Jump to content

70Lt Africa (Vol. 2)


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μία ερώτηση.
Χθες που πήγα να πιάσω το ένα αρσενικό (max μέγεθος) μπήκε τέρμα μέσα στο κοχύλι του ώστε δεν μπορούσα καν να το δω. Δεν το έχω ξαναδεί από τότε. Υπάρχει περίπτωση να σφήνωσε στο κοχύλι;

Ναι υπάρχει..

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως μπορέσεις να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα μου είναι πως δεν θυμάμαι σε ποιο κοχύλι είναι.. και δεν μπορώ να δω κιόλας καμιά ουρά, και έχω αγχωθεί όσο να 'ναι μην ψοφήσει μέσα στο κοχύλι και μου ανεβάσει αμμωνία, είναι και νεοσύστατο το ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Τα κοχύλια σου έχουν επιπλέον τρύπα στην κορυφή? Την ανοίγεις εσύ με μια οδοντογλυφίδα.

Το λέω αυτό, γιατί υπάρχει περίπτωση να μην έχει βγει όλος ο αέρας και τότε είναι πολύ επικίνδυνο να παγιδευτεί κάποιο ψάρι μέσα. Ειδικά όταν μπαίνουν με φόρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

IMG_0317.jpg

IMG_0320.jpg

IMG_0296.jpg

IMG_0284.jpg

IMG_0288.jpg

IMG_0271.jpg

IMG_0360E.jpg

IMG_0364E.jpg

IMG_0359E.jpg

IMG_0345.jpgIMG_0369E.jpg

IMG_0388E.jpg

IMG_0390E.jpg

IMG_0391E.jpg

IMG_0410E.jpg

IMG_0413E.jpg

IMG_0398E.jpg

IMG_0419E.jpg

IMG_0422E.jpg

IMG_0424E.jpg

IMG_0430E.jpg

IMG_0441E.jpg

IMG_0459E.jpg

IMG_0476E.jpg

IMG_0462E.jpg

IMG_0487E.jpg

IMG_0477E.jpg

IMG_0488E.jpg

IMG_0498E.jpg

IMG_0505E.jpg

IMG_0507E.jpg

IMG_0508E.jpg

IMG_0510E.jpg

IMG_0513E.jpg

IMG_0525E.jpg

IMG_0532E.jpg

IMG_0529E.jpg

IMG_0535E.jpg

IMG_0548E.jpg

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτογραφιες κ το ενυδρειο δειχνει πολυ φυσικό,μπραβο!Δεν εχεις ομως καθολου κυματισμο στην επιφανεια για να οξυγονωνεται καλα το νερο.Σηκωσε το φιλτρο αρκετα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερές φωτογραφίες ! Πανέμορφα ψάρια ! Μπράβο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτογραφιες κ το ενυδρειο δειχνει πολυ φυσικό,μπραβο!Δεν εχεις ομως καθολου κυματισμο στην επιφανεια για να οξυγονωνεται καλα το νερο.Σηκωσε το φιλτρο αρκετα πιο πανω.

Ευχαριστώ! Ξέρω για τον κυματισμό, εσκεμμένα είχα βάλει το φίλτρο εκεί, είναι πάνω-πάνω με το σωληνάκι για τον αέρα συνήθως. :)

Για περιοδικό οι φωτογραφίες..! Μπράβο φιλαράκι!

Όχι και για περιοδικό!! :D

Ευχαριστώ πολύ!!

Τρομερές φωτογραφίες ! Πανέμορφα ψάρια ! Μπράβο σου. :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! :)

Φοβερες φωτο!!

Τα μικρουλια μεγαλωσαν :)

Ευχαριστώ!

Όντως μεγάλωσαν, όμως πρέπει να έχουν μειωθεί σε αριθμό μετά την άφιξη τους στο 70άρι..

:)

Πω πω.... Πανέμορφο ενυδρείο!

Ευχαριστώ!!

:)

Πάντως, ο δεύτερος αρσενικός ποτέ δεν φάνηκε.. Και καμία αύξηση αμμωνίας. Τι μπορεί να παίχτηκε? Το θεωρώ απίθανο να ζει.

:cigar:

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

IMG_0317.jpg

IMG_0320.jpg

IMG_0296.jpg

IMG_0284.jpg

IMG_0288.jpg

IMG_0271.jpg

IMG_0360E.jpg

IMG_0364E.jpg

IMG_0359E.jpg

IMG_0345.jpgIMG_0369E.jpg

IMG_0388E.jpg

IMG_0390E.jpg

IMG_0391E.jpg

IMG_0410E.jpg

IMG_0413E.jpg

IMG_0398E.jpg

IMG_0419E.jpg

IMG_0422E.jpg

IMG_0424E.jpg

IMG_0430E.jpg

IMG_0441E.jpg

IMG_0459E.jpg

IMG_0476E.jpg

IMG_0462E.jpg

IMG_0487E.jpg

IMG_0477E.jpg

IMG_0488E.jpg

IMG_0498E.jpg

IMG_0505E.jpg

IMG_0507E.jpg

IMG_0508E.jpg

IMG_0510E.jpg

IMG_0513E.jpg

IMG_0525E.jpg

IMG_0532E.jpg

IMG_0529E.jpg

IMG_0535E.jpg

IMG_0548E.jpg

:)

Καλη χρονια και απο εδω.

Θα σταθώ μονο στις φωτο, μιας και απο Αφρική ξερω μονο το που βρίσκετε σαν ήπειρος στον χάρτη....

Η φωτο ειναι πράγματι πολυ καλες, χωρις να διακρίνω καποιο κούνημα οπως είπες.

Ειδικά αυτη εδω είναι πάρα πολύ καλή απο θεμα εστίασης και bokeh (έπρεπε να ειναι λιιιιγο φωτεινότερη)

http://i1071.photobucket.com/albums/u520/TheDark3017/IMG_0529E.jpg

Τωρα αν θες βάλε το iso 1600, ωστε να βάλεις την ταχύτητα πάνω απο 1/50 (1/60 θα προτεινα και θα ειναι λιγο ποιο φωτεινές) στο υπάρχων διάφραγμα. Επεισης με 800 iso μπορεις να ρίξεις την ταχύτητα στο 1/30, χωρις να εχεις κούνημα, φαντάζομαι οτι και να πλησιαζεις λιγο δεν τρέχουν να κρυφτούν.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και απο εδω.

Θα σταθώ μονο στις φωτο, μιας και απο Αφρική ξερω μονο το που βρίσκετε σαν ήπειρος στον χάρτη....

Η φωτο ειναι πράγματι πολυ καλες, χωρις να διακρίνω καποιο κούνημα οπως είπες.

Ειδικά αυτη εδω είναι πάρα πολύ καλή απο θεμα εστίασης και bokeh (έπρεπε να ειναι λιιιιγο φωτεινότερη)

http://i1071.photobucket.com/albums/u520/TheDark3017/IMG_0529E.jpg

Τωρα αν θες βάλε το iso 1600, ωστε να βάλεις την ταχύτητα πάνω απο 1/50 (1/60 θα προτεινα και θα ειναι λιγο ποιο φωτεινές) στο υπάρχων διάφραγμα. Επεισης με 800 iso μπορεις να ρίξεις την ταχύτητα στο 1/30, χωρις να εχεις κούνημα, φαντάζομαι οτι και να πλησιαζεις λιγο δεν τρέχουν να κρυφτούν.

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.

Κούνημα δεν υπάρχει γιατί όπως είπα στο άλλο φόρουμ, αυτό είναι το μικρό ποσοστό επιτυχίας. :D

Αυτό που θέλω να καταλάβω, είναι αν (στα ψάρια) θέλουμε όλο το σώμα εστιασμένο ή μόνο το κεφάλι πχ, ή διαφέρει ανάλογα τι θέλει ο φωτρογράφος. Εγώ έβγαλα και φουλ εστιασμένο, και με πολύ μικρό DoF.. Τώρα, το διάφραγμα σχεδόν σε όλες είναι f/5.6 και το shutter speed 1/50. Το ISO σε όλες είναι 800, εκτός της 10ης φωτό που είναι 1600.

Οι πρώτες 5-6 φώτο είναι με μία άσπρη λάμπα ανοιχτή, ενώ μετά άνοιξα και την ροζ που έχει πάνω το ενυδρείο και βελτιώθηκαν αρκετά τα χρώματα.

Σ΄ αυτή τη φώτο που λες ότι είναι πολύ καλή, δεν νομίζω να είναι underexposed, τα χρώματα του ψαριού είναι πιο σκούρα.. :P

Θα δοκιμάσω αυτά που λες, πάντως είμαι τέρμα μπροστά στο τζάμι και δεν έχω θέμα με τα ψάρια.. :D

:)

Link to comment
Share on other sites

Το f5.6 ειναι αναποφευκτο, αλλα με τις δυνατότητες που εχει η μηχανη, καλύπτεται.... Βάλε το Μ, και βάλε μετα ταχύτητα 1/60 και iso 1600.

Επισης (παμε ενα μαθημα παρακατω) πείραξε το white balance και απο auto (AWB) επέλεξε το εικονίδιο με την λάμπα πυρακτώσεως (αν εχεις πολυ κίτρινο φωτισμό) ή αυτο με την λάμπα φθοριου και θα σου δώσε μια ποιο μπλε - παγωμένη απόχρωση.

Το θεμα εστίασης ειναι θεμα αντίληψης φφωτογράφου.Σε γενικές γραμμές αν το βλέπεις το ψάρι, και η ουρά παει προς τα πίσω , θα πρεπει να θολώνει καθώς κοιτάς ποιο πισω, και αν το βλέπεις προφίλ πρεπει να ειναι σχεδον όλο εστιασμένο...

Υ.Γ Αν ειναι μετα τα σβήνω τα φωτογραφικά ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Το f5.6 ειναι αναποφευκτο, αλλα με τις δυνατότητες που εχει η μηχανη, καλύπτεται.... Βάλε το Μ, και βάλε μετα ταχύτητα 1/60 και iso 1600.

Επισης (παμε ενα μαθημα παρακατω) πείραξε το white balance και απο auto (AWB) επέλεξε το εικονίδιο με την λάμπα πυρακτώσεως (αν εχεις πολυ κίτρινο φωτισμό) ή αυτο με την λάμπα φθοριου και θα σου δώσε μια ποιο μπλε - παγωμένη απόχρωση.

Το θεμα εστίασης ειναι θεμα αντίληψης φφωτογράφου.Σε γενικές γραμμές αν το βλέπεις το ψάρι, και η ουρά παει προς τα πίσω , θα πρεπει να θολώνει καθώς κοιτάς ποιο πισω, και αν το βλέπεις προφίλ πρεπει να ειναι σχεδον όλο εστιασμένο...

Υ.Γ Αν ειναι μετα τα σβήνω τα φωτογραφικά ποστ.

Περιμένω να ανοίξουν τα φώτα για να αρχίσω τις δοκιμές!! :D

Συμφωνώ για το θέμα εστίασης. .

ΥΓ. Δεν έχω θέμα να μείνουν εδώ, αλλά αν είναι να θεωρηθούν offtopic, θα προτιμούσα να μεταφερθούν στη κατηγορία "Τεχνικές Φωτογράφισης" και όχι να διαγραφούν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές με τις αλλαγές του WB

IMG_1192.jpg

IMG_1194.jpg

IMG_1198.jpg

IMG_1211.jpg

IMG_1215.jpg

IMG_1233.jpg

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω πάθει πλάκα... τόσο που ντρέπομαι που θα ανεβάσω σε λίγο κάτι φωτογραφίες από το δικό μου.

Καλή χρονιά και να είσαι καλά να χαίρεσαι τα ψαράκια σου, είναι πανέμορφα :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με καλά νέα! Νέα γέννα! :D

Τα μωρά δεν ξέρω ακριβώς πόσα είναι, λογικά 3-4!!

Και μερικές φώτο..

IMG_1778.jpg

IMG_1782.jpg

IMG_1806.jpg

IMG_1797.jpg

IMG_1795.jpg

IMG_1791.jpg

IMG_1789.jpg

IMG_1801.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά τηρώ τις αλλαγές νερού, 1-2 φορές τη βδομάδα ανάλογα τα κέφια, και 1-2 ταΐσματα τη μέρα, και τα ψαράκια μου με έχουν ανταμείψει στο έπακρο. Μετράω πάνω από 23 ψάρια, μεγάλα-μικρά.. :)

Ίσως φωτογραφίες και βίντεο αργότερα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, να είσαι καλά να χαίρεσαι τα υπέροχα ψαράκια σου,

το χόμπι μας ευτυχώς μας ανταμείβει όταν έχουμε υπομονή και σεβασμό στα ζωντανά μας ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...