Jump to content

Αλλαγές Νερού , Καθε Ποτε? Συζήτηση ...


Recommended Posts

Ακούω γνώμες , απόψεις , εμπειρίες ........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι έμπειρος θα πω πως τις κάνω εγώ και θα με διορθώσετε οι πιο έμπειροι....

  • Γέμισμα του βαρελιού στην κατάλληλη ποσότητα (περίπου 30% αλλαγή ανά βδομάδα)
  • Αντιχλώριο στο βαρέλι ανάλογα τα λίτρα που θα αλλάξουμε
  • Αν είναι χειμώνας το αφήνουμε καμιά μέρα με αντλία μέσα στο βαρέλι να λειτουργεί για να παίρνει οξυγόνο και με θερμοστάτη για να πιάσει την θερμοκρασία του ενυδρείου
  • Αν είναι καλοκαίρι το αφήνουμε για λίγες ώρες ίσα ίσα να πιάσει το αντιχλώριο και πάλι με αντλία για να υπάρχει κυκλοφορία στο νερό
  • Με μία αντλία αδειάζω την κατάλληλη ποσότητα από το ενυδρείο σε κάποιον κουβά ή βαρέλι
  • Βάζω κυκλοφορητή σε λειτουργία και κλείνω θερμοστάτη κ φίλτρο
  • (σε αυτό το σημείο μπορούμε να κάνουμε οποιοδήποτε καθαρισμό θέλουμε για να σιφονάρουμε κι όλας)
  • Αλλαγή υαλοβάμβακα και καθάρισμα φίλτρου αν είναι η μέρα για συντήρηση.
  • Γέμισμα με αντλία από το καινούριο καθαρό νερό
  • Βακτήρια κλπ αν χρειάζονται
Έγινε επεξεργασία - filfilip
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη θα σου μεταφέρω τη δική μου μικρή εμπειρία όσον αφορά τις αλλαγές νερού η οποία ουσιαστικά χωρίζεται στις εξής δύο "κατηγορίες"

1) Στα ενυδρεία που ειχα από πριν ενάμιση χρόνο και πίσω κι έκανα αλλαγές νερού μία φορά το μήνα και ίσως αραιότερα

2) Και στο ενυδρείο που έχω τώρα όπου ύστερα από παρότρυνση των μελών του aquazone κάνω αλλαγή 30% (λίγο πάνω λίγο κάτω) κάθε Σάββατο ή Κυριακή εάν το Σάββατο δουλεύω

Με τόσο συχνές λοιπόν αλλαγές νερού δε βλέπω κανένα ίχνος stress στα ψαράκια μου. Είμαι βέβαια σαφώς πολύ προσεκτικός και προσπαθώ να μη κάνω άγαρμπες κινήσεις. Μόνο πλεονεκτήματα αντιλαμβάνομαι:

i) Ακόμα και τη στιγμή που προσθέτω το νερό σιγά σιγά με τον κουβά αυτά μαζεύονται γύρω γύρω στη δίνη που δημιουργεί το νερό που πέφτει και κολυμπάνε μέσα και γύρω απαυτή σα να το καταδιασκεδάζουν

ii) Και μετά την αλλαγή όμως τα ψάρια φαίνονται πιο δραστήρια, πιο χαρούμενα χωρίς να μπορώ κάπως να το αιτιολογήσω... είναι όμως κάτι που το βλέπω.

iii) Το νερό του ενυδρείου επίσης είναι διαυγέστερο μετά από κάθε αλλαγή

Τα μείον βέβαια, ειδικά σε μεγάλα ενυδρεία είναι οι μεγάλοι όγκοι νερού. Εγώ προσωπικά πήρα ένα λάστικο ποτίσματος 10 μέτρα, το βγάζω κατευθείαν στο μπαλκόνι και με αναρρόφηση αδειάζω το νερό. Η προετοιμασία του νέου νερού είναι κάτι επίσης χρονοβόρο. Προσωπικά γεμίζω 2 κουβάδες και προετοιμάζω το νερό με Prime μία ώρα ανακινώντας το προτού το ρίξω στο ενυδρείο.... Χρειάζομαι περίπου 5 κουβάδες για να αντικαταστήσω το νερό που έβγαλα αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι δεν είναι ιδιαιτερα εύκολο ... Απλα μαλλον θα αγοράσω άλλους 3 κουβάδες να ετοιμάζω όλο το νερό μονομιας κι όχι με δόσεις .

Συμπερασματικά λοιπόν? Συχνές αλλαγές νερού! Ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι μεγαλες και συχνες αλλαγες ειναι οτι το καλυτερο,για ψαρια που εχουν τελικο μεγεθος μεγαλο.

Οφελουν στην αναπτυξη ,στην πιο συχνη αναπαραγωγη ,αλλα και στην υγεια των ψαριων,κρατουν σε ισορροπια ολες τις παραμετρους του νερου.Δεν φοβαμαι μην μου ξεφυγουν τα νιτρικα η κατι αλλο.Σου δεινει ειδικα οταν τα ψαρια δεν εχουν παρει τελικο μεγεθος,τα περιθωρια,να ταιζεις πολυ παραπανω απο το φυσιολογικο.Τα ψαρια,ειδικα τις πρωτες δυο μερες μετα την αλλαγη,εχουν μεγαλη δραστηριοτητα σε ολους τους τομεις.

Επιση πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για τα ψαρακια μας,απο αποψη βιολογιας,γιατι το νερο εχει τα λιγοτερα βακτηρια ,σε σχεση με αμμο,πετρα,φιλτρα,κτλ.

Εχει τυχη να κανω 90% αλλαγη νερου,αναγκαστικα,και δεν ειδα καμια διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων μου.

Εγω προσωπικα ,το συνιστω για τις αφρικανες,που ξερω,ανεπιφυλακτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχει τύχει να το αφήσω και 3 βδομάδες χωρίς αλλαγή (180lt φυτεμένο) και να μην δω καμία αλλαγή στις μετρήσεις. Το μόνο που άλλαζα στις 3 βδομάδες είναι ο υαλοβάμβακας κάθε σάββατο.

Όμως κάνω τις αλλαγές κάθε βδομάδα επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους και επειδή το θέλω καθαρό σαν να είμαι εγώ μέσα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχει τύχει να το αφήσω και 3 βδομάδες χωρίς αλλαγή (180lt φυτεμένο) και να μην δω καμία αλλαγή στις μετρήσεις. Το μόνο που άλλαζα στις 3 βδομάδες είναι ο υαλοβάμβακας κάθε σάββατο.

Όμως κάνω τις αλλαγές κάθε βδομάδα επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους και επειδή το θέλω καθαρό σαν να είμαι εγώ μέσα! :)

Ακριβώς έτσι ρε φίλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχει τύχει να το αφήσω και 3 βδομάδες χωρίς αλλαγή (180lt φυτεμένο) και να μην δω καμία αλλαγή στις μετρήσεις. Το μόνο που άλλαζα στις 3 βδομάδες είναι ο υαλοβάμβακας κάθε σάββατο.

Όμως κάνω τις αλλαγές κάθε βδομάδα επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους και επειδή το θέλω καθαρό σαν να είμαι εγώ μέσα! :)

Και εγω εχει τυχη για 44 μερες(στο θεμα μου υπαρχει)αν θυμαμαι καλα,ελειπα,και δεν εκανα καμια αλλαγη.Οταν επεστραψα,απο την αλγη στην οθονη δεν εβλεπες μεσα.

Λεω Θεεμου τι θα βρω τωρα.Κανω τα τεστ μου και ολα ηταν φυσιολογικα,εκτος τα νιτρικα που ειναι μονιμα σε μενα.

Ικαζω επειδη το δικοσου ηταν φυτεμενο,και το δικομου εχει 2 βαρβατα φιλτρα,και κρατησε την ισορροπια.Η μονη διφορα ηταν το ατομο που τα ταιζε ,με εντολη μου τα ταιζε 1 φορα την ημερα,και πολυ πιο λιγο απο ταο κλασσικο που τα εδεινα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά τα νιτρικά που τα κατανάλωναν τα φυτά. Σίγουρα παίζουν πολλά ρόλο σε αυτό το κομμάτι. Δηλαδή αρκεί το φίλτρο που υπάρχει; Υπάρχει σωστή κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού; Η θερμοκρασία είναι σε νορμάλ επίπεδα; Έχει φυτά και ασπόνδυλα ή ψάρια να καταναλώνουν ότι μένει κάτω; Τα ψάρια που έχει το ενυδρείο είναι ρυπογόνα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κλεινω Θερμαντηρες γιατι ξενεριζουν,και φιλτρα γιατι επισης ξενεριζει η εξοδος και πιτσιλαει τον τοπο..αδειαζω 100 λιτρα νερο σε μπετονια που παει στο μπαλκονι για ποτισμα.Το νερο βγαινει συνηθως με σκουπισμα βυθου.Γεμιζω 50 λιτρο βαρελι με νερο βρυσης .Κατα το γεμισμα προσθετω αντιχλωριο και οτι αλλο συμπληρωμα θελω σταδιακα ωστε να διαλυεται καλα.Μπαινει σε λειτουργεια η αντλια και μενει ετσι 5-10 λεπτα και στη συνεχεια ριχνω το νερο στο ενυδρειο με την αντλια στην πιο χαμηλη ροη και επαναλαμβανω αλλη μια φορα.Συνολικα 100 λιτρα μπαινουν σε μιση ωρα περιπου.Συνολικα αλλαζω 40 με 50% τη βδομαδα σε μια ή δυο δοσεις.Απο Μαιο μεχρι Οκτωβρη τουλαχιστον δεν κοιταω πια θερμοκρασια,ουσιαστικα βρυση και ενυδρειο δεν διαφερουν παρα δεκατα..Το χειμωνα βαζω χλιαρο απο θερμοσιφωνα και συμπληρωνω με κρυο χρησιμοποιωντας ηλ.θερμομετρο μεχρι να ερθει η θερμοκρασια εκει που θελω.

Προφανως χρησιμοποιω νερο βρυσης,που ειναι καταλληλο για τα ψαρια μου χωρις αλλη επεξεργασια..

Μου κανει εντυπωση που γραφεται για μερες ή ωρες για να δρασει το αντιχλωριο..τα περισσοτερα κοινα αντιχλωρια δρουν αμεσα,ειδικα αν υπαρχει κυκλοφορητης στο δοχειο αλλαγης 5 -10 λεπτα ειναι υπεραρκετα(καποιες εταιρειες μιλουν για ακαριαια δραση..),ετσι τουλαχιστον ηξερα ως τωρα...εχει κανεις αλλη αποψη?

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι το θεμα το ανοιξε ο Σταματης για να δουμε καθε ποτε πρεπει να γινονται αλλαγες νερου,οχι το πως.

Αν δεν καταλαβα καλα,ας με διορθωσει ο Σταματης.:)

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που γραφεται για μερες ή ωρες για να δρασει το αντιχλωριο..τα περισσοτερα κοινα αντιχλωρια δρουν αμεσα,ειδικα αν υπαρχει κυκλοφορητης στο δοχειο αλλαγης 5 -10 λεπτα ειναι υπεραρκετα(καποιες εταιρειες μιλουν για ακαριαια δραση..),ετσι τουλαχιστον ηξερα ως τωρα...εχει κανεις αλλη αποψη?

Χωρίς να ξέρω πόσο ακριβώς χρόνο χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η χημική διαδικασία το κάνω ως ασφάλεια και για 2 επιπλέον λόγους...

1. ώστε να έχει χρόνο να έρθει στην επιθυμητή θερμοκρασία

2. για να μοιράσω τη δουλειά σε 2 μέρες ώστε να είμαι πιο άνετα

3, γιατί έχω και ένα 2ο ενυδρείο που πρέπει να κάνω αλλαγή παράλληλα οπότε μου δίνει χρόνο και άνεση.

ο βασικότερος λόγος όμως είναι η προσαρμογή του νερού σε θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι το θεμα το ανοιξε ο Σταματης για να δουμε καθε ποτε πρεπει να γινονται αλλαγες νερου,οχι το πως.

Αν δεν καταλαβα καλα,ας με διορθωσει ο Σταματης. :)

Ορθά .

Μπορείς να το βάλεις και στο τίτλο Κώστα .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... να συμπληρώσω όμως πως κάθε ένας που θα γράφει καλό θα ήταν να αναφέρει το είδος του ενυδρείου (λίτρα, ψαροσύνθεση, αν είναι φυτεμένο και φίλτρο)

Ξεκινάω πρώτος...
Χρυσοψαράδικο φυτεμένο 180lt με το Εσωτερικό μαμίσιο φίλτρο Juwel Bio 3 (600lt/h) κάθε βδομάδα 30%

Link to comment
Share on other sites

Ορθά .

Μπορείς να το βάλεις και στο τίτλο Κώστα .

Αλλαξα τον τιτλο Σταματη για να μη μπερδευομαστε. :)

Προσωπικα στα φυτεμενα ενυδρεια μου κανω καθε εβδομαδα 30%. Επειδη ακολουθω καθημερινη λιπανση επιβαλεται στο τελος της εβδομαδας να γινει αλλαγη νερου,ειναι ενα restart του ενυδρειου ας πουμε.Ενας αλλος λογος ειναι και οι αλγες,αν δεν κανεις συχνες αλλαγες θα γεμισεις καποια στιγμη.

Στο Αφρικανικο κανω παλι καθε εβδομαδα το 30% γιατι θελω να εχω καθαρο νερακι για τα ψαρια μου.Το ιδιο βεβαια ισχυει και για τα ψαρια του φυτεμενου,δεν τα διαχωριζω.

Τωρα,προσωπικα συστηνω στους αρχαριους να κανουν 30% καθε εβδομαδα,ειναι μια δικλυδα ασφαλειας για τυχον λαθος που εχει γινει ενδαμεσα.Ειναι μια δοκιμασμενη μεθοδος που πετυχενει και δεν εχεις προβληματα ειδικα αν το ενυδρειο του ειναι και φρεσκο.

Τωρα,οσο αποκτας εμπειρια και μαθαινεις το ενυδρειο σου και τις αναγκες του και οσο ωριμαζει,μπορεις να αλλαξεις και τις ρουτινες των αλλαγων νερου.Σ αυτο βεβαια παιζουν πολλα ρολο,τα ψαρια που εχεις,αν εχεις φυτα,τι φιλτρα εχεις,ποσο ταιζεις κ.α

Παντως απ οτι εχω παρατηρησει,οι συχνες αλλαγες μονο καλο κανουν και στα ψαρια αλλα και στα φυτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απ οτι βλεπω οι προλαλησαντες εκτος απο το πως λιγο πολυ αναφερουν και το ποσο,αν επικεντρωθουμε σ αυτο ,πιστευω οτι αλλαγες της ταξης του 40 και 50% τη βδομαδα ειναι ευεργετικες σε ολα τα ενυδρεια και οπωσδηποτε οχι κατω απο 25 με 30%.Στις αφρικανικες κιχλιδες ,μετα απο μεγαλη αλλαγη εχουμε παρτυ..(550 λιτρα,αφρικανες,μετρια προς υψηλη ιχθυοφορτιση,μετριο ταισμα)Αυτα απ τη δικη μου μικρη εμπειρια..Παντως και χωρις να το καταλαβαινω ακριβως πως συνεβαινε,στο ομορφοτερο απο πλευρας υγειας και συμπεριφορας ψαριων ενυδρειο που εχω δει(παληκαρι απο το φορουμ που εγκατελειψε αθλημα και χωρα και μου εδωσε καποια ψαρια..) δεν ειχε γινει αλλαγη νερου ΠΟΤΕ!?!?

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα,εγω εχω 700 λιτρα αφρικανες,ουτε ενα λουλουδικο :D

Επισης και σστο μικρο με την αστακινα μου το ιδιο κανω.60% αλλαγη καθε εβδομαδα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Αν και απ οτι βλεπω οι προλαλησαντες εκτος απο το πως λιγο πολυ αναφερουν και το ποσο,αν επικεντρωθουμε σ αυτο ,πιστευω οτι αλλαγες της ταξης του 40 και 50% τη βδομαδα ειναι ευεργετικες σε ολα τα ενυδρεια και οπωσδηποτε οχι κατω απο 25 με 30%.Στις αφρικανικες κιχλιδες ,μετα απο μεγαλη αλλαγη εχουμε παρτυ..Αυτα απ τη δικη μου μικρη εμπειρια..Παντως και χωρις να το καταλαβαινω ακριβως πως συνεβαινε,στο ομορφοτερο απο πλευρας υγειας και συμπεριφορας ψαριων ενυδρειο που εχω δει(παληκαρι απο το φορουμ που εγκατελειψε αθλημα και χωρα και μου εδωσε καποια ψαρια..) δεν ειχε γινει αλλαγη νερου ΠΟΤΕ!?!?

Δεν εκανε ποτε αλλαγη νερου?και πως ολα ηταν σωστα?Εμαθες κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω προτού γραψω τις αμαρτιές μου οτι ο καθένας κάνει τις δικές του ρουτίνες αφού παρακολουθεί τα ψάρια που φιλοξενεί.Τον τελευταίο χρόνο λοιπόν

1.Στα αφρικάνικα αλλαγή κατά μέσο όρο μια φορά τον μήνα περίπου 30 -40 % νερό χωρίς προετοιμασία νερού .

2. Στα χρυσόψαρα ανα δίμηνο περίπου 80-90% νερού χωρίς προετοιμασία.

Προσοχή αυτά που αναφέρω πιο πάνω δεν αφορούν φίλους που είναι στην αρχή του χόμπυ.

Φιλιά :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω προτού γραψω τις αμαρτιές μου οτι ο καθένας κάνει τις δικές του ρουτίνες αφού παρακολουθεί τα ψάρια που φιλοξενεί.Τον τελευταίο χρόνο λοιπόν ισως και παραπάνω

1.Στα αφρικάνικα αλλαγή κατά μέσο όρο μια φορά τον μήνα περίπου 30 -40 % νερό χωρίς προετοιμασία νερού .

2. Στα χρυσόψαρα ανα δίμηνο περίπου 80-90% νερού χωρίς προετοιμασία.

Προσοχή αυτά που αναφέρω πιο πάνω δεν αφορούν φίλους που είναι στην αρχή του χόμπυ.

Φιλιά :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη δεν ξερω..ειδα απιστευτα ζωντανα ,χρωματα και συμπεριφορες σουπερ και γεννες φουλ..Εγω για να δειξω σε τι καλα χερια πανε τα ψαρια ειπα(την αληθεια..) οτι αλλαγω 40και 50% τη βδομαδα και εμεινα καγκελο οταν μου ειπε οτι περα της αναπληρωσης το καλοκαιρι δεν εχει αλλαξει νερο ποτε..Μονο οτι ειχε σε 600 λιτρα 4 φιλτρα 2217 και πολυ πετρα λαβα με καλη κυκλοφορια που ειχε βιολογια σαν το θαλασσινο...

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι αποκλειστικα με μονομαχους, εχω μικρη εμπειρια και δεν προτεινω τιποτα σε κανεναν.Αλλαγη 30% καθε ενα με εναμιση μηνα-περισσοτερο για τα φυτα,επειδη αρνουμαι να χρησιμοποιησω λιπασματα-.Μπορει να ειναι σχετικο μπορει και οχι ,δεν ειχα ποτε fin rot.Στη νεροχελωνα επισης μια φορα το μηνα ολικη αλλαγη νερου, ομως αυτη την εχω μονο εξι μηνες οποτε θεωρω αυτο το διαστημα αστειο για να βγαλω συμπερασματα.Παντως ουτε αυτη παρουσιασε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι αποκλειστικα με μονομαχους, εχω μικρη εμπειρια και δεν προτεινω τιποτα σε κανεναν.Αλλαγη 30% καθε ενα με εναμιση μηνα-περισσοτερο για τα φυτα,επειδη αρνουμαι να χρησιμοποιησω λιπασματα-.Μπορει να ειναι σχετικο μπορει και οχι ,δεν ειχα ποτε fin rot.Στη νεροχελωνα επισης μια φορα το μηνα ολικη αλλαγη νερου, ομως αυτη την εχω μονο εξι μηνες οποτε θεωρω αυτο το διαστημα αστειο για να βγαλω συμπερασματα.Παντως ουτε αυτη παρουσιασε προβλημα

Αυτο δεν καταλαβα..

Δηλαδη κανεις αλλαγη νερο μονο και μονο για τα φυτα και επειδη δεν ριχνεις λιπασματα?

Και ρωτω,τι διαφορα ειδες με την αλλαγη καθε 1,5 μηνα στα φυτα σου και τι σχεση εχουν τα λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

.............Παντως και χωρις να το καταλαβαινω ακριβως πως συνεβαινε,στο ομορφοτερο απο πλευρας υγειας και συμπεριφορας ψαριων ενυδρειο που εχω δει(παληκαρι απο το φορουμ που εγκατελειψε αθλημα και χωρα και μου εδωσε καποια ψαρια..) δεν ειχε γινει αλλαγη νερου ΠΟΤΕ!?!?

Ετσι και σε εμένα το τελευταίο σύστημα ενυδρείων έφτασε να μη γίνει αλλαγή νερού ουσιαστικά για τέσσερα χρόνια με διάφορα ψάρια , όπως αυτα που πήραν μέρος στο διαγωνισμό δίσκων .

Θα σας γράψω όμως αργότερα τη γνώμη μου .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν καταλαβα..

Δηλαδη κανεις αλλαγη νερο μονο και μονο για τα φυτα και επειδη δεν ριχνεις λιπασματα?

Και ρωτω,τι διαφορα ειδες με την αλλαγη καθε 1,5 μηνα στα φυτα σου και τι σχεση εχουν τα λιπασματα?

Δεν έχει άδικο Κώστα και εγω το κάνω αν απλά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο τα φυτά σου και ιδιαίτερα φυτά .

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πως ειναι στημένο καθε ενυδρειο....

Ολα μου τα ενυδρεια εχουνε φυτά μεσα..

Σε αυτα που ακολουθω λιπανση καλη, κανω 50-60% αλλαγη καθε 7ημέρες ωστε να μηδενίσω το συστημα απο αποψης λιπασμάτων.

Σε γαριδαδικα απλά ανανεωνω το νερο με περιπου 10 % καθε εβδομάδα , εξαρταται ομως οπως ειπα το στησιμο τον πληθυσμο και τα λιτρα του ενυδρειου.

Σε αλλο επειδη εχω crs γαριδες και επειδη εχω βαρυ χέρι στο ταισμα ανα 4 ημερες . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...