Jump to content

ΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ


BadSeed

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ POST ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ (Π.Χ. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ) ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΑΝ, ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (300LT) ΣΤΙΣ 29/9 ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΜΕ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΨΑΡΑΚΙΑ 4 ΛΑΜΠΙΔΕΣ ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ 3 CYNOTILAPIA AFRA RED TOP 3 PSEUDOTROPHEUS ACEI, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 2 PSEUDOTROPHEUS ICE BLUE ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ 2 SOCOLOFI ALBINO ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΩΝ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΙΚΡΑ 4-5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ (ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ SOCOLOFI) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΦΥΛΟ....

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ...30/11 ΜΠΟΥΚΩΝΕΤΑΙ H AFRA RED TOP ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣjava script:emoticon(':huh:',%20'smid_29')

17/12 ΜΠΟΥΚΩΝΕΤΑΙ Η ΕΥΛΑΜΠΙΑ ΑΠΟ ΛΑΜΠΗjava script:emoticon(':thumbup:',%20'smid_29')

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΜΠΟΥΚΩΜΑΤΩΝ ΕΧΑΣΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ 2 ICE BLUE, ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ TO ICE BLUE ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ RED TOP...java script:emoticon(':thumbup:',%20'smid_7')

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ? ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΑ? ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σοβαρό του θέματος είναι οι απώλειες που είχες. Ανακάλυψες γιατί?

Όσον αφορά το θέμα του υβριδισμού, μη τρελαίνεσαι. Αφού το επιτρέπει η φύση ας μην νοιώθουμε ενοχές εμείς με αυτό!

Θα επιμείνω στο θέμα των απωλειών!!!

Και αν μπορείς γράφε με μικρά :huh:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις τα ψάρια όλα μπήκαν με διαφορα ενός μήνα περίπου και πάντα ανεβαζα λίγο την θερμοκρασία και εριχνα και λίγο αλάτι για προληπτικούς λόγους μιάς και δεν είχα ενυδρείο καραντίνα για αυτές τις διαδικασίες, αλλαγή του 30% του νερού ανα εβδομάδα και μετρήσεις φυσιολογικές... όλα τα ψάρια ήταν δραστήρια και έτρωγαν κανονικά, αλλά μόνο με τα Ice Blue το αντιμετώπισα αυτό και ήταν και τα 2 από το ίδιο μαγαζί και ίδια εισαγωγή. Το ένα μετα από ένα μήνα έπιασε πάτο και δεν μπορούσε να κολυμπήσει και το άλλο με διαφορά μίας εβδομάδας είχε πρησμένο στομάχι, δυστηχώς δεν το πρόλαβα... το τρίτο τώρα το έχω από τις 19/12 και είναι πολύ καλά. Το κακό με το συγκεκριμένο ψάρι είναι οτι τρώει πολύ ...δεν εχω ξαναδεί κατι τέτοιο με κιχλίδα ... Τώρα όμως μπούκωσε για τα καλά και είμαι περίεργος τι θα βγεί!!!!???

Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι περίεργο στο ενυδρείο αν συνέβαινε θα άντεχαν τα μικρά??

Έγινε επεξεργασία - BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες,καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τις κιχλίδες, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως το αλάτι είναι ένα συστατικό το οποίο δεν αλιώνεται και δεν εξατμίζεται. Αυτό σημαίνει πως Κάθε φορά που κάνεις αλλαγές νερού θα πρέπει να προσθέτεις την ποσότητα αλατιού που αντιστοιχεί στα λίτρα που έβγαλες. Αν τώρα εσύ έβαζες αλάτι κάθε φορά που έβαζες καινούριο ψάρι μέσα στο ενυδρείο ανεξέλεγκτα υπάρχει πιθανότητα να έχεις πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από την πρέπουσα.

Ο τρόπος που παρουσιάζεις τους θανάτους των 2 ψαριών (κυρίως του δεύτερου), μαρτυράει κάποιες πιθανότητες το ψάρι να ψόφησε από ασθένεια, η οποία αν ήταν κολλητική, μπορεί και να εξακολουθεί να υπάρχει! Βέβαια, αυτή τη στιγμή αφού δεν έχεις κάποιο δείγμα που να μαρτυράει κάποιο πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....

Καλό θα ήταν να μας πεις και τις τιμές του νερού σου, δηλαδή ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, kH, gH, pH!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τις κιχλίδες, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως το αλάτι είναι ένα συστατικό το οποίο δεν αλιώνεται και δεν εξατμίζεται. Αυτό σημαίνει πως Κάθε φορά που κάνεις αλλαγές νερού θα πρέπει να προσθέτεις την ποσότητα αλατιού που αντιστοιχεί στα λίτρα που έβγαλες. Αν τώρα εσύ έβαζες αλάτι κάθε φορά που έβαζες καινούριο ψάρι μέσα στο ενυδρείο ανεξέλεγκτα υπάρχει πιθανότητα να έχεις πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από την πρέπουσα.

Ο τρόπος που παρουσιάζεις τους θανάτους των 2 ψαριών (κυρίως του δεύτερου), μαρτυράει κάποιες πιθανότητες το ψάρι να ψόφησε από ασθένεια, η οποία αν ήταν κολλητική, μπορεί και να εξακολουθεί να υπάρχει! Βέβαια, αυτή τη στιγμή αφού δεν έχεις κάποιο δείγμα που να μαρτυράει κάποιο πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....

Καλό θα ήταν να μας πεις και τις τιμές του νερού σου, δηλαδή ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, kH, gH, pH!

Πάντα και μόνο σε κάθε εισαγωγή νέου ψαριού έβαζα αλάτι για μια βδομάδα την θερμοκρασία στους 27-28 και μετα σταδιακά μειωση της θερμοκρασίας στους 26 και αλλάγη 30% του νερου..

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10 Σταθερά

PH=8

KH=7

GH=12-13

Όσο για τον δεύτερο θάνατο πρέπει να ήταν από εσωτερικά βακτήρια...

Πάντως πάω για καινούριο είδος Cynopseudotropeus afra ice red top blue!!! java script:emoticon(':huh:',%20'smid_1')

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει γιατι λες οτι εριχνες αλατι για προληπτικους λογους.Τι εννοεις;Τι δοσολογια ακολουθουσες και ποιο αλατι εριχνες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει γιατι λες οτι εριχνες αλατι για προληπτικους λογους.Τι εννοεις;Τι δοσολογια ακολουθουσες και ποιο αλατι εριχνες;

Για τυχόν παράσιτα έριχνα το αλάτι της Api μια κουταλια της σούπας ανά 19 lt αν θυμαμαι καλά την δοσολογία...τώρα πιά δεν ρίχνω καθόλου... η όλη ιστορία με το αλάτι ξεκίνησε όταν ένα Acei μετά από μια εβδομαδα από την εισαγωγή έπαθε costia ακολούθησα θεραπεία με αλάτι και πήγαν όλα καλά...

Λάθος η διαδικασία με το αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για τυχόν παράσιτα έριχνα το αλάτι της Api μια κουταλια της σούπας ανά 19 lt αν θυμαμαι καλά την δοσολογία...τώρα πιά δεν ρίχνω καθόλου... η όλη ιστορία με το αλάτι ξεκίνησε όταν ένα Acei μετά από μια εβδομαδα από την εισαγωγή έπαθε costia ακολούθησα θεραπεία με αλάτι και πήγαν όλα καλά...

Λάθος η διαδικασία με το αλάτι?

Οχι,καθε αλλο.Οι Αφρικανες θελουν αλατι στο νερο τους σε στανταρ δοσολογια αναλογα με τα λιτρα.Εγω χρησιμοποιουσα της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια πρωτα διαβαζουμε και μετα βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο.

Τωρα βλεπεις τα αποτελεσματα. Θα εχεις ενα ενυδρειο οπου δεν θα μπορεις να δωσεις ψαρια σε κανεναν γιατι δεν ειναι καθαρα.

Οσο το οτι η φυση το επιτρεπει.. Ναι οντως αλλα τα υβριδια ή ειναι ισχυρα και πολλαπλασιαζονται δημιουργουντας νεο ειδος ή δεν ειναι ισχυρα και η φυση απο μονη της τα σκοτωνει. Στο ενυδρειο ομως? Δημιουργουνται και υπαρχουν χωρις αυτο το φιλτραρισμα. Αρα δημιουργουνται σιγουρα καποια που ειναι προβληματικα.

Εγω προτεινω ευθανασια και διαβασμα για το ποια απο τα ειδη σου μπορουν να υβριδισουν με ποια. Τελος αποφασιζεις τι θα κρατησεις και ποια θα πρεπει να δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο,πολλες φορες ομως σου ερχεται και απο ψαρια που δεν το περιμενεις η που θα το θεωρουσες αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω ευθανασια

Το θεωρώ απαράδεκτο να σκοτώσεις υγιέστατους οργανισμούς!!!!! Στο τέλος θα αρχίσουμε να σκοτώνουμε μουλάρια επειδή είναι υβρίδια!!!

Και ποιος σου είπε πως στα ενυδρεία δεν υπάρχει αυτό το φιλτράρισμα? Τα παπαγαλόψαρα αναπαράγονται? Τί πειράζει που είναι υβρίδια? Η φύση έχει προβλέψει να μην υπάρχει εξέλιξη σε κάποια είδη. Αν υπάρξει εξέλιξη, θα βγει το νέο είδος, όπως πολύ σωστά αναφέρεις και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα....

Τί θα πει πως τα ψάρια δεν είναι καθαρά? Αν είναι ζωντανά, τρώνε και κολυμπάνε είναι πεντακάθαρα! Γενετικές ανωμαλίες μπορεί να υπάρξουν και στα πιο "καθαρά" είδη!

Όταν τα ζωντανά αναπαράγονται μόνα τους, χωρίς εργαστήρια, σύριγγες και μικροσκόπια, όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ''ελλατωματικό'' όμως υβρίδιο, με την έννοια ότι δεν είναι τόσο καλά προσαρμοσμένο στις συνθήκες όσο ένα άλλο, θα χε λιγότερες πιθανότητες να επιβιώσει στο έξω περιβάλλον. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένα υγιές ψαράκι που μπορεί να ζήσει για πολλά χρόνια. ''Γενετικά αδύναμα'' άτομα μπορεί να προκύψουν και μέσω καθαρόαιμης αναπαραγωγής...

Από την στιγμή που είναι αργά για ν' αποτρέψεις τον υβριδισμό, δεν χάθηκε και ο κόσμος, και γω δηλώνω κατά της ευθανασίας....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ας τα να μεγαλώσουν και αν δεις ότι αντιμετωπίζουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα όπως παραμορφώσεις κλπ τότε βλέπουμε για ευθανασία. Αλλά από τώρα ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βγάλαμε δεν συμφωνώ ούτε εγώ. :huh:

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ TO ICE BLUE ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ RED TOP...

Πριν πω για τα άλλα, θα ήθελα να μάθω πώς είμσατε τόσο σίγουροι ότι το μπούκωμα προήλθε απο red top;;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο οι συνθηκες δεν ειναι οπως στη φυση, ειναι ιδανικοτερες. Οποτε επιβιωνουν ψαρια-υβριδια που στη φυση πιθανον να μην επιβιωναν. Και νεο ειδος και τετοια σε κλιμακα ενυδρειου δεν υφιστατατε αλλιως να βαλω αγγελια "ζητειται labidoacei για την εξελιξη και την δημιουργια νεου ειδος". Στη φυση που το φαινομενο μπορει να ειναι πιο ευρυ, εκει ναι, υβριδια μπορουν να ζευγαρωσουν και να δημιουργηθει κατι νεο, που παλι αν θα ειναι ισχυρο και θα επιβιωσει.

Στην κλιμακα του ενυδρειου τα υβριδια κοινως τα λουζεσαι γιατι κανενας χομπιστας-γνωστης δεν τα θελει. Για τον απλο λογο οτι οταν ζευγαρωσουν θα δωσουν παλι κατι ενδιαμεσο και αν αυτο συνεχιστει με διαφορα ειδη θα εχουμε το κλασσικο: "ρουχα μαζι που πληθηκαν και εχουν γινει ροζ".

Κι αν οχι stormtrooper παρε εσυ τα υβριδια του φιλου που θα του περισεψουν.

ΟΚ η ευθανασια ειναι ακραιος τροπος αλλα διαφορετικα πρεπει να υπομεινεις την αρχικα λαθος επιλογη (συνθεσης) που εχεις κανει, να διατηρησεις τα μικρα που εχουν ερθει στο ενυδρειο σου και να μην τα δωσεις για να μην διαδωσεις το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Κι αν οχι stormtrooper παρε εσυ τα υβριδια του φιλου που θα του περισεψουν.

Θα έπρεπε να νιώθω τύψεις που δεν θα είχα πρόβλημα για κάτι τέτοιο????

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια πρωτα διαβαζουμε και μετα βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο.

Φίλε μου διαβασα αρκετά και δεν το περίμενα από αυτα τα ψάρια..

Τα παπαγαλόψαρα αναπαράγονται? Τί πειράζει που είναι υβρίδια? Η φύση έχει προβλέψει να μην υπάρχει εξέλιξη σε κάποια είδη. Αν υπάρξει εξέλιξη, θα βγει το νέο είδος, όπως πολύ σωστά αναφέρεις και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα....

Πολύ καλός μου φίλος που διατηρεί κοινωνικό ενυδρείο από το '93 με κιχλίδες εχει μέσα και 3 παπαγάλους ο πρώτος του υβριδισμός έγινε από τον έναν παπαγάλο και ένα labidochromis caeruleus τα μικρά είναι πολύ όμορφα αλλά...Πορτοκαλί!!! :huh: "Εδώ και πολλά χρόνια"

Πριν πω για τα άλλα, θα ήθελα να μάθω πώς είμσατε τόσο σίγουροι ότι το μπούκωμα προήλθε απο red top;;

Κοίτα να δείς εδώ και 2 μέρες είχε φάει σκάλωμα μαζί της (δεν ήξερα αν είναι θυληκιά) εμένα μου φαινόταν σαν ενας κλασσικός τσακωμός μέχρι χθές που όταν γύρισα από την δουλειά αντίκρισα ένα ενυδρείο λωρίδα της γάζας και μου θύμησε σκηνές από το ζευγάρωμα του Λάμπη (περιμένω μωρά όπου να ναι) , την είδα μπουκωμένη και αυτός δεν σταμάταγε να την κυνηγάει... δεν μπορώ να φανταστώ οτι ήταν άλλος...

Στην κλιμακα του ενυδρειου τα υβριδια κοινως τα λουζεσαι γιατι κανενας χομπιστας-γνωστης δεν τα θελει. Για τον απλο λογο οτι οταν ζευγαρωσουν θα δωσουν παλι κατι ενδιαμεσο και αν αυτο συνεχιστει με διαφορα ειδη θα εχουμε το κλασσικο: "ρουχα μαζι που πληθηκαν και εχουν γινει ροζ".

Κι αν οχι stormtrooper παρε εσυ τα υβριδια του φιλου που θα του περισεψουν.

ΟΚ η ευθανασια ειναι ακραιος τροπος αλλα διαφορετικα πρεπει να υπομεινεις την αρχικα λαθος επιλογη (συνθεσης) που εχεις κανει, να διατηρησεις τα μικρα που εχουν ερθει στο ενυδρειο σου και να μην τα δωσεις για να μην διαδωσεις το προβλημα.

Πιάνεις ένα πολύ λεπτό θεμα που χωράει πολύ συζήτηση, σέβομαι την αποψή σου και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.. την απόφασή μου την πήρα και θα τα κρατήσω με την μαμα σε ξεχωριστό ενυδρείο.Δεν το βλέπω οτι θα τα λουστώ όπως λές και δεν με ενδιαφέρει ο χομπίστας που δεν θα τα θέλει γιατι δεν θα τα δώσω...

Εχεις την ίδια άποψη και για τους ανθρώπους? Περί λουσήματος και λάθους επιλογής?

Link to comment
Share on other sites

Stormtrooper οχι δεν πρεπει να νιωθεις ασχημα αλλα θα πρεπει να δεχθεις παραλληλα οτι τα υβριδια δεν θα επρεπε να τα βαλεις μαζι με αλλα ψαρια που πιθανον να ζευγαρωσουν.

Badseed συγνωμη εαν σε προσεβαλα δεν ηταν ο στοχος μου αυτος.

Το θεμα ειναι οτι ψαρια απο ιδια οικογενεις (pseudotropheus π.χ.) δεν πρεπει να μπαινουν μαζι γιατι υβριδιζουν. Επειτα υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις οι οποιες δεν εχουν ακουστει πολυ. Για παραδειγμα, Cynotilapia afra white top (τα οποια εχω εγω) αλλοι τα λενε ετσι και αλλα τα ονομαζουν pseudotropheus kingiezi. Λοιπον αυτο παει να πει οτι το ειδος αυτο ειναι πολυ κοντα και στις δυο οικογενειες οποτε δεν κανει να μπει με αλλα ειδη απο τις αντιστοιχες οικογενειες.

Δεν σας καταλαβαινω, θελετε να εχετε ψαρια που ειναι περιπου κατι τετοιο ή ακριβως καποιο ειδος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν μπορώ να εκφέρω κι εγώ γνώμη και προσωπική άποψη.........σαν αρχάριος κι εγώ την πάτησα κατά το στήσιμο αφρικανικού....με τρία διαφορετικά είδη που μου προμήθευσε ο έμπορας εκ των οποίων τα δύο και μόνο ....υβριδίστικαν... μεταξύ τους με αποτέλεσμα να έχω δεκα επτά μπάσταρδα!!Ζούν και χαίρουν άκρας υγείας εδώ και ένα χρόνο περίπου....τα χαίρομαι με χαίρονται δεν τα σκοτώνω δεν τα πουλώ δεν τα χαρίζω δεν τα ρίχνω στην λίμνη συνεπώς δεν διαιωνίζω τον υβριδισμό...!!!ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι απλά τα πράγματα!

Αν είναι να ταχθούμε ενάντια στον υβριδισμό, να βγούμε στους δρόμου και να σκοτώσουμε το 99% των σκύλων που κυκλοφορούν (ΟΛΕΣ οι ράτσες είναι υβρίδια) καθώς και τα μουλάρια, κάποια ωδικά πτηνά κοκ.... Για να μην πω για τους μηγάδες ανθρώπους....

Ο υβριδισμός είναι μέρος της φύσης και σημαίνει ΕΞΕΛΙΞΗ!!! Ακόμα κι αν τα υβρίδια αναπαραχθούν μεταξύ τους θα είναι ευχάριστο γεγονός καθότι θα μιλάμε για φυσική αναπαραγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Εκει που παιρνει νερο το θεμα ειναι οτι στη φυση που γινεται ο υβριδισμος υπαρχει το εξελικτικο φιλτρο. Τα αδυναμα συγχωρουνται αμεσα, η ιδια η φυση τα κανει τροφη για τα ισχυρα. Στο ενυδρειο, οπου ΔΕΝ ειναι ανταξιο της φυσης, γιατι προφανως δεν μπορεις να περικλεισεις του παραγοντες τις φυσης σε 5 τζαμια, ΔΕΝ υπαρχει το εξελικτικο φιλτραρισμα οποτε ειναι πιθανο να δημιουργηθουν προβληματικα οντα. Αν εισαι συνειδητοποιημενος και δεν τα δωσεις τοτε οκ. Αν αρχισεις να τα μοιραζεις ζησε Μαη μου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Νικο επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου.. :(

το γεγονος οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των σκυλιων ειναι υβριδια δεν σημαινει οτι ειναι και το καλο ή πρεπει να χαρουμε!!σε λιγο θα ψαχνουμε τα καθαροαιμα..οτι ειναι πλασματα του θεου και τα αγαπαμε και τα προσεχουμε ή τα εχουμε σπιτι μας ειναι αλλο..δεν σημαινει ομως οτι θα επρεπε και να τα ζευγαρωσουμε μεταξυ τους..

Για τους μιγαδες ειναι τελειως αλλο το θεμα γιατι δενειναι απλα θελα φυσης αλλα και βουλησης του ανθρωπου και θεμα λογικης κτλ,κατι το οποιο ειναι αυτο που μας διαφοροποιει απο τα υπολοιπα ζωντανα του πλανητη..οποτε αλλαζουν κατα πολυ οι παραμετροι που πρεπει να συζητηθουν..

Ειδικα σαν χομπιστες για να γυρισουμε στα ενυδρεια που ειναι και το θεμα μας,ο σκοπος μας ειναι η διατηρηση και αναπαραγωγη ζωντανων οργανισμων,και η προσομοιωση οσο το δυνατων καλυτερα των φυσικων συνθηκων και του περιβαλλοντος που ζουν..

Αν ΤΥΧΕΙ οπως ο φιλος που το ανεφερε πιο πανω,και τα κρατησε εν γνωση του πολυ καλα!!περιορισε αυτο που συνεβη στο δικο του ενυδρειο,και πολυ ορθα εκανε..δεν θα τα σκοτωσουμε αλλα πρεπει να κανουμε οτι ειναι δυνατον να μην συμβει..και αν συμβει απο αγνοια ή απο ατυχια να περιορισουμε την εξαπλωση τους..

το οτι ο ανθρωπος εχει μπασταρδεψει σημερα τα παντα ή αλλαζει τοσο το φυσικο περιβαλλον που δημιουργουνται πλεον υβριδια ακομη και στα φυσικα μερη που εχουν απομεινει δεν ειναι αλλοθι για να το κανουμε και να πουμε ενταξει μωρε..τι εγινε??

φιλικα παντα...

την καλημερα μου σε ολους.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε

Τα υβρίδια προέρχονται από την διασταύρωση δυο διαφορετικών ειδών και η διασταύρωση αυτή δίνει μην γόνιμους απογόνους , όπως το μουλάρι, το διασταυρωθεί ένα καθαρόαιμο setter με ένα λυκόσκυλο δεν δίνει σε καμιά περίπτωση υδρίδιο αλλά ένα σκύλο μικτής ράτσας , κάτι που συνεβενε διαρκώς στα χρονιά τις εξέλιξης μέχρι οι σημερινές καθαρόαιμες φίλες σταθεροποιηθούν και καταγραφούν από εμάς . όταν αυτή η εξέλιξη γίνεται με φυσική επιλογή και όχι με τεχνικά μέσα μπορούμε να λεμέ ότι αυτό είναι ένα μέρος τις εξέλιξης των ειδών , πολλές φορές για να εξυπηρετεί το δικό μας όφελος. Όλες οι καθαρόαιμες φυλές πέρασαν από υβριδική φάση , η αναπαραγωγή υβριδίων σε κλειστά συστήματα όπως τα ενυδρεία είναι μια σταγόνα στο ωκεανό, και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να επηρεάσει την καθοροαιμια των ειδών .

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε

Τα υβρίδια προέρχονται από την διασταύρωση δυο διαφορετικών ειδών και η διασταύρωση αυτή δίνει μην γόνιμους απογόνους , όπως το μουλάρι, το διασταυρωθεί ένα καθαρόαιμο setter με ένα λυκόσκυλο δεν δίνει σε καμιά περίπτωση υδρίδιο αλλά ένα σκύλο μικτής ράτσας , κάτι που συνεβενε διαρκώς στα χρονιά τις εξέλιξης μέχρι οι σημερινές καθαρόαιμες φίλες σταθεροποιηθούν και καταγραφούν από εμάς . όταν αυτή η εξέλιξη γίνεται με φυσική επιλογή και όχι με τεχνικά μέσα μπορούμε να λεμέ ότι αυτό είναι ένα μέρος τις εξέλιξης των ειδών , πολλές φορές για να εξυπηρετεί το δικό μας όφελος. Όλες οι καθαρόαιμες φυλές πέρασαν από υβριδική φάση , η αναπαραγωγή υβριδίων σε κλειστά συστήματα όπως τα ενυδρεία είναι μια σταγόνα στο ωκεανό, και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να επηρεάσει την καθοροαιμια των ειδών .

Ακριβώς αυτά που αναφέρονται πιο πάνω!

@ Giannis-malawi

Καταρχήν το ότι διαφωνείς δεν είναι λόγος να τελειώνεις με το "φιλικά πάντα..."! Εννοείται πως δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα! Στο ζητούμενο:

Δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό στην γέννηση υβριδίων χωρίς τεχνιτά μέσα. Το ότι κυκλοφορούν "μπάσταρδα" σκυλιά δεν είναι κακό.... Κι αν θεωρείς πως είναι θα ήθελα να μου εξηγήσεις ακριβώς που είναι το πρόβλημα.

Προσωπικά έχω υβρίδια Corydoras...... Είναι υγιέστατα και χωρίς κανένα πρόβλημα! Ίσα ίσα που έχουν αποδειχτεί και πολύ ανθεκτικά ψάρια. Θα προσπαθήσω να τα αναπαράγω. Δεν βρήσκω λόγο να μην το κάνω. Το μόνο που θα κάνω εγώ είναι να ρίξω τις θερμοκρασίες του ενυδρείου... Όλα τ'άλλα θα τα κάνει η φύση... Αν δεν το κάνει, όλα καλώς. Αν το κάνει πάλι καλώς. Εγώ απλά προσομοιώνω τη φύση... και αυτή κάνει το έργο της!

Το ερώτημά μου είναι απλό, αλλά κανείς δεν μου το έχει απαντήσει με σαφήνεια. Όσοι θεωρείτε τα υβρίδια ως "λάθος" θέλω σαφή εξήγηση στο γιατί!!! Το "γιατί έτσι" ή "αυτό δεν είναι φύση" δεν το θεωρώ λογική απάντηση αλλά το θεωρώ ως ειδική προτίμηση του κάθε έναν από εμάς. Μιλάω πάντα για υγιή υβρίδια χωρίς γεννετικές ανωμαλίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...