδινο να παθουν τπτ τωρα ναι,αλλιως να τα επιστρεψω.Οποτε αυτο που λες ειναι να μην ταισω καθλου για 2-3 ημερες και να κανω μια αλλαγη τοτε και να δω πως θα παει η αμωνια?Και η θολουρα?

Επισης για τα ετοιμα βακρηρια εχω,αλλα μου ειπε ο τυπας στο pet να ριχνω 5ml/60l καθε 10 ημερα μηπως να ριχνω πιο συχνα?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι τοξική για τα ψάρια. Μπορεί να μην βλέπεις την επίδρασή της τώρα αλλά δημιουργεί ανεπανόρθωτες βλάβες στους οργανισμούς.

Θέλω να πω ότι μπορεί να λένε ότι τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά αλλά δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούνται.

Τα ψάρια σου κινδυνεύουν συνέχεια, από τη στιγμή που έχεις αμμωνία Τάσο.

Κάνε αλλαγή νερού σήμερα, μην ταΐσεις, και ρίξε βακτήρια όσα αναλογούν στα λίτρα σου.

Τα ψάρια αν τα πήρες μόνο για σύντομο χρονικό διάστημα, καλύτερα να τα δώσεις τώρα που είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και τον χρονο σου.

Εκανα μια αλλαγη σημερα περιπου το 1/4 μηπως πρεπει να κανω αλλαγη μεγαλητερης ποσοτητας και ισως καθημερινα μαζι με βακτηρια καθε φορα αν βλεπω οτι οι μετρησεις ειναι ανεβασμενες?Ταισμα το κοβω αλλα για ποσο?μια φορα στις 3 ημερες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και τον χρονο σου.

Εκανα μια αλλαγη σημερα περιπου το 1/4 μηπως πρεπει να κανω αλλαγη μεγαλητερης ποσοτητας και ισως καθημερινα μαζι με βακτηρια καθε φορα αν βλεπω οτι οι μετρησεις ειναι ανεβασμενες?Ταισμα το κοβω αλλα για ποσο?μια φορα στις 3 ημερες?

Γιατι εκανες αλλαγη νερου αφου εισαι στο στρωσιμο?

Με αυτον τον τροπο πας τον κυκλο του αζωτου πισω..

Οσο για τα χρυσοψαρα...εχει καταντησει αηδια αυτο που γινετε μ αυτα τα ψαρια,να πεις του πετσοπα οτι εχω ενα δοματιο με χημικα αερια και τον θελω να ερθει μερικες μερες να μου φτιαξει τον αερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...