Jump to content

Γούρνα ~808lt - Phase I


Recommended Posts

Επιτέλους μπήκε η άνοιξη !!!


Οι εξελίξεις στην λίμνη μου είναι στάσιμες. Τα ψάρια είναι υγιέστατα, αν και είναι φοβισμένα κάθε φορά που τα πλησιάζω. Δεν περνάω πολύ χρόνο μαζί τους και μάλλον με έχουν ξεσυνηθίσει. Τι να πω !!!


Το τριφύλλι που είχα βάλει γύρο γύρο έχει ψιλό ξεραθεί. Τα νούφαρα εδώ και καιρό έχουν βγάλει μικρά φιλαράκια. Είναι κάπου στα 5 εκατοστά, αλλά δεν μεγαλώνουν άλλο να βγουν στην επιφάνεια. Το ρυάκι μαζεύει συνέχεια τριχοειδή άλγη και το καθαρίζω ανα 2 εβδομάδες, αλλά όλη η λίμνη είναι πεντακάθαρη.


Δυστυχώς χάλασε το κινητό μου και έχασα διάφορες φωτό. Τις τελευταίες μέρες προσπάθησα να της ανακτήσω, χωρίς αποτέλεσμα. Τι είχαν οι φωτό? Aquaponics version 2. Δυστυχώς θα πρέπει να βάλετε την φαντασία σας καθώς λείπουν οι φωτό.


------------------------------------------------------Aquaponics version 2---------------------------------------------------------------------


Αγόρασα ένα δοχείο 5lt. Έκοψα την μια πλευρά και στην άλλη έκανα μια μικρή τρύπα. Έβαλα στην τρύπα 2 πλαστικούς σωλήνες και έφτιαξα “το ποτήρι του Δικαίου”. Λόγω του νόμου των συγκοινωνούντων δοχείων, μόλις το νερό ξεπεράσει το στόμιο του ενός σωλήνα αυτόματα θα αδειάσει όλο το δοχείο.


Pythagoras_cuDDFFDp1x_zps792e401a.jpg - Pythagoras_cuDDDFBHSGDFBFFDp1x_zpsa2d303b1.jpg




Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα 2-3 διαφορετικά πάχη σωλήνων μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.


Το δοχείο τοποθετήθηκε πάνω από ένα βαρέλι. Μια μικρή αντλία πάει το νερό από το βαρέλι στο δοχείο. Μέσω του αυτόματου σιφονιού το νερό από το δοχείο ανά τακτά χρονικά διαστήματα επιστρέφει στο βαρέλι. Μέσα στο δοχείο τοποθετήθηκαν μικρές πέτρες τόσες όσες χρειαζόντουσαν για να ξεπερνάνε την μέγιστη στάθμη του νερού. Τοποθετήθηκαν βακτήρια και μετά από κάποιες εβδομάδες μικρά ψαράκια. Με κρεμμύδια και μαρούλι ολοκληρώθηκε η κατασκευή.


Αν και τα οπωροκηπευτικά μεγάλωναν, έχαναν γρήγορα το πράσινο χρώμα τους και τα παλιά φύλλα ξεραινόντουσαν. Τοποθέτησα κόκκους σιδήρου. Δεν είναι βλαβερά για τα ψάρια. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει κόκκινο όλο το νερό αλλά να επανέλθει το πράσινο χρώμα στα φυτά. Δυστυχώς είχα καθυστερήσει αρκετά και ίσα ίσα που έσωσα το μαρούλι. Τα κρεμμύδια πάντως έχουν δυναμώσει αρκετά και σύντομα θα τα δοκιμάσω.


01032013374_zps70565998.jpg


25022013371_zps03e312bf.jpg


25022013370_zps8ea015e9.jpg


01032013373_zpsb9a669f3.jpg


Τους ποιο ζεστούς μήνες τα ψαράκια θα αρχίζουν να τρώνε και να παράγουν περισσότερα απόβλητα δημιουργώντας περισσότερες χρήσιμες ουσίες για τα φυτά (φίλτρο). Το αυτόματο σιφόνι βοηθάει στην οξυγόνωση της ρίζας η οποία με αυτόν τον τρόπο ούτε σαπίζει αλλά και δεν τρώγετε πλέον από τα ψάρια.


Αυτή την φορά το πείραμα πέτυχε.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα το ποτήρι του δικαίου.... έχει νομίζω πολλές εφαρμογές που περνάνε από το μυαλό μου.... Έχεις κάποιο σχέδιο ας πούμε μόλις φτιάξει λίγο ακόμα ο καιρός? κάποια προσθήκη κάποια αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Παναγιώτη! Ήταν σίγουρο πως θα τα κατάφερνες στο τέλος!

Άντε πάμε και για άλλα…..



Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα μεγαλύτερο δοχείο. 30-40 πόντους βάθος. 1 τετραφωνικό επιφάνεια. Να το γεμίσω με πέτρες ( ή βότσαλο ή ελαφρόπετρα ή ακόμα καλύτερα διογκωμένη άργιλο). Εκεί να φυτέψω τα λαχανικά μου !!! Όλος αυτός ο χώρος θα γεμίζει από το νερό της λίμνης.


Πολύ μελλοντικό σχέδιο. Πρέπει να βρω και τον ανάλογο χρόνο για να το ξεκινήσω. Πρέπει να πάμε για άλλα... γιατί πολύ τα καθυστερώ τα πράγματα και δεν πρέπει :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα μεγαλύτερο δοχείο. 30-40 πόντους βάθος. 1 τετραφωνικό επιφάνεια. Να το γεμίσω με πέτρες ( ή βότσαλο ή ελαφρόπετρα ή ακόμα καλύτερα διογκωμένη άργιλο). Εκεί να φυτέψω τα λαχανικά μου !!! Όλος αυτός ο χώρος θα γεμίζει από το νερό της λίμνης.
Πολύ μελλοντικό σχέδιο. Πρέπει να βρω και τον ανάλογο χρόνο για να το ξεκινήσω. Πρέπει να πάμε για άλλα... γιατί πολύ τα καθυστερώ τα πράγματα και δεν πρέπει :)

Δεν πρέπει να καθυστερείς..... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, πολυ ωραία η λίμνη και πολυ χρήσιμα όλα αυτά που έχεις γράψει! Θα ήθελα να σε ρωτήσω που βρήκες τα κουνουποψαρα;;; Βλέπεις έχω και εγω μια μικρή λιμνουλα και όσο καλοκαιριαζει αρχίζουν και εμφανίζονται κουνούπια.. ή μήπως προτείνεις την χρήση βατραχου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Τα κουνουπόψαρα τα είχα βρει στην ανθοκομική έκθεση στην Κηφισιά που γίνετε κάθε χρόνο στο τέλος Απριλίου αρχές Μαΐου. Εκεί που πουλάνε υδρόβια φυτά έχουν και κουνουπόψαρα. Αν και θεωρούνται πολύ εύκολα ψαράκια, εμένα δεν έχουν πολλαπλασιαστή ακόμα οπότε δεν μπορώ να μοιράζω.


Ο βάτραχος που είχα, μετά από κανα +3 μηνο εξαφανίστηκε. Είναι δύσκολο να τον κρατήσεις σε λίμνη. Αν θέλει... θα έρθει, αν θέλει... θα φύγει. Εκτός από κουνούπια τρώει και άλλα έντομα, όπως μυρμήγκια, σκουληκάκια, μύγες κτλ. Αν θες να απαλλαγής από κουνούπια, τότε τα κουνουπόψαρα είναι η καλύτερη λύση.


Πάντως στα 400λτ που έχεις θα μπορούσες να έβαζες χρυσόψαρα. Και αυτά μια χαρά τρώνε τις προνύμφες από τα κουνούπια. Άνοιξε ένα τοπικ να μας την παρουσιάσεις !!!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη συμβουλή σου... Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανοίξω ένα topic. X

Χρυσό ψαρά έχω ήδη αλλα δεν κάνουν τόσο καλη δουλεια... Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνεται πολύ καλά αυτή είναι μια πρώτη γεύση...

IMG_0519.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλά έκανες και δημιούργησες το δικό σου θέμα να αναλύσουμε την λίμνη σου.

Έτσι και εγώ δημιούργησα καινούργιο θέμα για την αναβάθμισης της γούρνας μου 800lt σε λίμνη 3.200lt.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84690

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

“Aquaponics version 2” θεωρήθηκε επιτυχημένη προσπάθεια και είπα να συνεχίσω την ίδια συνταγή. Τα κρεμμυδάκια ήταν όντος νόστιμα. Αυτή την φορά μπήκε μια αγγουριά. Το μόνο που προσθέτω είναι σίδηρος για να μην κιτρινίσουν τα φύλλα. Το νερό γέμισε με πράσινη αιωρούμενη άλγη. Έβαλα ένα καπάκι στο δοχείο με το νερό για να μην το βλέπει ο ήλιος και να φύγει η άλγη. Δεν θέλω να μου παίρνει όλες τις θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται η αγγουριά :P Άρχισε να μεγαλώνει και να βγάζει άνθη. Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα το ΣΚ και το 1ο αγγούρι !!! Έπεται συνέχεια …

Άντε με το καλό να τελείωση την επέκταση τις λίμνης για να ενσωματώσω αυτά τα 2 project ….

2013-06-07171859_zps8de035f1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Τιμής ένεκεν

Στην παλιά "γούρνα" 800 λτ

2011-2013




Υ.Γ. Για το project aquaponic τα υλικά τα έχω μαζέψει. Χρόνο για να ασχοληθώ δεν έχω.

Υ.Γ. H αναβάθμισης της γούρνας μου 800lt --> σε λίμνη 3.200lt.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...