Jump to content

Προβληματισμοι...


Recommended Posts

...(και θα ελεγα επισης οτι και να ψοφησει κανα ψαρι δεν πειραζει αλλα θα με κραξουν οι υπολοιποι)

Είσαι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ! ;)

Αυτό που έγραψες δεν έχει καμία θέση εδώ μέσα, ούτε για πλάκα!.

Σε λίγο θα μας πεις να τα τηγανίζουμε κιόλας...

Οσο για τις "θέσεις" σου, θα σου πω ευθαρσώς ότι μου θυμίζεις ΑΥΤΟΝ..! :D

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο αυτό σε πείραξε μόνον! Γράφει και κάτι άλλο ο φίλος μας που νομίζω πρέπει να διαγραφεί! ΑΜΕΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε coronet φοβάμαι ότι το ενυδρείο που μπορείς να έχεις με αυτές τις συνθήκες που επικρατούν στη ζωή σου είναι ένα 20λιτρο, δυστυχώς. Ακόμα και σύστημα αυτόματης αλλαγής να κάνεις δε γλιτώνεις από τις τροφές (οι αυτόματες ταΐστρες γύρω στις 10-14 μέρες έχουν αυτονομία) και επίσης υπάρχει πάντα το αναπάντεχο, μα να πέσει μια ασφάλεια, μα να σταματήσει το φίλτρο και το κακό έγινε... Πιστεύω λοιπόν πως στην παρούσα φάση ένα μικρό ενυδρειάκι θα ήταν ότι πρέπει, τόσο ώστε να ασχοληθείς, γνωρίσεις και αγαπήσεις το χώρο και το χόμπυ ώστε στο μέλλον με τις ευνοικές συνθήκες να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο.

[offtopic] Όσον αφορά για το φίλο μου το Ντίνο (filoxenos) που όλο τον στενοχωρείτε :D έχω να πω να μην "φουντώνει" με την παραμικρή τέτοια τοποθέτηση για τους εξής λόγους: καθημερινά σκοτώνονται πάρα πολλά ψαράκια από αλιεία κλπ και επίσης το να χάσεις ένα ψάρι (ή και όλα ακόμα) είναι μέσα στο παιχνίδι. Εγώ πιστεύω ότι θα είναι ανειλικρινής όποιος πει ότι ασχολείται με τα ψάρια και δεν έχει χάσει έστω και ένα. Άλλωστε, εφόσον είμαστε οι εξουσιαστές -δυστυχώς- έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω τους... Ακραίες τοποθετήσεις όπως του φίλου ripmaker αλλά και δικές σου με προσωπικές επιθέσεις νομίζω ότι στενοχωρούν άπαντες. [/offtopic]

Φιλικά,

Γιώργος

EDIT: τώρα είδα το post του φίλου PascM και έχω να πω ότι εφόσον εκφράζουν τον υποφαινόμενοι οι τοποθετήσεις και δεν αντιβαίνουν στους κανόνες του φόρουμ η διαγραφή τους θα σημαίνει και λογοκρισία. Στόχος μας εδώ είναι με συμβουλές να κάνουμε τον άλλο καλύτερο χομπύστα και όχι να τον πιάσουμε από το αυτί όταν κάνει λάθος ή εν πάσει περιπτώσει έχει απόψεις αντίθετες από τις δικές μας ή τις ευρέως αποδεκτές. Εξακολουθώ φυσικά φιλικά.... ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο κατάλληλος χώρος και θέμα για να απαντήσω.

Φυσικά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ μαζί σου!

Με τέτοιες λογικές έχει φτάσει ο κόσμος μας εδώ που έχει φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ποστ ήθελε να επισημάνει το γεγονός οτι ο φίλος μας λεει οτι δεν αλλάζει νερό ποτέ! Το θεωρώ και πιστεύω οτι συμφωνείτε μαζί μου μεγάλο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μανόλη, το θεωρώ δευτερεύον μπροστά στο ΑΛΛΟ..!

Οχι ότι συμφωνώ ή δεν με νοιάζει, αλλά απλά δευτερεύον.

Από τη νοοτροπία που αναφέρθηκα πηγάζουν ΠΟΛΛΑ !

Σταματώ εδώ όμως, γιατί έχω γίνει εντελώς έξαλλος και δεν κάνει, θα πάθω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Μανόλη, δε δικαιούμαι να αναφέρω το όνομα του φίλου συγχομπίστα ο οποίος έχει ενυδρείο 1+ m³, δεν κάνει ποτέ αλλαγή νερού -χωρίς να το κρύβει βέβαια- και το ενυδρείο του είναι πραγματικά φανταστικό. Προσωπικά θεωρώ λάθος αυτήν την τακτική είτε πρόκειται για ενυδρείο γλυκού ή θαλασσινού, αλλά όταν μια συνταγή αποδίδει είναι λάθος να την αλλάξεις. ;) Του φίλου ripmaker του "δουλεύει" η συνταγή που ακολουθεί για αυτό την προτείνει. :thumbup: Λάθος-ξελάθος.

Για τα υπόλοιπα, μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε φόρουμ προστασίας της φύσης, το χόμπυ μας δεν είναι ούτε το "ηθικότερο" ούτε το καλύτερο αλλά τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση από τη στιγμή που το έχουμε επιλέξει? Φυσικά φίλε Ντίνο δικαιούσαι να διαφωνείς... :D Δε με απασχολεί να πείσω κανέναν με το ζόρι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους και να γνωρίζουν όλοι με τι έχουμε να κάνουμε, σημειώνω τα παρακάτω: Εκανα μια μικρή "έρευνα" σχετικά με το μέλος ripmaker και μου προέκυψαν τα εξής:

1. Η εγγραφή του έγινε αμέσως μετά την τελευταία παρουσία στο φόρουμ (10/12/2006) του "συμπαθέστατου" φίλου μας shadow man, που θυμάστε όλοι τι αναστάτωση είχα δημιουργηθεί με το περίφημο εκείνο ποστ:

"οχι ρε μάστορα, θα λυπηθώ εαν πεθάνει η γάτα μου ή ο σκύλος μου αλλά δεν θα δώσω δεκάρα αν ψοφίσει ο γλύφτης μου..."

που με είχε επίσης κάνει έξαλλο και είχε γίνει και αρκετή κουβέντα ΕΔΩ... Εκτοτε φυσικά δεν ξαναφάνηκε ο shadow man, γιατί απλά υπήρχε πλέον στη θέση του ο... ripmaker ! Και θα το δείτε παρακάτω...

2. Η φρασεολογία και ο τρόπος έκφρασης του ripmaker είναι ΟΛΟΪΔΙΟΣ με την αντίστοιχη του shadow man..! Δεν έχετε παρά να διαβάσετε τα ποστ και των δύο για να το διαπιστώσετε πανεύκολα και μόνοι σας. Και ειδικά στη χρήση του όρου "γούρνα" για το ενυδρείο... Εχετε ακούσει πολλούς να χρησιμοποιούν αυτό τον όρο? Τι σύμπτωση, ε?

3. Ο ripmaker είναι ο μοναδικός που αναφέρθηκε εκ των υστέρων στον shadow man (και μάλιστα με παράπονο και κατακρίνοντάς μας ότι του φερθήκαμε λέει σκληρά...), σε σχετικά άσχετο με το θέμα ποστ του ΕΔΩ... Δείτε το παρακαλώ για να μην έχετε καμιά αμφιβολία...

4. Εάν διαβάσετε τα μηνύματα και των δύο χρηστών, θα δείτε από τις θέσεις και απόψεις που εκφράζουν, μία ταύτιση άνευ προηγουμένου. Μην σας κάνει εντύπωση όμως, γιατί απλά είναι το ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ.

Προσέξτε τώρα: Δεν έχω κανένα πρόβλημα που ο shadow man επέλεξε να "μεταμφιεστεί" σε ripmaker, προκειμένου να μπορέσει να ξαναμπεί στο φόρουμ μετά τα όσα είχαν γίνει τότε. Μπορώ να καταλάβω τη λογική μέσα από την οποία το έκανε (όχι να συμφωνήσω... μόνο να καταλάβω...). Προφανώς ένοιωθε "κάπως" και προσπάθησε να αποστασιοποιηθεί και από τον ίδιο του τον εαυτό, κρυβόμενος πίσω από τη "μάσκα" του ripmaker (επίκαιρο λόγω απόκρεων)... Δικαίωμά του να κάνει τέτοιες παιδιάστικες επιλογές, εξάλλου συμβαδίζουν και με την ηλικία του (21 μας είπε). Το πρόβλημά μου είναι ότι διαβάζοντας τον κανονισμό, βλέπω ότι αυτό απαγορεύεται. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα... Αυτό όμως το αφήνω στην κρίση των υπευθύνων...

Εγώ το μόνο που ήθελα με όλα αυτά τα κουραστικά που σας ανέφερα, ήταν να ξέρετε όλοι με ποιον έχετε να κάνετε...

Και ΔΕΝ κάνω λάθος..!

Link to comment
Share on other sites

Με το να μεταμφιέζεσαι σε James Bond ;) φίλε Ντίνο και να "ξεμπροστιάζεις" κάποιον πιστεύω ότι είναι χειρότερο για σένα και για το ρόλο/σκοπό παρουσιάς σου σε αυτό το φόρουμ. Όλα αυτά τα οποία αναφέρεις αποτελούν ενδείξεις, δεν αφορούν κανένα και δεν ενδιαφέρεται και κανείς σε τελική πόσους λογαριασμούς έχει ο καθένας. Μπορούσες να στείλεις ένα πμ στους αντμίν, αλλά ούτε εκείνους δε νοιάζει. Αν πρόκειται για το ίδιο άτομο, έχει κάποιες απόψεις. Πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι έχει το δικαίωμα της διαφορετικής άποψης και φυσικά να μην έχει τις ίδιες ευαισθησίες. :D Είναι δικαίωμα του να μην τον νοιάζει αν ψοφήσει ένα ψάρι, ή να το σκοτώσει, ή να το δώσει να το φάει η γάτα του ή να νοιάζεται για τη γάτα κι όχι για το ψάρι. Θα έχει την ίδια σκέψη με το 98% της ανθρωπότητας. Δεν μπορεί κανείς να του επιβάλει το αντίθετο ούτε να τον χαρακτηρίζει για αυτές τις σκέψεις του. Το ότι είσαι υπερευαίσθητος για τη ζωή των ψαριών δεν αφορά κανέναν μας στο χώρο αυτό και θεωρώ προσβλητική τη συμπεριφορά σου, φαντάσου να μην είναι το ίδιο άτομο.... :thumbup:

Συγνώμη για το off topic, δε θα ασχοληθώ άλλο γιατί αυτή η συζήτηση δεν ενδιαφέρει κανέναν κι επιπλέον έχει επαναληφθεί ουκ ολίγες φορές. Καλά Κούλουμα και καλή Σαρακοστή σε όλους...

Φιλικά,

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω εγώ ειναι πως οι μισοι εδω μέσα που κοπτονται τόσο για το πως περνάνε τα ψαρακια μας και αν ψοφάνε σιγουρα αυτές τις μέρες θα τα ταραξουνε τα θαλασσινα, και σιγουρα αμα πανε σε καμμια ψαροταβέρνα το τσακίζουνε το μπαρπούνι, και η σαρδέλα στα καρβουνα οτι πρέπει για μεζες με το κρασακι ε? τι εγινε ρε παιδιά? αυτά δεν ειναι ψαρακια? δεν εχουν ψυχή???? υποκριτές σας λέω λοιπόν. αντε να γραφτέιτε στη wwf και να κοπιάσετε να σώσετε κανενα ζώο που το εχει πραγματικά ανάγκη, αντε να καθαρίσετε μερικές παραλίες απο τα πλαστικά για να μη τα καταπίνουν τα πουλιά και ψοφάνε και μετά σωνετε και τους μονομαχους που ειναι στα βάζα.καντε και καμμια δεντροφυτεψη σε καμμενα δαση για να εχουν παλι σπιτάκι τα αγρια ζωα, γράφτε και καμμια επιταγόυλα στη greenpeace και μετα μας το παιζετε φιλοζωοι και οικολογοι. Εγώ τα εχω κανει αυτά και παλι δεν το παιζω φιλοζωος

Link to comment
Share on other sites

MOD NOTE: Το συγκεκριμενο θεμα δημιουργηθηκε με αποσπαση εκτος θεματος δημοσιευσεων απο το http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8099.

Παρακαλω, εαν συνεχιστει η συζητηση εδω, να γινει σε κοσμια πλαισια και σεβομενη τους κανονες και την κοινοτητα του Aquazone. Ελπιζω να μην οδηγηθουμε σε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ με αυτό:

...καθημερινά σκοτώνονται πάρα πολλά ψαράκια από αλιεία κλπ και επίσης το να χάσεις ένα ψάρι (ή και όλα ακόμα) είναι μέσα στο παιχνίδι. Εγώ πιστεύω ότι θα είναι ανειλικρινής όποιος πει ότι ασχολείται με τα ψάρια και δεν έχει χάσει έστω και ένα. Άλλωστε, εφόσον είμαστε οι εξουσιαστές -δυστυχώς- έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω τους...

Ενώ συνήθως είσαι αρκετά εύστοχος στις παρατηρήσεις και τοποθετήσεις σου Γιώργο, τώρα είσαι τελείως out... Μα τελείως..!

- Τι σχέση έχουν τα ψάρια που αλιεύονται με τη διαχείρηση της ζωής των ψαριών που διατηρούμε στα ενυδρεία μας?

Καμία! Είναι άλλου παππά ευαγγέλιο και όποτε θες να το συζητήσουμε...

- Τι σχέση εχει η "κατα λάθος" απώλεια ενός ψαριού γενικά και για διάφορους λόγους, από τη συνειδητή "δολοφονία" του?

Καμία! Φυσικά και έχουμε χάσει ψάρια όλοι μας. Αυτό είναι το θέμα? Ή είναι το ίδιο ένας απρόσμενος/απρόβλεπτος/απροσδόκητος θάνατος με το να κάνεις κάτι εν γνώση σου, τη στιγμή που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έτσι θα σκοτώσεις κάποιο ψάρι από το ενυδρείο σου?

Και κάτι άλλο... Δεν είμαστε εξουσιαστές αλλά διαχειριστές στο ενυδρείο. Και δεν έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου στα ψάρια όπως λες, γιατί ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟ..! Αλλά έχουμε μόνο "ευχέρεια" ζωής και θανάτου, με τις πράξεις μας απέναντί τους... Και αυτό συνεπάγεται ευθύνη. Ευθύνη ζωής ! Και άν εσύ δεν το βλέπεις έτσι, εγώ το βλέπω. Και απ΄όσο ξέρω και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα (και όχι μόνο). Βασική διαφορά μας λοιπόν, από όσο διακρίνω...

...Για τα υπόλοιπα, μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε φόρουμ προστασίας της φύσης, το χόμπυ μας δεν είναι ούτε το "ηθικότερο" ούτε το καλύτερο αλλά τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση από τη στιγμή που το έχουμε επιλέξει?...

ΛΑΘΟΣ! Μπορεί να μην είμαστε "φόρουμ προστασίας της φύσης" αλλά είμαστε άνθρωποι, έχουμε ευαισθησίες και οφείλουμε να είμαστε συνειδητοί απέναντι σε αυτό που κάνουμε...

Και το χόμπι μας μπορούμε να το κάνουμε ηθικότερο με τη σωστή πρακτική μας...

Και η κάθε συζήτηση έχει νόημα, γιατί βοηθά να εξελίσσεται το μυαλό, η ψυχή και η αντίληψη του καθ' ενός που συμμετέχει ή διαβάζει...

...Πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι έχει το δικαίωμα της διαφορετικής άποψης και φυσικά να μην έχει τις ίδιες ευαισθησίες. ;) Είναι δικαίωμα του να μην τον νοιάζει αν ψοφήσει ένα ψάρι, ή να το σκοτώσει, ή να το δώσει να το φάει η γάτα του ή να νοιάζεται για τη γάτα κι όχι για το ψάρι. Θα έχει την ίδια σκέψη με το 98% της ανθρωπότητας. Δεν μπορεί κανείς να του επιβάλει το αντίθετο...

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Θέλω να είναι σαφές αυτό. Παρακάτω τα χαλάμε...

...ούτε να τον χαρακτηρίζει για αυτές τις σκέψεις του....

ΛΑΘΟΣ!

Στις Δημοκρατίες ο καθ' ένας κρίνεται για όσα λέει και κάνει. Και αυτό είναι δικαίωμα του καθ' ενός μας και δεν μπορείς να το στερήσεις από κανέναν. Ετσι όπως εσύ με κρίνεις παρακάτω λέγοντας:

...Το ότι είσαι υπερευαίσθητος για τη ζωή των ψαριών δεν αφορά κανέναν μας στο χώρο αυτό και θεωρώ προσβλητική τη συμπεριφορά σου...

...έτσι κι εγώ έχω δικαίωμα να κρίνω αυτόν. Δεν τον δέρνω ούτε τον ρίχνω στην πυρά... Κριτική κάνω, όπως μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ο καθ' ένας από εμάς, απέναντι σε κάτι που νοιώθει ότι είναι στραβό ή λάθος. Για να διορθωθούν κάποτε τα "κακώς κείμενα" και οι λάθος αντιλήψεις...

...δε θα ασχοληθώ άλλο γιατί αυτή η συζήτηση δεν ενδιαφέρει κανέναν κι επιπλέον έχει επαναληφθεί ουκ ολίγες φορές....

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αφορά πολλούς και είναι πολύ καλό που γίνεται. Καλλιεργούνται συνειδήσεις μέσα από τέτοιες συζητήσεις. Και έτσι αλλάζει ο κόσμος μας. Αργά βέβαια, αλλά αλλάζει...

Αγαπητέ φίλε Γιώργο, λυπάμαι ιδιαίτερα κάθε φορά που διαπιστώνω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα απόψεων με συνχομπίστες μου σε τέτοια θέματα. Και λυπάμαι που κάποιοι αντιμετωπίζουν το θέμα αιχμαλωσία και ζωή των ψαριών, τόσο επιφανειακά και αδιάφορα...

Δεν νομίζω ότι τους δίνει κάποιος το δικαίωμα αυτό. Αυθαίρετα το παίρνουν μόνοι τους...

Υ.Σ.: Μετά και από την τελευταία απάντηση του ripmaker φαντάζομαι ότι δεν έχεις πλέον καμιά αμφιβολία ότι ΔΕΝ έκανα λάθος ως προς την ταυτοπροσωπία, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω εγώ ειναι πως οι μισοι εδω μέσα που κοπτονται τόσο για το πως περνάνε τα ψαρακια μας και αν ψοφάνε σιγουρα αυτές τις μέρες θα τα ταραξουνε τα θαλασσινα, και σιγουρα αμα πανε σε καμμια ψαροταβέρνα το τσακίζουνε το μπαρπούνι, και η σαρδέλα στα καρβουνα οτι πρέπει για μεζες με το κρασακι ε? τι εγινε ρε παιδιά? αυτά δεν ειναι ψαρακια? δεν εχουν ψυχή???? υποκριτές σας λέω λοιπόν. αντε να γραφτέιτε στη wwf και να κοπιάσετε να σώσετε κανενα ζώο που το εχει πραγματικά ανάγκη, αντε να καθαρίσετε μερικές παραλίες απο τα πλαστικά για να μη τα καταπίνουν τα πουλιά και ψοφάνε και μετά σωνετε και τους μονομαχους που ειναι στα βάζα.καντε και καμμια δεντροφυτεψη σε καμμενα δαση για να εχουν παλι σπιτάκι τα αγρια ζωα, γράφτε και καμμια επιταγόυλα στη greenpeace και μετα μας το παιζετε φιλοζωοι και οικολογοι. Εγώ τα εχω κανει αυτά και παλι δεν το παιζω φιλοζωος

Δεν μπορείς να το παίξεις φιλόζωος, γιατί είναι σαφές από τις απόψεις και τις θέσεις που εκφέρεις σε άλλα ποστ, ότι δεν είσαι...

Και αντί να προτρέπεις όλους εμάς να κάνουμε τα παραπάνω (που δεν ξέρεις καθόλου εάν τα κάνουμε και σε τι βαθμό) καλύτερα να αρχίσεις να προσέχεις λίγο περισσότερο τα ψαράκια σου (και τους "γλύφτες" σου...). Και να υπολογίζεις τη ζωή τους λίγο περισσότερο από όσο τουλάχιστον τώρα εκφράζεις ότι το κάνεις...

Να θυμάσαι ότι δεν είμαστε Θεοί.

Και απέχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από το να γίνουμε...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψες δεν έχει καμία θέση εδώ μέσα

Ντίνο με στεναχώρησες.

Έχεις λάθος.Δεν ορίζεις εσύ το τί πρέπει να γράφεται από τον καθέναν μας

και πόσο μάλλον το τί σκέφτεται/νοιώθει.

Με την φράση σου αυτή αφορίζεις από το AZ όσους έχουν την ίδια(ή περίπου την ίδια) άποψη περί λύπης από τον χαμό ενός ψαριού.

Μπροστά σε άλλα πράγματα,άλλους θανάτους,άλλες καταστάσεις,

η λύπη για τον θάνατο ενός διακοσμητικού ψαριού ίσως ακούγεται απλά ένα

κακόγουστο αστείο!

Εδώ δεν νοιάζονται οι εκτροφείς,αυτοί που τα αναπαράγουν τα ψάρια.

Στο κάτω-κάτω δεν ζημειώνεται η φύση από ψάρια που εκτρέφονται για να

διακοσμούν τα ενυδρεία μας.Και δεν αναφέρομαι σε σπάνια ή άγρια ψάρια.

Επίσης το αν θα λυπηθείς(και σε τί βαθμό) για το χαμό ενός διακοσμητικού

ψαριού δεν έχει καμία σχέση με το αν είσαι φιλόζωος.

Γιατί αν κάποιος είναι φιλόζωος να μπει στην διαδικασία αιχμαλώτισης ζώων,είτε είναι άγριοι δίσκοι είτε χελώνες;

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο με στεναχώρησες.

Έχεις λάθος.Δεν ορίζεις εσύ το τί πρέπει να γράφεται από τον καθέναν μας

και πόσο μάλλον το τί σκέφτεται/νοιώθει...

Ποτέ δεν ισχυρίσθηκα ότι είμαι ο θεματοφύλακας του Aquazone σε θέματα ηθικής. Αν αυτό καταλαβαίνεις, μάλλον κάνεις λάθος. Ομως, η παρουσία μου εδώ μέσα και η συμμετοχή μου στο φόρουμ, υπάρχει και γίνεται επειδή επισήμως το Aquazone εκφράζει κάποιες θέσεις στο ευρύτερο θέμα Ενυδρείο. Εάν αυτές οι θέσεις και οι απόψεις ήταν άλλες, διαφορετικές ας πούμε, μπορεί να μην εκφραζόμουνα μέσα απο τις γραμμές του συγκεκριμένου φόρουμ και να μην συμμετείχα στις συζητήσεις, ίσως και να μην υπήρχα και σαν επισκέπτης... Δεν συνηθίζω να συμμετέχω σε χώρους που δεν με εκφράζουν.

Και αν διαβάσεις τα δεκάδες κατά καιρούς ποστ των admin (σε αυτούς αναφέρομαι και όχι σε συντονιστές ή άλλους) θα δεις ότι σαφώς οι θέσεις τους και η νοοτροπία τους δεν συμφωνεί με αυτά που έγραψε ο φίλος μας ripmaker. Μην αρχίσω τις παραθέσεις από διάφορα ποστ, θα χρειαστώ πολλές σελίδες. Ασε που και τα επίσημα κείμενα να διαβάσεις (Κανονισμός, Καλώς ήλθατε, Θέσεις, Ενημέρωση νέων μελών κλπ) θα διαπιστώσεις το ίδιο... Είναι σαφής νομίζω και προκύπτει εμφανώς η τοποθέτησή τους υπέρ και φιλοζωικών αισθημάτων γενικά, αλλά και της σωστής συμπεριφοράς απέναντι στα ψάρια.

Στο κάτω-κάτω η πρώτη φροντίδα και υποχρέωση του κάθε χομπίστα δεν πρέπει να είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών? Ή μήπως κάνω λάθος?

...Με την φράση σου αυτή αφορίζεις από το AZ όσους έχουν την ίδια(ή περίπου την ίδια) άποψη περί λύπης από τον χαμό ενός ψαριού...

Δεν το κατάλαβα αυτό. Μάλλον μπερδεύεις τα πράγματα. Για διάβασε τι ακριβώς έγραψε ο φίλος μας ο ripmaker και μετά πες μου. Αν συμφωνείς βέβαια, αλλάζει το θέμα...

...Μπροστά σε άλλα πράγματα,άλλους θανάτους,άλλες καταστάσεις, η λύπη για τον θάνατο ενός διακοσμητικού ψαριού ίσως ακούγεται απλά ένα

κακόγουστο αστείο!...

Σε μένα ΟΧΙ..! Κανείς θάνατος δεν είναι κακόγουστο αστείο.

Η ζωή δεν πρέπει να παίρνεται στην πλάκα...

...Στο κάτω-κάτω δεν ζημειώνεται η φύση από ψάρια που εκτρέφονται για να διακοσμούν τα ενυδρεία μας.Και δεν αναφέρομαι σε σπάνια ή άγρια ψάρια...

Εάν εγώ σε στεναχώρησα όπως λες παραπάνω, εσύ με αυτή σου τη θέση τι νομίζεις ότι κάνεις? Και όχι μόνο εμένα αλλά και πολλούς άλλους εδώ μέσα. Και είμαι σίγουρος ότι θα το διαπιστώσεις στη πορεία...

...Γιατί αν κάποιος είναι φιλόζωος να μπει στην διαδικασία αιχμαλώτισης ζώων,είτε είναι άγριοι δίσκοι είτε χελώνες;

Η θέση μου γι' αυτό είναι σαφής και την έχω διατυπώσει ΕΔΩ αρκετά καθαρά... Είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στην αιχμαλωσία άγριων ελεύθερων ζώων. Αλλά μην αρχίσουμε πάλι αυτό το θέμα εδώ, δεν συζητάμε αυτό. Οποιος θέλει ας πάει εκεί να γράψει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να πω πως νοιάζομαι και πολύ για τα ψαρια μου γιατι αν νοιαζόμουν απλά δεν θα τα εκλεινα σε μια γυάλα, κανονικά επρεπε να ειναι ελέυθερα στη φύση, αυτο το σκευτήκατε? θα συνεχίσω λοιπόν να πιστέυω πως τα εχετε μπλέξει λιγο στο μυαλό σας εδώ, οποιος νοιαζεται για τη φυση δεν την αιχμαλωτίζει στο δωματιο του, τη θαυμάζει στο περιβαλλον. μπορειτε λοιπόν να εχετε ενυδρίο (οπως και εγώ) αλλά μη λετε πως σας νοιάζει για τα ψαρια σας.... (τα εχουμε αιχμαλωτισει τα κακομοιρα και δεν το παραδεχεστε). επίσης δεν ακουσα κανεναν τελικά να μας λέει πως δεν τρώει ψαρια, και ειδικά τον φιλόξενο (και δεν ειναι ανάγκη να ξεφυγει η κουβεντα και να αρχισουν οι φωνες, στην ουσια κουβέντα κανουμε και απλά δεν συμφωνουμε),

αυτος που ειπε για διαγραφή μελους (εμενα δηλαδη) πρέπει να ξερει πως απο τη στιγμή που το φορουμ δεν ειναι prive με συγκεκριμενα μελη θα πρεπει να γινονται σεβαστες ολες οι αποψεις των επισκεπτών. αλλίως κλειστε το και μεινετε μονοι σας 10-100 απο τους παλιους που εχετε τις ιδιες αποψεις και δεν θα σας ενοχλει κανενας

Έγινε επεξεργασία - ripmaker
Link to comment
Share on other sites

επισης συμφωνω απολυτα με νικονσον και george εδώ, οσο για το ποιος ειμαι δεν εχει σημασία, οι απόψεις μου εχουν. εαν δεν σας αρεσουν δεν πειραζει, ουτε εμενα μου αρεσουν μερικες αλλες δικες σας, φιλοξενε απλά προσπαθεις να τους φερεις ολους στα μετρα σου, ασε μας να πιστευουμε τα δικα μας. επισης ειμαι περιεργος για την τοποθετηση ton admins σε αυτη τη συζητηση, απο περιεργεια....

Link to comment
Share on other sites

,

εγώ δεν μπορώ να πω πως νοιάζομαι και πολύ για τα ψαρια μου γιατι αν νοιαζόμουν απλά δεν θα τα εκλεινα σε μια γυάλα, κανονικά επρεπε να ειναι ελέυθερα στη φύση, αυτο το σκευτήκατε? θα συνεχίσω λοιπόν να πιστέυω πως τα εχετε μπλέξει λιγο στο μυαλό σας εδώ, οποιος νοιαζεται για τη φυση δεν την αιχμαλωτίζει στο δωματιο του, τη θαυμάζει στο περιβαλλον. μπορειτε λοιπόν να εχετε ενυδρίο (οπως και εγώ) αλλά μη λετε πως σας νοιάζει για τα ψαρια σας.... (τα εχουμε αιχμαλωτισει τα κακομοιρα και δεν το παραδεχεστε)....

Αποδεικνύεται ΠΑΛΙ λοιπόν ότι δεν διαβάζεις το φόρουμ, όπως είχα επισημάνει και τότε ΕΔΩ... Γιατί αν διάβαζες, θα ήξερες τις απόψεις μου για το θέμα αυτό. Το δημοσίευσα και παραπάνω. Μπες στον κόπο να το διαβάσεις, μπορεί να σε ωφελήσει, που ξέρεις...(LINK)

...επίσης δεν ακουσα κανεναν τελικά να μας λέει πως δεν τρώει ψαρια, και ειδικά τον φιλόξενο (και δεν ειναι ανάγκη να ξεφυγει η κουβεντα και να αρχισουν οι φωνες, στην ουσια κουβέντα κανουμε και απλά δεν συμφωνουμε)...

Μάθε λοιπόν ότι από τότε που ξεκίνησα το χόμπι, σταμάτησα το ψάρεμα. Και αυτό γιατί πάντα είχα ενοχές κάθε φορά που ανέβαζα ένα ψαράκι από το νερό ή όταν έπιανα χταπόδια και τα έβλεπα να σπαρταράνε μπροστά μου. Οι εικόνες αυτές ακόμα είναι στο μυαλό μου και δεν μου αρέσει καθόλου που ήμουν εγώ αυτός που τις δημιούργησε...

Και μετά από λίγο καιρό στο χόμπι, σταμάτησα να ψωνίζω ψάρια από τις λαϊκές και τα ψαράδικα. Από τότε ποτέ δεν έχω ξαναψωνίσει ψάρια... Απλά μου είναι αδύνατον...

Και ποτέ δεν έχω κάτσει σε ψαροταβέρνα ή αλλού, με μενού ψάρια ή θαλασσινά, έκτοτε... Απλά μου είναι αδύνατον...

Επίσης δεν ταίζω ζωντανές τροφές τα ψάρια μου. Εχω σταματήσει να κάνω καλλιέργεια πχ αρτέμια για τα μωρά, γιατί δεν επιτρέπω στον εαυτό μου συνειδητά να "καλλιεργεί" ζωή για να ταίσει... Απλά μου είναι αδύνατον...

Επίσης δεν δίνω πλέον τα ψάρια από τις γέννες που αναπαράγω στον οποιονδήποτε ή οπουδήποτε. Αν κρίνω ότι δεν θα τους φερθεί σωστά, δεν τα δίνω. Ενας λόγος που έχω βρεθεί με 17 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών σήμερα, είναι και αυτός... Απλά μου είναι αδύνατον...

Τέλος, θα σου πω και μια ιστορία: Πρόσφατα έφτιαξα 2 ενυδρεία (340 και 580 λίτρα) για να φιλοξενήσω φροντόζες. Οταν λοιπον τελείωσα και το μεγάλο ενυδρείο στην αποθήκη που το έφτιαξα και καθόμουνα και το κοιτούσα κατά τη διάρκεια του τεστ στεγανότητας, συνειδητοποιησα ότι είναι λάθος να ζήσουν 3 ή 4 φροντόζες σε τόσα λίτρα, τη στιγμή που αν δεις, άλλοι, έχουν περισσότερες σε μικρότερα ενυδρεία (και μάλιστα μαζί με άλλα ψάρια). Ετσι αποφάσισα με πολύ στεναχώρια βέβαια, να το παροπλίσω... και παραμένει άδειο στην αποθήκη μέχρι να δω τι θα το κάνω. Ισως να λειτουργήσει σαν βοηθητικό, όταν και εάν καταφέρω να κάνω ένα πραγματικά σωστό σε μέγεθος ενυδρείο για αυτά τα ψάρια...

Με αυτά τα ολίγα, "απολογήθηκα" όπως μου ζήτησες και εύχομαι να σε κάλυψα στις απορίες σου για το πως σκέφτομαι και λειτουργώ απέναντι στα ψάρια και γενικά στα ενυδρεία. Θα μπορούσα να σου πω πολλά ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα, συν ότι μπορεί να παρεξηγηθώ και στο τέλος, ότι περιαυτολογώ. Και εύχομαι επίσης να σε προβληματίσουν θετικά αυτά και κάποτε να σε δω να υπερασπίζεσαι κάποιον "γλύφτη", που ο φροντιστής του θα γράφει σε κάποιο άλλο ποστ, σ κάποιο άλλο φόρουμ, ότι "δεν δίνει δεκάρα αν του ψοφήσει"...

Link to comment
Share on other sites

δεν μας εξηγησες ομως γιατι δεν αφηνεις τα ταλαιπωρα τα ψαρακια να ζησουν ελευθερα στη φυση? απο τα παραπάνω φαινεται να εισαι φιλόζωος αλλά και ομως στην ουσια τα κρατας σε αιχμαλωσία. και γιατι παιδευεσαι τοσο να αποδειξεις πως ειμαι ο shadowman? θες τοσο πολύ τη διαγραφη μου επειδη δεν συμφωνουν οι αποψεις μας? δεν μπορεις να κανεις και πολλά γιαυτο παντως... το μονο που μπορεις ειναι να μου εξηγησεις τους λογους για τους οποιους ειμαι λαθος, αντι αυτου θες απλά να ακολουθαμε το σκεπτικό σου (το οποιο παρουσιαζεται αρκετά ηθικο πρεπει να πω αλλά δεν ειναι ουσιωδες για την προστασια της πανιδας στο συνολο, παρα μονο μιας ομαδας του ζωικου βασιλίου και ασημαντης μαλιστα). τοποθετησου ξεκαθαρα λοιπόν οσον αφορα τα λαθη μου μπας και τα καταλάβω και εγώ. οσος αφορα τις αλλαγές νερου δεν πολυκάνω γιατι α) εχω μεγάλο ποσοστο εξάτμισης και συμπληρωνω μισο λιτρο καθε 2 μερες και β)παντα οι τιμες του νερου μου ειναι σταθερες και δεν μεταβαλλονται στο ελαχιστο (μετρησεις καθε 12-15 μερες με υγρα τεστ της jbl και στικακια καθε 2-3 μερες). τι αλλαγες να κανω ετσι? ουτε το νερο δεν μυριζει ασχημα ουτε τιποτα. τελος συμφωνα με το λινκ σου (το δευτερο) μας λες πως προτιμας να παιρνεις ας πουμε ανθρώπους κλωνοποιημενους και να τους κλεινεις σε ενα κλουβι παρα να τους συλλαμβανεις απο τη φυση και να τους κλεινεις σε ενα κλουβι. δεν το σκευτηκες ποτε ετσι ε?

Έγινε επεξεργασία - ripmaker
Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνείς βέβαια, αλλάζει το θέμα...

Το αν συμφωνώ ή το πως και κατά πόσο συμφώνω αφορά εμένα.

Πάντως την κυνικότητα του ripmaker δεν την ενστερνίζομαι σε καμία των περιπτώσεων.

Εάν εγώ σε στεναχώρησα όπως λες παραπάνω, εσύ με αυτή σου τη θέση τι νομίζεις ότι κάνεις? Και όχι μόνο εμένα αλλά και πολλούς άλλους εδώ μέσα.Και είμαι σίγουρος ότι θα το διαπιστώσεις στη πορεία...

Αυτό το τελευταίο περί διαπίστωσης να το εκλάβω ως τί;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ripmaker, φοβάμαι ότι έχεις παρερμηνεύσει τις θέσεις μου. Δεν επιδιώκω καμιά διαγραφή κανενός. Αλλαγή νοοτροπίας επιδιώκω, και αυτό γιατί θεωρώ και πιστεύω ότι μερικές φορές κάνουμε λάθος πράγματα όχι επειδή το θέλουμε, αλλά επειδή δεν το έχουμε σκεφτεί αρκετά. Και η συζήτηση πάντα μας βοηθάει να δούμε - ίσως - και άλλες οπτικές. Και γιατί όχι, να τις ενστερνιστούμε κιόλας.

Φίλε nikoskon, με τη φράση αυτή εννοώ ότι θα το διαπιστώσεις μέσα από τη συμμετοχή και άλλων μελών και την έκφραση αντίστοιχων απόψεων και θέσεων (νομίζω, υποθέτω και εκτιμώ...).

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φάνηκε κάτι σαν επιμελής παραγκωνισμός...

Μάλλον με πείραξε το ξενύχτι χθες και τα σκέφτομαι αυτά...

Όπως και να'χει καλή μέρα σε όλους και καλή σαρακοστή!

Πάω να φάω λαγάνα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ripmaker,

Είναι δύσκολο να απαιτούμε πάντα την τελειότητα...μπορούμε όμως να αγωνιζόμαστε για να την πλησιάσουμε. Πολλοί από μας αγαπάμε τα ψαράκια μας και γενικότερα τα ζώα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε χορτοφάγοι. Επίσης, πολλοί έχουμε οικολογικές ευαισθησίες όμως εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε αυτοκίνητα που εκπέμπουν ρύπους. Ας αναγνωρίσουμε έστω την καλή πρόθεση του Φιλόξενου ασχέτως αν διαφωνούμε (?) με τις επιλογές του.

Από την στιγμή που μπαίνουμε στο ¨παιχνίδι¨ της κριτικής ας το ασκήσουμε πρώτα στο εαυτό μας...και μετά το απαιτούμε από τους άλλους.

Το φόρουμ παρέχει χρήσιμες οδηγίες για όλους μας. Δεν νομίζω ότι αποτελεί πεδίο εκτόνωσης. Αντί να τσακωνόμαστε ας εκτονώσουμε την ενέργειά μας περιποιούμενοι τα ενυδρεία μας και φροντίζοντας τα ψαράκια μας. Πίστεψε με, από προσωπική εμπειρία, 1-2 ώρες την βδομάδα περιποίησης του ενυδρείου μου με κάνουν να ξεκολλήσω από το συσσωρευμένο άγχος. Αντί, να σπαταλάμε χρόνο ανταλλάσσοντας μεταξύ μας υπαινιγμούς ας επενδύσουμε τον ίδιο χρόνο για να μάθουμε από το φόρουμ (και το internet) περισσότερα στοιχεία για το χόμπι μας.

Η διαγραφή μελών δεν είναι λύση...Λύση (και πρόκληση ταυτόχρονα) είναι η ανάπτυξη εποικοδομητικού και φιλικού κλίματος.

ΥΓ. Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν το χόμπι του ενυδρείου είναι φιλοζωϊκό. Τα ψάρια μας δεν τα χρησιμοποιούμε γι εκτροφή αλλά για ευχαρίστηση. Κατά το πλείστον είναι άγρια (ή προέρχονται από άγρια). Δεν είναι στη φύση τους να ζουν περιορισμένα. Τα κρατάμε περιορισμένα για τη δική μας ευχαρίστηση, σε αντίθεση με την φύση. Άρα αποτελεί ηθική μας υποχρέωση, αν επιλέξουμε να ασχοληθούμε με αυτό το χόμπι, τουλάχιστον να τους προσφέρουμε τις καλύτερες συνθήκες (εξομοίωση φυσικού περιβάλλοντος, καθαρό νερό κλπ). Η επιλογή και η ευθύνη είναι 100% δική μας.

Άντε και καλά κούλουμα!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη φίλε ripmaker έχεις λάθος σε πολλές απόψεις σου. Ρωτάς συνέχεια γιατί δεν πηγαίνουμε να αφήσουμε τα ψαράκια μας ελεύθερα στην φύση. Σου απαντάω λοιπόν και εγώ, ξέρεις πολλά ζώα που γεννήθηκαν στην αιχμαλωσία και κατάφεραν να επιβιώσουν στην φύση; Γιατί πιστεύεις ότι αν τα αφήσουμε θα επιβιώσουν; Επίσης μας ονομάζεις υποκριτές γιατί νοιαζόμαστε για τα ψαράκια μας και θέλουμε να δημιουργήσουμε γι' αυτά το καταλληλότερο περιβάλλον. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Είναι διαφορετικό να κάνεις κάτι λάθος γιατί δεν το ξέρεις και διαφορετικό να κάνεις κάτι που είναι λάθος ενώ το ξέρεις. Όλοι εδώ μέσα κάναμε λάθη ξεκινώντας τα οποία τα διορθώσαμε με την πάροδο του χρόνου καθώς μαθαίναμε. Τα λάθη μας όμως ήταν εξαιτίας της άγνοιας ή των λάθος πληροφοριών που είχαμε και όχι επειδή έτσι μας είχε καρφωθεί. Εγώ για παράδειγμα ξεκινώντας το ενυδρείο μου είχα βάλει μέσα guppies με καρδινάλιους γιατί ο πετσοπάς τα είχε μαζί στο μαγαζί του και μου είπε ότι μπορώ να τα έχω μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην συνέχεια όμως διαβάζοντας και ρωτώντας έμαθα ότι τα μεν είναι ζωότοκα και τα δε οώτοκα. Συν ότι κάθε είδος ήθελε άλλο PH. Έφτιαξα λοιπόν ένα ακόμη ενυδρείο (60 λίτρων) και έβαλα εκεί τους καρδινάλιους. Αφού έχεις διαβάσει τα σχετικά άρθρα και όλοι σου λένε ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος για τα ψάρια σου γιατί συνεχίζεις να το κάνεις; Τώρα για το αν είσαι ο shadowman ή όχι δεν με ενδιαφέρει το θέμα είναι γιατί επιμένεις να κάνεις κάτι που ξέρεις ότι είναι λάθος; Επίσης ήθελα να πω ότι τα ψάρια δεν διαφέρουν σε τίποτα από ένα οποιοδήποτε κατοικίδιο είτε πρόκειται για σκύλο είτε για γάτα δεν υπάρχει καμία διαφορά. Για όλα τα κατοικίδια που επιλέγουμε να έχουμε είμαστε υπεύθυνοι γι αυτά και αυτό σημαίνει ότι κάνεις ότι μπορείς για να κρατάς ευτυχισμένα. Και επειδή σου αρέσει να μπλέκεις τα πράγματα δίνοντας παραδείγματα θα σου δώσω και εχώ ένα. Όπως πολύ καλά θα ξέρεις είναι διαφορετική η τιμωρία για φόνο εξ' αμελείας και διαφορετική για φόνο εκ προθέσεως. Σκέψου λίγο το γιατί... Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. ...μη λετε πως σας νοιάζει για τα ψαρια σας.... (τα εχουμε αιχμαλωτισει τα κακομοιρα και δεν το παραδεχεστε).

Εδώ θα σου απαντήσω ότι δεν θεωρώ κακόμοιρα τα ψαράκια που έχουν γεννηθεί σε συνθήκες αιχμαλωσίας (κατά συνέπεια δεν γνωρίζουν άλλο περιβάλλον) και φροντίζω να έχουν ότι χρειάζονται. Και ένα τελευταίο παράδειγμα, τα ζώα που απειλούνται ο άνθρωπος δεν τα αφήνει στην φύση στην τύχη τους, αλλά δημιουργεί καταφύγια για να καταφέρουν να επιβιώσουν. Τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θα είχαν καμία πιθανότητα στο φυσικό τους περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να απαιτούμε πάντα την τελειότητα...μπορούμε όμως να αγωνιζόμαστε για να την πλησιάσουμε. Πολλοί από μας αγαπάμε τα ψαράκια μας και γενικότερα τα ζώα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε χορτοφάγοι. Επίσης, πολλοί έχουμε οικολογικές ευαισθησίες όμως εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε αυτοκίνητα που εκπέμπουν ρύπους.

Το φόρουμ παρέχει χρήσιμες οδηγίες για όλους μας. Δεν νομίζω ότι αποτελεί πεδίο εκτόνωσης. Αντί να τσακωνόμαστε ας εκτονώσουμε την ενέργειά μας περιποιούμενοι τα ενυδρεία μας και φροντίζοντας τα ψαράκια μας. Πίστεψε με, από προσωπική εμπειρία, 1-2 ώρες την βδομάδα περιποίησης του ενυδρείου μου με κάνουν να ξεκολλήσω από το συσσωρευμένο άγχος. Αντί, να σπαταλάμε χρόνο ανταλλάσσοντας μεταξύ μας υπαινιγμούς ας επενδύσουμε τον ίδιο χρόνο για να μάθουμε από το φόρουμ (και το internet) περισσότερα στοιχεία για το χόμπι μας.

Η διαγραφή μελών δεν είναι λύση...Λύση (και πρόκληση ταυτόχρονα) είναι η ανάπτυξη εποικοδομητικού και φιλικού κλίματος.

ΥΓ. Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν το χόμπι του ενυδρείου είναι φιλοζωϊκό. Τα ψάρια μας δεν τα χρησιμοποιούμε γι εκτροφή αλλά για ευχαρίστηση. Κατά το πλείστον είναι άγρια (ή προέρχονται από άγρια). Δεν είναι στη φύση τους να ζουν περιορισμένα. Τα κρατάμε περιορισμένα για τη δική μας ευχαρίστηση, σε αντίθεση με την φύση. Άρα αποτελεί ηθική μας υποχρέωση, αν επιλέξουμε να ασχοληθούμε με αυτό το χόμπι, τουλάχιστον να τους προσφέρουμε τις καλύτερες συνθήκες (εξομοίωση φυσικού περιβάλλοντος, καθαρό νερό κλπ). Η επιλογή και η ευθύνη είναι 100% δική μας.

Άντε και καλά κούλουμα!

:thumbup::):band:

Οτι άλλο και να πούμε είναι περιττό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...