Jump to content

άδειασμα/γέμισμα ενυδρείου - λάθη/διορθώσεις


Recommended Posts

Βρε παιδιά μη τρελαινόμαστε με το αντιχλώριο, αν ο φίλος κάνει αποχλωρίωση με φυσικό τρόπο θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητη η χρήση του αντιχλώριου, και αν το νερό έχει βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά , τότε πρέπει πιο πολύ να μας απασχολεί περισσότερο που το πίνουμε εμείς και τα παιδιά μας αυτό το νερό και μετά ότι το βάζουμε στα ψάρια μας. Και μη ξεχνάτε πως και το αντιχλώριο είναι "Μη χειρον βέλτιστον", όπως και το χλώριο, που κάνει λιγότερο κακό από ότι οι παθογόνοι οργανισμοί που τυχόν υπάρχουν στο νερό. Έτσι και τα αντιχλώρια, δεν εξαφανίζουν όλες αυτές τις ουσίες αλλά τις κάνουν κάτι άλλο λιγότερες βλαβερές, όπως το χλώριο στο τέλος γίνεται αμμώνιο, που το εξουδετερώνει η βιολογία του ενυδρείου, και άλατα όπως το κοινό αλάτι. Αν διαβάσετε στην ιστοσελίδα της seachem θα δείτε πως λέει ότι μετατρέπει το χλώριο σε κάποια χλωραμίνη και μετά σε αμμωνία που θα την εξουδετερώσει η βιολογία του ενυδρείου. Για αυτό θεωρώ πως αν μπορούμε να αποχλωριόσουμε με φυσικούς τρόπους δεν είναι απαραίτητα τα αντιχλώρια, και αν υπάρχουν βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά τότε να βάλουμε ένα φίλτρο άνθρακα και να πίνουμε και εμείς από αυτό το νερό. Επίσης από αναφορές άλλων παιδιών , και ειδικά αυτοί που έχουν δίσκους, ακούω τακτικά πως αποφεύγουν κάποια αντιχλώρια γιατί αφαιρούν οξυγόνο από το νερό. Επίσης έχω διαβάσει πρόταση απο τον Stendker πως μπορούμε να αποχλωριώνουμε το νερό , απλά αν το ρίχνουμε στο δοχείο με πίεση σαν ντουζ.

Εδώ ο φίλος μας, κάνει μια κατασκευή, που από ότι κατάλαβα θα βάλει ένα δοχείο στο πατάρι για να κάνει αποχλωρίωση και μετά με φυσική ροή θα πέφτει το νερό στο ενυδρείο, του λέμε δηλαδή κάθε φορά πως πρέπει να ανεβαίνει στο πατάρι να ρίχνει αντιχλώριο, του κάνουμε δηλαδή τη ζωή πιο δύσκολη, μετά πώς να μη μας πει πως κάνει αλλαγές μια φορά το μήνα ;

Θεωρώ πως κάποιες διαδικασίες είναι πολύ απλές και δεν χρειάζεται να κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.

Φίλε μου αν δεν θες ή δεν σου είναι εύκολο μη βάζεις, δεν είναι υποχρεωτικό, και επίσης έτσι όπως θα κάνεις αποχλωρίωση θεωρώ πως δεν θα ωφελήσει σε κάτι.

Επίσης φίλε batman_gardik κάτι σημαντικό, είπες πως θα βάλεις φλοτέρ να γεμίζει το δοχείο, θα πρέπει όμως όταν θα τραβάς νερό από αυτό το δοχείο να κλείνεις τη παροχή να μη πέφτει νερό από το δίκτυο στο δοχείο , γιατί αυτό το νερό θα καταλήξει στο ενυδρείο χωρίς να έχει γίνει αποχλωρίωση

τακη αν θα γεμιζω με φλοτερ θα το κανω για να μην ξεχαστω και γεμισω νερα. Μολις γεμιζω το δοχειο, θα κλεινω το βανακι που θα εχει πριν, θα ξεκουμπωνω το λαστιχο απο το φλοτερ και θα το κουμπωνω μετα απο βανακι στη κατω μερια απο οπου και θα πηγενει το νερο στο ενυδρειο.

τωρα ομως δεν εχω πολυκαταλαβει...να ριχνω αντιχλωριο η οχι;

δεν μου ειναι κοπος παντως!!

φτανετε ευκολα το υψος που θα ειναι το δοχειο.

αν ομως η αντλια του παλιου φιλτρου που θα την βεντουζαρω ψηλα ωστε να αναταρασει το νερο μου πειτε οτι το αποχλωριωνει τοτε δεν υπαρχει λογος για αντιχλωριο.

διαφορετικα, συμφερει να αγοραζω αντιχλωριο ή να παρω μια αεραντλια και να καιω ρευμα;

Μπορειτε να μου δωσετε να καταλαβω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην εγραψα την αποψη μου..

Ο φιλος πιο πανω,χρησιμοποιει φιλτρο ανθρακα και δεν χρειαζεται να ριχνει αντιχλωριο,εσυ ομως που παιρνεις απο την βρυση σου,εισαι σιγουρος για το τι εχει το νερο?

Πως ειναι μεσα οι σωληνες σου?

Προσωπικα,αν και βαζω νερο στο βαρελι απο την προηγουμενη μερα με κυκλοφορητη μεσα στο βαρελι,ριχνω και λιγο prime,καλυτερα να ειμαι 1000% σιγουρος οτι το νερο μου ειναι ενταξει,παρα να ζω με την αμφιβολια.

Το νερο μεσα εχει διαφορα,απο βαρεα μεταλλα μεχρι 1002 που δεν ξερουμε,συν οτι καθε τοσο και λιγακι η ΕΥΔΑΠ ριχνει διαφορα ακομα.

Ναι το φιλτρο ανθρακα ειναι καλη λυση,αλλα δεν εχουμε ολοι λεφτα να παρουμε η δεν θελουμε κιολας.Το να ριξεις 2-3 σταγονες prime δεν νομιζω οτι ειναι κοπος και εισαι και σιγουρος.

Τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει,εγω παντως σου ειπα τι κανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μη τρελαινόμαστε με το αντιχλώριο, αν ο φίλος κάνει αποχλωρίωση με φυσικό τρόπο θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητη η χρήση του αντιχλώριου, και αν το νερό έχει βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά , τότε πρέπει πιο πολύ να μας απασχολεί περισσότερο που το πίνουμε εμείς και τα παιδιά μας αυτό το νερό και μετά ότι το βάζουμε στα ψάρια μας. Και μη ξεχνάτε πως και το αντιχλώριο είναι "Μη χειρον βέλτιστον", όπως και το χλώριο, που κάνει λιγότερο κακό από ότι οι παθογόνοι οργανισμοί που τυχόν υπάρχουν στο νερό. Έτσι και τα αντιχλώρια, δεν εξαφανίζουν όλες αυτές τις ουσίες αλλά τις κάνουν κάτι άλλο λιγότερες βλαβερές, όπως το χλώριο στο τέλος γίνεται αμμώνιο, που το εξουδετερώνει η βιολογία του ενυδρείου, και άλατα όπως το κοινό αλάτι. Αν διαβάσετε στην ιστοσελίδα της seachem θα δείτε πως λέει ότι μετατρέπει το χλώριο σε κάποια χλωραμίνη και μετά σε αμμωνία που θα την εξουδετερώσει η βιολογία του ενυδρείου. Για αυτό θεωρώ πως αν μπορούμε να αποχλωριόσουμε με φυσικούς τρόπους δεν είναι απαραίτητα τα αντιχλώρια, και αν υπάρχουν βαριά μέταλλα ή άλλα τοξικά τότε να βάλουμε ένα φίλτρο άνθρακα και να πίνουμε και εμείς από αυτό το νερό. Επίσης από αναφορές άλλων παιδιών , και ειδικά αυτοί που έχουν δίσκους, ακούω τακτικά πως αποφεύγουν κάποια αντιχλώρια γιατί αφαιρούν οξυγόνο από το νερό. Επίσης έχω διαβάσει πρόταση απο τον Stendker πως μπορούμε να αποχλωριώνουμε το νερό , απλά αν το ρίχνουμε στο δοχείο με πίεση σαν ντουζ.

Εδώ ο φίλος μας, κάνει μια κατασκευή, που από ότι κατάλαβα θα βάλει ένα δοχείο στο πατάρι για να κάνει αποχλωρίωση και μετά με φυσική ροή θα πέφτει το νερό στο ενυδρείο, του λέμε δηλαδή κάθε φορά πως πρέπει να ανεβαίνει στο πατάρι να ρίχνει αντιχλώριο, του κάνουμε δηλαδή τη ζωή πιο δύσκολη, μετά πώς να μη μας πει πως κάνει αλλαγές μια φορά το μήνα ;

Θεωρώ πως κάποιες διαδικασίες είναι πολύ απλές και δεν χρειάζεται να κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.

Φίλε μου αν δεν θες ή δεν σου είναι εύκολο μη βάζεις, δεν είναι υποχρεωτικό, και επίσης έτσι όπως θα κάνεις αποχλωρίωση θεωρώ πως δεν θα ωφελήσει σε κάτι.

Επίσης φίλε batman_gardik κάτι σημαντικό, είπες πως θα βάλεις φλοτέρ να γεμίζει το δοχείο, θα πρέπει όμως όταν θα τραβάς νερό από αυτό το δοχείο να κλείνεις τη παροχή να μη πέφτει νερό από το δίκτυο στο δοχείο , γιατί αυτό το νερό θα καταλήξει στο ενυδρείο χωρίς να έχει γίνει αποχλωρίωση

Δεν το ειχα ακουσει αυτο για τον στενκερ αλλα και εγω απο την ντουσιερα εχω προσαρμοσει ενα λαστιχο και πεταω κατευθειαν νερο στο ενυδρειο μαζι ομως με το αντιστοιχο αντιχλωριο που χρειαζεται η αλλαγη...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα ακουσει αυτο για τον στενκερ αλλα και εγω απο την ντουσιερα εχω προσαρμοσει ενα λαστιχο και πεταω κατευθειαν νερο στο ενυδρειο μαζι ομως με το αντιστοιχο αντιχλωριο που χρειαζεται η αλλαγη...

 

http://diskuszucht-stendker.de/gb/586,0,waterchange,index,0.html

 

Chlorine can be removed from tap water simply by holding the shower head 10 - 20 centimetres away from the bucket or the aquarium. The chlorine will escape from the water and not be introduced into the aquarium. This is especially important because chlorine is injurious to fish or, depending on the dose, can even be fatal. As the water flows through the shower head the water jet separates and each drop of water comes into contact with air, allowing the chlorine to escape. We always recommend this method as a precaution.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αρκετές φορές, γιατί δεν το αφήνετε να περάσει και απ' την μεμβράνη το νερό; Τι κερδίζετε; Θέλετε σκληρό νερό; Αυτός είναι ο λόγος μόνο;

Ναι θέλω σκληρό γιατί κάνω μίξη 50:50 με όσμωση για να πετύχω τις σκληρότητες που θέλω.

Απλά σκέφτηκα να χρησιμοποιώ τα προφιλτρα αντί να πληρώνω έξτρα κ αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην εγραψα την αποψη μου..

Ο φιλος πιο πανω,χρησιμοποιει φιλτρο ανθρακα και δεν χρειαζεται να ριχνει αντιχλωριο,εσυ ομως που παιρνεις απο την βρυση σου,εισαι σιγουρος για το τι εχει το νερο?

Πως ειναι μεσα οι σωληνες σου?

Προσωπικα,αν και βαζω νερο στο βαρελι απο την προηγουμενη μερα με κυκλοφορητη μεσα στο βαρελι,ριχνω και λιγο prime,καλυτερα να ειμαι 1000% σιγουρος οτι το νερο μου ειναι ενταξει,παρα να ζω με την αμφιβολια.

Το νερο μεσα εχει διαφορα,απο βαρεα μεταλλα μεχρι 1002 που δεν ξερουμε,συν οτι καθε τοσο και λιγακι η ΕΥΔΑΠ ριχνει διαφορα ακομα.

Ναι το φιλτρο ανθρακα ειναι καλη λυση,αλλα δεν εχουμε ολοι λεφτα να παρουμε η δεν θελουμε κιολας.Το να ριξεις 2-3 σταγονες prime δεν νομιζω οτι ειναι κοπος και εισαι και σιγουρος.

Τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει,εγω παντως σου ειπα τι κανω.

 

εγώ αυτό ρίχνω.... https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/schritt-1-schadstoffe-entfernen-5599/product/sera-toxivec.html ... 5ml στα 20lt νερού

 

νομίζω στην αρχή του topic έγραψα τις μετρήσεις του δήμου μας για το νερό.

τις ξαναπαραθέτω αν μπορούν να πούνε κάτι.... http://www.trikalacity.gr/page/ergastirio-analyseon-neroy-lymaton-deya-trikalon

Link to comment
Share on other sites

Το prime συμφερει πολυ περισσοτερο γιατι ειναι πολυ πιο συμπικνωμενο.

Τωρα ειναι στο χερι σου τι θα κανεις,καποιοι ριχνουν αντιχλωριο καποιοι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα ακουσει αυτο για τον στενκερ αλλα και εγω απο την ντουσιερα εχω προσαρμοσει ενα λαστιχο και πεταω κατευθειαν νερο στο ενυδρειο μαζι ομως με το αντιστοιχο αντιχλωριο που χρειαζεται η αλλαγη...

 

όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι το λάθος μας...

τους κάνουμε κακό!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι το λάθος μας...

τους κάνουμε κακό!!!

Τους κανεις κακο οταν δεν ξερεις πως να κανεις καποια πραγματα ακομα και αν νομιζεις οτι τα κανεις τελεια..μερικα πραγματα θελουν τροπο οτι κοπο..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το δοχείο/κουτί που θα προετοιμάζω το νερό θα μου έρθει δευτέρα και θα έχω 11 ημέρες χωρίς αλλαγή νερού +1 της προετοιμασίας =12.

είναι προτιμότερο να αλλάξω αύριο από την βρύση κατευθείαν όπως έκανα πριν ή να περιμένω το δοχείο;

το χλώριο ή η αμμωνία είναι χειρότερο; 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το δοχείο/κουτί που θα προετοιμάζω το νερό θα μου έρθει δευτέρα και θα έχω 11 ημέρες χωρίς αλλαγή νερού +1 της προετοιμασίας =12.

είναι προτιμότερο να αλλάξω αύριο από την βρύση κατευθείαν όπως έκανα πριν ή να περιμένω το δοχείο;

το χλώριο ή η αμμωνία είναι χειρότερο; 

 

κάνε αλλαγή απο τη βρύση , κλεισε τις αντλιες όσο βάζεις νερό απο τη βρύση και βάλε αντιχλώριο με αναλογια το συνολικό νερό του ενυδρείου, μολις τελειώσεις ανοίγεις τις αντλίες. Με τη θερμοκρασία όμως τι θα κάνεις ;

Σε τι θερμοκρασία έχεις τα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

22 οC.

το νερό του φτιάχνω την θερμοκρασία μετρώντας με θερμόμετρο και μετά συνδέω το αλφαδολάστιχο. 

έχω φυσικό αέριο και έχω όλη μέρα ζεστό νερό οπότε δεν έχω θέμα με θερμοσίφωνες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε βάλε αντιχλώριο στο συνολικό όγκο του ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και 12 μερες χωρις αλλαγη να μεινεις δεν τρεχει κατι,μη τρελενεσαι.

Απο τη στιγμη που εχεις στρωμενο φιλτρο και δεν μετρας αμμωνια και νιτρωδη,μη σε φοβιζει επειδη θα μεινει το ενυδρειο χωρις αλλαγη νερου για 12 μερες.

Σκεψου οτι ειναι καλοκαιρι και λειπεις διακοπες,θα εκανες αλλαγες νερου ανα εβδομαδα?

Μη το φοβασαι λοιπον,φτιαξε το κουτι σου με ολα τα πραγματα και κανε αλλαγη μολις τελειωσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μέτρησα το ενυδρείο σε καθαρά λίτρα χωρίς τον όγκο του φίλτρου, του χαλικιού, την πλάτη και τα ξύλα και βγάζω ~120λίτρα.

πόσο νερό να αλλάζω κάθε φορά;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σημερα που τελειωνε το θεμα δοχειου-βανες-σωληνες-ενωσεις κτλ για να ειναι ολα πιο ευκολα τσουπ στο τελος ραγησε το πλαστικο δοχειο στο σημειο της τρυπας εξαγωγης (προς ενυδρειο). με τι υλικο να κολλησω ενα αλλο πλαστικο κομματι απο πανω εξωτερικα του δοχειου; μπορω με logo παντοκολλητη ή κολλα pvc ;

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Με υβριδικη κολλα. Μαρκα οποια βρεις ολες κανουν. Πηγαινε σε ενα χρωματοπωλειο και ζητα.

Αν μπορεις βρες σωληναριο και οχι φυσιγκα για να μην παει χαμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το δοχείο είναι από αυτα τα πορτοκαλί για τρόφιμα που συνήθως έχουν για ελιες λάδια κλπ ;

Αν είναι απο αυτό δύσκολο να το κολλήσεις , ότι και να βάλεις θα το πετάξει.

Το καλυτερο είναι να μεγαλώσεις τη τρυπα και να βάλεις μεγαλύτερο ρακορ, αν το σκισιμο είναι πιο μεγάλο, μάλλον πας για άλλο βαρέλι.

Προσεχε όμως τις κόλλες γιατι μπορεί να σου βγάλουν τοξικα στο νερό , και αυτο δεν είναι ότι καλύτερο, σκέψου πως αν αυτο το βαρέλι το είχες για πόσιμο νερό για να πινεις θα έβαζες κόλλα ;

Link to comment
Share on other sites

το δοχειο ειναι αυτο που λεω στο 4ο μηνυμα.

παντως βρεθηκε λυση χωρις κολλες και συλικονες!!!

θα παρουσιασω συντομα το συστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

αν η θερμοκρασια κατεβενει 1 βαθμο κατα την αλλαγη ειναι προβλημα; επιρρεαζονται πολυ τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

με 1 βαθμό δεν υπάρχει πρόβλημα , από τι στιγμή κιόλας που γίνεται σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

με 1 βαθμό δεν υπάρχει πρόβλημα , από τι στιγμή κιόλας που γίνεται σταδιακά.

σταδιακα θεωρειται κατα την αλλαγή;

μεσα σε 20-30λεπτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το οτι ξαναχρησιμοποιω εντος νερου υλικα όπως θερμοστατη, κυκλοφορητη, δεματικα καλωδιων, σφουγγαρια, βιτέξ και αποχες τα οποια ειχα παροπλησει σε ενα πλαστικο κουτι για 3χρονια σε εξωτερικες θερμοκρασιες και απλα μερικα απο αυτα τα ξεπλινα σε χλιαρο/ζεστο νερο μπορει να θεωρηθει λαθος ως προς τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...