Jump to content

Aiptasia Killer


FotisGt

Recommended Posts

Βαγγέλη μην ξεχνάς το kalkwasser. Κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι σωστά αυτό μου διέφυγε...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι καποιο sea slug τρωει απταιζιες...... αλλα που θα το βρουμε?????

ισως Dejong ???

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι όλα αυτού του είδους σαλιγκάρια έχουν συγκεκριμένες διατροφικέ συνήθειες... κάποια τρώνε σπόγγους, κάποια άλγες και τίποτα άλλο, που ίσως και αυτό για τις aipasia αν τις καταναλώσει όλες να πεθάνει στο τέλος από ασιτία.... εκτός και αν κάνουμε κάποια aiptasia farm !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι καποιο sea slug τρωει απταιζιες...... αλλα που θα το βρουμε?????

ισως Dejong ???

bergia....

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι όλα αυτού του είδους σαλιγκάρια έχουν συγκεκριμένες διατροφικέ συνήθειες... κάποια τρώνε σπόγγους, κάποια άλγες και τίποτα άλλο, που ίσως και αυτό για τις aipasia αν τις καταναλώσει όλες να πεθάνει στο τέλος από ασιτία.... εκτός και αν κάνουμε κάποια aiptasia farm !!!! :)

Eτσι γινεται,και καποιος φιλος που τα διατηρουσε(δεν ξερω αν το κανει ακομα),διατηρουσε απταισιες σε ενα μικρο ενυδρειακι.

Αν διαβασει το θεμα θα πει λεπτομερειες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eτσι γινεται,και καποιος φιλος που τα διατηρουσε(δεν ξερω αν το κανει ακομα),διατηρουσε απταισιες σε ενα μικρο ενυδρειακι.

Αν διαβασει το θεμα θα πει λεπτομερειες.

:)

δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να διατηρηθει 1 ενυδρειο τιγκα στις απταιζιες......

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να διατηρηθει 1 ενυδρειο τιγκα στις απταιζιες......

οχι βεβαια,αλλα και ετσι ειναι δυσκολο να διατηρηθουν τα bergia! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Acreichthys tomentosus (αντικατάσταση του παλιού μου που δεν τις πείραζε) και αυτό τις δίνει και καταλαβαίνει χωρίς να μου έχει πειράξει τίποτα άλλο από κοράλλια. Το περίεργο όμως είναι ότι έχουν παραμείνει μερικές χωρίς να τις τρώει παρόλο που είναι σε προσιτά σημεία..... τι κάνει, τις καλλιεργεί? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Acreichthys tomentosus (αντικατάσταση του παλιού μου που δεν τις πείραζε) και αυτό τις δίνει και καταλαβαίνει χωρίς να μου έχει πειράξει τίποτα άλλο από κοράλλια. Το περίεργο όμως είναι ότι έχουν παραμείνει μερικές χωρίς να τις τρώει παρόλο που είναι σε προσιτά σημεία..... τι κάνει, τις καλλιεργεί? :)

Αυτες τις εχει για τις δυσκολες μερες :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λογική... και άλλα είδη κάνουν καλλιέργειες, πχ τα μυρμήγκια γιατί όχι λοιπόν και αυτό που υποθετικά έχει περισσότερο... "μυαλό" !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις εχει για τις δυσκολες μερες :D

μαλλον το συγκεκριμενο ψαρι ειναι λιγο λαχειο , σε αλλους τις τρωει ολες και σε αλλους δεν τις ακουμπαει.....

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι... το προηγούμενο, ηγρόν αγόραζε !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μέσα ενα filefish αλλά δεν φένεται να κάνει δουλειά. Χτές μου ήρθαν και απο έξω 10 Lysmata Wurdemanni/seticaudata αλλά είναι μικρές και δεν ξέρω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

και με τις γαρίδες υπάρχει θέμα, γιατί αν υπάρχουν υπολείμματα τροφών και γενικά πλούσια διατροφή στο ενυδρείο, και αυτές γίνονται τεμπέλες.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω με όλα υπάρχει θέμα... Είναι τελικά και θέμα τύχης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τακτική και αντιμετώπιση με σύστημα(3-4-3 με ρόμβο φούλ επίθεση!) πέρα παρά μέρα σύριγγα στο χέρι κλείσιμο κυκλοφορία και πάμε.. εχω βρει την μανούβρα να τις πλησιάζω ύπουλα να της πετάω ζουμί στα μούτρα και να τις αιφνιδιάζω με τρύπημα στο στόμα μία μία μέχρι να τις εξαφανίσω με transition game.Το πολύ πολύ να σας χωρίσει η γυναίκα και να τρομάζουν οι γείτονες και οι καλεσμένοι και τα παιδιά αλλά έχει αποτελέσματα.Επίσης κάτι σκευάσματα έχουν την τάση να τις πολλαπλασιάζουν...και ξεφεύγει η κατάσταση...η άλλη λύση είναι ο βράχος έξω να νεκρωθεί και περιμένουμε να πεθάνουν μετά απο κανένα μήνα... στήσιμο ξανά...αλλά πιάνουν και σε τζάμια και σε εξοπλισμό...πρίν λίγο καιρό είχα μία στο θάλαμο του σκιμμερ...μάλλον απο αποτυχημένο σκεύασμα που φυτρώνουν όπου να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τακτική και αντιμετώπιση με σύστημα(3-4-3 με ρόμβο φούλ επίθεση!) πέρα παρά μέρα σύριγγα στο χέρι κλείσιμο κυκλοφορία και πάμε.. εχω βρει την μανούβρα να τις πλησιάζω ύπουλα να της πετάω ζουμί στα μούτρα και να τις αιφνιδιάζω με τρύπημα στο στόμα μία μία μέχρι να τις εξαφανίσω με transition game.Το πολύ πολύ να σας χωρίσει η γυναίκα και να τρομάζουν οι γείτονες και οι καλεσμένοι και τα παιδιά αλλά έχει αποτελέσματα.Επίσης κάτι σκευάσματα έχουν την τάση να τις πολλαπλασιάζουν...και ξεφεύγει η κατάσταση...η άλλη λύση είναι ο βράχος έξω να νεκρωθεί και περιμένουμε να πεθάνουν μετά απο κανένα μήνα... στήσιμο ξανά...αλλά πιάνουν και σε τζάμια και σε εξοπλισμό...πρίν λίγο καιρό είχα μία στο θάλαμο του σκιμμερ...μάλλον απο αποτυχημένο σκεύασμα που φυτρώνουν όπου να ναι...

Εγω με την ένεση τις είδα να υπερπολλαπλασιάζοντε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την ένεση τις είδα να υπερπολλαπλασιάζοντε πάντως.

Δοκίμασες ΤΜ elimi-aiptas?Τις κάνει ζουμί....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες ΤΜ elimi-aiptas?Τις κάνει ζουμί....

Ναι με αυτό τις τρύπαγα... Αλλα αντί για ζουμί γινόντουσαν Λερναιές Ύδρες!! :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω τους εριχνα της Tropic marin αλλα δεν ειχα τα αναλογα αποτελεσματα.ασε που μερικες δεν μπορουσα να τις φτασω.τελικα μετα την προσθηκη ενος chelmon δεν εμεινε ουτε δειγμα απο αιπταζια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έπαιξα φουλ επίθεση ,5 Lysmata Wurdemanni και 1 Acreichthys Tomentosus .....Απέναντι σε 100δες απταισια! Το αποτέλεσμα ήταν υπέρ μου....αλλά έφαγα και 2 γκολακια! Το πρώτο ήταν το μικρό μου clam και το δεύτερο ένα φραγκακι Caulastrea curvata! Πιο πολλά γκολ έβαλαν οι γαρίδες αλλά τις είχα νηστικές αρκετές μέρες και αυτός πρέπει να ήταν ο λόγος που επιτεθήκαν και στα υπόλοιπα! Το filefish ήταν πιο ήπιο απέναντι τους λόγο μεγέθους ( Tiny) μιας και μερικές έφταναν το ύψος του , οπότε μαρκάρισε τις πιο μικρές! Στις μεγάλες έγιναν οργανωμένες επιθέσεις από δυο δυο γαρίδες με θετικά αποτελέσματα! Τώρα έχουν μείνει 2 γαρίδες και το ψαράκι τα οποία τα ταΐζω κατεψυγμένη τροφή. Βέβαια από τότε.......ούτε ίχνος από τις "κατσαρίδες" του ενυδρείου.

Τώρα όσο αφορά το ηλεκτροσόκ πιστεύω ότι με περισσότερο ρεύμα ( 24 v) θα γίνει δουλεία! Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έτσι πιστεύω!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια. επειδη αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με aptaisias (πριν δυο εβδομαδες εντοπισα δυο μικρες που τωρα ειναι σε καταλληλο μεγεθος για ενεση) και σκεφτομουν μηπως εβγαζα το κομματι βραχου στο οποιο εχουν εγκατασταθει και τις εκαιγα με ενα φλογιστρο το οποίο λογω δουλειας ήδη εχω. Λογικα ο βραχος θα νεκρωθεί μονο στο σημειο που θα ακουμπησει η φλογα (1 με 2 τετραγωνικά εκατοστά) και η διαρκεια του καψιματος δεν θα ξεπερναει τα 1 με 2 λεπτα, σωστα;

Εχει δοκιμαστει απο καποιον αυτη η μεθοδος;

Δεν εχω δοκιμασει ενεση ακομα και μαλλον δεν θα το κανω αφου διαβαζοντας στα φορουμ βλεπω τι μαλλον πληγωνεται απλως ο ιστος τους και γρηγορα διασπειρεται και σε αλλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

versa.jpg

Εγώ έχω αυτό για διάφορες DIY κατασκευές, (βγαίνει η μύτη και γίνεται φλόγιστρο με πολύ λεπτή φλόγα), που κάνει μια χαρά και για τις aiptasia.

Φυσικά οποιοδήποτε άλλο είδος ζωής στη γύρω περιοχή καταστέφεται.

Μετά από κάθε χρήση προσθέτω και λίγα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Με το aiptasia killer του Φώτη διαπίστωσα ότι για να δουλέψει καλύτερα πρέπει πρώτα να ακουμπήσει ο θετικός πόλος την ανεμώνη και εν συνεχεία να τοποθετηθεί ο αρνητικός μέσα στο ενυδρείο, ή θα πρέπει να υπάρχει ένα μπουτόν για να γίνεται το κύκλωμα, αφού έχει πλησιάσει την ανεμώνη σε απόσταση αναπνοής.

Όπως είπα και παραπάνω αντιλαμβάνονται τον ηλεκτρισμό από απόσταση.

Το δικό μου τροφοδοτικό είναι 24volt / 1200mΑ που αν και δεν κάνει σε όλες δουλειά, ένα μεγάλο ποσοστό τις σκοτώνει, απλά θέλει λίγο στριφογύρισμα και επιμονή το καλώδιο μέσα στη φωλιά της και δεν μένει τίποτα.

Το καλώδιο με τον θετικό πόλο φροντίστε να είναι λίγο μακρύ, σκληρό αλλά εύκαμπτο όπως είναι το εσωτερικό μέρος από καλώδιο τηλεοπτικής κεραίας.

Σκοπός είναι να την "στριμώξετε" στο βάθος της σπηλιάς της και γίνεται ένα ψημένο νιανιά !!! μπλιαχ !!!

Δεν μου εμφανίστηκαν περισσότερες απ όσες υπήρχαν οπότε συμπεραίνω ότι καταστέφεται και όλος ο ιστός.

Με τι διαδικασία του ηλεκτροσόκ θα παρατηρήσετε ότι διάφορα αμφίποδα και κοπίποδα, να τρέχουν αλλόφρονα έξω από τις τρύπες των βράχων, κάποια πιθανόν να νεκρώνονται όπως και η βιολογία του βράχου σ εκείνα τα σημεία, 5-6 εκατοστά περιμετρικά του σημείου 0.

Η χρήση βακτηρίων μετά το ολοκαύτωμα νομίζω ότι κρίνεται απαραίτητη.

Για τους γνώστες της ηλεκτρολογίας...

αν τα mA είναι παραπάνω από 1200 (που ήταν αυτό), θα έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ως αποτέλεσμα ή δεν παίζουν ρόλο τα mA και έχει να κάνει μόνο με την τάση των volt?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...