Jump to content

Έχω Ένα Γλυκό Μυστικό.....


Recommended Posts

Το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να καταγράφει ο καθένας μας κάποια μικρά tips & trick, κάποια "μυστικά" που έτυχε να μάθει ή να τα ανακαλύψει από μόνος του.


Ας μοιραστεί ο καθένας αυτά που πιθανόν δεν γνωρίζουν κάποιοι άλλοι..... και δεν εννοούμε τα οικογενειακά, αλλά αυτά που αφορούν το ενυδρείο γλυκού νερού.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να έχετε πάντα πρόχειρο και έτοιμο για δράση έναν φακό κεφαλής.

Σε μια πιθανή διαρροή και μάλιστα νύχτα, το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουν και οι ασφάλειες με τόσες πρίζες κάτω από το ενυδρείο.

Θα σας ανοίξει τα μάτια και θα σας λύσει τα χέρια.

5819073-TL-HeadlightHD3-LED-3W-3AAA-bu-w

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτά που θα χρειαστείς για το ενυδρείο αργότερα, ας τα έχεις από πριν....

(Υπάρχουν φορές που χρειαζόμουν αντιχλώριο και δεν είχα, των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο μαζι με τα βακτηρια , ειναι απο τα βασικοτερα ( υγρα ) νομιζω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές νερου, φύτεμα και γενικά στις εργασίες που απαιτούν να μπει χέρι μέσα στο ενυδρειο, με μανταλάκια (μεγάλου μεγέθους) πιάνουμε σε όσες πλευρές της γυάλας χρειαστει, πετσέτα για απορρόφηση τυχόν νερου που αλλιώς θα εγλυφε το τζάμι και θα κατέληγε στο επιπλο (με συνεπεια ίσως καποιο φουσκωμα) ή στο πάτωμα. Την έχω πατήσει και αυτο με έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε πάντα πρόχειρο και έτοιμο για δράση έναν φακό κεφαλής.

Σε μια πιθανή διαρροή και μάλιστα νύχτα, το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουν και οι ασφάλειες με τόσες πρίζες κάτω από το ενυδρείο.

Θα σας ανοίξει τα μάτια και θα σας λύσει τα χέρια.

5819073-TL-HeadlightHD3-LED-3W-3AAA-bu-w

Πολή καλή ιδέα, τόσο το θέμα, όσο και ο φακός κεφαλής! Μόλις μπήκε στην ψαρο-λίστα μου!

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές νερου, φύτεμα και γενικά στις εργασίες που απαιτούν να μπει χέρι μέσα στο ενυδρειο, με μανταλάκια (μεγάλου μεγέθους) πιάνουμε σε όσες πλευρές της γυάλας χρειαστει, πετσέτα για απορρόφηση τυχόν νερου που αλλιώς θα εγλυφε το τζάμι και θα κατέληγε στο επιπλο (με συνεπεια ίσως καποιο φουσκωμα) ή στο πάτωμα. Την έχω πατήσει και αυτο με έσωσε.

Υπάρχουν κάτι τεράστια μανταλάκια για την πετσέτα στην ξαπλώστρα. Ευχαριστώ για την ιδέα, εγώ πάντα γεμίζω νερά!

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που θα χρειαστείς για το ενυδρείο αργότερα, ας τα έχεις από πριν....

(Υπάρχουν φορές που χρειαζόμουν αντιχλώριο και δεν είχα, των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...)

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ας τα έχουμε εις διπλούν, ώστε αν τελειώσει κάτι να μην τρέχουμε την τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο μαζι με τα βακτηρια , ειναι απο τα βασικοτερα ( υγρα ) νομιζω :)

Εγώ πήρα και ένα σκεύασμα που διώχνει την αμμωνία, για περιπτώσεις ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου λέγεται Ammo Lock και είναι της API αν δεν κάνω λάθος. Αλλά νομίζω πως έχει και άλλες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου λέγεται Ammo Lock και είναι της API αν δεν κάνω λάθος. Αλλά νομίζω πως έχει και άλλες μάρκες.

Ναι , το ξερω αυτο που λες , μπηκα τις προαλλες στην σελιδα της API και το ειδα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδέψετε τα.. καλώδια σας με τον χαμό που επικρατεί κάτω και πίσω από κάθε ντουλάπι ενυδρείου, αγοράστε από έναν κλειδαρά ειδικές πλαστικές ετικέτες για κλειδιά, και γράψτε επάνω που αντιστοιχεί η κάθε πρίζα.
1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει για τα βακτηρια.. ειναι για γλυκο νερο;;

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της αλλαγης μην το πετατε,αλλα βαλτε το στις γλαστες ,στον κυπο,τα φυτα εχουν φοβερη αναπτυξη,επισης οταν καθαριζετε το φιλτρο,την μουργα διαλυστε την σε νερο,και βαλτε και αυτην στα φυτα.

Και μια προσφατη εμπειρια μου.Με 8 ευρω εσωσα τα ψαρακια μου ,απο βεβαιο θανατο,γιατι τελευταια στιγμη βρηκα αεραντλια μπαταριας.Οποτε παρτε την να υπαρχει στο ντουλαπι σας,αχρηαστη να ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της αλλαγης μην το πετατε,αλλα βαλτε το στις γλαστες ,στον κυπο,τα φυτα εχουν φοβερη αναπτυξη,επισης οταν καθαριζετε το φιλτρο,την μουργα διαλυστε την σε νερο,και βαλτε και αυτην στα φυτα.

Και μια προσφατη εμπειρια μου.Με 8 ευρω εσωσα τα ψαρακια μου ,απο βεβαιο θανατο,γιατι τελευταια στιγμη βρηκα αεραντλια μπαταριας.Οποτε παρτε την να υπαρχει στο ντουλαπι σας,αχρηαστη να ειναι.

Ψαρολίπασμα για τα φυτά!

Η μούργα είναι η ...γλίτσα;

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδέψετε τα.. καλώδια σας με τον χαμό που επικρατεί κάτω και πίσω από κάθε ντουλάπι ενυδρείου, αγοράστε από έναν κλειδαρά ειδικές πλαστικές ετικέτες για κλειδιά, και γράψτε επάνω που αντιστοιχεί η κάθε πρίζα.

1.jpg

Πολυ χρησιμο οταν γινεται ενα μπαχαλο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η <λασπη> του φιλτρου.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της αλλαγης μην το πετατε,αλλα βαλτε το στις γλαστες ,στον κυπο,τα φυτα εχουν φοβερη αναπτυξη,επισης οταν καθαριζετε το φιλτρο,την μουργα διαλυστε την σε νερο,και βαλτε και αυτην στα φυτα.

Και μια προσφατη εμπειρια μου.Με 8 ευρω εσωσα τα ψαρακια μου ,απο βεβαιο θανατο,γιατι τελευταια στιγμη βρηκα αεραντλια μπαταριας.Οποτε παρτε την να υπαρχει στο ντουλαπι σας,αχρηαστη να ειναι.

Πήρα κι εγώ μία αεραντλία μπαταρίας η οποία έγραφε ότι παίρνει μπαταρίες C. Πήρα λοιπόν σήμερα αυτές τις μπαταρίες (εις διπλούν, γιατί ποτέ δεν ξέρεις) και τα έβαλα στο ντουλάπι μου. Σήμερα χρειάστηκα αεραντλία και πήγα να βάλω αυτή με τις μπαταρίες. Έλα όμως που είναι μικρές και μάλλον θέλει μπαταρίες D...

Ηθικό δίδαγμα: αν μπορείς να δοκιμάσεις το εφεδρικό σου αξεσουάρ κάντο! Μπορεί να μη δουλέψει όταν το χρειαστείς!

Υ.Γ. Ευτυχώς μπόρεσα να "επισκευάσω" την κανονική μου αεραντλία και έκανα την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμια του ενυδρειου καθαριζουν τελεια και με απολυτη ασφαλεια για γρατζουνιες με τα σφουγγαρια που χρησιμοποιουν οι

κυριες στο μπανιο, τα scrub. Αφαιρουν και την green spot ευκολα και δεν γρατζουνανε με τιποτα γιατι ειναι πλαστικα.

Οριστε και μια φωτο για οσους δεν τα ξερουν 1270185662400_hz_myalibaba_web16_952.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ... έχω δει τέτοια σφουγγάρια με μεγάλη ξύλινη λαβή, για να μην βάζουμε και τα χέρια μας μέσα... Να το προτιμήσω από το μαγνητάκι με ξύστρα που έχω; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω χερι, αλλα αν το προσαρμοσεις σε μια λαβη θα ειναι ακομα καλυτερα.

Δεν αντικαθιστας το μαγνητακι, απλα μια καθε 15 κανεις ενα πιο καλο καθαρισμο. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να το πάρω έτοιμο με τη λαβή, μπήκε κι αυτό στην ψαρολίστα! Και να βάλω και τον καθαρισμό στο ψαροημερολόγιο. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να το πάρω έτοιμο με τη λαβή, μπήκε κι αυτό στην ψαρολίστα! Και να βάλω και τον καθαρισμό στο ψαροημερολόγιο. Ευχαριστώ! :)

Ρε παιδια, καλη ιδέα αυτο το σφουγγάρι αλλα λόγω μεγέθους και σχήματος, δε θα κάνει το βυθο άνω κάτω με κάθε κίνηση; Το φαντάζομαι και βλέπω ενα ενυδρειο βούρκο, μέντα φυτά να αιωρούνται, το χαλίκι να μετατοπίζεται κτλ. Υπάρχει σφουγγαράκι με μακριά λαβή στην οποία προσαρμόζεται ξύστρα, αποχή, V για φύτεμα και έχω σωθεί. Το πήρα απο eBay περίπου στα 5€.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...