Jump to content

Άλγες Απο Αλλαγη Φωτισμου


Sturm

Recommended Posts

Για πες; τι υφη εχει? :)

Αν το τριψεις με το χέρι και φευγει ειναι μυκητας.

Αν ειναι κολημένο επανω ειναι άλγη.

Τα ξυλα ποσο καιρό ειναι μέσα σε νερο?

Τα φυτα τα βοηθας καθλολου?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν βηθαω καθολου τα φυτα! Τα αφηνω να πανε μονα τους! Κτι που γινοταν μια χαρα προτου σπασει το φωτιστικο και χασει το ενυδρειο την ισσοροπια του. Και δεν νομιζω οτι την εχει βρει ακομη!

Τα ξυλα να ειναι μεσα κανα μηνα! Μοιαζει με αλλες φωτο που εχω δει, της bba αλλα οντως ειναι ετσι οπως το λες, το τριβω και φευγει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλαρακια καλησπερα! Το ενυδρειο παει καλα και με την προσθηκη ταμπλετων βυθου και καλλιου τα φυτα πανε κι αυτα καλα! Η bba εχει υποχωρησει αρκετα, βεβαια, εκει παιζει, κι αλλος παραγοντας, ρολο!

Σε καποια σημεια εχω ελαχιστη και εχει πιασει και λιγο πανω στην λευκοκεφαλα! Σκεφτομουν να την καθαρισω με excel αλλα δεν ξερω αν θα μου χαλασει το φυτο! Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ριχνεις στοχευμενα λιγο οξυζενε πανω της; Με συριγγα μονο πανω στην bba? Το εχω κανει και ειχα δει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ριχνεις στοχευμενα λιγο οξυζενε πανω της; Με συριγγα μονο πανω στην bba? Το εχω κανει και ειχα δει αποτελεσμα.

Συμφωνώ. Το έχω κάνει κανά δυο φορες με επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ... όταν μου έτυχε... με 5 μέρες σκοτάδι την καθάρισα (και τίποτα άλλο).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ εχει περασει κι αυτο απο το μυαλο μου! Και μετα πως το επανεφερες; Μια μια λαμπα ή μπαμ και τις δυο;

Link to comment
Share on other sites

Και τις δυο αλλα με ποιο λιγη φωτοπεριοδο!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ μαλιστα! Μια δοκιμη που ειχα κανει στα φυτα που εβγαλα απο το προηγουμενο στησιμο, με ελαχιστο φως ηλιου γιναν σαν καινουρια! Μεχρι και απο την μος εφυγε η τριχοειδης αλγη! Θα το δοκιμασω και στη λευκοκεφαλα λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Απλα κοψε τα φυλα που εχουν επανω αλγες ή κανε τοπικες δοσεις με excel ή οξυζενε.

Η μαυρη δεν φευγει με συσκοτιση..

Link to comment
Share on other sites

Και τις δυο αλλα με ποιο λιγη φωτοπεριοδο!

Πως γίνετε να γνωρίζεις εσύ ωρε... τι έκανα εγώ... και απαντάς; :blink:

ΔΕΝ έχει βάλει παράθεση βέβαια... αλλά κάτω από την απάντηση μου το ἐγραψε... οπότε μάλλον εμένα ρώτησε (νομίζω).- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως παιδια εφυγε αρκετη με τεσσερις μερες στο σκοταδι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κιεγω που ειχα αυτο το κυανοβακτηριο στην αμμο σαν του safarpn ,επειδη μου χαλασε η λαμπα και το εχω 6μερες χωρις φωτισμο σαν να εφυγε!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ εχει περασει κι αυτο απο το μυαλο μου! Και μετα πως το επανεφερες; Μια μια λαμπα ή μπαμ και τις δυο;

Και τις δυο αλλα με ποιο λιγη φωτοπεριοδο!

Νικο ακριβως σε αυτην την ερωτηση που ειναι το απο πανω θεμα! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

To κλεισιμο των φωτων , δυστηχως εχει προσωρινο αποτελεσμα.....

Μετα απο 1-2 εβδομαδες θα εχεις το ιδιο προβλημα .

Το θεμα ειναι να βρεις την αιτια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...