Jump to content

Μετρηση Co2 Σε Ογκο


nicpapa

Recommended Posts

Μιας και τα με bubble counter , οσοι ριχνουν μπόλικο co2 δεν μπορεις να μετρησεις τις φυσαλίδες, ασε που το καθένα εχει διαφορέτικές φυασαλίδες .

Για να ξερουμε πόσο αέριο , ριχνουμε στο νερό διαβασα στο ιντερνετ εναν απλο τρόπο , τον μετράμε σε ογκο.

Πως ?

Εγω πηρα μια μεγάλη συρριγκα , προσάρμοσα το σωσηνάκι , και μέτρησα πόσο αεριο σε ml γεμισε το λεπτό.

Στο hitech ειχα 45ml αεριου σε ένα λεπτό μέσα ..

Θα μετρησω στα άλλα καποια στιγμη , για να μπορω να συγκρινω.

Εσεις ποσο co2 ρίχνεται? :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

CO2 (ppm) = 3*kH*10( 7-pH )

απλο πιστευω!!!!!!!!!

αποψη μου, παντα phcontroller.... για να υπαρχουν σταθερες στο ενυδρειο...... οπως σταθερο πρεπει να ειναι το ph, kh gh .... για να μην στρεσαρεται το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις και στα υπολοιπα που εχω γράψει θα δεις ποτε ισχυει αυτη η εξισωση....

Το παραπάνω μετρηση σε ογκο το αναφερα ωστε οταν αυξομοιωνεις το co2 , να εχεις ενα μετρο συγκρισης για σενα και μόνο..

Οσο αφορα το ph controller αν σου δουλευει καλά... κρατησε το για σένα..

Εγω το ξαναειπα απο την στιγμη που το ph επηρεάζεται , ανεξαρτήτως co2 , και το kh δεν μπορούμε να το γνωρίσουμε , ο ph controller ειναι άχρηστος όσο αφορα τα φυτεμένα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξαναειπα απο την στιγμη που το ph επηρεάζεται , ανεξαρτήτως co2 , και το kh δεν μπορούμε να το γνωρίσουμε , ο ph controller ειναι άχρηστος όσο αφορα τα φυτεμένα ενυδρεια.

πρωτα πρεπει να ξερεις το kh και μετα τα υπολοιπα....

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρεπει να ξερεις το kh και μετα τα υπολοιπα....

Το test kh μετραει αλκαλικοτητα(carbonate, bicarbonate, borate, phosphate, hydroxide.) ... και οχι την ανθρακικη η οποια εχει σχεση με τον τυπο που γραφεις παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανοιξει ενα θεμα παλαιότερα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87911

Ο πινακας ph κh co2 , και βασικά ο τυπος αυτος, ισχυουν με προυποθεσεις...

Το ph να μην επηρεαζεται απο το ενυδρειο, βυθος , τανινες, λιπάσματα, και οτιδηποτε άλλο.

Να εχεις θερμοκρασια 25 c.

Και να μετράς ανθρακικη σκληροτητα και οχι την αλκαλικη που μετράμε...

Απλα ο τυπος και ο πινακας ειναι σαν βοηθημα απλά..

Αν δεν θέλεις να μπερδευετεις ακολουθησε τον πινακα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δε ξέρω, προσωπικά για το ίδιο ερώτημα σκεφτόμουν σαν και αυτο

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Το co2 είναι αέριο και τα αέρια συμπιέζονται. Αν ζορίσεις το έμβολο της σύριγγας, δηλαδή δεν το αφήσεις να ανέβει ελευθέρα και φτάσει στα 45 ml, θα έχεις αυτή την ποσότητα. Αν τώρα το κάνεις χωρίς να ζορίζεις το εμβολο και πάλι θα πάρεις 45 ml. Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις περισσότερο co2 με μεγαλύτερη πίεση στον ίδιο όγκο. Άρα περισσότερο αέριο. Οπότε δεν είναι και αυτός ο τρόπος απόλυτα σωστός. Για να έχουμε σωστή μέτρηση θα πρέπει να έχουμε ένα όγκο μετρικό σωλήνα όπου στο 1 λεπτό θα γεμίζει με Χ ml co2 στην μια atm πίεση. Κάτι σαν και αυτό που έβαλε ο φίλος asplinnos, μόνο που θα μετρά σε ml και όχι σε λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Το co2 είναι αέριο και τα αέρια συμπιέζονται. Αν ζορίσεις το έμβολο της σύριγγας, δηλαδή δεν το αφήσεις να ανέβει ελευθέρα και φτάσει στα 45 ml, θα έχεις αυτή την ποσότητα. Αν τώρα το κάνεις χωρίς να ζορίζεις το εμβολο και πάλι θα πάρεις 45 ml. Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις περισσότερο co2 με μεγαλύτερη πίεση στον ίδιο όγκο. Άρα περισσότερο αέριο. Οπότε δεν είναι και αυτός ο τρόπος απόλυτα σωστός. Για να έχουμε σωστή μέτρηση θα πρέπει να έχουμε ένα όγκο μετρικό σωλήνα όπου στο 1 λεπτό θα γεμίζει με Χ ml co2 στην μια atm πίεση. Κάτι σαν και αυτό που έβαλε ο φίλος asplinnos, μόνο που θα μετρά σε ml και όχι σε λίτρα.

Εγω το εγραψα πολύ απλα , για να μπορεις να συγκρινεις καταστάσεις με το co2.

Να ξερεις σε ενα λεπτο ποσο ml αεριου παρέχεις...

Ειναι πιο απλα τα πραμγατα.

Το εμβολο της συριγγας το αφερεις... απλά βαζεις την συριγγα μεσα στο ενυδρειο ... και την δουλεια του εμβολου την κανει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα οτι ειχε ξεχαστη το θεμα...

Εβγαλες καμια ακρη Νικ;;

Τελικα εαν εχουμε 1μλ (τυχαιος αριθμος) το λεπτο τι κερδιζουμε;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Το co2 είναι αέριο και τα αέρια συμπιέζονται. Αν ζορίσεις το έμβολο της σύριγγας, δηλαδή δεν το αφήσεις να ανέβει ελευθέρα και φτάσει στα 45 ml, θα έχεις αυτή την ποσότητα. Αν τώρα το κάνεις χωρίς να ζορίζεις το εμβολο και πάλι θα πάρεις 45 ml. Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις περισσότερο co2 με μεγαλύτερη πίεση στον ίδιο όγκο. Άρα περισσότερο αέριο. Οπότε δεν είναι και αυτός ο τρόπος απόλυτα σωστός. Για να έχουμε σωστή μέτρηση θα πρέπει να έχουμε ένα όγκο μετρικό σωλήνα όπου στο 1 λεπτό θα γεμίζει με Χ ml co2 στην μια atm πίεση. Κάτι σαν και αυτό που έβαλε ο φίλος asplinnos, μόνο που θα μετρά σε ml και όχι σε λίτρα.

Στο ml, υποδιαίρεση της μονάδας μέτρησης όγκου του ως mili litre

Δηλ 1l = 1000ml

Link to comment
Share on other sites

το ml, υποδιαίρεση της μονάδας μέτρησης όγκου του ως mili litre

Δηλ 1l = 1000ml

Φιλικά πάντα χωρίς παρεξήγηση

Link to comment
Share on other sites

το ml, υποδιαίρεση της μονάδας μέτρησης όγκου του ως mili litre

Δηλ 1l = 1000ml

Φιλικά πάντα χωρίς παρεξήγηση

Γιάννη δεν είπα εγώ το αντίθετο. Απλός στις συσκευουλες που έβαλες παραπάνω, όταν φτάσει το μπαλάκι που έχουν μέσα, στο 1 θα έχουν περάσει 1000 ml Αν θες να μετρήσεις μια ποσότητα πχ 100 ml/min δεν μπορείς να το κανείς με αυτό το μπλιμπλικι.

Νίκο έτσι όπως το έθεσες, με το νερό να παίζει τον ρόλο του εμβόλου, πρακτικά πρέπει να έχεις δίκιο. Πάντως είναι πολύ καλή η σκέψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοια συστηματακια σε διάφορες υποδιαιρεσεις, με ή χωρίς μικρομετρικη βαλβίδα. Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω όμως σχετικά με το κόστος τους ή σε τι υποδιαιρεσεις χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η αλήθεια είναι πως και εγώ μόνο σε λίτρα έχω δει στο εμπόριο. Βεβαία έψαχνα για άλλη χρήση και δεν ξέρω αν υπάρχουν με υποδιαίρεση του λίτρου. Πάντως είναι καλή πατέντα αυτή που σκέφτηκε ο Νίκος σε συνδυασμό με αυτό που έβαλες εσύ, ώστε να έχουμε ένα ποιο γενικό μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Με την συρριγγα δεν ενδέχεται να έχουμε πλασματικο αποτέλεσμα;

Έστω ότι τοποθετούμε την συρριγγα σχεδόν στην επιφάνεια του νερού , στην μέση της στάθμης του ύδατος και σχεδόν στον πάτο, θα έχουμε την ίδια μέτρηση; μάλλον όχι. Και αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες πέρα της (μεταβαλλόμενης) υδροστατικής πίεση, πχ ο πορολυθος του diffuser; Σε σύστημα με σκάλα διάχυσης και με μετρηση με την συρριγγα στο ίδιο βάθος νομίζω θα ισχύει.

Τα παραθέτω αυτά σαν υλικό σκέψεις και συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η αλήθεια είναι πως και εγώ μόνο σε λίτρα έχω δει στο εμπόριο. Βεβαία έψαχνα για άλλη χρήση και δεν ξέρω αν υπάρχουν με υποδιαίρεση του λίτρου. Πάντως είναι καλή πατέντα αυτή που σκέφτηκε ο Νίκος σε συνδυασμό με αυτό που έβαλες εσύ, ώστε να έχουμε ένα ποιο γενικό μπούσουλα.

Εννοείτε

Για μια ενδεικτική μέτρησης στο περίπου που βρισκόμαστε με μηδενικό κόστος Είναι πολυ ωραία πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Με την συρριγγα δεν ενδέχεται να έχουμε πλασματικο αποτέλεσμα;

Έστω ότι τοποθετούμε την συρριγγα σχεδόν στην επιφάνεια του νερού , στην μέση της στάθμης του ύδατος και σχεδόν στον πάτο, θα έχουμε την ίδια μέτρηση; μάλλον όχι. Και αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες πέρα της (μεταβαλλόμενης) υδροστατικής πίεση, πχ ο πορολυθος του diffuser; Σε σύστημα με σκάλα διάχυσης και με μετρηση με την συρριγγα στο ίδιο βάθος νομίζω θα ισχύει.

Τα παραθέτω αυτά σαν υλικό σκέψεις και συζήτησης.

Εγω το ειχα δοκιμάσει αυτο οταν ειχα διαχυτηρα εσωτερικό φιλτράκι, απλά συνδεα το λαστιχακι του co2 με την εξοδο της συριγγας και μετρουσα.

Οσο αφορα την σταθμη του νερου που αναφέρεις , αφου το κάνεις για εσένα βάλε ενα σημάδι που θα βάζεις την συριγγα...

Τωρα αν χρησιμοποιεις difuser μπορεις να δοκιμάσεις, κατι σαν χωνι ωστε να μαζευει τις φυσαλιδες μεσα στην συριγγα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...