Jump to content

Άλγες Απο Αλλαγη Φωτισμου


Sturm

Recommended Posts

θοδωρή για βάλε μια φωτο να δουμε τις περιφημες άλγες...

Ελα βρε Νικοοοο, τι κανεις να ακούγεται σα να ήρθε το τσίρκο στην πόλη!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω παιδια. Αυριο ομως γιατι τωρα μπηκα και εχουν κλεισει τα φωτα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εδω ειμαστε.

Οι ανουμπιες

CAM00007_zps5caa9scw.jpg

CAM00006_zpsjfhnsdpa.jpg

CAM00001_zpsmnzp6xdr.jpg

Η μος

CAM00005_zpsyongktg7.jpg

CAM00004_zpsdv5ruxil.jpg

CAM00003_zpsjw1wfudo.jpg

Ο εχινοδορος. Και οι αλλοι 3 ετσι και χειροτερα ειναι.

CAM00002_zpstphzgaqx.jpg

Και τα ξυλα.

CAM00008_zpsxuvjmco4.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Tα φυτακια που εχεις ειναι ευκολα.

Δοκίμασε , καμια ταμπλετα κοντα στις ρίζες να παρουν λιγο τα πανω τους οι εχινοντοροι.

Γιατι τους βλέπω ταλαιπωρημένους,και δεν ειναι απο την άλγη... :)

Απο φωτισμό θα σου ελεγα να αφήσεις , την μια 54αρα , ή να βάλεις 2 στα 35 watt.

Την μοςς την πετάς οπως ειναι. :)

Παντως βλέπω οτι τα καινουρια φυλα στα φυτα ειναι καθαρα.

Τον εχιονοντορο κλαδεψε τα χαλασμενα φυλα ,στα σκληρα φυτα ριξε οξυζενε.

Για την καφέ άλγη , αν δεν εχεις σαλιγκάρακια σου προτεινω, να βάλεις, δοκίμασε τα ramshorn .

Αν σου επιτρεπουν οι παραμέτροι του νερου σου προσθεσε μια ομάδα ancistrus sp θα στο κάνουν γυαλι...

Ποσο καιρι τρέχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτακια που εχεις ειναι ευκολα.

Δοκίμασε , καμια ταμπλετα κοντα στις ρίζες να παρουν λιγο τα πανω τους οι εχινοντοροι.

Γιατι τους βλέπω ταλαιπωρημένους,και δεν ειναι απο την άλγη... :)

Απο φωτισμό θα σου ελεγα να αφήσεις , την μια 54αρα , ή να βάλεις 2 στα 35 watt.

Την μοςς την πετάς οπως ειναι. :)

Παντως βλέπω οτι τα καινουρια φυλα στα φυτα ειναι καθαρα.

Τον εχιονοντορο κλαδεψε τα χαλασμενα φυλα ,στα σκληρα φυτα ριξε οξυζενε.

Για την καφέ άλγη , αν δεν εχεις σαλιγκάρακια σου προτεινω, να βάλεις, δοκίμασε τα ramshorn .

Αν σου επιτρεπουν οι παραμέτροι του νερου σου προσθεσε μια ομάδα ancistrus sp θα στο κάνουν γυαλι...

Ποσο καιρι τρέχει το ενυδρειο?

Λοιπον οι εχινοδοροι γινανε ετσι με το που εγινε η αλλαγη λαμπτηρων. Βγαινουν καινουρια φυλλα και γεμιζουν αλγη και σαπιζουν. Το ιδιο παθαινει και η ανουμπια.

Η μος θα φαει γερο κλαδεμα και ο Θεος βοηθος.

Θα παιξει πολυ excel στις ανουμπιες και στα κλαδια και θα προστεθουν κι αλλα φυτα οπως egeria densa και λευκοκεφαλα!

Το ενυδρειο τρεχει κοντα στα 2 χρονια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αδερφια, εγιναν οι αλλαγες.

Εφυγε ενα σημαντικο μερος της μος. Σπαραξε η καρδια μου. Τοσο πολυ ουτε κι εγω ηξερα οτι ειχα.

Κλαδευτηκαν οι εχινοδοροι, επισης σπαραξε η καρδια μου.

Και καθαριστηκαν με το χερι οσα φυλλα απο την ανουμπια μπορουσα.

Αναμενω τωρα τα φυτα τα καινουρια.

Απο δω και περα οτι γινει εγινε. Να πω την αληθεια ξενερωσα παρα πολυ αλλα ισως ειναι και σημαδι για την επερχομενη αλλαγη!

Και τωρα μια ερωτησουλα για εσας τους φυτεμενους: Υπαρχει περιπτωση η απωλεια ενος κυκλοφορητη που ειχα να παιζει ρολο στην αναπτυξη των αλγεων; Παιζει το σεναριο, το φιλμ που μαζευεται στην επειφανεια να ενισχυει αυτη την αναπτυξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον ο κυβος εριφθη! Τα καινουρια φυλλα απο τους εχινοδορους αρχιζουν και καφετιζουν απο αλγη οποτε συντομα θα σαπιζουν και αυτα. Η μος που πιστευα πως θα σωσω δεν σωζεται γιατι εχει γεμισει και οι ανουμπιες που καθαρισα με το χερι ξαναγεμισαν. Δεν μπορω να γλυτωσω απο τις αλγες και μιας και θα πρεπει να ξηλωσω την μος και τις ανουμπιες, ηρθε η ωρα να γινει και η ριζικη αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στην παρεα!

Μετα απο την αλλαγη που ισως μερικοι θα ξερετε οτι εγινε, δηλαδη εφυγε το μεγαλυτερο μερος της φυτομαζας ( μος, μικροσορουμ και ανουμπιες ) και μειωθηκε ο φωτισμος σε μια λαμπα ( juwel high lite nature 4100 K, T5, 54 w ) και ενω η διατομικη και η κλαδοφορα εφυγε, η bba ξαναεκανε την εμφανιση της!

Τι κανουμε τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, για ριξτε μια ματια! Αυτο ειναι bba; Στην αρχη νομιζα οτι ηταν αλλα τωρα που το βλεπω μου μοιαζει και με μυκητα! Για πειτε καμια γνωμη!

CAM00146_zps62glsbrw.jpg

CAM00145_zpsxbpbakgk.jpg

CAM00144_zps4xynx3oh.jpg

CAM00143_zps4iw9yeg4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μυκητας πρεπει να ειναι......

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μύκητες με τις συχνές αλλαγές νερου δεν θα επρεπε να έχει φύγει? η κυριότερη αιτία ανάπτυξης του είναι τα υπολείμματα τροφών στο νερό. Τα νιτρικά πα σου είναι ακόμη ανεβασμένα? εεν παίρνεις κανενα φυτο επιφάνειας να σου μειώσει και τον φωτισμό και να τραβήξει και τα νιτρικά?

Δες και αυτό το site μήπως σε βοηθήσει. Ουσιαστικά λεει όσα εκανες και σου είπαν τα παιδια λιγο πιο συγκεντρωμένα. http://freshaquarium.about.com/cs/maintenance1/p/algaebrown.htm

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τετοιος μυκητας.....ειναι αυτος που βγαζει το καινουριο ξυλο στο νερο.... :)

Δεν εχει να κανει με ταϊσμα ή νιτρικα....τον βγαζουν ολα τα ξυλα στην αρχη....εγω ειχα επι ενα μηνα στο ξυλο μου σε καινουριο ενυδρειο και μολις πριν 3 μερες εβαλα ψαρια...

Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει....μπορεις και να τον αφαιρεις με το χερι οσο γινεται.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τετοιος μυκητας.....ειναι αυτος που βγαζει το καινουριο ξυλο στο νερο.... :)

Δεν εχει να κανει με ταϊσμα ή νιτρικα....τον βγαζουν ολα τα ξυλα στην αρχη....εγω ειχα επι ενα μηνα στο ξυλο μου σε καινουριο ενυδρειο και μολις πριν 3 μερες εβαλα ψαρια...

Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει....μπορεις και να τον αφαιρεις με το χερι οσο γινεται.....

Αφου το ενυδρειο ειναι δυο ετών! Ειναι καινούριο το ξύλο? Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Αφου το ενυδρειο ειναι δυο ετών! Ειναι καινούριο το ξύλο?

Τα ξυλα ειναι καινουρια αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα ειναι καινουρια αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι!

Τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Το ίδιο είχα παρατηρήσει και εγω στα ξύλα μου και μετά είδα και λίγο λευκό μύκητα που τον καθάρισαν τα γκουραμι!! Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα. Ψψαξε και λίγο στο ίντερνετ και θα δεις και μόνος σου. Πρόβλημα με αληες τωρα αντιμετωπίζεις; τα φυτά σου αναπτύσσονται κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλγες αλφες δεν εχω! Ουτε και πολλα φυτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχουν και τα δικά μου ξύλα. Αλλά μόνο στα ξύλα. Δεν πάει κάπου αλλού. Όταν γίνεται πολύ αντιαισθητικό βγάζω τα ξύλα ,τα καθαρίζω αλλά σε ένα μήνα έχουν γεμίσει πάλι. Δεν ξέρω τι είναι και πως θα καταπολεμηθεί οριστικά. Το εξέλ του αλλάζει χρώμα απο καφέ σε άσπρο αλλά δεν το σκοτώνει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχουν και τα δικά μου ξύλα. Αλλά μόνο στα ξύλα. Δεν πάει κάπου αλλού. Όταν γίνεται πολύ αντιαισθητικό βγάζω τα ξύλα ,τα καθαρίζω αλλά σε ένα μήνα έχουν γεμίσει πάλι. Δεν ξέρω τι είναι και πως θα καταπολεμηθεί οριστικά. Το εξέλ του αλλάζει χρώμα απο καφέ σε άσπρο αλλά δεν το σκοτώνει.

Φεύγει μονο του με το χρόνο ή το τσιμπάνε τα ψαράκια και τέλος. Αστο να κανει τον κύκλο του!
Link to comment
Share on other sites

Φεύγει μονο του με το χρόνο ή το τσιμπάνε τα ψαράκια και τέλος. Αστο να κανει τον κύκλο του!

Αυτο! :)

Ή το βγαζεις λιγο λιγο με το χερι οσο μπορεις μεχρι να σταματησει να βγαζει αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη απο το ξυλο ειναι...

Σε μας εκανε πολυ καιρο για να φυγει... μεχρι που το βγαλαμε, το τριψαμε με καθαρη βουρτσα σε νερο του ενυδρειου και το βαλαμε ξανα μεσα. Απο τοτε ειναι πεντακαθαρο. Βεβαια στην αρχη ηταν πολυ πιο χαλια απο το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια, δεν με πολυαπασχολει αν μεινει μονο στα ξυλα! Αν παει και στα φυτα ομως θα εχουμε προβλημα! Παντως εξακολουθω να μην ξερω τι ειναι!

Σημερινες μετρησεις σε φωσφορικα 0,06 και νιτρικα 25!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, το παλευω. Για τις φωτο τι λες; Μυκητας ή αλγη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...