Jump to content

S.o.s Πρασινη Αλγη


Recommended Posts

εδω και λίγο καιρο μου εχει πιασει το ενα ενυδρειο μια πρασινη αλγη στους βραχους , πρασινη σαν γρασιδι .
Το θεμα ειναι οτι εβγαλα ενα βραχακι και προσπαθησα να την καθαρισω με βουρτσα και ουτε καταλαβε τιποτα !!

Ξερει κανεις να βοηθησει να την καταπολεμησω ?

ενυδρειο 210 λιτρα + 70 sump
Νιτρικα 0
φωσφορικα 0 (κανω συχνα αλλαγες αντ/ρο σε ριακτορα)
λαμπες 2 Χ39w Τ5 ΑΤΙ μια λευκη και μια ασπρη (εχουν κλεισει χρονο)

Τι μπορω να κανω ?

Να βγαλω βραχο ολον και να τον βαλω σε αλλο ενυδρειο με πληρη συσκοτιση καμια 15αρια με 20 μερες ?
(πηστευω τα ζωντανα δεν εχουν προβλημα αν μηνουν σε σκετη γυαλα με λιγα κομματια βραχο)

Να βγαλω την λευκη λαμπα και να βαλω στην θεση της μια μπλε ακομη , εχω ακουσει οτι ισως η λευκη δημιουργεί ενα κοκκινο φασμα που βοηθα την αλγη.

Οριστε και φωτο απο το προβλημα :

post-6379-0-98927500-1362853982_thumb.jpg

post-6379-0-11485400-1362853998_thumb.jpg

post-6379-0-59635000-1362854013_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα κατα 99% ειναι η Derbesia SP , το θεμα ειναι γιατι βγηκε να ξερω τι να αλλαξω , αφου συνθηκες καλες εχω , να φταινει οι λαμπες ???? μπορει ...!

Τωρα τι να κανω , το ασχημο με την συγκεκριμενη ειναι οτι δεν καθαριζεται απο τον βραχο :ranting2: με τιποτα , οσο και να τριβεις με καμια βουρτσα δεν βγαινει !!

Να τον βγαλω ολο τον βραχο και να τον αφησω σε κανα δοχειο σε πληρη συσκοτιση καμια 15αρια μερες ?

Εχω μερικα καθαρα κομματια να αφησω μεσα στο ενυδρειο να μην στρεσαριστουν τα ζωντανα και μεινουν σε σκετη γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

καλα το λες , που να το βρω ομως γιατι δεν το βρησκω σε κανα καταστημα.

Λαμπες θα αλλαξω , μεχρι να τις παραγγειλω και να μου ερθουνε θα βγαλω την λευκη και θα βαλω στη θεση της μια μπλε (ας εχω δυο μπλε δεν πειράζει)

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο νικος!

πολυ καλο,αποτελεσματικο προιον και πολυ δυνατο!

νομιζω πως το εχουν και εδω καποια καταστηματα.

λογικα θα σου ερθει πιο γρηγορα απ'οτι απο το εξωτερικο.

το blue tang δεν την πειραζει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν νομίζω να την τρώει κάποιο ψάρι την άλγη αυτή.

Δοκίμαζε να κάνεις αυτό που λέει το εγχειρίδιο. Άλλαξε τις λάμπες και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ φοβάμαι ότι υπάρχουν υπολείμματα θρεπτικών που τα εισάγεις με το νερό της αναπλήρωσης/αλλαγής ή ο βράχος/αραγωνίτης σου είναι τόσο μπουκωμένος που τα ξερνάει πίσω στο νερό σου...

Κόψε τις αλλαγές νερού συνέχισε τον αντιφώσφ. μείωσε το τάισμα και μέτρα με κάποιο TDS το νερό στο σπίτι σου...υπάρχουν περιοχές που έχουν τόσο βρώμικο νερό που κάθε χρόνο η ΑΟ θέλει αλλαγή...(όπως εγώ πχ...TDS 500).Επίσης μέτρα ΝΟ3/ΡΟ4 στο νερό της αλλαγής σου.

Αν δεν βγάζεις άκρη και βλέπεις ότι το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται πρέπει να κουράρεις τον βράχο σου ξανά εκτός ενυδρείου...απομάκρυνση όλων αυτών τον ενοχλητικών αλγών εκτός ενυδρείου χειροκίνητα με οδοντόβουρτσα ή με κάποιο εργαλείο όπως Dremel,και να καθαρίσεις το υπόστρωμα σταδιακά με σκούπα βυθού.Αυτό είναι ένα καλό restart που θα σε βοηθήσει πολύ...πρόγραμμα λοιπόν και καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

η Α/Ο που εχω ειναι σχετικα καινουργια , το TDS meter μου την βγαζει 1 .

Τι αλλαγες τις εχω περιορισει , και το ταισμα ειναι λιγοστο.

Ισως φταιει και ο φωτισμος , αλλαζω λαμπες και βλεπουμε,

Αλλαγη αντιφως συχνα , και να πω οτι ειδα να ξεκινα το προβλημα σιγα σιγα οταν εβγαλα το φοντο στο ενυδρειο στην πλατη , ειχα μια αφισα και χαλασε με τα χρονια και τωρα ειναι σχετο τζαμι.

Αυτο που εκανα πριν λιγο ηταν οτι εβγαλα τον βραχο (αφισα μερικα κοματια τα πιο καθαρα) και τον εβαλα σε δοχειο με κυκλοφορια και θερμοστατη και τον εχω σε απολυτο σκοταδι !!

Θα τον αφησω λεω καμια 15αρια μερες μπας και σκοτωθεί.

Βλεπεις η ατιμη η αλγη δεν βγαινει και με τριψιμο , σε σχεση με μια που ειχα πολυ παλια σαν τριχες και εφευγε με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχω τα κομματια του βραχου σε ενα δοχειο με 4ο0 λιτρα νερο , μπορω εκει να κανω τιποτα ?

εννοώ να αυξησω - μειωσω καποιες τιμες που ισως βοηθησουν στο να σκοτωθει πιο γρηγορα και αποτελεσματικα .

Δηλαδη καπου ειχα διαβασει οτι υψηλο PH τις σκοτωνει πιο γρηγορα , ακομη και υψηλο μαγνησιο .

Αν γνωριζει κανεις κατι δεκτο , να κανω καμια μεταβολη τωρα που εχω τον βραχο στο δοχειο σκετον.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το υψηλό pH μπορεί να σκοτώσει άλγες είναι εντελώς λάθος...μπορεί να σκοτώσει τα πάντα εκτός από τις άλγες...Κάπου είχα γράψει για τις εναλλακτικές χρήσεις του μαγνησίου...στην byrospis έχει ένα λίνκ που οδηγεί ακριβώς εκεί.

Πάντως αν αφήσεις σε συσκότιση το βράχο για 2-3 εβδομάδες θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά μαζί με τις άλγες θα πεθάνει και ότι υπάρχει πάνω στον βράχο εκτός από απτασίες και κόκκινες ενοχλητικές άλγες όπως red bubble,gellidium κ.α.

Το reef είναι χόμπι της υπομονής οπότε ότι κάνεις να το ψάχνεις ψύχραιμα και με το ανάλογο ψάξιμο.Τίποτα δεν έρχεται γρήγορα σε αυτό το χόμπι.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

τοτε το αφηνω οπως ειναι το ph , το μαγνησιο εχω διαβασει ισως ... ισως ... κανει δουλεια μονο στην bryopsis , που μαλλον η δικια μου δεν ειναι.

Απταισες δεν εχει ο βραχος , ουτε ειχα δει τιποτε σημαδια απο κοκκινες αλγες.

θα τον αφησω 2 με 3 βδομαδες , και μετα στο ενυδρειο.

Θα βαζω πιο συχνα purple up μετα να αυξησω την κοραλινη, γιατι ισως με την συσκοτιση ασπρισει λιγο ο βραχος.

Τωρα με θερμοκρασια ? παιζει τιποτα εκει ? + η - ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πληροφοριακά επειδή λόγω ατυχίας είχα τον βράχο μου για 2+ βδομάδες σε δοχείο χωρίς φως, η κοραλίνη δεν φεύγει. Μην πω αυξήθηκε κιόλας(πολύ ελάχιστα).

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη και με μια αεραντλία λίγο κυκλοφορία και οξυγόνωση παράλληλα.Την αερόπετρα κάτω απο τους βράχους.

Το purple up δεν βγάζει καινούργια κοραλλίνη...απλά περιέχει ασβέστιο(turbo calcium όπως λέει..)και επηρεάζει και άλλες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια λες αυτη που βγαζει φυσαλιδες , που βαζουμε στο γλυκο ?

Εχω αεραντλια και αεροπετρες πολλες , θα βαλω , αλλα σε τι βοηθαει ?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω ένα κυκλοφοριτή(όχι ψόφιο σε κυκλοφορία) να βάλεις να ψιλοαναταράσει το νερό είσαι κομπλέ. Και φυσικά ένα θερμοστάτη να κρατάει θερμοκρασία.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορία και οξυγόνωση...

Όλες οι φάρμες που έχω δει με μπανιέρες ζωντανό βράχο σε αυτό το μοτίβο ήταν...Όχι με κυκλοφοριτές...κάτι θα ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εχω βαλει εναν κυκλοφοριτη , 2 μικρες αεροπετρες με αεραντλια και εναν θερμοστατη , πληρη συσκοτιση και ο θεος βοηθος . ΑΜΗΝ !!!

αα και την γνωμη σας για αυτο ??? ενας φιλος που εχει ενυδρειο εχει γεμησει .. γινεται πανικος στο ενυδρειο του !!! Να παω να του παρω αρκετα να τα βαλω στο δοχειο μπας και φανε τιποτα !! Αλλωστε νυχτοβια ειναι , στο δοχειο που ειναι σε συσκοτιση θα κανουν συνεχεια βολτες !!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα στοματέλα επειδή τυγχάνει να έχω στο ενυδρείο μου, είναι πολύ γρήγορα, μεγαλώνουν με γοργούς ρυθμούς, αλλά κινούνται και την ημέρα εκτός της νυχτας.

Αλλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι παραπάνω απο τα δικά σου. Και τα δικά σου είναι τρομερά με τις άλγες, απλά την derbesia δεν την τρώει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτη η λυση , την εχει το water inn , αλλα εκτος οτι ειναι πολυ δυσκολος οργανισμος δεν ξερω αν ειναι reef safe η οχι .

παντως για την συγκεκριμενη εχω διαβασει οτι ξεσκίζει αλγες !!!

Link to comment
Share on other sites

τον ετριψα με dremel τον βραχο , σχεδον καθαρισε και φυσικα τα κοματια μετα το τριψιμο τα ξεπλινα σε αλλον γουβα πριν τα βαλω στο δοχειο παλι.

Πω πω πολυ σκληρη αλγη , μου εφυγε η πιστη να την βγαλω με το dremel !!!

Τον αφηνω στο δοχειο , τωρα με το καθαρισμα οτι εχει μηνει θα πεθανει λογικα πιο γρηγορα .

Εκτος απο αλλαγες στο δοχειο , που δεν ειναι και τιποτα καθως λιγα λιτρα ειναι , καπου 35 με 40 , να κανω κατι αλλο στο δοχειο ?
π.χ. μεταβολη θερμοκρασιας + - , προσθηκη τιποτε βακτηρια ?

Στο κυριως ενυδρειο που εχω βαλει μερικα κοματα απο αλλο ενυδρειο για να μην στρεσαρονται τα ψαρακια , το καθαριζω ολο σιγα σιγα , και αναφερομαι στα τζαμια και κυριως στο πισω γιατι ειχε πιασει και κει αρκετη πανω στην κοραλινη .
Καθαρισα κυκλοφοριτες , σκιμερ , και οτι αλλο υπηρχε μεσα που ειχε πιασει εστω και ελαφρος, οποτε οταν μετα βαλω τον βραχο να ειναι ολα καθαρα .

και απο κει και μετα θα καθιερώσω και πιο συχνες αλλαγες αντιφωσφορο στον reactor
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κατα την γνώμη μου μην ρίχνεις πρόσθετα στο δοχείο. Καλύτερα πάντως που δεν προσπάθησες να την βγάλεις μέσα στο ενυδρείο γιατί θα εξαπλωνόταν χειρότερα.

Καλή συνέχεια δημήτρη και περιμενουμε εξελίξεις απο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς την ίδια!! Εγώ την ψόφησα με το algefix και μετά με συνεχή χρήση αντί φωσφόρου σε ριακτορα!!

Βασικά άλλαξε τις λάμπες σου και ξεκίνα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα μικρές και καλές!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια , φιλε Bloster αφου χρησιμοποιησες το εν λογω σκευασμα μηπως ξερεις την αναλογια του ?

Θα βαλω σε δυο ενυδρεια 210 λιτρα + 70 sump .

εχω βρει στο ebay συσκευασια των 237ml και των 437ml , αν φτανει η μικροτερη να παρω αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...