Jump to content

Άλγες Απο Αλλαγη Φωτισμου


Sturm

Recommended Posts

Καλημερα συντροφοι!

Εδω και καιρο οπως μερικοι ξερετε εχω αλλαξει φωτιστικο. Οσοι δεν ξερετε και θελετε να μαθετε παραθετω το λινκ.

Αυτο μου εχει δημιουργησει ενα προβληματακι με λιγες αλγες! Ας το συζητησουμε λοιπον να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Καφε διατομικη και σταγκθορν.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: (λίτρα, διαστάσεις ενυδρείου, χρόνος λειτουργίας, κλπ)500 + λιτρα καθαρα, 150 υψος, 50 πλατος και 83 υψος, εναμιση χρονο λειτουργει.
- Φωτισμός: 2χ Τ5, 54 watt 4100 και 6500 kelvin αντιστοιχα
- Βυθός και Υπόστρωμα: Χαλαζιακη αμμος. 
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Τιποτα.
- Οξυγόνο: Πριν την καταστροφη του φωτιστικου ειχα εκτος απο την αναταραξη απο το φιλτρο και ενα wave maker να χτυπαει στην επιφανεια και καταμηκος του ενυδρειου.
- Φίλτρανση: Sun Sun HW 304-A, 2000 λιτρα κυκλοφορια.
- Φυτα: (είδη και αριθμός): 4 Anubias ( 2 μεγαλες και 2 μικρες ) , 7 ριζες Echinodorus Bleheri,  μπολικη Μoss, αρκετο Μikrosorium,
- Ψάρια: (είδη και αριθμός): 8 σκαλαρια, 6 ραμ, καμια 30αρια κορυντορας/
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ): Οχι λιπασματα, ταισμα 3 με 4 φορες την ημερα, αλλαγη νερου καθε 15 μερες, συντηρηση φιλτρου οποτε μπουκωνει. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας) 7.
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)
- GH(Ολική σκληρότητα)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο): 0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη): 0
- ΝΟ3: (Νιτρικά): 25 -50. Μαλλον γυρω στο 30 - 35.
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: Aυτη τη στιγμη 28, 6 κελσιου, Φτανει τις ζεστες μερες μεχρι και 29, 2.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Salifert.
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


______________________________________________________________



 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι τρελλό σίγουρα ρίχνεις τα νιτρικά σου γιατί είναι πολλά.Ελλάτωσε τάισμα και βόηθησε και την κατάσταση με κανά φυτό ρουφήχτρα. . .

Προσπάθησε να κάνεις λίγο πιο συχνές αλλαγές,ρίξε άφθονο excel καθημερινά και στοχευμένα,ξύσιμο με το αλφαδολάστιχο στις αλλαγές.

Η διατομική μην σε αγχώνει.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον η διατομικη με ενοχλει και με κουραζει. Η αλλη ειναι σε σημεια με νεκρη ροη. Δηλαδη πανω στην εξοδο του φιλτρου και σε μια ακρη ξυλου. Ποσο εξελ; Τι δοσολογια;

Link to comment
Share on other sites

Εξελ πολυ..εγω σε 40 λιτρα εριχνα περιπου 8-9μλ και για 1-2 εβδομαδες με ενδιαμεσα αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας εβαζα και φωτο αλλα χθες επιασα την εξοδο και την ετριψα με οδοντοβουρτσα. Το ξυλο δεν πολυφαινεται.

Μαλιστα με το εξελ! Ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δειλα δειλα κανει και την εμφανιση της η κλαδοφορα! Η σταγκθορν καθαριστηκε μηχανικα και μας χαιρετησε. Η διατομικη καλα κρατει!

Link to comment
Share on other sites

Ένας αποτελεσματικός αλλά χρονοβόρος τρόπος που συχνά αποδίδει όταν όλα τα άλλα αποτυχαίνουν είναι οι συχνές και μικρές αλλαγές νερού. Αρκεί βέβαια οι μετρήσεις σου να είναι εντός ορίων και να μην υπάρχουν υπερβολές σε φωτισμό. Καλά θα ήταν να ήξερες και τα φωσφορικά σου. Πολλές φορές εμένα μου είχαν ξεφύγει στο παρελθόν χωρίς να το πάρω χαμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κλαδοροφα,απλα το ξεχνας,δεν φευγει με τιποτα..πιο δυσκολη αλγη απο αυτη δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον δεν ειναι πολυ και το παλευω με το χερι και οδοντοβουρτσα. Εχω ηδη μειωσει το ταισμα και εχω αυξησει τις αλλαγες. Συντομα θα παρω και καινουριο wave maker για να σπασω το φιλμ στην επιφανεια. Φοβαμαι ομως μηπως χασουμε διοξειδιο!

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια ομως εχει!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο κυκλοφορια και αλλο αναταραξη επιφανειας ρε Θοδωρα..Εσυ μιλησες για αναταραξη μιας και ειπες οτι θα το βαλεις για να σπασεις το φιλμ..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Κωστα το φιλμ ειναι αλλου παπα αλλα πιο πανω ειχα μιλησει και για ροη και τα εκανα στο μυαλο μου αχταρμα! Παντως το θεμα ειναι οτι θα μπει wave maker αλλα δεν ξερω μηπως μου μειωσει το διοξειδιο το οποιο στην συγκεκριμενη αλγη ειναι απαραιτητο νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαλεις καθαρα για ροη και χωρις να κανει αναταραξη στην επιφανεια,δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το co2.Αν το βαλεις ομως να κανει αναταραξη τοτε θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αρχικα η τοποθετηση του ηταν για να φυγει το φιλμ! Θα πρεπει να το παρακολουθησω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον εκανε και την εμφανιση της η bba! Μηπως τελικα δεν επρεπε να αλλαξω φωτιστικο; :D

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι βρε, τωρα με τις διακοπές ρεύματος θα στρώσει πιστεύω χαχαχαχα.

Ποσος καιρός πέρασε απο την αλλαγή του φωτιστικού; Μήπως με την αλλαγη πρεπει κι αυτές να κανουν τον κύκλο τους;

Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν με κοβει ιδιαιτερα ακομη αλλα αν αρχισουν και φουντωνουν θα νευριασω! Σιγουρα ο φωτισμος εκανε την περισσοτερη ζημια αν οχι ολη. Τωρα πρεπει να πλακωσω τις αλλαγες αλλα ειναι δυσκολο σε τοσα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ειναι ρε συ ...

Αλλαξες λαμπες περισσοτερος φωτισμός , και μιας και δεν εχεις co2 , ολος ειναι ανεκαμεταλευτος απο τα φυτα...

Ολες οι αλγες που αναφερεις παραπανω οφειλονται σε ελειψη co2.

Νιτρικά βλέπω εχεις μπόλικα . και αν δεν λιπαινει ειναι απο την τροφη, λογικά θα εχεις και κάμποσα φωσφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχω και φωσφορικα! Τα νιτρικα ειναι ανεβασμενα γιατι τωρα τελευταια και σχεδον παραλληλα με την αλλαγη φωτισμου ταιζω λιγο παραπανω γιατι εχω μικρο ψαρακι και θελω να το μεγαλωσω!

Δυστυχως δεν εχω co2. Οποτε αναγκαστικα θα το πολεμησω με αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον παιδια εχω πηξει στην αλγη. Οι ανουμπιες εχουν γινει καφεκοκκινες και σαπιζουν συνεχως, το ιδιο και οι αγαπημενοι μου εχινοδοροι που πανε απο το κακο στο χειροτερο. Τα ξυλα εχουν πιασει μαυρη τριχοειδη, η μος εχει πιασει κλαδοφορα και τα τζαμια δεν τα προλαβαινω στη καφε διατομικη!

Βεβαια ειναι και καλοκαιρι και η θεμροκρασια τις ευννοει.

Μεχρι στιγμης εχω κανει τα εξης: Εχω μειωσει την ποσοτητα τροφης, κανω αλλαγες καθε 5 μερες και εχω μειωσει την αναταραξη στο ελαχιστο ωστε οτι co2 υπαρχει, να μενει μεσα στο νερο!

Δυο τα τινα, ή τα βγαζω ολα εξω και παιρνουν ποδι, ή ... για πειτε καμια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με το δικό μου. Έχω γεμίσει μαύρη τριχοειδη. Τα ξύλα θέλουν κουρέα. Εγώ πάντως τα ξηλώνω όλα αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Θοδωρή πότε πρόλαβες και γέμισες όλα αυτά; Όταν είδα το ενυδρείο σου ήταν τζάμι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...