Jump to content

Ξενερωσα , Πφφφφφφ , Ξανα Τα Ιδια !


Recommended Posts

Λιγες μερες πριν αντιμετωπισα προβλημα με τις μετρησεις αμμωνιας και νιτριτη . Μετα απο καθημερινες αλλαγες νερου και αρκετες μερες νηστειας των ψαριων , ειχαν μηδενισει. Περασε μια εβδομαδα λοιπον και σημερα εκανα μια αλλαγη νερου το πρωι και μετα ταισα τα ψαρια . Το απογευμα πηρα μετρηση απο περιεργεια και ξανα , ξανα τα ιδια . Σηκωμενη η αμμωνια και ο νιτριτης . Πριν λιγο τελειωσα απο την αλλαγη νερου , αυτη την φορα πανω απο 50 τοις εκατο . Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε στραβα , τι εγινε λαθος . Την εβδομαδα που περασε τα ταιζα κανονικα , μικρες ποσοτητες , δυο φορες την ημερα εκτος Τεταρτης που τα εχω νηστικα και βαζω μονο βιταμινη .

Επισης εδω και μια εβδομαδα ειναι σε λειτουργια και δευτερο φιλτρο μαζι με το αρχικο των οποιων η αποδοση ειναι για 240 λιτρα ενω το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα ! . Σαφως και τα δυο φιλτρα εχουν siporax στους θαλαμους . Παρακατω δινω φωτο να καταλαβετε τι εννοω . :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρειας πειτε μου και τις αποψεις σας για περαιτερω βελτιωση . Βεβαια ενα καιρο πριν εβαλα φυτα ζωντανα και το μονο που κερδισα ηταν ενοχλητικα σαλιγκαρια απο τα οποια εβγαζα ενα σωρο με καθε αλλαγη νερου , εβγαζα απο 40 - 100 την φορα ! Τα φυτα δε δεν επιασαν , φυλλα σαπιζαν και απλα τα πεταξα . :)

Link to comment
Share on other sites

πρεπη να δωσεις αναλυτικες μετρησεις απο τα τεστ που κανεις για να δουμε τι νουμερα σε βγαζουν.

οποτε αναφερε αναλυτικα τα παρακατω

NH3/NH4 που σημαινη αμωνια

NΟ2 ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ NO3 και εδω τι αριθμους εχεις απο τα τεστ.

και φυσικα τι τεστ εχεις και εαν η διαδικασια που κανεις ειναι σωστη στης μετρησεις σου.

απο τα θεματα σου που λιγο ειδα φαινεσαι καινουργιος και απο της ημερομινιες που βλεπω σε αυτα.

οσον αφορα το ενυδρειο σου το ψευτικο φυτο στην μεση δεν λέει πολλα.

το ενυδρειο σου ειναι αδειο.

και φυσικα να ξαναρχισεις να αγορασεις φυτα αληθινα και ας εχουν σαλιγκαρια.δεν δαγκωνουν και ειναι μερος του συστηματος του ενυδρειου.ολα υπαρχουν για καποιο σκοπο.και φυσικα ολα κανουν απο λιγο την δουλεια τους.

ελπιζω να μην εχεις αστρωτο φιλτρο με τοσες αλαγες νερου.

και εαν οι ενδειξης σου ζητησουν τετοιο αποτελεσμα επειγοντως για μπολι εαν εχεις ειδη ψαρια μεσα.

τα δυο σου φιλτρα καλα φαινονται(μικρα μεν σε σχεση με ενα καλο εξωτερικο) αλλα αυτα στο μελλον.

δωσε αριθμους απο της μετρησεις σου να δουμε τι γινεται στην βιολογια του (των) φιλτρων σου προς το παρων.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τις προτάσεις μου για τη διακόσμηση θα πρότεινα να αφαιρέσεις οτιδήποτε πλαστικό ή ψεύτικο. Μπορείς να φτιάξεις ενα πιο φυσικό περιβάλλον με πέτρες (απο πετ σοπ αγορασμένες) και εύκολα φυτά που δε χρειάζονται σχεδόν τίποτα για να επιβιώσουν όπως ανούμπιες (σκληρά φυτά) για παράδειγμα. Επίσης ενα - δυο ενυδρειακά ξύλα και οταν τα βάλεις όλα αυτά σε μια ωραία διάταξη, το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Φαντασία να έχεις και όρεξη. Χρήματα πολλα δε χρειάζεσαι. Μπορείς να ζητήσεις μέσα απο αγγελίες ότι χρειάζεσαι. Υπάρχουν πολλοί που θέλουν να ξεφορτωθούν πράγματα γιατι αγόρασαν αλλα η άλλαξαν τη δική τους διακόσμηση και τους έμειναν.

Για το άλλο θεμα με την αμμωνία δε μπορω να σε βοηθήσω δυστυχώς αλλα σίγουρα υπάρχουν άλλοι γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Gemen πραγματι ειμαι νεος στο χομπυ , αρκετα νεος , πρωτο ενυδρειο αυτο και τωρα μαθαινω . Τα τεστ μου ειναι της sera , συγκεκριμενα η αμμαωνια βρεθηκε στο 1 mg/l , ο νιτριτης στα 2,0 mg/l . Τεστ για νιτρικα δεν εχω ακομα , μα θα αποκτησω συντομα ( Τριτη ) . Οσον αφορα τα φυτα που ειπες , δεν απαιτειται χωμα κατω απο το χαλικι για να πιασουν οι ριζες ;

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τις προτάσεις μου για τη διακόσμηση θα πρότεινα να αφαιρέσεις οτιδήποτε πλαστικό ή ψεύτικο. Μπορείς να φτιάξεις ενα πιο φυσικό περιβάλλον με πέτρες (απο πετ σοπ αγορασμένες) και εύκολα φυτά που δε χρειάζονται σχεδόν τίποτα για να επιβιώσουν όπως ανούμπιες (σκληρά φυτά) για παράδειγμα. Επίσης ενα - δυο ενυδρειακά ξύλα και οταν τα βάλεις όλα αυτά σε μια ωραία διάταξη, το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Φαντασία να έχεις και όρεξη. Χρήματα πολλα δε χρειάζεσαι. Μπορείς να ζητήσεις μέσα απο αγγελίες ότι χρειάζεσαι. Υπάρχουν πολλοί που θέλουν να ξεφορτωθούν πράγματα γιατι αγόρασαν αλλα η άλλαξαν τη δική τους διακόσμηση και τους έμειναν.

Για το άλλο θεμα με την αμμωνία δε μπορω να σε βοηθήσω δυστυχώς αλλα σίγουρα υπάρχουν άλλοι γι' αυτό.

Οι ανουμπιες δεν θελουν χωμα κατω απο το χαλικι ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υψηλές τιμές σε αμμωνία και Νιτρικά. Οι ανούμπιες δε φυτεύονται. Τις δένεις σε ξύλα ή πέτρες με μια πετονια. Αν τις φύτεψεις θα σου χαλάσουν. Ειναι πολυ εύκολα και σκληρά φυτά και να θέλεις να τα χαλασεις, θα δυσκολευτεις που λένε. Φυσικά δεν ειναι μονο αυτα εύκολα φυτά αλλα πολλά άλλα που βάζοντάς τα σιγα σιγα θα φτιάξεις κάτι πολυ όμορφο. Κι εγώ με δυο ανούμπιες ξεκίνησα και έφτιαξα κήπο. Προέχει όμως να στρωσεις το φιλτρο σου και τα υπόλοιπα θα γίνουν με την ώρα τους.....και να μην είσαι βιαστικός, το ενυδρειο καλώς ή κακώς χρειάζεται τεράστια υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σε δειχνουν μηδεν εχεις αστρωτο φιλτρο.

ξερεις τι γινεται και τι πρεπη να κανεις σε αστρωτο φιλτρο?

οι ανουμπιες δενονται σε οτιδηποτε πλην απο να της φυτεψεις σε χωμα.

φυσικα εαν βλεπω καλα στην φωτο θες και αλαγη σε κανονικο χωμα και οχι χρωματιστο οπως βλεπω.

εχεις καποιον κοντα σου να σε βοηθιση?

η πας σε καποιον φυλο σου και του ζητας μπολι,η πας εκει που αγορασες ολα αυτα μαζι και τα ψαρια και του ζητας μπολι η βαζεις τωρα αγγελια και ζητας απο οσο γινεται κοντινα στην περιοχη σου φιλους να σε βοηθισουν για μπολι.

οταν δεν εχουμε μηδεν στης μετρησεις μας στα τεστ που εχεις κανει και εαν τα εκανες σωστα,τοτε εχουμε αστρωτο φιλτρο.και για να στρωση θελη μπολι αφου εχεις ειδη ψαρια μεσα.αλλιως παλη θα εχεις αμωνιες και θα σου ψοφισουν στο τελος τα ψαρια μιας και θα ζουνε μεσα σε δηλητηριο.

πιστεβω να σε βοηθισα.

η πρωτη κινηση σωζεις τα ψαρια απο το δηλητηριο και μετα αλαξε και βαλε οτι θες μεσα στο ενυδρειο σου.

ζητα βοηθεια και εδω θα σε απαντησουν πολλα παιδια που ειναι κοντα σου και θα σε βοηθισουν να ερθης στον σωστο δρομο και εσυ σαν καινουργιος και το ενυδρειο με τους κατοικους του.

οτι δεν καταλαβες πεστο να σε βοηθισουμε.

αυτα απο μενα.καλη συνεχεια.

ΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΜΠΟΛΙ (ανοιξε εξτρα θεμα εδω μεσα) και βαλε που μενεις να βρεθουν ατομα κοντα στην περιοχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Gemen , θα ξαναπαρω μπολι , ειχα παρει και πριν λιγες μερες . Καταλαβα τι ειπες , καπου βεβαια σκεφτομαι να το αδειασω και να το ξεκινησω απο το μηδεν .

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΜΠΟΛΙ (ανοιξε εξτρα θεμα εδω μεσα) και βαλε που μενεις να βρεθουν ατομα κοντα στην περιοχη σου.

και προσοχη στα ψαρια σου.ειναι κριμα να ξεκινας με λαθος τροπο.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΕ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΜΠΟΛΙ (ανοιξε εξτρα θεμα εδω μεσα) και βαλε που μενεις να βρεθουν ατομα κοντα στην περιοχη σου.

και προσοχη στα ψαρια σου.ειναι κριμα να ξεκινας με λαθος τροπο.

Γιατι να βαλει αγγελια για μπολι αφου υπαρχει αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μου θα τα παω πισω , θα το ξεκινησω απο το μηδεν . Την Τριτη θα το αδειασω , μεχρι την Τριτη θα αλλαζω το νερο καθημερινα . Θα το αδειασω και θα το ξεκινησω απο το μηδεν σωστα αυτη την φορα . Θα φτιαξω τοπιο σαν του Σαφαρ , οπως ειπε και εκεινος με χωμα κατω και ζωντανα φυτα . Οτι πλαστικο εχω θα το στειλλω σκουπιδια . Δεν εχει νοημα να το παλεψω ετσι . Καθημερινες αλλαγες νερου και τα ψαρια νηστικα , και ; Παρακατω ; Ειναι καλυτερα νομιζω να κανω επανεκκινηση και καλυτερο στησιμο αυτη την φορα .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μου θα τα παω πισω , θα το ξεκινησω απο το μηδεν . Την Τριτη θα το αδειασω , μεχρι την Τριτη θα αλλαζω το νερο καθημερινα . Θα το αδειασω και θα το ξεκινησω απο το μηδεν σωστα αυτη την φορα . Θα φτιαξω τοπιο σαν του Σαφαρ , οπως ειπε και εκεινος με χωμα κατω και ζωντανα φυτα . Οτι πλαστικο εχω θα το στειλλω σκουπιδια . Δεν εχει νοημα να το παλεψω ετσι . Καθημερινες αλλαγες νερου και τα ψαρια νηστικα , και ; Παρακατω ; Ειναι καλυτερα νομιζω να κανω επανεκκινηση και καλυτερο στησιμο αυτη την φορα .

Αν πας σε ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα,μπορεις να παιξεις ειτε με σκετο ψιλοκοκο χαλικι ειτε με αμμο,απλα για να βαλεις μετριας δυσκολιας φυτα θα πρεπει να περιμενεις λιγο παραπανω.Βεβαια,μεγαλο ρολο παιζει και ο φωτισμος σου,το co2 και τα λιπασματα που θα χρειαστεις.Γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολα φυτα,αν τα τοποθετησεις σωστα και με λιγο φαντασια μπορεις να κανεις θαυματα και μ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βακτιρια εχεις βαλει καθολου αυτο το διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο πραγμα που με στεναχωρει ειναι τα guppy , εχουν τοσο ωραια χρωματα που δεν ξερω αν θα ξαναβρω τα ιδια . Αλλα οπως και να χει ΔΕΝ θα εγκαταλειψω το χομπυ , μπορει να μαι απειρος αλλα θα ασχοληθω ακομη περισσοτερο και θα φτιαξω κατι πολυ καλυτερο . Θα παραμεινω εδω ( μελος ) και θα διαβαζω ακομα περισσοτερο .

Link to comment
Share on other sites

Γιωργος Μαριος χρησιμοποιω το special blend της microbe lift . Εβαλα δυο φορες σημερα ( δυο αλλαγες νερου , πρωι - βραδυ ) .

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασμα σε πληροφορω δεν χαλασε κανεναν μας.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο πραγμα που με στεναχωρει ειναι τα guppy , εχουν τοσο ωραια χρωματα που δεν ξερω αν θα ξαναβρω τα ιδια . Αλλα οπως και να χει ΔΕΝ θα εγκαταλειψω το χομπυ , μπορει να μαι απειρος αλλα θα ασχοληθω ακομη περισσοτερο και θα φτιαξω κατι πολυ καλυτερο . Θα παραμεινω εδω ( μελος ) και θα διαβαζω ακομα περισσοτερο .

Αυτα ειναι το κλειδι της επιτυχιας..ουτε εμεις ξεραμε αλλα με το διαβασμα και τα λαθη που καναμε μαθαμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα θα βαλω Ραστα , ανουμπιες και οτι αλλο μου προτεινει ο ΤΑΝ . Ειμαι και τυχερος βλεπεις μεσα στην απειρια μου , εχω τον Θαναση κοντα .

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα θα βαλω Ραστα , ανουμπιες και οτι αλλο μου προτεινει ο ΤΑΝ . Ειμαι και τυχερος βλεπεις μεσα στην απειρια μου , εχω τον Θαναση κοντα .

Γιατι εμεις δεν σου κανουμε?:P

Link to comment
Share on other sites

Και σεις μου κανετε , δεν λεω , χαχαχαχα ( με εκανες και γελασα μεσα στην απογοητευση μου ) , απλα ειμαι Πειραια και κοντα στο μαγαζι που δουλευει ο Θανασης . Τα guppy απο κει τα πηρα . Αλλωστε ολες αυτες τις μερες ειμαι εδω , σας ρωτω διαφορα και μου απαντατε , δεν εχω κανενα παραπονο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμεις δεν σου κανουμε? :P

Μαλιστα στην συναντηση του Αυγουστου θα μαθω ποτε ειναι και θα ερθω . Αρκει να μην φυγω ταξιδι απροειδοποιητα ή να μην εχω βαρδια την ημερα εκεινη . ΠΝ βλεπεις .

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τον φίλο σου αλλα ο Rastafarian ειναι "μανούλα" στα φυτεμενα. Εμένα με έχει βοηθήσει πολλές φορές με τη μετάδοση γνώσεων και τις συμβουλές του. Καλη επιτυχία σε αυτό που θέλεις να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...