Jump to content

Aiptasia Killer


FotisGt

Recommended Posts

Έφτιαξα δοκιμαστικά μια κατασκευή σύμφωνα με ένα βίντεο που είδα στο Youtube.

Φαίνεται οτι κάνει καλή δουλειά σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και εξολοθρεύει τις Aiptasies πολύ εύκολα.

Δείτε το βίντεο που τράβηξα πριν λίγο και αν σας αρέσει μπαίνω σε λεπτομέρειες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για παίξε μπαλίτσα!Πήρα πέπερμιντ αλλά μου σαν να έχει αλλεργία στις απτασίες...

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι,δωσε πληροφοριες....μια χαρα βλεπω λειτουργει.....

Υ.Γ καλα το diodon δεν παιζεται,παλυ μεσ στην μεση για να φαει ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφορίες!!

Αν και δεν έχω aiptasies,στο μέλλον μπορεί να χρειαστεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να τις καταπολεμήσω με φυσικό τρόπο (γαρίδες-ψάρια) γιατί έχω δυο Lion μεγέθους μπάλας και ένα Diodon holocanthus, οπότε ότι μπει σε μικρό μέγεθος θα αποτελέσει γεύμα.

Η κατασκευή είναι πολύ απλή και φθηνή. Απαιτείται ένα τροφοδοτικό (εγώ χρησιμοποίησα 15Volt DC) με κόστος περίπου 12 - 20 ευρώ , ένα καλώδιο δίκλωνο (χρησιμοποίησα καλώδιο ηχείων) και οποιαδήποτε πλαστική ράβδος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σώμα της κατασκευής.Εγώ χρησιμοποίησα διάτρητο προφίλ.

Μπορεί κανείς να παίξει άνετα με ένα πλαστικό καλάμι από σημαία ή κάτι αντίστοιχο.Λίγη θερμοσιλικόνη και 2-3 μικρά δεματικά θα βοηθήσουν στη στήριξη του ηλεκτροδίου πάνω στο καλάμι. Τόσο απλά και οικονομικά τα πράγματα. :)

Λεπτομέρειες μπορώ να δείξω μόλις βγάλω φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο καλάμι πλαστικό,έχει και στα pet-shop!

Βέργα για τα πουλιά(πατηθρες) και είναι του μέτρου!!

Link to comment
Share on other sites

Με ότι τραβάει η φαντασία σου μπορείς να παίξεις αρκεί να μην είναι πολύ μαλακό και δεν ελέγχεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και πουλιά και χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα,έχω πάρει ένα και ταΐζω τα bubbles!!!

Έχω 70 ύψος και το συγκεκριμένο με έχει βολέψει αρκετά.

Νομίζω ότι θα κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη κατασκευή και τα μέρη της.

P7028230.jpg

Το ηλεκτρόδιο που σχηματίζεται.

Στο κάτω σημείο έχω περάσει τον αρνητικό πόλο (δε γνωρίζω αν παίζει ρόλο) και ανοίγοντας μία τρύπα πιο ψηλά έχω περάσει το θετικό.Η απόσταση μεταξύ τους είναι περίπου 1 cm. Τις άκρες τις έχω περάσει με κολλητήρι ώστε να είναι σκληρές. Τα σημεία που βγαίνουν τα καλώδια τα έχω μονώσει με θερμοσιλικόνη ώστε να μη γεμίζει το σώμα με νερό. Με ένα δεματικό έχω κάνει τη σταθεροποίηση του καλωδίου.

P7028233.jpg

Το τροφοδοτικό

Το έχω ρυθμίσει στα 15Volt.Δεν υπάρχει λόγος να το ανεβάσω αφού κάνει δουλειά.

P7028232.jpg

Το πίσω μέρος του σώματος.

Από εδώ βγαίνει το καλώδιο. Το έχω σφίξει με δεματικά ώστε να μην τραβηχθεί και είναι επίσης μονωμένο με θερμοσιλικόνη.

P7028231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι αργός στο γράψιμο ή εγώ γρήγορος στις φωτογραφίες.... :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και απλή κατασκευή!

Θέλει λίγο προσοχή στην μόνωση,να μην περάσει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και απλή κατασκευή!

Θέλει λίγο προσοχή στην μόνωση,να μην περάσει το νερό.

Δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα αν περάσει το νερό μέσα,μόνο που αν βγάλεις τη συσκευή έξω θα τρέξουν νερά στο πάτωμα.

Γι'αυτό το λόγο και μόνο έκανα τη μόνωση.Το ρεύμα έρχεται σε επαφή με το νερό και μεταφέρεται από τον ένα πόλο στον άλλο.

Τα 15 Volt βέβαια είναι ασφαλή οπότε το μόνο που κινδυνεύει είναι η aiptasia.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα αν περάσει το νερό μέσα,μόνο που αν βγάλεις τη συσκευή έξω θα τρέξουν νερά στο πάτωμα.

Γι'αυτό το λόγο και μόνο έκανα τη μόνωση.Το ρεύμα έρχεται σε επαφή με το νερό και μεταφέρεται από τον ένα πόλο στον άλλο.

Τα 15 Volt βέβαια είναι ασφαλή οπότε το μόνο που κινδυνεύει είναι η aiptasia.

Μπραβο βρε Φωτη αυτο ηθελα να ρωτησω φοβερη κατασκευη!!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτη απ'οτι εχεις παρατηρησει τις καιει εντελως;Τις διαλυει εξ'ολοκληρου,η υπαρχει πιθανοτητα να μενει κομματι της μεσα στην τρυπα που μαζευεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα νερά στο πάτωμα!! :P

Οπότε είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο τις κάνει κιμά.Μέσα σε τρύπες δε μπορώ να δω καλά αλλά πιστεύω οτι δε μένει κάτι.Το δοκίμασα και στα 24Volt.Είναι πιο ισχυρό απ'ότι βλέπω.

Θέλω να περάσουν λίγες μέρες να ελέγξω στα σημεία που ήταν,αν θα ξαναβγούν. Αν ξαναβγούν βέβαια κακό δικό τους....

:ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο τις κάνει κιμά.Μέσα σε τρύπες δε μπορώ να δω καλά αλλά πιστεύω οτι δε μένει κάτι.Το δοκίμασα και στα 24Volt.Είναι πιο ισχυρό απ'ότι βλέπω.

Θέλω να περάσουν λίγες μέρες να ελέγξω στα σημεία που ήταν,αν θα ξαναβγούν. Αν ξαναβγούν βέβαια κακό δικό τους....

:ballistic:

Αυτο ειναι το ζητουμενο.Να μη μεινει γρεζι...:P

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και θα δούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, αν και δεν έχω θαλασσινό, ακόμα τουλάχιστον, εντυπωσιάστηκα με την απλότητα και την αποτελεσματικότητα της συσκευής. Τι να πω, δεν μένεις ήσυχος στιγμή και μας τρελαίνεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά πώς δουλεύει ?

στην αρχή νόμιζα οτι ενώνονται τα καλώδια και ακουμπάς την καταραμένη απτασία και κάνει μπάμ,Τώρα βλέπω οτι το άλλο καλώδιο είναι πιο πάνω...πρέπει να την ακουμπήσεις με τον ένα πόλο ή πρέπει να ακουμπησει και στα 2?

Link to comment
Share on other sites

Με τον ένα. :)

Link to comment
Share on other sites

OK το έπιασα δηλαδή ακουμπάει ο ένας πόλος το ζωντανό και κάνει ηλεκτροσπασμοθεραπεία..μια χαρά Αίολος για φτιάξε ένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...